univerzita v Coimbře

foto: Veronika Ondráčková

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Univerzita v Coimbře je nestarší univerzitou v portugalsky mluvícím světě a zajímavostí je, že od svého založení roku 1290 měla více než dvě století sídlo v Lisabonu, odkud byla několikrát přesouvána až do roku 1537, kdy natrvalo zůstala v Coimbře.

Univerzita se skládá z osmi fakult, které pokrývají širokou škálu studijních oborů od humanitních věd, přes medicínu, až po vědy technické.

Univerzita rovněž obsahuje jednu z největších knihoven v zemi (Biblioteca Joanina), která je zajímavá tím, že je v ní udržována kolonie netopýrů, kteří každou noc chrání knižní fond před škodlivým hmyzem.

Nesmíme opomenout také přímo skvostnou architekturu, která univerzitě vysloužila roku 2013 zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Studentský život v Coimbře je velice pestrý a přetrvává v něm mnoho starých tradic a rituálů, které neuvidíte jen tak někde. Říká se, že tento genius loci byl inspirací pro podobu magické školy ze série o Harry Potterovi (posuďte sami).

foto: Anička Matoušková

DOPRAVA

V Coimbře se nachází malé sportovní letiště, které není určeno pro mezinárodní dopravu, není zde tedy možnost přímého letu. Nicméně, letecky se lze dopravit na některé například do Lisabonu či do Porta.

Zřejmě nejsnazší je letět do Lisabonu, kam létá z Prahy portugalská aerolinka TAP přibližně za 4 000 korun. Odtud se do Coimbry lze přepravit dvěma způsoby:

1) Autobusové spojení poskytuje dopravce Rede Expressos - odjíždí z autobusového stanoviště Lisboa Sete Rios nebo Oriente, kam se dá z letiště dostat metrem. Jízdenka stojí kolem 11 EUR (při nákupu lístku je ale nutné vybrat v kolonce cestující možnost „Jovem/Youth 13-29“) a cesta do asi 220 km vzdálené Coimbry pak trvá okolo 2,5 hodiny.

2) Vlakem ze stanice Oriente, cena jízdenky je mezi 25-30 € (bez slevy), se slevou 18 EUR (při nákupu lístku je nutné v kolonce „Discount“ možnost „Youth 18-25“) a cesta trvá hodinu a 40 minut (nebo déle, záleží na konkrétním typu spojení). 

DOPRAVA PO MĚSTĚ

V Coimbře se dá pořídit karta na MHD za 22 € na měsíc nebo kupovat jednotlivé jízdenky (po 1,60€). Pokud budete bydlet blízko školy, dost možná vystačíte i s vlastníma nohama. Variantou je také kolo, avšak mnoho absolventů pobytu v Coimbře ho příliš nedoporučuje: město je totiž značně kopcovité a nadřeli byste se :).

BLOGER TIP

MHD - niekedy nespolahliva ale existuje Aplikacia kde su casy presne . Busy niekedy nepridu ale cez den sa to vacsinou nestava , Mesacna permanentka sa neoplati... odporucil by som vstupovu na cca 10 vstupov za 3,5 mesiaca som ju aj tak naplno nevyuzil
Chodi sa vsade takmer peso, preto je ideal byvat blizko Praça Republica 

Bicykel urcite nie ak nie ste zvyknuty na horsku cyklistiku, mesto je ozaj kopcovite resp. takmer to vyzera ako jeden kopecz mesta. Z party som casto kracal 35-40 min do kopca a do mesta cca 30-35 min s kopca

Samo
NEKOLIK POZNÁMEK K MHD
zdroj: Click& Trip

BLOGER TIP

Dalšími možnostmi a dle mého názoru i finančně výhodnějšími je neletět přímo z Prahy. Já jsem využil let Norimberk – Porto, který lze zakoupit již od 15 eur. Doprava do německého města lze řešit Flixbusem nebo popřípadě autem. Z Porta je pak i o něco levnější doprava do Coimbry a to jak vlakem, tak i levnějším autobusem již zmíněným Rede Expressos, který vyjde studenty i nestudující pod 26 let pod 10 euro. Druhou možností je let do Lisabonu, kam lze za poměrně dobrou cenu letět z Vídně. Cena metra v Lisabonu i Portu se pak pohybuje kolem 2 eur (záleží na vzdálenosti).

Matěj

BLOGER TIP

Pokud víte dopředu, že budete někam cestovat vlakem, kupte lístek co nejdříve – lze totiž koupit tzv. „Promo ticket“, který je výrazně levnější, ale je jich pouze omezený počet. Dopravce má taky aplikaci do smartphonů (CP Portugal), která se hodí (funguje stejně jako např. aplikace Regiojet).

Karolína

UBYTOVÁNÍ

Univerzita nabízí ubytování na některé ze svých mnoha rezidencí, které čítají okolo 1 400 lůžek, jejichž seznam lze nalézt na stránkách školy zde. Jako obvykle je potřeba podat přihlášku co možná nejdříve. Cenová škála je poměrně široká, od zhruba 80 € až po 450 € měsíčně. Nejčastěji se však studenti setkávali s nájmem okolo 200 €.

