top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vít Žáček

Autor(ka):

fakulta:

Vít

Žáček

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vít je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vít

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Copenhagen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vít hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Je to obrovská škola rozložená do několika kampusů po celém městě. Některé sídlí v moderních budovách, některé zase v historických. Vše je skvěle zorganizované a vybavené. Je to spousta místa pro studium, různé koutky pro skupinové i samostatné studium, studentské kavárny přímo na kampusu hned vedle učebny. Před každou budovou je záplava kol studentů i vyučujících.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr byl o něco delší, začínal jsem už na začátku září a výuka trvala do Vánoc. Průběh semestru byl velmi podobný jako v Česku. Ve zkouškovém období nebylo možné si vybrat termín zkoušky. První řádný termín i opravný byly pevně dané. V každém předmětu byla průběžná práce a na konci semestru závěrečný test nebo práce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Byly zde kurzy dánské kultury pro zahraniční studenty, které byly hodně populární. Jejich součástí byly i tři exkurze (hrad, muzeum a centrum Kodaně). V rámci uvítací prezantace se zahraničním studentům představovali i spolky působící na univerzitě s nabídkou zapojení. Byly zde i přednášky zajímavých lidí pro studenty i veřejnost.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškará komunikace probíhala v angličtině, kterou na univerzitě každý bez problémů ovládal. Univezita si nekladla formální požadavek na jazykovou úroveň.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kodaň je skutečná kosmopolitní metropole. Asi první věc, která je na městě na první pohled unikátní je množství kol. Na kole se zde přepravuje většina lidí a infrastruktura pro kola je zde skvělá. Na kole se zde dá dojet kamkoliv a bezpečně. Jezdí se jakéhokoliv počasí.
Známým místem je zde například Christiania, což celý areál v centru Kodaně, který funguje jako squat. Dá se tu najít mnoho hospod, kulturních zařízení i jiných věcí.
Kodani nechybí hudební kluby a koncerní místa všech žánrů. (Musik Loppen, Vega, Pumpehuset, Underwerket, Rust)
Dominantou průlivu v Kodani je bodova opery. Jsou zde studentské slevy, takže je zde možné navšívit představení za přijetelnou cenu.
V samotném centru je také park Tivoli se spostou atrakcí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo 600 euro na měsíc. To pokrylo tak přibližně polovinu nákladů. Ceny jsou v Dánsku obecně vyšší. Je zde řada obchodních řetězců s jídlem, které se liší cenou. V těch levnějších se dá nakupovat za dobré ceny, které už nejsou o tolik vyšší než v Česku (některé potraviny byly dokonce i levnější). Situace s restauracemi je horší. Ceny jsou v těchto zařízeních daleko vyšší. Nominálně jsou přibližně stejné (hlavní jídlo 120-200 DKK), to znamená asi trojnásobné (kurz cca 3,2:1). Vstupy do muzeií a galerií jsou taktéž vyšší, ale ne o moc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně si obstarat kolo. Veřejná doprava v Kodani je kvalitní (hlavně metro), ale je drahá. Neexistuje zde předplacená karta, takže je nutné za každou jízdu platit zvlášť (při koupi místní lítačky je na každou jízdu sleva, ale přesto to vyjde draho). Já jsem si po příjezdu pořídil ojeté kolo z internetu asi 600 DKK (to jsem na konci pobytu prodal za 500 DKK). Hodně populární je ale služba Swapfiets, která poskytuje pronájem kol za dobrou cenu. Součástí je i servis, což se dost hodí nemá-li člověk zkušenosti s opravou kola.
Na kampusu jsme měli menzu, kde byly dobré ceny. Jinak cestou k ušetření je se stravovat sám nebo v menze, mimo restaurace, které jsou velmi drahé.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Situace v Kodani s ubytováním je obtížná. Škola nemá vlastní ubytovací kapacity ale spolupracuje se soukromou společností (Housing Foundation), která poskytuje ubytování na kolejích pro studenty. Při přihlášce na školu se člověk může zapsat, že má zájem o ubytování. Potom dostane zprávu o té společnosti, že zápis bude probíhat v nějaký čas. Bohužel zájem velmi převyšuje nabídku, takže v daný termín je nutné být připravený tuhý boj o ubytování. Se sháněním bytu na volném trhu nemám vlastní zkušenosti, ale je třeba být opatrný při posílání peněz.

Koleje v Dánsku jsou znatelně dražší ale zároveň kvalitnější. Jednotlivé koleje se liší cenou, podle vybavení a především umístění. Já jsem byl na Signalhuset kolegiet. Kolejné zde bylo kolem 5000 DKK (16-17 tisíc). Byly zde moderně vybavené samostatné pokoje s kuchyní, dvěma záchody a dvěmi koupelnami pro celkem 4 lidi.

V mnoha recenzích má tato společnost řadu velmi negativních recenzí, které se týkají především vracení zálohy na ubytování, která u mě činila 8000 DKK. Vyskytovali se zde problémy, že při předávání pokojů byly účtovány poplatky za úklid nebo nějaká poškození. I ve škole nás nabádali, abychom po převzetí celý pokoj důkladně prošli a každou závadu nahlásili. Toho jsem se držel a nafotil každý škrábanec na skříní nebo šmouhu na podlaze. Na konci ubytování jsem zase celý pokoj vyčistil asi třikrát. Zálohu jsem nakonec bez problémů dostal celou. Je nutné to nepodcenit do 14 dnů od nastěhování dát zprávu o závadách.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během svého pobytu jsem se soustředil hlavně na Kodaň, která se ani za 5 měsíců nedá projít celá. Byl jsem na druhém konci mostu v Malmö. Tam jezdí vlak a trvá jen pár minut se tam z Kodaně dostat. Malmö je hezké a oproti Kodani působí mnohem klidněji, a taky je tam levněji (kromě alkoholu). Spolubydlící byli třeba na Bornholmu a moc se jim tam líbílo. V okolí Kodaně (na ostrově Sjealand) jsou menší města, například Helsingör, Ringsted nebo Roskilde. Tam je možné udělat jednodenní výlety vlakem. U Helsingoru je proslulé umělecké muzem Lousiana, které rozhodně stojí za návštěvu. V samotném Helsingoru je pak Hamletův hrad.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškará komunikace probíhala v angličtině, kterou na univerzitě každý bez problémů ovládal. Univezita si nekladla formální požadavek na jazykovou úroveň.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Dánskou patří mezi nejvyspělejší země a zdejší společnost je v mnoha věcech inspirativní. Toto se zrcadlí i v kodaňské univerzitě, která bezesporu patří mezi velmi kvalitní školy, kde učí světoví odborníci.

Kodaň je skutečná metropole, kde je vždy co dělat. Pokud má člověk rád ježdění na kole a nezalekne se horšího počasí, tak je Kodaň ideální volbou.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že si nemusím kupovat kolo, ale lze si ho pronajmout i se servisem
Nejvíc mě překvapilo, že...
Kodaň nabízí tolik kultury a zážitků.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na nové prostředí a taky na dánské počasí.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Copenhagen

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page