Katalog cervena pruhledna.png

University of Oslo

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

autorem profilu univerzity je

Kateřina Menhartová

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Univerzita v Oslu byla založena v roce 1811 a až do roku 1946 byla jedinou univerzitu v Norsku. Má osm fakult a také dvě muzea. Budovy univerzity jsou rozmístěny po městě, ale na západě města se nachází hlavní kampus (Blindern), kde je situována většina budov a probíhá zde naprostá většina výuky. Výjimkou je například právnická fakulta, která leží samostatně v centru města. V samotném kampusu najdete místa na venkovní posezení, obchod s potravinami, univerzitní knihkupectví, kavárny nebo skvělé bistro (to funguje formou bufetu, je zde široký výběr pokrmů a platíte podle váhy). Vnitřní prostory jsou zrekonstruované a moderně vybavené.

Zimní semestr zde začíná v polovině srpna a trvá do prosince, letní semestr je pak od začátku ledna do června. Organizace studia se od toho v ČR poměrně dost liší. Do školy se chodí mnohem méně, ale za to se očekává samostatná příprava. Téměř každý předmět je za 10 kreditů a časová dotace je podobná jako u nás – asi 2 hodiny týdně. Pokud si zapíšete více jak 4 předměty, budou se na vás místní koukat až zděšeně. Je zde zvykem opravdu více času trávit úkoly a samostudiem – k tomu slouží velké knihovny a studovny na kampusu. Tento způsob výuky se navíc může pro zahraniční studenty velice hodit, protože to umožní individuální plánovaní času se zahrnutím výletů po městě apod.

Z předmětů bych vyzdvihla semestrální kurz určený speciálně pro zahraniční studenty. Náplní jsou přednášky různých vyučujících a odborníků, z kterých se dozvíte něco ze všech podstatných oblastí života a kultury Norska a nahlédnete tak na norskou mentalitu. Témata jsou např. historie, jazyk, literatura, ekonomie či politika. Dále mají zahraniční studenti možnost se naučit nebo zdokonalit v norštině. Na výběr je hned z několika možností (např. intenzivní jednosemestrální kurz nebo jeho napůl distanční forma či samozřejmě pokračovací kurzy pro studenty se vstupními znalostmi).

Co se týče vztahu univerzity k Erasmu a zahraničním studentům, funguje zde skvěle vypracovaný systém. První den orientačního týdne probíhá nejdříve přednáška/seznámení pro všechny zahraniční studenty, kteří se poté rozdělí podle fakult. Tam už probíhá rozdělení do tzv. buddy groups. Každá skupina se skládá ze tří domácích studentů a asi 6 erasmáků. V této skupině pak děláte různé připravené aktivity po celý orientační týden. Když jsem byla v Oslu já, byli mezi těmito aktivitami např. bruslení s horkou čokoládou, procházka po okolí, návštěva muzea nebo pub quiz. Navíc si ve skupině můžete domluvit další výlety nebo aktivity podle vašich představ. Od vašich buddies také dostanete všechny potřebné informace (včetně tipů a triků jak ušetřit) a budou Vám minimálně po celý první týden k dispozici. Máte tak možnost hned na začátku semestru dobře poznat jak místní studenty, tak další erasmáky a zorientovat se ve městě.

NÁZORY:

...

NÁZORY:

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

NÁZORY:

...

MĚSTO

Oslo je hlavní město Norska, ale jeho rozvoj v moderní město začal teprve na konci 19. století. Leží na jihovýchodě Norska a jeho podnebí je charakterizováno mírným létem a vlhkými zimami s mrazivým počasím. Rozlohou je Oslo podobně velké jako Praha, obyvatel má ale jen asi 630 tisíc. Ve srovnání s Prahou je mnohem klidnější, má poměrně malé centrum a nepůsobí jako metropole.

Uvnitř města stejně jako v jeho okolí se nachází rozlehlé lesy a parky. Ty jsou o víkendech či svátcích plné místních, kteří sem chodí na procházky, běžky nebo si zaběhat. Za zmínku určitě stojí například jezero Songsvann, různé vyhlídky na Oslo (např. ta, která údajně inspirovala Edvarda Muncha při tvorbě malby Výkřik) nebo poloostrovy (odkud je možné sledovat západ slunce nad mořem). Oslo je ideální město pro milovníky přírody, protože ta je vždy v docházkové vzdálenosti, ať jste kdekoliv. Ve městě jsou ale také významné architektonické a kulturní památky jako národní divadlo, královský palác, Stortinget (budova parlamentu) nebo moderní opera z roku 2008. Navštívit můžete také početné galerie a muzea. Dvě vlastní přímo univerzita, a do jednoho z nich (muzeum přírodní historie) mají proto studenti vstup zdarma.