Alternativně je možné využít některé z nabídek v soukromí – například na portálu Uniplaces – kde se přitom ceny od kolejí příliš neliší nebo jsou vyšší jen o několik desítek EUR.

Je důležité pamatovat na jedno specifikum jižanských bytů: často nedisponují ústředním topením, je tedy dobré se ujistit, že v pronájmu bude přímotop, zejména plánujete-li jet do Coimbry studovat v zimním semestru.

BLOGER TIP

Já hledala ubytování přes FB a skrze studenty, kteří v Coimbře studovali předchozí semestr. Na FB funguje víc skupin, kde se dá ubytování najít (stačí zadat Erasmus Coimbra s příslušným rokem studia). Stačí napsat příspěvek nebo komentář. Doporučuju si pohlídat, zda jsou v ceně nájmu započteny i náklady na vodu, elektřinu, plyn apod. V Coimbře je spousta volných pokojů, tudíž většinou není problém ubytování sehnat. Spousta kamarádů do Coimbry přijela s tím, že ubytování budou hledat osobně až tam. Všichni si bez problémů našli ubytování do dvou dnů 😊 – buď před FB skupinu, přes Erasmusland nebo se jim přímo někdo nabídl s pokojem. A bohužel si většinou studenti musí přímotop sami koupit, doporučuju případně nějaký odkoupit od odjíždějících studentů, kteří přímotopy prodávají většinou na FB. V některých domech je také nutné dokoupit si vlastní peřinu a polštář (a samozřejmě povlečení), s čímž je dobré v začátcích počítat. V Coimbře je ale Primark, kde se dá za poměrně pohodovou cenu vše pořídit.

Karolína

FINANCE

Dle četných zkušeností studentů i srovnávacích portálů jsou ceny v Coimbře srovnatelné s Prahou, jen místy o něco vyšší.

Nově navýšený grant by měl průměrně pokrýt náklady na pobyt asi ze 70%, v závislosti na ubytování a volnočasových aktivitách. Podronější článek o financích v Coimbře pro Vás připravila Veronika Ondráčková. 

Užij si coimbru jako Samo!

Náš bloger Samo Štefanko si se svým kamarádem Radkem Erasmus opravdu užil a přátelství z Portugalska jim vydrželo i po návratu domů. Radek nám nyní dal k dispozici své video z cest. Nenajdete v něm pouze Coimbru, ale i mnoho dalších míst, která můžete během pobytu v Portugalsku navštívit. Děkujeme!

BLOGER TIP

Sehnat ubytování na místě se určitě dá. Je přirozené, že se člověk bojí, že přijede a nebude mít kde bydlet, i já se bál a raději jsem si ubytování zajistil předem přes internet, ale cena je pak trochu vyšší než na místě. V Coimbře jsem pak dostával nabídky na ubytování i od kolemjdoucích na ulici, takže v tomhle případě myslím že není čeho se bát :)

Ubytování hledejte v co nejblíže Praça da República – tam se totiž všichni scházejí. Je to takový meeting point většiny akcí a centrum nočního života. A když bydlíte daleko, tak je to nepraktické, pokaždé jít v noci tak daleko domů. Protože je město na svahu, tak často šlapete uprostřed noci do kopce, a to si pak říkáte, jak by bylo super bydlet blíž. Prostě platí, že čím blíž, Praçy tím lépe!

Samo

BLOGER TIP

Cena pronájmu (pokud bydlíte třeba ve 3) se pohybuje okolo 300 eur na měsíc i s náklady za energie. Z důvodu velké vlhkosti zejména v zimním semestru se často v nezateplených bytech na zdech vyskytuje plíseň. Při pronájmu jakéhokoli ubytování je dobré si zjistit, zda jsou v ceně energie a už zmíněný přímotop + vybavení.

Matěj

BLOGER TIP

JAK UŠETŘIT

Já měla grant ve výši 450 EUR, za samostatný pokoj, který byl 10min od školy jsem platila 190 EUR měsíčně i s náklady na vodu aj. Zbylých 260 EUR mi pokrylo většinu nákladů, které jsem měla. Cestování po Portugalsku jsem si financovala z větší části vlastními financemi, které jsem měla našetřené nebo od rodičů. Odhaduju, že stipendium mi pokrylo zhruba těch 70% nákladů na všechno. Je dobré založit si v ČR účet u banky, která vám nebude zbytečně účtovat poplatky. Já měla účet u AirBank, kde jsem si zaplatila velký tarif, ve kterém jsem měla veškeré výběry i SEPA platby zdarma a nemusela jsem nic řešit. Vedení účtu bylo zdarma a za velký tarif jsem platila 5 EUR měsíčně, účet lze ale založit jen s malým tarifem, který nic nestojí a poslouží také dobře. Většinou se mi dařilo platit všude kartou, ale některé malé obchůdky nebo pekárny karty nepřijímají. Na běžné nákupy jsem chodila do „Pingo Doce“, které je cenově asi nejvíce dostupné a dá se tam výhodně nakoupit. Cenově se jídlo pohybuje stejně jako v ČR. Levně se dá najíst i ve studentských kantýnách, kterých je v Coimbře několik a nabízejí snídaně, obědy i večeře za zhruba 2,50 EUR. V Coimbře jsou také 2 obchodní centra (Forum a Alma Shopping) – ve Forum je Primark, o kterém se hodí vědět, jinak jsou to normální OC se spoustou obchodů. Já osobně ušetřila i na MHD, které jsem si nekupovala a chodila všude pěšky, což je v Coimbře zaručeně dobrý workout.

