University of Turku

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Finsko

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

519

euro

studentů

12 639

%

zahraničních

5

postavení

v žebříčku QS 

295 

rok založení

1920

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Daniel Müllern

autor profilu univerzity

29. června 2021

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Univerzita v Turku, neboli Turun yliopisto, byla založena v roce 1920, nicméně první univerzita v tomto městě byla založena již roku 1640 a dnes je známa jako Univerzita v Helsinkách, kam byla přesunuta v roce 1828 poté, co celé Turku vyhořelo. Dnes se univerzita skládá ze 7 fakult, konkrétně: Medicína, právnická fakulta, pedagogická fakulta, fakulta sociálních věd, fakulta humanitních věd, přírodovědecká fakulta a Turku School of Economics, která byla s univerzitou sloučena až v roce 2010. Na těchto fakultách studovalo v roce 2019 přes 20 000 studentů, přičemž každoročně přivítá zhruba 500 výměnných studentů. Zajímavostí je, že mezi personálem je 10% podíl toho mezinárodního. Univerzita má také menší pracoviště v (na finské poměry) nedalekých městech Raumě a Pori. Většina univerzitních budov se nachází v kampusu na tzv. Univerzitním kopci (Yliopistonmäki) asi kilometr od centra města. Výhodou kampusu v Turku je fakt, že je nekuřácký.

Akademický rok na finských univerzitách je jiný, než jak jej známe z českých univerzit. Prvním rozdílem, který většina lidí ocení, je neexistence zkouškového. Semestry jsou rozděleny na 2 periody, přičemž celosemestrální kurzy jsou spíše raritou. Většina kurzů je vyučována blokově. Délka bloku může být od 3 dnů do 1 poloviny semestru. Kurzy se zpravidla zakončují bezprostředně po ukončení výuky. Během Orientation mě poměrně zaskočilo, když nám bylo řečeno, že písemné zkoušky jsou zde považovány jako „old school“. Většina zkoušek byla formou psaní esejí, na něž má člověk zpravidla 24 hodin a může je psát, kde chce.

Mimo odborných kurzů má univerzita v nabídce i ty jazykové. Osobně doporučuji pokusit se naučit se alespoň základy finštiny. V nabídce je buď tzv. Survival Course trvající 1 periodu určený primárně pro výměnné studenty. V tomto kurzu se naučíte pár základních frází, nicméně nenaučí vás žádnou gramatiku. Druhou možností je celosemestrální Beginners’ Course. Jeho výhodou je, že můžete pokračovat i v dalším semestru. Finština se může zdát na první pohled složitá. Je třeba si zvyknout, že většina slov je naprosto odlišných od indoevropských jazyků, na druhou stranu gramatika je systematická a poměrně snadno pochopitelná.

NÁZORY:

University of Turku na mě udělala dojem už od samotného začátku. Na jejich stránkách jsem se ještě v Česku dozvěděla o nádherných prostorách školy. Univerzita se opravdu pyšní svými moderními studovnami a knihovnami. V knihovně najdete i místo, kde se můžete po několika hodinách shrbení u počítače protáhnout a zacvičit si. Každý si zde najde místo v pohodlném křesle nebo u pracovního stolu s počítačem.
Také bych chtěla zmínit organizaci CampusSport, která na univerzitě působí. Za 48 euro nabízí pro studenty na jeden semestr mnoho sportovních lekcí jako například sportovní tanec, kruhové tréninky, lekce zumby, jógy a mnoho dalších.
Jak lekce sportů, tak i knihovny, studovny, jídelny, univerzitní kavárny se nacházeli na jednom místě, v prostorách univerzitního kampusu. To mělo mnoho výhod. Z hodin jsem tak mohla zabrouzdat rovnou do knihovny, nebo na šálek výborné kávy a na něco sladkého. Při tom jsem vždy potkala někoho známého, takže jsem se nikdy necítila sama.
Společně s ostatními zahraničními studenty jsme si nemohli vynachválit finské menzy. Za necelé 3 eura jste dostali opravdu velkou porci hlavního jídla a zeleniny a ovoce jste si mohli nabrat, kolik jste chtěli. I třeba do krabičky na svačinku. U zeleniny jste našli i různé saláty, zálivky, oříšky a pečivo.

25. 3. 2022

VŠECHNY NÁZORY

MEDA

co si myslí další studenti?