Letiště Oslo Gardemoen (kam létají spoje z a do Prahy) leží asi 50 km od centra města. Dostat se z něj a na něj je nejlepší vlakem, buď expresem, který je rychlejší, ale také dražší nebo regionálním vlakem. Oba vás dopraví na hlavní nádraží. O něco vzdálenější jsou potom dvě menší letiště, Rygge a Torp, z kterého létají např. spoje do Vídně. V systému dopravy uvnitř města se dá velmi rychle zorientovat. Hlavním prostředkem je šestilinkové metro (T-Bane), které ale pod zemí jezdí jen v samém centru, s velice přehledným systémem. Dále zde jezdí tramvaje a autobusy. Na zakupování jízdenek můžete využít mobilní aplikaci (to platí i pro regionální vlaky, např. na letiště nebo do okolních měst).

Co se týče cestování mimo Oslo, vlakem se asi za 6 hodin dostanete na západní pobřeží – do Bergenu. Cesta tam je prý nádherná, takže jí můžete strávit pozorováním okolí, a nebo můžete využít noční spoj. V relativně krátkém času se také můžete dostat do Švédska (např. do města Karlstad u jezera Vänern). Do dalších, severnějších částí Norska je cesta delší a vyplatí se využít letadlo (je ovšem nutno počítat s vyšší cenou).

NÁZORY:

NÁZORY:

...

O FINANCÍCH

Erasmus v Norsku je rozhodně jeden z těch finančně nejnáročnějších. Stipendium mi jakž takž pokrylo bydlení, které vyjde opravdu draho a bohužel se na něm moc ušetřit nedá. Na ostatních věcech ale ano. Například na nákupu potravin se dá hodně získat nebo ztratit podle výběru obchodu. Nejlepší je zvolit jeden z velkých řetězců jako je třeba Rema1000. Další tipy Vám určitě dají vaši buddies. Pokud si budete chtít dojít na jídlo do restaurace, připlatíte si většinou opravdu hodně a je znovu nutné dobře vybírat. Super je také využívat univerzitní bistro na kampusu. Mají tam velký výběr jídla za přívětivé ceny. To samé platí pro kavárny – ty na kampusu jsou o něco levnější. A pokud neopovrhnete dobrým překápkem, v suterénu některých budov na kampusu ho dostanete i za 5 NOK! Podobně levně si k němu můžete koupit vafli nebo jinou svačinu.

V poslední řadě bych zmínila alkohol, který kromě piva seženete jen ve specializovaných obchodech. V supermarketech budete i víno hledat marně. Navíc v restauracích či barech je v tomto ohledu také velmi draho. Za jedno pivo v Oslu byste jich u nás mohli mít minimálně pět. Tady se opět vyplatí obrátit se na kampus. Zmíněné kavárničky v suterénech se totiž v pátek večer mění na bary a pivo si tu dáte levněji. Je jenom nutné zaplatit jednorázový vstup, který pak platí do všech takových univerzitních barů (na začátku semestru ale bývá jeden pátek vstup zadarmo, takže můžete vyzkoušet).

NÁZORY:

Víte že?

Celkem oblíbeným jídlem jsou v Oslu vafle. Dostanete je snad všude v kavárnách, nebo dokonce ve specializovaných obchůdkách. Jedním z nich je Haralds Vaffel (https://www.instagram.com/haraldsvaffel/). Zde máte na výběr z všemožných polev, zmrzlin a dalších možností, jak si vafli vylepšit. Specialitou (pocházející ze sousedícího regionu Norska) je potom vafle s párkem, cibulí, hořčicí a kečupem.

sunset_sky_airplane_clouds_aircraft-2218
vyřez.png

NÁZORY:

...

O UBYTOVÁNÍ

NÁZORY:

PROČ PRÁVĚ SEM?

