University of Turku

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

autorem profilu univerzity je

Daniel Müllern

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Finsko

francouzština

němčina

španělština

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

12 639

5

295 

1920

Euro

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Univerzita v Turku, neboli Turun yliopisto, byla založena v roce 1920, nicméně první univerzita v tomto městě byla založena již roku 1640 a dnes je známa jako Univerzita v Helsinkách, kam byla přesunuta v roce 1828 poté, co celé Turku vyhořelo. Dnes se univerzita skládá ze 7 fakult, konkrétně: Medicína, právnická fakulta, pedagogická fakulta, fakulta sociálních věd, fakulta humanitních věd, přírodovědecká fakulta a Turku School of Economics, která byla s univerzitou sloučena až v roce 2010. Na těchto fakultách studovalo v roce 2019 přes 20 000 studentů, přičemž každoročně přivítá zhruba 500 výměnných studentů. Zajímavostí je, že mezi personálem je 10% podíl toho mezinárodního. Univerzita má také menší pracoviště v (na finské poměry) nedalekých městech Raumě a Pori. Většina univerzitních budov se nachází v kampusu na tzv. Univerzitním kopci (Yliopistonmäki) asi kilometr od centra města. Výhodou kampusu v Turku je fakt, že je nekuřácký.

Akademický rok na finských univerzitách je jiný, než jak jej známe z českých univerzit. Prvním rozdílem, který většina lidí ocení, je neexistence zkouškového. Semestry jsou rozděleny na 2 periody, přičemž celosemestrální kurzy jsou spíše raritou. Většina kurzů je vyučována blokově. Délka bloku může být od 3 dnů do 1 poloviny semestru. Kurzy se zpravidla zakončují bezprostředně po ukončení výuky. Během Orientation mě poměrně zaskočilo, když nám bylo řečeno, že písemné zkoušky jsou zde považovány jako „old school“. Většina zkoušek byla formou psaní esejí, na něž má člověk zpravidla 24 hodin a může je psát, kde chce.

Mimo odborných kurzů má univerzita v nabídce i ty jazykové. Osobně doporučuji pokusit se naučit se alespoň základy finštiny. V nabídce je buď tzv. Survival Course trvající 1 periodu určený primárně pro výměnné studenty. V tomto kurzu se naučíte pár základních frází, nicméně nenaučí vás žádnou gramatiku. Druhou možností je celosemestrální Beginners’ Course. Jeho výhodou je, že můžete pokračovat i v dalším semestru. Finština se může zdát na první pohled složitá. Je třeba si zvyknout, že většina slov je naprosto odlišných od indoevropských jazyků, na druhou stranu gramatika je systematická a poměrně snadno pochopitelná.

NÁZORY:

Prostory celé univerzity byly velmi moderní, když jsem poprvé přišel na studijní měl jsem spíše pocit, že se nacházím někde v kavárně. Všude byly odpočívací pytle a křesla na sezení, takže při vyřizování změny Learning agreement nebo shánění potvrzení o studiu, si mohl člověk klidně zdřímnout!

Tomyas

27. 4. 2021

Tomyas

27. 4. 2021

Prostory celé univerzity byly velmi moderní, když jsem poprvé přišel na studijní měl jsem spíše pocit, že se nacházím někde v kavárně. Všude byly odpočívací pytle a křesla na sezení, takže při vyřizování změny Learning agreement nebo shánění potvrzení o studiu, si mohl člověk klidně zdřímnout!

Tomáš R

27. 4. 2021

Prostory byly moc pěkné a čisté. Obzvláště mě příjemně překvapily malé "tělocvičny" a "odpočívárny" rozmístěné po celém areálu, které může student mezi i během výuky využít. Učebny jsou opatřené také speciálními vysokými stolky, aby člověk při výuce nemusel sedět, ale mohl stát :-)

Adam

27. 4. 2021

Univerzita v Turku je poměrně specifická a oproti českému prostředí i značně odlišná. Celkově lze říct, že prostředí celé univerzity je více neformální a interaktivní. Turku je skutečně studentské město, kde studenty uvidíte v parcích, v rámci velkého kampusu univerzity, na večírcích a vůbec všude možně. Celá univerzita je pak velmi moderní a pokroková a to od učeben, přes knihovnu až po menzu a sportoviště.

