University of Oslo

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Norsko

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

519

euro

studentů

20274

%

zahraničních

17

postavení

v žebříčku QS 

102

rok založení

1811

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Kateřina Menhartová

autor profilu univerzity

30. května 2021

Na profil
logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Univerzita v Oslu byla založena v roce 1811 a až do roku 1946 byla jedinou univerzitu v Norsku. Má osm fakult a také dvě muzea. Budovy univerzity jsou rozmístěny po městě, ale na západě města se nachází hlavní kampus (Blindern), kde je situována většina budov a probíhá zde naprostá většina výuky. Výjimkou je například právnická fakulta, která leží samostatně v centru města. V samotném kampusu najdete místa na venkovní posezení, obchod s potravinami, univerzitní knihkupectví, kavárny nebo skvělé bistro (to funguje formou bufetu, je zde široký výběr pokrmů a platíte podle váhy). Vnitřní prostory jsou zrekonstruované a moderně vybavené.

Zimní semestr zde začíná v polovině srpna a trvá do prosince, letní semestr je pak od začátku ledna do června. Organizace studia se od toho v ČR poměrně dost liší. Do školy se chodí mnohem méně, ale za to se očekává samostatná příprava. Téměř každý předmět je za 10 kreditů a časová dotace je podobná jako u nás – asi 2 hodiny týdně. Pokud si zapíšete více jak 4 předměty, budou se na vás místní koukat až zděšeně. Je zde zvykem opravdu více času trávit úkoly a samostudiem – k tomu slouží velké knihovny a studovny na kampusu. Tento způsob výuky se navíc může pro zahraniční studenty velice hodit, protože to umožní individuální plánovaní času se zahrnutím výletů po městě apod.

Z předmětů bych vyzdvihla semestrální kurz určený speciálně pro zahraniční studenty. Náplní jsou přednášky různých vyučujících a odborníků, z kterých se dozvíte něco ze všech podstatných oblastí života a kultury Norska a nahlédnete tak na norskou mentalitu. Témata jsou např. historie, jazyk, literatura, ekonomie či politika. Dále mají zahraniční studenti možnost se naučit nebo zdokonalit v norštině. Na výběr je hned z několika možností (např. intenzivní jednosemestrální kurz nebo jeho napůl distanční forma či samozřejmě pokračovací kurzy pro studenty se vstupními znalostmi).

Co se týče vztahu univerzity k Erasmu a zahraničním studentům, funguje zde skvěle vypracovaný systém. První den orientačního týdne probíhá nejdříve přednáška/seznámení pro všechny zahraniční studenty, kteří se poté rozdělí podle fakult. Tam už probíhá rozdělení do tzv. buddy groups. Každá skupina se skládá ze tří domácích studentů a asi 6 erasmáků. V této skupině pak děláte různé připravené aktivity po celý orientační týden. Když jsem byla v Oslu já, byli mezi těmito aktivitami např. bruslení s horkou čokoládou, procházka po okolí, návštěva muzea nebo pub quiz. Navíc si ve skupině můžete domluvit další výlety nebo aktivity podle vašich představ. Od vašich buddies také dostanete všechny potřebné informace (včetně tipů a triků jak ušetřit) a budou Vám minimálně po celý první týden k dispozici. Máte tak možnost hned na začátku semestru dobře poznat jak místní studenty, tak další erasmáky a zorientovat se ve městě.

NÁZORY:

Otevřenost, důvěra a snaha pomoci. Celé univerzitní prostředí bylo výjimečné obrovskou přívětivostí a otevřeností. Přestože jsem přiletěla uprostřed koronavirové pandemie a celá země byla v lockdownu, na univerzitě se všichni maximálně snažili vycházet studentům vstříc a nic nebyl problém. Nestíháš odevzdat seminárku, protože máš deprese z lockdownu? Nevadí, termín posuneme, jen nám to dej včas. Nestihl jsi termín zápisu, protože pro tebe byl studijní systém nepřehledný? Nevadí, to nějak vyřešíme. Nikde jsem neviděla takovou upřímnou ochotu řešit strasti a trable studentů a opravdovou snahu jim pomoct studium ulehčit.