Moderně vybavené učebny, vypracovaný systém pro přijíždějící zahraniční studenty, zajímavé kurzy a skvělé bistro – to pro mě charakterizuje univerzitu v Oslu. Navíc díky způsobu studia, kdy ve škole trávíte poměrně málo času, si můžete individuálně zorganizovat čas a poznávat město. To působí přátelsky a je poměrně snadné se v něm zorientovat. Úplně ideální je pro lidi, kteří milují přírodu. Ta je tu dostupná na každém rohu – od městských parků až po lesy, jezera a vyhlídky. Mimo to ale Oslo nabízí i vše, co od hlavního města očekáváte: obchody všech druhů, muzea, bary, hospody, kavárny apod.

KAM DÁL - UŽITEČNÉ ODKAZY

kontaktní údaje univerzity

tipy autora profilu

2.png
1.png
3.png
80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

Norsko

519

euro

(od ZS 20/21) 

Norsko

angličtina

angličtina

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

20274

17

rok založení

měna

1811

Euro

Víte že?

vyřez.png
Pruhledna stara zluta blog.png

Napsali jsme o univerzitě...

Máme tady nějaké články, které by tě mohly zajímat. Mrk. Mrk.

CHCI JE VIDĚT!

Víte že?

vyřez.png

OBRAŤ SE NA ZKUŠENÉ

Tito studenti studovali buď přímo ve městě, nebo v zemi, do které se chystáš. Přiihlaš se na Charles Abroad pomocí tlačítka vpravo nahoře a komunikuj s absolventy Erasmu v zemi, která tě zajímá. Přečti si jejich články, prohlédni si fotografie, nebo je kontaktuj přímo na chatu. To vše a mnohem víc na tebe čeká v CHAB Plus :) 

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT TAKÉ

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT TAKÉ

University of Barcelona

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Španělsko

University of Catania

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Itálie

Prastará univerzita v Katánii se pyšní kulturním životem i přírodními krásami v okolí. Zajímavá je nepochybně přístupem k výuce, kde má své nezastupitelné místo praktická složka - projekty, prezentace a simulace. Výuka probíhá interaktivnější formou a učitelé pohlíží při svém hodnocení na aktivitu. Její fakulty jsou rozesety po celé Katánii - největším městě Sicílie, které nabízí rozlehlé pláže i klikaté uličky, plné čilého ruchu a uvolněné atmosféry turistického centra. Nedaleko leží dosud aktivní sopka Etna, která občas zazlobí oblaky dýmu a magmatu. I v zimním semestru tu můžete čekat prosluněné dny a příjemných 15 stupňů.

Erasmus University Rotterdam

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Nizozemí

Jet na Erasmus pobyt na Erasmus University může znít trochu vtipně a často to lidi zmate. Univerzita je ale dle svého jména skutečnou esencí Erasmu. Má obrovské množství zahraničních studentů a její skvěle vybavený kampus funguje jako malá studentská vesnička s restauracemi, kavárnami, obchody a sportovišti. Studium je tu na opravdu vysoké úrovni a i když to možná bude stát trochu víc úsilí, než jinde, po akademické stránce tu učitě vyrostete.
Rotterdam je hodně mezinárodní, mladé a hlavně studentské město, kde se prolíná se spousta národností a kultur. Najdete tu mnoho restaurací, barů, muzeí, divadel i kin. 
Holanďané jsou moc milí a pohodářští. Naprostá většina z nich mluví plynně anglicky, takže se s nimi bez problémů domluvíte. Pokud dosud nejste fanoušky jízdních kol, Rotterdam vás naučí je milovat. Celé město stojí na rovině a tak to nedá žádnou námahu projet ho křížem krážem jen pomocí vlastních svalů.

University of Glasgow

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

Umeå University

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Švédsko

Výjimečná studijní zkušenost, krásná příroda, perfektní Buddy programme a také romantika polární záře, vznášející se nad zamrzlým jezerem Nyadalasjön. Vyzkoušejte si v Umeå zcela nový přistup k výuce a ponořte se do studia na 110 %, pociťte na vlastní kůži rytmus života na polárním kruhu a poznávejte studenty z celého světa na jedné z nejkosmopolitnějších univerzit v erasmovém seznamu. Okuste proslulou fiku a samozřejmě také nezbytné masové kuličky. Vyzkoušejte si život v menším, srdečném městečku, ráji milovníků zimních sportů a turistů, kde lesy voní tak nějak jinak, mentolově, a voda je křišťálově čistá a zatraceně studená. Vydejte se s námi na kole mezi metrovými závějemi do chrámu vzdělání uprostřed polárního dne a noci. Přijměte pozvání do Umeå.

Maynooth University

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.