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Turku se nachází na jihovýchodě Finska v místě ústí řeky Aury do Botnického zálivu. Žije zde přes 190 tisíc obyvatel, což jej řadí na 6. místo mezi finskými městy. Jedná se o bilingvní město známé též pod švédským názvem Åbo. Sídlí zde také Åbo Akademi, což je jediná univerzita ve Finsku, která má jako vyučovací jazyk švédštinu. Do roku 1809 bylo Turku hlavním městem Finska, nicméně poté bylo hlavní město přesunuto do Helsinek, kterým tento titul zůstal dodnes. Nejslavnější zdejším rodákem je bývalý atlet Paavo Nurmi přezdívaný Létající Fin.

Město není nijak rozlehlé, proto ve zdejší MHD fungují celoročně pouze autobusy. Kvalita spojení dost závisí na lokalitě. Jsou tu místa, která mají spojení výborné, ale jsou i taková, kde spojení není vůbec dobré.

Jak jsem se již zmínil, Turku leží na pobřeží Botnického zálivu na samém jihu Finska. Díky těmto faktorům si troufám říct, že zimy zde jsou mírnější než v jiných částech Finska. K tomu je ovšem nutné poznamenat fakt, že během mého pobytu byla nejmírnější zima za posledních 100 let. Řeka Aura, která v zimě běžně zamrzá, tentokrát nezamrzla. Sněhu také nebylo příliš, přestože se objevoval od konce října až do května. Ale většinou když napadl, tak byl během dne či dvou pryč. Teplota v zimě neklesla pod -10°C. Pro člověka, který nemá rád vedra k padnutí, je finské podnebí jako stvořené. Konkrétně v Turku bylo již od počátku dubna počasí na kraťasy, tj. jasno a příjemných 15°C. Během léta se teploty pohybují okolo 25 °C, přičemž třicítku překročí málokdy.

Samostatnou kapitolou je pak vzhledem k zeměpisné šířce délka dne. Ne náhodou se Finsko vyznačuje nejvyšším výskytem depresí. V zimních měsících je třeba počítat s tím, že se rozední v 10 ráno a už ve 2 odpoledne se začíná stmívat. Obzvlášť v tomto období je důležité mít nějaký program, mít co dělat. Krom toho doporučuji si s sebou na cestu sbalit vitamin D v jakékoliv podobě. Já osobně v tomto období měl poměrně velké problémy s usínáním. Přesným opakem je pak léto. Nutno říct, že už od posunu času se dny dost rychle prodlužují. Toto celé vrcholí na den zvaný Juhannus. Tou dobou je v Turku možné zažít tzv. bílé noci, kdy se nikdy nesetmí, pouze se na nějakou dobu sešeří.

NÁZORY:

Poklidné studentské! Město Naantali a Villa Jarvela byly jedny z mých nejnavštěvovanějších míst.

Tomyas

27. 4. 2021

Tomyas

27. 4. 2021

Poklidné studentské! Město Naantali a Villa Jarvela byly jedny z mých nejnavštěvovanějších míst.

Tomáš R

27. 4. 2021

Turku je krásné a klidné město, s nádhernou přírodou (tak jako všude ve Finsku). V porovnání s jinými evropskými město, to žádná velká metropole není, ale i tak si tam srandu s kamarády užijete. V okolí najdete krásné sauny u jezera, kam můžete jít chillovat s přáteli, pobřeží moře s několika ostrovy, kam můžete dojet místní autobusovou dopravou a jít se projít po pobřeží. Osobně jsem ocenil přístav, kde uvidíte krásné lodě, které zde kotví, atd.

Adam

27. 4. 2021

Turku je klidné studentské město, které má překvapivě velký noční život. Součástí místního života jsou sauny, takže na to se doporučuji připravit. Samo o sobě je Turku celkem standardní město. Najdete zde pár kostelů, starou pevnost, přístav, ale v podstatě nic z čeho byste byli v nějakém úžasu. Kolem Turku je nádherná příroda, včetně pláží a přírodní parků skvělých na procházky. Rovněž místní jezera jsou naprosto úžasná a společně s vhodně umístěnou saunou na jejich břehu vám poskytnou zábavu na celý den :-)

MEDA

co si myslí další studenti?

Věděli jste, že?

Jednou z nejvýraznějších zdejších tradic jsou studentské overaly. Ačkoliv to Finové neradi přiznávají, jde o tradici, která vznikla na švédských technických univerzitách, nicméně ve Finsku dostala ten správný styl. Opiskelijahaalarit, jak jsou zde nazývány, jsou obleky na první pohled vypadající jako klasické montérky nebo pyžamo, nicméně jde především o party outfit. Nutno říct, že velmi praktický. Zaprvé, mají velké kapsy, takže nemusíte řešit, kam si dáte nezbytné věci jako mobil nebo peněženku. Zadruhé, do určité míry ochrání civilní oblečení před nějakou tou party újmou. Zatřetí, hodí se k jakémukoliv oblečení. Ale pozor, oblékat byste si měli pouze spodní část, pokud se nasoukáte i do té horní, dopustíte se faux pas.

