top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Ježil

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Ježil

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Matematicko-fyzikální fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Copenhagen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 1 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Krásný kampus, studentské zázemí (bary, kavárny, jídelna s vegetariánským výběrem, levné kafe), místo na chodbách a v knihovnách.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Větší důraz na pedagogiku, na rozdíl od MFF UK je v kurzech obecně méně látky, i když je pro ně větší hodinová dotace, a vše je pečlivěji probíráno. To je podle mně dvousečné, protože člověk má občas lepší intuici co sám chce procvičovat, ale ne vždy má v tomto pravdu. Nevýhodou také byly nesmyslně dlouhé čekací lhůty na opravu zkoušek.

Přístup ke studentům byl dobrý, měli dobré zázemí, a neformální prostřední (oslovování učitelů křestními jmény) vedlo k jednodušší komunikaci.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky vypadali o trochu živější než u nás, ale zas tolik jsem o nich neslyšel, takže těžko říct. Volitelné předměty dostupné byly, a volnočasových aktivit je překvapivě mnoho. Stojí za zmínku obří celouniverzitní festival s hudbou, doplňkovým program atd..
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtině, stačí se umět domluvit.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Krásné město s nudnou krajinou (Kodaň je placka), može bylo dobré zpestření, když na to bylo ještě počasí. Ježdění na kole mi přišlo úžasné a mrzí mně, že něco takového u nás úplně nejde zařídit. Nejraději jsem měl asi vesničku Dragør, doporučuji jí na výlet.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem vyjít nelze! Zvlášť pokud člověk bude věřit Copenhagen Housing Foundation s cenami, možná se tam dali sehnat i výrazně levnější byty, ale kvůli chybě v internetovém pořadníku na mě zbyly jen ty, které stály kolem 7500dkk měsíčně, což byla opravdu vysoká částka, kterou ani stipendium nepokryje. V takovém případě bych určitě doporučil si zkusit ubytování zařídit sám, ale tak nějak jsem slepě věřil tomu, co nám univerzita doporučila.

Myslím, že kdybych měl cenově rozumější ubytování, stipendium by stačilo na něj a něco málo by zbylo, každopádně Dánsko je nejdražší zemí EU, a i dvojnásobné stipendium by bylo na hranici toho, jestli se za něj dá opravdu vše pořídit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v Lidlu/Rema 1000 a používat Rød kors, ze kterého lze velmi levně získat vybavení do bytu. Služba Swapfiets nabízí půjčení kola levněji na semestr, než by stálo skoro nefunkční ojeté kolo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsem zmínil, univerzita pronajímá prostory SOUKROMÉ FIRMĚ, Copenhagen Housing Foundation, která byla historicky považovaná za podvod na zahraniční studenty, a nebyla ještě před pár lety ochotná vracet zálohy/udělala vše pro to, aby jí nemusela vracet.

Řekl bych, že se to od té doby trochu zlepšilo, ale stejně společnost nejedná zrovna vstřícně. A člověk se nesmí bát o svá práva trochu bojovat a zároveň nezapomenout cokoliv co po vás společnost chce.

Ubytování bylo velmi drahé, protože z důvodu chyby v rezervačním systému, jsem se dostal na rezervaci kolejí až o den později! Zbývající kolej byla novostavba s nesdílenými koupelnami/kuchyněmi a to až dvojnásobně zvyšovalo cenu proti normálu. Věřil jsem, že zrovna v Dánsku nám ubytování poskytované univerzitou vyjde nejlépe, ale tady jsem se dost spálil, doporučuji pečlivě prozkoumat možnosti, ale brzká registrace, kterou Housing Foundation vyžaduje pro to moc prostor nedává.

Když pominu zvláštní chování organizace, a neideální cenu, ubytování bylo pohodlné a problém byl jenom v prvním týdnu kde ne vždy fungovalo správně vytápění.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ježdění po okolí Kodaně na kole je velmi přívětivé, levné a zajímavé. Oblíbil jsem se vesničku Dragør a bylo zajímavé se vlakem podívat za 20 minut do švédského Malmö, které ale zase není nejzajímavějším místem na světě.

Dále bych rád vypíchl hrad/město Helsingør, to byl zajímavý výlet.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtině, stačí se umět domluvit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Dánsko je zajímavá země s bohatou historií, kde je všechno tak nějak na úrovni, jistě existují další velmi vyspělé země v evropě, ale ke Kodani mě zrovna i

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vše důležité se dá sehnat na místě i poměrně levně.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nic, je super být trochu hozen do vody.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Seznamování bylo překvapivě snadné.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Administrativa před odjezdem.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Copenhagen

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page