top of page

.png)
.png)
Autor(ka):
Martina Zelená
Autor(ka):
fakulta:
Martina
Zelená
Fakulta humanitních stu
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!
.png)
Martina je k dispozici na sítích:


martina.zelenaa
.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Martina
Fakulta humanitních stu
2024/2025
.png)
University of Copenhagen
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Martina hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
S univerzitou jsem byla maximálně spokojená! Po roce tady silně zvažuji, že bych tu pokračovala na doktorát :)
KU, konkrétně má fakulta humanitních studií, má dobře zorganizovaný orientační program hned na začátku semestru- byly to asi 3 dny během, kterých se erasmus studenti seznámili s univerzitou, kampusem i ostatními studenty.
Všechny kurzy jsem měla na South Campus, což je skvělý prostor, kde je spoustu míst pro socializaci nebo studium- kavárny, studentské bary, knihovna, dvě kantýny (obědy jsou tam docela dostupné, já se vždy vešla tak do 30DKK a je to vše vegetarianské a většinou i veganské).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Na mé fakultě byly semestry uspořádány klasicky jako na FHS- zkoušky na konci každého semestru během období, kdy už výuka neprobíhá. Měla jsem tu zkoušky pouze formou eseje či ústíního zkoušení.
Velký rozdíl je rozhodně kreditové ohodnocení kurzů. Je povoleno max 30ETCS za jeden semestr s tím že většina kurzů má 15 kreditů. Takže jsem během semestru měla pouze 2 kurzy, ale zase to bylo určitě časově náročnější (např 2x týdně po 3h). Samozřejmě hodně čtení, ale dá se to zvládnout.
Další hlavní rozdíl je to, že kurzy (alespoň ty, které jsem navštěvovala já) byly hodně postavené na diskuzích. Vztah s učitelem je hodně přátelský- je tu běžné, že učitele oslovují křestním jménem. Moje konkrétní zkušenost je taková, že všichni učitelé byli maximálně ochotní kdykoliv konzultovat a vysvětlit vše co nebylo jasné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
KU pořádá spoustu různých zajímavých akcí- od konferencí přes různé zajímavé semináře až po KU fest na konci letního semestru, kde jsem já sama dobrovolničila a byla to fajn zkušenost, kde jsem se seznámila s dalšími studenty.
Vím, že je tu možnost si zapsat kurz Danish Culture, který je právě o seznamování se s kulturou země. Já jsem si ho nezapsala ani jeden ze semestr, ale slyšela jsem, že je to zajímavé a nenáročné na atest.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
100% v angličtině. Jazyk nebyl vůbec problém, protože v Dánsku (obzvlášť v Kodani) anglicky umí téměř každý. Na univerzitě je navíc velké procento mezinárodních studentů, kteří studují celý program a ne jen erasmus.
Během kurzů jsem buď byla ve složení čistě erasmus studentů nebo mix studentů erasmus/full degree, kdy tam bylo více mezinárodních studentů, takže se vždy mluvilo anglicky. Jediný kurz jsem měla ve složení já a zbytek studentů z Dánska- i tehdy se mi ale všichni přizpůsobili a mluvili v angličtině.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kodaň je město, kde si upřímně dokážu představit žít dlouhodobě. Je snadné se tu kdekoliv domluvit anglicky a zároveň je tu možnost kurzů dánštiny zdarma- moc doporučuji! Jsou tu super podmínky na ježdění na kole- všude vyznačené pruhy, žádné kopce..možná ten vítr je někdy troch problém :D Je to zároveň město plně kultury- spousta konzertů, výstav, muzeí, spolků, festivalů,...
Kodaň, a obecně Dánsko, je hodně pro-dobrovolnický - což je super způsob, jak se začlenit do společnosti a nebo ušetřit. Například můžete dobrovolničit v baru Studenterhuset (stačí cca 2-3 směny po 4 hodinách za měsíc myslím- a dostanete spoustu slev a výhod a současně se stanete součástí komunity tam). Další možností jsou festivaly (Distortion, Roskilde,..) - tam je opět benefit sociální i finanční (často vstup zdarma na festival). A je tu spousta dalších možností- stačí se porozhlédnout :)
TOP 10 random míst: Studenterhuset, Folkehuset Absalon, Café MoonFisher, Hangaren, DriftRadio, Reffen, Sohesten,Vester Vov Vov, Copenhagen Boulders Sydhavn, BlackDiamond
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi nepokrylo ani ubytování au... Kodaň je hodně drahá- ubytování, restaurace, pivo, kluby,... ale zase je to fakt super :D Když si tu najdete práci, tak se to dá zvládnout. Já měla to štěstí, že jsem měla remote job v Praze a měla jsem pořád příjem. Pokud si najdete práci tady tak vám sice kolem 50% zdaní, ale zase jsou to fajn platy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Dobrovolničení- viz otázka 5.
TooGoodToGo!!! v Dánsku je to opravdu výhodné a ušetřila jsem na tom hodně. Moji kamarádi taky chodili prohledávat popelnice a prý je to ráj- já jsem si ale vystačila s toogoodtogo hahah
Jezděte hlavně na kole, klasika- buď si pronajmout Swapfiets nebo si koupit secondhand a pak prodat.
Dělejte si cute večeře s kamarádama doma spíš než chodit do restaruací :D
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem si pronajala pokoj na koleji od HousingFoundation. Konkrétně jsem byla v Signalhuset. Je to trochu z centra ale zase máte hned po ruce metro, vlak, obchoďák Fields, 14 minut na kole na boulder, 20 minut na kole do centra, 12 min na kole do kampusu.
Já s kolejí měla super zkušenost- vždy jsem měla štěstí na spolubydlící a je to super možnost jak se seznámit obecně. Je tu prádelna v ceně pokoje. Je to čistý a vybavený. Když údržbáře odchytnete na pauze na cigaro, tak vám i něco opraví.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do okolních zemí jsem moc necestovala- upřímně tight budget, který jsem tu měla mi to moc nedovoloval. Ale na druhou stranu můj pohled je trochu jiný než mých spoluerasmových kamarádů z míst jako Nový Zéland nebo Egypt, pro které to bylo teď nebo nikdy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
100% v angličtině. Jazyk nebyl vůbec problém, protože v Dánsku (obzvlášť v Kodani) anglicky umí téměř každý. Na univerzitě je navíc velké procento mezinárodních studentů, kteří studují celý program a ne jen erasmus.
Během kurzů jsem buď byla ve složení čistě erasmus studentů nebo mix studentů erasmus/full degree, kdy tam bylo více mezinárodních studentů, takže se vždy mluvilo anglicky. Jediný kurz jsem měla ve složení já a zbytek studentů z Dánska- i tehdy se mi ale všichni přizpůsobili a mluvili v angličtině.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...

Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
1
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Copenhagen
Další zprávy z regionu Dánsko
bottom of page