Krom toho také můžete poměrně rychle poznat, co váš protějšek studuje. Každý obor totiž má svoji typickou barvu overalu, např. právníci mají cihlově červenou, ekonomové žlutou, ajťáci černou, výměnní studenti světle modrou. Na overaly se také přidávají všemožné nášivky, přičemž se říká, že čím víc jich daný jedinec má, tím bohatší má společenský život (osobně jsem skončil na čísle 90). Tyto nášivky se prodávají téměř na každé studentské party za cenu okolo 3€ (někde jsou v ceně vstupného). Důležité je, že jediný způsob, jakým mohou být kostýmy vyprány, je vlézt si v něm do vany.

vyřez.png

O FINANCÍCH

Erasmus na severu je finančně poměrně náročný, každopádně stipendium může pokrýt větší část nákladů. Ubytování se pohybuje měsíčně okolo 300-375 €, v závislosti na tom, jaké ubytování, a hlavně poskytovatele zvolíte (o tom více v následující části). Studentské ubytování se však s tím v ČR nedá srovnat. Student má k dispozici vlastní pokoj a s ostatními většinou sdílí pouze kuchyň a v některých případech sprchu. Pokud není prádelna v ceně bydlení, pohybují se ceny praní v rozmezí 1,5-2€.

Je důležité zvážit, zda se budete pohybovat po městě MHD. Základní jízdenka platná 2 hodiny vyjde na 3€. Dále je možné koupit si lístek na 24 hodin, který stojí 8€. Nicméně nejvýhodnější je zařídit si tzv. Föli kartu, na níž se dá nakoupit třicetidenní studentský kupón za 35€ (běžná cena je 55€). Pro získání nároku na studentskou slevu je potřeba potvrzení od školy. Pokud budete ubytováni v lokalitách, kde není tak dobré spojení, je zde možnost pořídit si kolo, kterých se po městě též pohybuje hodně. Po centru města a kampusu je nejlepší pohybovat se pěšky.

Pokud rádi sportujete, určitě si přijdete na své. Funguje zde tzv. Campus Sport, což je systém sportu pro studenty. Jednoduše si zaplatíte členství v hodnotě 44 € za semestr nebo 66 € za akademický rok, a máte neomezený přístup do gymů nebo na organizované hodiny téměř jakéhokoliv sportu. V nabídce za normální situace bylo okolo 8 různě zaměřených posiloven situovaných po celém Turku. Příjemnou vychytávkou pak je, že provozovatel si vede statistiky, kolik osob je zhruba v daný den a čas přítomných v určitém gymu, tím pádem si svou návštěvu můžete naplánovat tak, abyste nemuseli čekat na stroje atd. Krom toho je také v každém z gymů jedno odpoledne v týdnu trenér schopný poradit především začátečníkům. Mimo toho jsou zde i sportovní haly a tělocvičny.

NÁZORY:

Cena koleje se pohybuje od 270 do 350 €. Stipendium mi pokrylo především letenky, ubytování, ale zbylo mi i na celý výlet do Laponska.

Tomyas

27. 4. 2021

Tomyas

27. 4. 2021

Cena koleje se pohybuje od 270 do 350 €. Stipendium mi pokrylo především letenky, ubytování, ale zbylo mi i na celý výlet do Laponska.

Tomáš R

27. 4. 2021

Faktem je, že Finsko je drahé. Jídlo je zde dvakrát až třikrát dražší. Vyjít se stipendiem se dá tak z osmdesáti procent, pokud ale nechodíte do restaurací a do barů, a potraviny si kupujete ve velkém supermarketu. Pokud jste zvyklí každý týden v pátek jít chlastat do baru, a přes týden zajít do restaurace, pak si raději najděte brigádu ve Finsku nebo poproste bohaté příbuzné :-)

Adam

27. 4. 2021

Finsko je dražší než ČR, nicméně to není zas tak nic hrozného. Jak vyjdete se stipendiem samozřejmě záleží na řadě faktorů, jako je ubytování, životní styl atd. Se stipendiem nicméně podle mě v klidu přežijete a zbude vám i na nějaké pivo, ač alkohol je ve Finsku až zbytečně drahý (doporučuju co nejvíc přivést s sebou). Další doporučení je využívat co nejvíc menzu. Finsko je v tomhle dost socialistické a oběd/snídani/večeři téměř formou all you can eat máte za pár euro.

