top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Beštová

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Beštová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Copenhagen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V mnoha ohledech (přístup vyučujících, způsob vyučování, rozvržení předmětů...) mi UCPH připomínala Univerzitu Karlovu. Nejlepším zážitkem ale byly prostory univerzity, které byly poměrně nové. Celý kampus byl skvěle architektonicky řešený a prostory byly velmi příjemné. Mohla jsem si vybrat z mnoha možností (uvnitř i venku), kde bych chtěla studovat nebo pracovat na projektu do školy - diverzita míst k sezení a ke studiu byla velká a to jsem velmi oceňovala. Bohužel jsem si mohla zapsat jen dva předměty, takže jsem neměla moc možnost vyzkoušet si univerzitu na vlastní kůži.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak jsem již zmínila výše, organizace studia byla téměř totožná. Jediný rozdíl byl v examinaci - hodnocení prací i ústního projevu bylo přísnější než jsem zvyklá ze svého dosavadního studia. Vyučující jsou ale velmi ochotní a není problém je požádat o pomoc a vysvětlení. Velmi mi pomohlo, když jsem se spřátelila s jednou dánskou studentkou, která mi vysvětlila, jak examinace vypadá a co se ode mě očekává.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
UCPH má spolek pro studenty ze zahraničí, který pořádá v průběhu semestru různé akce a setkání. Také nabízí mentee program, kdy se skupinky studentů ze zahraničí ujme dvojice Dánů a pomůže jim zorientovat se. Zahraniční studenti mají možnost zapsat si některé tzv. "Danish Culture Courses", které přibližují dánskou kulturu, architekturu, historii atp. Kurzy dánštiny bohužel nejsou v nabídce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem pouze v angličtině. Téměř všichni obyvatelé Kodaně umí anglicky a není tedy problém se tam domluvit (v ostatních městech a provinciích je to prý o něco horší). Na univerzitu jsem potřebovala zkoušku z angličtiny úrovně B2, která mi po většinu času naprosto stačila. Bylo ale docela náročné zorientovat se v odborných termínech při přednáškách, které jsem neznala ani v češtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kodaň je nádherné město. Není tak rušné jako Praha, je plné cyklistů (což je příjemné hlavně pro cyklisty :D), a moc hezky řešené. Pohybovala jsem se po něm převážně na kole, někdy MHD. Obojí bylo pohodlné. Na kole se tam člověk dostane pohodlně kamkoli. Na jízdě na kole jsem měla nejraději nacházet nové cesty a nové parky. Celá Kodaň je totiž protkaná různě velkými parky, které jsem velmi ráda objevovala a trávila v nich čas. Typická severská architektura všude okolo jen krásně dokreslovala romantickou atmosféru.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Kodani je velmi těžké najít levné studentské bydlení. Nabízené koleje byly velmi drahé a chtěly velké množství peněz zaplatit předem. Musela jsem si shánět vlastní ubytování a aby bylo levnější, bylo dost daleko od centra. To se odrazilo na množství peněz, které mi zbylo po zaplacení nájmu. Po zaplacení nájmu mi zbývalo cca 100 eur, které mi dokázaly jakž takž pokrýt náklady na jídlo. Dánsko je 3x dražší země než ČR, proto je potřeba buď si našetřit dostatek peněz předem nebo si najít v Kodani brigádu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Já jsem šetřila hlavně tak, že jsem potraviny nakupovala v různých obchodech a hodně hlídala jejich ceny (např. maso, které bylo velmi drahé, jsem nakupovala pouze ve slevě). Služby jsem nevyužívala žádné. Když jsem si v Kodani vydělala, mohla jsem začít občas využívat MHD namísto jízdy na kole. MHD v Kodani je velmi sofistikovaný systém. Na základě počtu jízd za týden a za měsíc je třeba si vybrat vyhovující jízdné (studentské jízdné, Rejsekort), aby se jízda co nejvíce vyplatila.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v domě, který majitel upravil na bydlení pro osm studentů. Pro mě to bylo velmi příjemné bydlení za přijatelnou cenu. Jedinou nevýhodou může být vzdálenost od centra, která byla velká. Já jsem s tím ale neměla problém, protože jsem jízdu na kole do centra brala jako příjemné zpestření pobytu. Určitě ale doporučuji kolej nebo studentské bydlení. Sama však nevím, jak by se dalo sehnat nějaké cenově přijatelné.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem po Dánsku a jeho nejvýznamnějších památkách. Nejkrásnější zážitek mám z celodenní cesty do Aarhusu. Je to krásné město s mnoha nádhernými architektonickými památkami a parky. Pro mě byl také skvělý zážitek objevovat přímo město Kodaň, které jsem na kole projezdila křížem krážem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem pouze v angličtině. Téměř všichni obyvatelé Kodaně umí anglicky a není tedy problém se tam domluvit (v ostatních městech a provinciích je to prý o něco horší). Na univerzitu jsem potřebovala zkoušku z angličtiny úrovně B2, která mi po většinu času naprosto stačila. Bylo ale docela náročné zorientovat se v odborných termínech při přednáškách, které jsem neznala ani v češtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Kodaň je krásné město plné nádherné architektury. Už jen kvůli tomu doporučuji ostatním, aby tam jeli a ideálně si zapsali předmět dánské architektury, který mi pomohl objevit skvělá a jedinečná místa. Lidé tu jsou vstřícní a ochotní. Univerzita je moc hezká.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kolo
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Dánská kultura není tak rozdílná od té české.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Komunikovat s mnoha cizími lidmi při zařizování dánských dokladů, kartičky na MHD, práce atp.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Copenhagen

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page