top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lada Dlabolová

Autor(ka):

fakulta:

Lada

Dlabolová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lada je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lada

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Copenhagen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lada hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kodaňskou univerzitu tvoří několik kampusů perfektně zařízených pro potřeby studentů.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia a výuky na Přírodovědecké fakultě Kodaňské university se od Karlovy university liší. Každý semestr je rozdělen do dvou výukových bloků (zimní semestr = blok 1 + blok 2; letní semestr = blok 3 + blok 4) a každý výukový blok je zakončen zkouškovým týdnem.
V každém bloku si student zapisuje 1 až 2 předměty. Předměty jsou ohodnoceny 7,5 či 15 kredity podle náročnosti a časového rozsahu předmětu (spíše výjimečně některé předměty mohou být rozvrženy přes dva bloky = celý semestr). V průměru má předmět časovou náročnost cca 10 hodin týdně - organizováno většinou jako většinou jeden celý výukový den plus jedno dopoledne či odpoledne jiný den v týdnu. Na většinu předmětů je nutná také domácí příprava. Předměty jsou koncipovány jako kombinace teoretických přednášek a různých většinou skupinových praktických cvičení a projektů v průběhu výukového bloku, důraz je kladen na aktivní účast studentů během jednotlivých lekcí. Přístup učitelů (z mé osobní zkušenosti a informací od dalších exchange studentů) je velmi vstřícný, všichni jsou velmi nápomocní a otevření všem otázkám když si student s něčím neví rady nebo mu něco v hodinách není jasné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Kodaňská univerzita nabízí ,,Danish culture course'' pro zahraniční studenty, nabízeny jsou také kurzy dánštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka všech magisterských oborů probíhá v angličtině. Univerzita však nevyžaduje doložit úrověň anglického jazyka certifikátem ani žádným testem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Přestože je Kodaň hlavním městem, je to město poměrné malé a nepříliš rozlehlé, všude se dá dostat velmi jednoduše a rychle na kole. Město působí poklidně, čistě, bezpečně. Mezi moje nejoblíbenější místa patřil určitě Frederiksberg park a místa u vody, ať už to byly městské pláže, jezera nebo si jen tak sednout si u břehu kanálu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium 600 eur měsíčně na život v Kodani rozhodně nestačí, pouze ubytování na levnější koleji ve městě stojí cca 750 eur/měsíc. Stipendium mi však pokrylo mi zhruba 50% výdajů, což byla velká finanční pomoc, bez tohoto stipendia bych si studijní pobyt v Kodani nemohla finančně dovolit. Zbytek mých výdajů pokryli mé finanční úspory a finanční podpora rodičů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ideálně přivézt si s sebou vlastní kolo (pokud je to možné) a pro transport po městě používat kolo, případně se dá v Kodani pronajímat městské kolo (doporučuji půjčovna Swapfiets) za cca 160-190 dkk/měsíc. Tento způsob transportu po městě je nejběžnšjší i pro místní - levné, rychlé, efektivní, eco-friendly. Nakupovat v levnějších supermarketech (Rema, Coop, Lidl).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem si našla přes organizaci Housing Foundation, která zprostředkovává ubytování především pro studenty a staf Kodaňské university. Bydlela jsem na koleji 'Mariendalsvej Kollegiet' pro zahraniční studenty, kterou jsem si původně vybrala primárně z důvodu že je v blízké vzdálenosti do kampusů přírodovědecké fakulty kde probíhaly mé kurzy. Je to moderní kolej tvořena třemi budovami s apartmány pro 4-6 studentů, se dvěma krásnými střešními terasami. Na této koleji je skvělá studentská komunita a určitě bych ji doporučila. Jak jsem již zmínila, za kolej jsem platila přibližně 750 eur/měsíc, ale ubytování na koleji je stále nejlevnější varianta kterou seženete.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V průběhu našeho pěti-měsíčního pobytu jsme s kamarády kromě prozkoumávání Kodaně podnikli několik jedno- či vícedenních výletů po Dánsku a během týdenního study-breaku mezi výukovými bloky jsme strávili týden ve Švédsku (velice bych doporučila navštívit Archipelago of Gothenburg). Z Kodaně je navíc možné podniknout jednodenní výlet to Švédského Malmo, které je vzdálené pouze zhruba půlhodiny jízdy vlakem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka všech magisterských oborů probíhá v angličtině. Univerzita však nevyžaduje doložit úrověň anglického jazyka certifikátem ani žádným testem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Kodaňskou univerzitu bych svým přátelům i ostatním studentům určitě doporučila. Líbila se mi zkušenost s jiným způsobem výuky, i fakt, že všechny předměty magisterských oborů jsou vyučovány v angličtině, a tudíž vaše zapsané předměty absolvujete i s místními studenty, což usnadňuje navazování kontaktu s místními lidmi a kulturou. V Kodani jsem se cítila velmi dobře a spokojeně. Výjezd do této destinace je sice finančně náročnější, ale co se týče zážitků a zkušeností ať už studijních nebo kulturních rozhodně stojí za to.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Copenhagen

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page