Katalog cervena pruhledna.png

University of Barcelona

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

autorem profilu univerzity je

Patrick Zamlar

Na profil
logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Universitat de Barcelona (oficiální katalánský název) je tradiční, avšak také inovativní univerzita, která je dle QS World University Rankings ta nejlepší ve Španělsku. V centru města je umístěn její kampus, jedná se o krásnou historickou budovu, která však ve svých útrobách ukrývá prvotřídní zázemí, ať už se bavíme o technickém vybavení učeben, či bohaté knihovně. Zaměřuje se na celou škálu oborů, a to na všech stupních studia – můžete zde studovat jazyky, ekonomiku, dějiny, přírodní vědy, či právo. Jednotlivé fakulty jsou kombinací historických a moderních budov, jedná se o rozsáhlé komplexy, nabízející veškerý servis (občerstvení, knihovny, relaxační zóny). Jsou umístěny po celém městě, ale běžně se nestane, že byste museli někde přebíhat, jednotlivé obory se téměř vždy vyučují v prostorách dané fakulty. Většina fakult je také skvěle napojena na metro, takže vystoupíte ze stanice a po pár krocích budete v učebně. Výuku obstarávají experti v oboru, lidé s dlouholetými praktickými zkušenostmi, kteří očekávají proaktivní přístup v hodinách (často probíhají v některých případech i bodované diskuse). Známkování probíhá odlišně než na UK, známkuje se na škále 0-10. Nejlepší známkou je 10, nejnižší nutnou na úspěšné absolvování kurzu je 5. Celková známka se neurčuje na základě jedné závěrečné zkoušky, ale jedná se o kombinaci několika dílčích výsledků. Kurzy totiž zpravidla sestávají z několika průběžných úkolů v průběhu semestru – budete tak muset ve volném čase psát eseje, v průběhu kurzů se uskutečňují písemné souhrnné testy a na závěr semestru přichází buď finální test či rozsáhlá esej, anebo kombinace obojího. Většinou je i povinná účast v hodinách a povoleny jsou maximálně dvě absence. Studiu v Barceloně je tak třeba se věnovat naplno a průběžně, standardní jsou navíc hodiny v odpoledních a podvečerních vyučovacích blocích. Co se týká samotného semestru, je časově rozvržen v podstatě do stejného úseku, jako ten na UK, a to včetně zkouškového období.
Co rozhodně doporučuji, je přijet do Barcelony o něco dříve kvůli registraci a změnám v rozvrhu. Pár dní před oficiálním startem semestru je totiž zahajovací den univerzity (který mnoho zahraničních studentů opomene, jelikož dorazí až v první vyučovací den semestru), během nějž mj. můžete dostat informace o tom, že některé kurzy, které jste si předem navolili, byly zrušeny, a rychle si tak musíte vybrat kurzy náhradní. Na celý proces je velice málo času a je nutno ho sladit také s UK, proto jsou první dny klíčové a je důležité být flexibilní v rozhodování. Rozhodně nedoporučuji spoléhat pouze na kurzy v AJ, protože těch nemá univerzita dostatek. Dávejte si také pozor na to, abyste si nenavolili kurz v katalánštině – názvy se španělskými kurzy si mohou být podobné a až přijdete do třídy, ve které se bude vyučovat v katalánštině, bude již pozdě něco řešit. Změny kurzů totiž v momentě, kdy se již rozběhne první vyučovací den, univerzita nepovoluje.
V neposlední řadě univerzita nabízí několik volitelných kurzů a aktivit, můžete se tak učit jazyky či navštěvovat univerzitní sportovní zařízení. Je však nutno počítat s tím, že téměř vše nad rámec „klasického studia“ je více či méně zpoplatněno.

NÁZORY:

...

NÁZORY:

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

NÁZORY:

...