Kristýna

11. 10. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Oslo je hlavní město Norska, ale jeho rozvoj v moderní město začal teprve na konci 19. století. Leží na jihovýchodě Norska a jeho podnebí je charakterizováno mírným létem a vlhkými zimami s mrazivým počasím. Rozlohou je Oslo podobně velké jako Praha, obyvatel má ale jen asi 630 tisíc. Ve srovnání s Prahou je mnohem klidnější, má poměrně malé centrum a nepůsobí jako metropole.

Uvnitř města stejně jako v jeho okolí se nachází rozlehlé lesy a parky. Ty jsou o víkendech či svátcích plné místních, kteří sem chodí na procházky, běžky nebo si zaběhat. Za zmínku určitě stojí například jezero Songsvann, různé vyhlídky na Oslo (např. ta, která údajně inspirovala Edvarda Muncha při tvorbě malby Výkřik) nebo poloostrovy (odkud je možné sledovat západ slunce nad mořem). Oslo je ideální město pro milovníky přírody, protože ta je vždy v docházkové vzdálenosti, ať jste kdekoliv. Ve městě jsou ale také významné architektonické a kulturní památky jako národní divadlo, královský palác, Stortinget (budova parlamentu) nebo moderní opera z roku 2008. Navštívit můžete také početné galerie a muzea. Dvě vlastní přímo univerzita, a do jednoho z nich (muzeum přírodní historie) mají proto studenti vstup zdarma.

Letiště Oslo Gardemoen (kam létají spoje z a do Prahy) leží asi 50 km od centra města. Dostat se z něj a na něj je nejlepší vlakem, buď expresem, který je rychlejší, ale také dražší nebo regionálním vlakem. Oba vás dopraví na hlavní nádraží. O něco vzdálenější jsou potom dvě menší letiště, Rygge a Torp, z kterého létají např. spoje do Vídně. V systému dopravy uvnitř města se dá velmi rychle zorientovat. Hlavním prostředkem je šestilinkové metro (T-Bane), které ale pod zemí jezdí jen v samém centru, s velice přehledným systémem. Dále zde jezdí tramvaje a autobusy. Na zakupování jízdenek můžete využít mobilní aplikaci (to platí i pro regionální vlaky, např. na letiště nebo do okolních měst).

Co se týče cestování mimo Oslo, vlakem se asi za 6 hodin dostanete na západní pobřeží – do Bergenu. Cesta tam je prý nádherná, takže jí můžete strávit pozorováním okolí, a nebo můžete využít noční spoj. V relativně krátkém času se také můžete dostat do Švédska (např. do města Karlstad u jezera Vänern). Do dalších, severnějších částí Norska je cesta delší a vyplatí se využít letadlo (je ovšem nutno počítat s vyšší cenou).

NÁZORY:

Oslo je boží. Krásné, moderní město s fantastickou knihovnou, "náplavkou" přímo u Severního moře (doporučuju koupání v únoru mezi ledovými kry, kdy to má 3 stupně), boží pláží s bílým pískem, která je od centra 10 minut na kole (jmenuje se Huk), nádherným jezerem hned u studentských kolejí (Sognsvann), pět stanic metrem od centra jsou hory, kopce a lyžařský areál (Trivann). Oslo má fakt všechno – bary a restaurace když chcete ruch a klid (a když na to máte rozpočet, jedno pivo v hospodě stojí 100-200 NOK, takže zhruba mezi 250-500 Kč), NÁDHERNOU přírodu v docházkové vzdálenosti, obrovské parky, skvělou kávu (Norové jsou největší konzumenti kávy na světě), chutné jídlo (díky velkým komunitám přistěhovalců najdete fakt dokonalou indii, čínu, pakistánskou kuchyni, marockou, etiopskou, kreolskou... Na co si vzpomenete!), památky, moře, jezera. Oslo je město, které propojuje vážně všechno, co by člověk mohl hledat.

Kristýna

11. 10. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

Věděli jste, že?

Celkem oblíbeným jídlem jsou v Oslu vafle. Dostanete je snad všude v kavárnách, nebo dokonce ve specializovaných obchůdkách. Jedním z nich je Haralds Vaffel (https://www.instagram.com/haraldsvaffel/). Zde máte na výběr z všemožných polev, zmrzlin a dalších možností, jak si vafli vylepšit. Specialitou (pocházející ze sousedícího regionu Norska) je potom vafle s párkem, cibulí, hořčicí a kečupem.

vyřez.png