MEDA

co si myslí další studenti?

O UBYTOVÁNÍ

V Turku je studentské ubytování poskytováno dvěma společnostmi ve třech oblastech. První a nejlevnější variantou je Retrodorm. Zde jsou nabízeny jednolůžkové, popř. menší množství dvoulůžkových pokojů určených pro společné bydlení. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastní toaletou. Sprchy a kuchyňky jsou pak společné pro celé patro. Měsíční nájemné činí 300 €. Za výhody tohoto místo považuji umístění na zalesněném kopci, přičemž z nabízených možností je to ta, která je nejblíže k centru města (asi 2 km). Dalším pozitivem je, že v pěší vzdálenosti se nachází jedno z největších obchodních center v městě, v němž se nachází nonstop otevřený supermarket. Naopak jako nevýhodu vnímám nedostatek soukromí, především v podobě společných sprch. Krom toho je problematické spojení MHD na univerzitu, které není dobré

Druhým poskytovatelem ubytování pro studenty je TYS. Ten nabízí ubytování například ve Student Village – jedná se o nejlépe situovanou lokalitu nacházející se 5 minut chůze od východní části kampusu. Jak již název napovídá, je to oblast, v níž se nachází v podstatě studentské ubytování. Pro erasmáky jsou zde v nabídce jednolůžkové pokoje s vlastní koupelnou a lednicí. Kuchyň je společná pro celé patro. Výhodou lokality je snadná dostupnost univerzity i centra města. Nevýhodou pak je větší vzdálenost do obchodů a také nejvyšší cena nájmu, konkrétně 375 € měsíčně. V oblastech, kde spravuje ubytování TYS máte v ceně nájmu nárok na čtyři hodinové pobyty v sauně za měsíc.

NÁZORY:

Koleje, jednoznačně doporučuju. Vybavení bylo velmi moderní, čisté, ve dvou jsme měli každý svůj pokoj... sice jedna koupelna a jedna kuchyň, ale přece jen na Erasmu nepotřebuje člověk až takové soukromí, že by chtěl být neustále sám, právě naopak :) (nejvíce zábavy se pak kromě klubů a výletů odehrává právě v bytech v kuchyni)

Tomyas

01/19 - 01/23

Koleje, jednoznačně doporučuju. Vybavení bylo velmi moderní, čisté, ve dvou jsme měli každý svůj pokoj... sice jedna koupelna a jedna kuchyň, ale přece jen na Erasmu nepotřebuje člověk až takové soukromí, že by chtěl být neustále sám, právě naopak :) (nejvíce zábavy se pak kromě klubů a výletů odehrává právě v bytech v kuchyni)

Tomáš R

01/19 - 01/23

Nemohu posoudit co je nejlepší, vše má své pro i proti. Já byl na místní koleji s asi 14 lidmi na patře. Vybavení na prd, ale komunikace s ostatními erasmáky jsem si užil až až v dobrém i zlém. Člověk se naučí řešit problémy typu neumyté nádobí, nebo pařící kamarádi ve tři ráno, když chcete spát. Nebo vlastně nenaučí... ale aspoň po zbytek života ví, že to může být horší :D
Zase jsem ale nebyl sám, a když se člověk cítil homesick, můžou ho rozptýlit spolubydla :-)

Adam

01/19 - 01/23

Rozhodně doporučuju ubytování na koleji. Turku je studentské město a ostatní studenti, co nebydleli na kolejích se brzo začali izolovat, nebo museli dlouho dojíždět. Osobně jsem byl ubytován v Turku Student Village, což stále považuju za nejlepší kolej, která má i vlastní sauny na střeše. Nicméně i další koleje jsou naprosto v pohodě a všude probíhají kitchen party, které jsou skvělé na poznání nových lidí, nebo na pre-party před odchodem do města.

MEDA

co si myslí další studenti?

Pruhledna stara zluta blog.png

Napsali jsme o univerzitě...

Máme tady nějaké články, které by tě mohly zajímat. Mrk. Mrk.

Víte že?

vyřez.png

PROČ PRÁVĚ SEM?

- Neexistence zkouškového – předměty se zakončují hned po jejich skončení
- Většina zkoušek formou esejí
- Skvělé studentské bydlení
- Široké sportovní vyžití pro studenty
- Dobrý výchozí bod pro cestování do Petrohradu, Stockholmu nebo Tallinu
- Sauna!