MĚSTO

Barcelona je dle několika mezinárodních žebříčků pro život jedno z nejlepších světových měst s nejhezčí městskou pláží na světě. Tato hodnocení nejsou náhodná, najde se v ní něco pro každého – na své si přijdou milovníci sportů, památek, historie, kultury, nočního života, ale i gastronomie. Středomořská kuchyně patří mezi jednu z nejvyhlášenějších a v Barceloně najdete mnoho pochoutek z mořských plodů. Ty si ostatně můžete nakoupit i na slavných městských trzích – v každé čtvrti takový najdete, a kromě mořských živočichů je na nich k mání také čerstvé ovoce, sladkosti či slavné španělské šunky. Díky své poloze má město příjemné klima, je velice slunečné a pláže má dostatečně rozsáhlé, takže místa na koupání je zde dost. Barcelona ale potěší i milovníky kopců, jelikož je nad ní několik vrcholů, které lze zdolat, a které nabízejí krásné výhledy na celé město a moře.
Barcelona má vynikající městskou hromadnou dopravu, síť stanic metra, autobusů či tramvají je opravdu hustá. Nemluvě o tom, že město je přívětivé i pro jízdu na kole. Barcelona však není město zajímavé jen svým zevnějškem, tedy budovami, přírodou, a okolím, ale co jí činí tak výjimečnou je bezpochyby její atmosféra a lidé, kteří v ní žijí. Jedná se o živé, pulzující město, kosmopolitní mezinárodní metropoli, ve které jsou lidé z celého světa, avšak přesto si Barcelona zachovává svoji tvář a nezaměnitelnou identitu. Je to město, ve kterém se pořád něco děje, všude kolem na Vás čeká nekonečné množství zábavy a požitků, lidé jsou milí, příjemní, ochotní a nápomocní. Umí se životem bavit a naplno ho prožívat. Barcelona je také skvěle organizovaná, i po velkých akcích s účastí několika desítek tisíc lidí je po pár desítkách minut vše opět „v normálu“. Velkou výhodou, co se spojení týká, je přímá letecká linka z Prahy. Město je vhodné nejen pro studenty, ale dokonce i pro výzkumníky, kteří by přicestovali na pobyt klidně i s rodinným doprovodem – v Barceloně jsou všudypřítomná dětská hřiště, kolotoče, nebo odpočinkové zóny, kde rodiče se svým ratolestmi mohou trávit čas. Sečteno podtrženo, troufnu si říct, že Barcelona je ideálním místem na pobyt pro každého, kdo se rozhodne pro zahraniční zkušenost.

NÁZORY:

NÁZORY:

...

O FINANCÍCH

Barcelona je jedno z nákladnějších měst, což se vzhledem k její turistické popularitě dá pochopit. Pro vyjíždějící studenty je zde však několik možností, jak významně ušetřit a pobyt si tak dostatečně užít. První věcí, kterou doporučuji po příjezdu a zaregistrování na univerzitě udělat, je vyřídit si tamní univerzitní kartičku (obdoba našeho ISIC). Mnoho zahraničních studentů o této možnosti neví a nevyužívá ji, což je škoda, jelikož díky této kartičce lze čerpat mnoho výhod nejen na univerzitě, ale i v samotném městě (levnější vstupné na některé památky apod.). Dále, pokud Vám je pod 25 let, mnoho služeb je v Barceloně nabízeno se slevou, a to nehledě na studentský status. Jednou z takových zásadních slev je bezesporu dlouhodobé jízdné MHD, které je v Barceloně řešeno ve formě papírové kartičky (T-jove), kterou si koupíte z automatu - má platnost 90 dní a stojí 80 euro. Jedná se tak o významnou slevu, jelikož dospělé měsíční jízdné stojí 40 eur. Dejte si ale pozor na to, aby se Vám kartička nezničila, jelikož je papírová, snadno se může ohnout a stát se tak nepoužitelnou. Během pobytu v Barceloně, ve městě, které je známé pro svoji úžasnou architekturu a kulturu, budete určitě chtít co nejvíc vidět a poznat i v této oblasti. I zde se dá pomocí vhodného plánování výrazně ušetřit – téměř každá památka, a to včetně slavné Sagrada Família, má pravidelné termíny, ve kterých je vstup zdarma (např. první neděle v měsíci). Stačí tedy sledovat příslušné webové stránky a pak si vše „oběhat“ v tu nejvíce vhodnou dobu. To samé platí pro kulturní akce – na studentskou kartičku lze se slevou chodit např. do divadel. Barcelona je samozřejmě lákavá pro svůj slavný noční život – tady nejvíce pomůže členství ve studentské organizaci ESN, skrz kterou se vždy dostanete na nějakou zajímavou akci, nebo výlet (pro výlety pak lze využít i cenově dostupné a mezi studenty populární agentury, jako je např. https://erasmusbarcelona.com/). V neposlední řadě ve městě pravidelně probíhá řada pouličních oslav a festivalů, na které se vstupné samozřejmě neplatí.

NÁZORY:

Víte že?

Jelikož je Barcelona hlavním městem autonomního společenství Katalánska, velice doporučuji při začínání konverzace používat katalánštinu, a to jak na univerzitní půdě, tak všude jinde. Nemusíte se bát složitých vět, stačí pozdravit, zeptat se, jak se daná osoba má, a pak s omluvou za neznalost jazyka přepnout do španělštiny či angličtiny. Místní jsou na svůj jazyk a kulturu velice hrdí, takže jim Vaše snaha bude připadat sympatická a budou se Vám pak snažit více pomoci. Ostatně pro nás, kteří také pocházíme ze země, jejímž jazykem mnoho lidí nemluví, je také příjemné, když se jím cizinec snaží mluvit a nás to hned potěší. Byť jen okrajové použití češtiny takříkajíc „prolomí ledy“, stejné je to i s katalánštinou.

vyřez.png

NÁZORY:

...

