top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marek Máka

Autor(ka):

fakulta:

Marek

Máka

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marek je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

marekmaka

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marek

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Copenhagen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marek hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory KU jsou pomerně zajímavé, neboť budova je stará nemocnice. Výhodou je, že prostory univerzity jsou poměrně velké a na kampusu jsou parky, které jsou během léta velmi oblíbené. Nicméně nevýhodou je, že kantýny na oběd (2/3) jsou v podzemí budovy, a tak ve vás nezanechají úplně nejpříjemnější pocit. Není to tedy ideální, ale mně osobně to nevadilo.
Třídy jsou relativně velké, designem velmi prosté, podobně jako na UK.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace a délka semestru je na KU stejná jako na UK. Přístup učitelů je velmi přátelský a podstatnou část předmětů vyučovanou v agličtině vyučují zahraniční kantoři. Administrativa je však poměrně tristní. Pracovníci jsou ochotní a snaží se vám pomoct, nicméně systém je nastaven tak, že student nevidí jaký předmět je pro něho k dispozici a jaoku má aktuální kapacitu. Může se tedy stát, že se vám bohužel neotevře předmět a ocitne te se v nekončící emailové komunikaci jaký předmět je dustupný a kapacitně volný.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě se zejména odehrává s vašimi kolegy z programu erasmus, se kterými budete trávit většinu času. Univerzita nabízí širokou škálu sportů, ale vzhledem k tomu, že jsem se nakonec žádného neúčastnil nemohu říct, jak přesně vypadá administrativní proces. Nicméně moji kamarádi některé navštěvovali a vypadalo to poměrně snadně. Ohledně kultůry KU nabízí pro zájemce kurz Dánštiny a i další kurzy přibližující místní kultůru.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem výhradně v angličtině a nikdy jsem se nedostal do situace, kde bych si s ní nevystačil a to jak ve škole, tak i mimo univerzitu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kodaň, je klidné město, směsicí historie a modernity. Centrum se vyznačuje malebnými kanály, historickými budovami a krásnými parky, jako je Tivoli Gardens a další. Kodaň je také centrem progresivního designu, kultury a gastronomie. Navíc je město známé svou cyklistickou kulturou a příjemnou atmosférou, kdy je dán velký důraz na aktivní komunitní setkávání ve zmíněných parcích.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Kodaň je bohužel drahé město a se stipendiem se vyjít nedá. Nejdražší položkou je určitě nájem/kolej. Jídlo v supermarketech už o tolik dražší není a pokud se člověk aktivně snaží uštřit skrze slevy, je v podstatě totožné, ne-li levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě bych doporučil nakupovat ve větších supermarketech (Lidl, REMA, Netto, Fotex) a pořídit si aplikaci eTilbudsavis, kde máte na jednom místě všechny akční letáky a dá se i vyhledávat v angličtině (pozor, ne vždy funguje).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem zvolil přes Housing foundation, což je organizace propagována školou, ale pozor, je to soukromá organizace, nikoliv organizace školy. Tato organizace má na internetu hrozné recenze, které mě dost vyděsily, nicméně nakonec já osobně a ani moji kamarádi žádný problém s vrácením kauce neměli.

Pokud si vyberete HF, je důležité zdokumentovat stav pokoje a to myslím naprosto každou malou blbost hned při příjezdu (tedy vše vyfotit), abyste pak ke konci pobytu byli chránění a vložit je do arrival report, který budete vyplňovat. Jak bylo zmíněno, ubytování je poměrně drahé, nicméně většina kolejí vypadá moc pěkně (obrázky na stránkách odpovídají realitě) a já byl na své moc spokojený.

Pozor při prvotním procesu zabookování koleje, systém fungoval/je, že vám oznámí pouze den, kdy se systém otevře a musíte číhat přilepený u počítače.. poté je zde systém fronty, kdy vás postupně systém pouští podle toho, jak jste se připojili. Tady je háček, že vaše vybraná kolej už nemusí být dostupná a nebo ve špatném termínu (contract je např. od prosince do května, na toto dávat pozor!!).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Dánsku jsem toho moc nenacestoval, ale je zde možnost menších výletů vlakem do okolnách menších měst, která avšak oproti Koďani nemají až tolik co nabádnout. Kodaň je dobrá lokalita pro vesty do dalších severských států, anebo do severního německa, kam se dá pohodlně dojet autobusem (Hamburg - 6hodin).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem výhradně v angličtině a nikdy jsem se nedostal do situace, kde bych si s ní nevystačil a to jak ve škole, tak i mimo univerzitu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rozhodně bych doporučil Kodaň zejména z hlediska školy. Nabízených předmětů není hromada, ale zato jsou dle mého názoru pro bětšinu studentů zajímavé a díky diverzitě učitelů, poznáte styl výuky nejenom dánský, kterého se učitelé drží, ale například i americký. Také i jako město jsem si Kodaň oblíbil. Je rozmanité a má opravdu co nabídnout (dokonce i krasné pláže!)

Nicméně je podstatné mít na paměti, že je to severská země a k tomu také patří počasí a drahota. V obou semestrech se nevyhnete zataženým, deštivým a depresivním dnům, který ne každý dokáže překonat. Stejně tak je důležité pamatovat na finanční náročnost Dánska.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé oblečení :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se vyplatí rovnou si pořídit kolo (bazar/Swapfiets), neboť MHD je hrozně předražená. Budete ho využívat i během zimních měsíců.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jíldo v supermarketech je cenově srovnatelné a, že nastane čas, kdy bude v Dánsku na koupání/ležení na pláži.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
-

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Copenhagen

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page