Tomyas

Prostory celé univerzity byly velmi moderní, když jsem poprvé přišel na studijní měl jsem spíše pocit, že se nacházím někde v kavárně. Všude byly odpočívací pytle a křesla na sezení, takže při vyřizování změny Learning agreement nebo shánění potvrzení o studiu, si mohl člověk klidně zdřímnout!

Tomáš R

Prostory byly moc pěkné a čisté. Obzvláště mě příjemně překvapily malé "tělocvičny" a "odpočívárny" rozmístěné po celém areálu, které může student mezi i během výuky využít. Učebny jsou opatřené také speciálními vysokými stolky, aby člověk při výuce nemusel sedět, ale mohl stát :-)

Adam

Univerzita v Turku je poměrně specifická a oproti českému prostředí i značně odlišná. Celkově lze říct, že prostředí celé univerzity je více neformální a interaktivní. Turku je skutečně studentské město, kde studenty uvidíte v parcích, v rámci velkého kampusu univerzity, na večírcích a vůbec všude možně. Celá univerzita je pak velmi moderní a pokroková a to od učeben, přes knihovnu až po menzu a sportoviště.

KAM DÁL - UŽITEČNÉ ODKAZY

tipy autora profilu

3.png
1.png
2.png

OBRAŤ SE NA ZKUŠENÉ

Tito studenti studovali buď přímo ve městě, nebo v zemi, do které se chystáš. Přiihlaš se na Charles Abroad pomocí tlačítka vpravo nahoře a komunikuj s absolventy Erasmu v zemi, která tě zajímá. Přečti si jejich články, prohlédni si fotografie, nebo je kontaktuj přímo na chatu. To vše a mnohem víc na tebe čeká v uživatelské sekci CHAB :) 

3.png
vyřez.png

Patrik

Chmel

Helsinky

3.png
vyřez.png

Eliška

Janotová

Jyväskylä

3.png
vyřez.png

Václav

Malina

Helsinky

3.png
vyřez.png

Lien

Phuong Vu

Helsinky

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT TAKÉ

University of Barcelona

Španělsko

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg
Prastará Univerzita v Barceloně byla založena už v roce 1450 a pyšní se krásnými historickými budovami, které však skrývají veskrze moderní zázemí pro studium, včetně bohatě vybavené knihovny. Podle QS žebříčku se jedná o nejlepší univerzitu ve Španělsku, celosvětově pak patří mezi 200 nejlepších vysokých škol. Na přednáškách se setkáte s akademiky světového věhlasu i odborníky z praxe, kteří od vás na oplátku za špičkový výklad budou očekávat aktivní účast na hodinách a průb...

dostupné pro fakulty:

FHS, FSV, PedF, FF, FTVS, 1.LF, PřF, FaF, MFF, PrF

více informací

University of Oslo

Norsko

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg
Moderně vybavené učebny, vypracovaný systém pro přijíždějící zahraniční studenty, zajímavé kurzy a skvělé bistro, to je univerzita v Oslu. Klasickým přednáškám je v Oslu věnováno méně času a mnohem větší prostor má samostudium ve skvěle vybavených a útulných knihovnách a studovnách. To je výhoda především pro Erasmáky, kteří si mohou flexibilně rozvrhnout svůj čas mezi studium a poznávání norské metropole. Oslo působí přátelsky a je poměrně snadné se v něm zorientovat. Úplně ...

dostupné pro fakulty:

FF, FSV, FHS, PedF, PřF, PF

více informací

Erasmus University Rotterdam

Nizozemí

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg
Jet na Erasmus pobyt na Erasmus University může znít trochu vtipně a často to lidi zmate. Univerzita je ale dle svého jména skutečnou esencí Erasmu. Má obrovské množství zahraničních studentů a její skvěle vybavený kampus funguje jako malá studentská vesnička s restauracemi, kavárnami, obchody a sportovišti. Studium je tu na opravdu vysoké úrovni a i když to možná bude stát trochu víc úsilí, než jinde, po akademické stránce tu učitě vyrostete.
Rotterdam je hodně mezinárodní,...

dostupné pro fakulty:

FSV, FHS, 2.LF

více informací

Máš k tomu co říci?

Byl(a) jsi na univerzitě také a chceš připojit svůj názor? Není nic jednoduššího! Máme pro tebe šikovný formulář, který můžeš vyplnit i z mobilu a přihodit třeba pár fotografií. Tvůj text se zobrazí zde na profilu i jako samostatná zpráva  MEDA

MEDA

by Charles Abroad