O UBYTOVÁNÍ

Universitat de Barcelona zpravidla studentské ubytování nenabízí, a pokud ano, jedná se o cenové relace vzdálené běžnému středoevropskému studentovi. Před výjezdem musíte počítat s tím, že pokud nebudete mít opravdu štěstí (či velmi nízké požadavky na kvalitu), ubytování spolkne celou výši stipendia. Ideální je vydat se do Barcelony několik dní před začátkem semestru, ubytovat se na hotelu/hostelu a obíhat prohlídky bytů/pokojů, na které narazíte na facebookových skupinách. Domlouvat něco měsíce předem je ošemetná záležitost, nejednomu studentovi se pak stalo, že mu na poslední chvíli ubytování odřekli, či šlo vyloženě o podvod (chtěli platbu předem, inzerované ubytování pak v realitě vypadalo hodně odlišně než na fotografiích apod.). Osobně doporučuji spolubydlení s místními, jelikož člověk tak získá vhled do jejich kultury a ve městě se mnohem lépe integruje a pozná věci, které by běžně nepoznal. Nehledě na to, že tamní obyvatelé jsou velice příjemní, milí a pohostinní, takže se budou snažit, abyste se cítili jako doma.

NÁZORY:

PROČ PRÁVĚ SEM?

Přesvědčit někoho, aby jel studovat do Barcelony, není zrovna oříšek. Těžší by bylo spíše najít jediný důvod, proč nejet. Najdete zde špičkovou univerzitu světové kvality nabízející prvotřídní zázemí a moderní výukové metody. Město má krásnou polohu u moře, většinu roku je v něm slunečno a teplo. Volný čas můžete trávit sportem všeho druhu – plavání, běh, jízda na kole, outdoor fitness, to vše jsou v místním klimatu velice příjemné aktivity. Barcelona také nabízí mnoho krásných parků – je to velice zelené město, takže po náročném dni plném přednášek budete mít kam jít na piknik. Jedná se i o jedno z nejslavnějších měst, co se týká architektury – najdete tu jak gotické katedrály, tak slavná díla Gaudího, ale i moderní stavby. Barcelona je také domovem jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů na světě – FC Barcelona, která své zápasy hraje na největším stadionu v Evropě, Camp Nou (ten se nachází pár kroků od právnické fakulty univerzity). No a závěrem – noční život. Slaví se všude a pořád. V ulicích, v klubech. Plný je každý bar, restaurace, místní se umí životem bavit a užívat si ho. Často se zde konají pouliční festivaly, koncerty, přehlídky, jedná se o neskutečný zážitek. Pobyt v Barceloně Vás tak obohatí jak po studijní (profesní) tak po osobní stránce. Pokud jste dostatečně otevření a přátelští, do tamního prostředí zapadnete a čas v něm strávený si užijete naplno.

KAM DÁL - UŽITEČNÉ ODKAZY

kontaktní údaje univerzity

tipy autora profilu

2.png
1.png
3.png
80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

Španělsko

519

euro

(od ZS 20/21) 

Španělsko

angličtina

angličtina

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

62.696

32

168

rok založení

měna

1450

Euro

Víte že?

Co se týká stravování v prostorách univerzity, něco jako klasickou českou menzu zde nenajdete. K dispozici budete mít tzv. cafeterii, něco jako malou restauraci, ve které jsou denně k dispozici snídaně, obědy, ale i celodenní „svačiny“ jako obložené bagety či populární patatas bravas. Když přijdete do cafeterie a chcete oběd, máte v zásadě dvě možnosti – buď si vybrat jeden z asi pěti chodů (dostupné je vždy od každého něco – od salátů, masných pokrmů až k jídlům bez lepku). Ceny se různí, v zásadě se ale jedna porce pohybuje mezi 4 – 5 eury. K dispozici je také celé tzv. denní menu, které stojí 8 eur a v jehož ceně máte předkrm, hlavní jídlo, dezert a nápoj. Ceny jsou tak v porovnání s našimi menzami dost vysoké, proto je dobré, že si můžete také jídlo připravit doma a na univerzitě si ho ohřát v některé z dostupných mikrovlnek. Mimochodem, když jsem říkal, že cafeterie jsou jakési malé restaurace, myslel jsem to vážně – po objednávce budete usazeni ke stolu a obslouží Vás číšník, jídlo si tak sami nikdy nenosíte.

sunset_sky_airplane_clouds_aircraft-2218
vyřez.png
Pruhledna stara zluta blog.png

Napsali jsme o univerzitě...