Karolína

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

5

6

V Coimbře fungují 2 „erasmus spolky“ – ESN a Erasmusland, které pořádají neustále nějaké akce nebo výlety mimo Coimbru (např.: výlet do Algarve stojí za to!), takže nudit se rozhodně nebudete. TIP: Levnější jsou výlety s Erasmuslandem než s ENS. Karolína

Levné kurzy sefrování

"Já tam byl v prosinci. Dostaneš neopren, celého tě poleje ta studená voda, na pár vteřin ti srdce přestane bít, jaká je zima a pak je to prostě obrovský zážitek. To v Německu prostě nezažiješ

V Coimbře fungují 2 „erasmus spolky“ – ESN a Erasmusland, které pořádají neustále nějaké akce nebo výlety mimo Coimbru (např.: výlet do Algarve stojí za to!), takže nudit se rozhodně nebudete. TIP: Levnější jsou výlety s Erasmuslandem než s ENS." Samo

 

Pokud rádi kreslíte a malujete, můžete v Coimbře navštěvovat kurz kreslení a malování pod institucí Casa Cor-de-Rosa. Učitel Tiago mluví anglicky a rád přijme i studenty Erasmu. Rozvrh rodin je flexibilní, cena je nízká (20 až 30 EUR za měsíc včetně většiny materiálů) a přestože ostatní účastníci mluví většinou jen portugalsky, tak vás vřele vezmou mezi sebe a budete se cítit jako doma. Karolína

Coimbra je překrásné a historicky významné město, v němž (i okolo něj) lze navštívit celou řadu pamětihodností – katedrály, kláštery, vykopávky z římských dob a mnoho dalšího.

 

Poloha města přímo uprostřed země dělá z Coimbry perfektní výchozí bod pro cesty po celé zemi. Za pár hodin dojedete do Lisabonu, Porta, Évory a mnoha dalších výletních destinací. A koho zajímá spíš moře, do sousedního letoviska Figuera da Foz je to jen 40 minut jízdy. 

Portugalsko je země pro kavárenské povaleče. Káva je tady levná (Espresso klidně i pod 1 EURO) a hodně druhů sladkých koláčků a dobrot, jako třeba pasteis de nata, které musíte zkusit! Karolína

 

Jestli máte rádi Harryho Pottera, tak Coimbra vás určitě dostane. Studenti totiž nosí uniformy, které připomínají Harryho a když se nebudete bát zeptat, většina z nich vám svůj hábit na fotku i půjčí. Karolína

Přijatelné ceny

Coimbra je město studentů a tím pádem i ceny ve spoustě podniků jsou studentské. Levně se dá najíst třeba v každé studentské kantýně (2,50EUR za polévku s pečivem, hlavní jídlo, kus ovoce a dezert + voda), kebab seženete za cca 4 EUR a low-cost panáky i pivo si můžete dopřát ve What’s Up Dog. Karolína

Z ekonomického pohledu je to nejlacinější ze všech portugalských měst a vůbec je finančně velmi přijatelné. Ceny jsou srovnatelné s pražskými, až na některé komodity, ale i u těch je to srovnatelné, pokud si najdeš dobrou nabídku – doporučuji chodit do supermarketů jako je Aldi. Takže ceny jsou určitě další důvod proč sem. Samo

7

8

KAM DÁL?

University of Coimbra
Colégio de S. Jerónimo, 2nd floor
Largo D. Dinis
3000-143 COIMBRA
PORTUGAL

E-mail: dri@uc.pt

Web: https://www.uc.pt/casadalusofonia/isl

 

Erasmus Student Network - Coimbra

E-mail: esncoimbra@gmail.com

Telefone: +351 919756106

FB: https://www.facebook.com/ESNCOIMBRA/

 

Pro studenty, kteří pojedou na fakultu psychologie a vzdělávání: https://www.uc.pt/en/fpce/students/mobility/incoming

Kde leží Coimbra?

ZAUJALA TĚ  COIMBRA? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PSALI JSME O COIMBŘE

FOTOGALERIE

stát

Portugalsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

21,324

10

26 hod. jízdy

406

1290

Euro

3:40 h

text vznikl v spolupráci s našimi blogery v Coimbře

KAROLÍNA SLEZÁKOVÁ

SAMO

ŠTĚFANKO

MATĚJ

VELEBIL

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

I

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

I

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

I

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

I

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

I

3:30

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

I

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

I

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

I

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

4:30

I

1:00

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

I

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

I

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

I

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University of Glasgow

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png