Máme tady nějaké články, které by tě mohly zajímat. Mrk. Mrk.

CHCI JE VIDĚT!

Víte že?

vyřez.png

OBRAŤ SE NA ZKUŠENÉ

Tito studenti studovali buď přímo ve městě, nebo v zemi, do které se chystáš. Přiihlaš se na Charles Abroad pomocí tlačítka vpravo nahoře a komunikuj s absolventy Erasmu v zemi, která tě zajímá. Přečti si jejich články, prohlédni si fotografie, nebo je kontaktuj přímo na chatu. To vše a mnohem víc na tebe čeká v CHAB Plus :) 

3.png

Simona

vyřez.png

Benáčková

Barcelona

3.png

Jacqueline

vyřez.png

Bernasová

Barcelona

3.png

Barbora

vyřez.png

Jehličková

Madrid

3.png

Dominika

vyřez.png

Holubová

Pamplona

3.png

Petra

vyřez.png

Sýkorová

Granada

3.png

Markéta

vyřez.png

Gregorová

Cordoba

3.png

Adéla

vyřez.png

Jehličková

Madrid

3.png

Simona

vyřez.png

Benáčková

Barcelona

3.png

Michaela

vyřez.png

Syslová

Granada

3.png

Markéta

vyřez.png

Sochovská

Granada

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT TAKÉ

Universidad de Granada

Španělsko

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg
„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT TAKÉ

University of Oslo

519

stipendium

Norsko

University of Catania

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Itálie

Prastará univerzita v Katánii se pyšní kulturním životem i přírodními krásami v okolí. Zajímavá je nepochybně přístupem k výuce, kde má své nezastupitelné místo praktická složka - projekty, prezentace a simulace. Výuka probíhá interaktivnější formou a učitelé pohlíží při svém hodnocení na aktivitu. Její fakulty jsou rozesety po celé Katánii - největším městě Sicílie, které nabízí rozlehlé pláže i klikaté uličky, plné čilého ruchu a uvolněné atmosféry turistického centra. Nedaleko leží dosud aktivní sopka Etna, která občas zazlobí oblaky dýmu a magmatu. I v zimním semestru tu můžete čekat prosluněné dny a příjemných 15 stupňů.

Erasmus University Rotterdam

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Nizozemí

Jet na Erasmus pobyt na Erasmus University může znít trochu vtipně a často to lidi zmate. Univerzita je ale dle svého jména skutečnou esencí Erasmu. Má obrovské množství zahraničních studentů a její skvěle vybavený kampus funguje jako malá studentská vesnička s restauracemi, kavárnami, obchody a sportovišti. Studium je tu na opravdu vysoké úrovni a i když to možná bude stát trochu víc úsilí, než jinde, po akademické stránce tu učitě vyrostete.
Rotterdam je hodně mezinárodní, mladé a hlavně studentské město, kde se prolíná se spousta národností a kultur. Najdete tu mnoho restaurací, barů, muzeí, divadel i kin. 
Holanďané jsou moc milí a pohodářští. Naprostá většina z nich mluví plynně anglicky, takže se s nimi bez problémů domluvíte. Pokud dosud nejste fanoušky jízdních kol, Rotterdam vás naučí je milovat. Celé město stojí na rovině a tak to nedá žádnou námahu projet ho křížem krážem jen pomocí vlastních svalů.

University of Glasgow

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

Umeå University

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Švédsko

Výjimečná studijní zkušenost, krásná příroda, perfektní Buddy programme a také romantika polární záře, vznášející se nad zamrzlým jezerem Nyadalasjön. Vyzkoušejte si v Umeå zcela nový přistup k výuce a ponořte se do studia na 110 %, pociťte na vlastní kůži rytmus života na polárním kruhu a poznávejte studenty z celého světa na jedné z nejkosmopolitnějších univerzit v erasmovém seznamu. Okuste proslulou fiku a samozřejmě také nezbytné masové kuličky. Vyzkoušejte si život v menším, srdečném městečku, ráji milovníků zimních sportů a turistů, kde lesy voní tak nějak jinak, mentolově, a voda je křišťálově čistá a zatraceně studená. Vydejte se s námi na kole mezi metrovými závějemi do chrámu vzdělání uprostřed polárního dne a noci. Přijměte pozvání do Umeå.

Maynooth University

519

stipendium

LOGO HEIDELBERGH_edited.jpg

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.