University of Barcelona

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Španělsko

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

519

euro

studentů

62.696

%

zahraničních

32

postavení

v žebříčku QS 

168

rok založení

1450

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Patrick Zamlar

autor profilu univerzity

31. května 2021

Na profil
logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Universitat de Barcelona (oficiální katalánský název) je tradiční, avšak také inovativní univerzita, která je dle QS World University Rankings ta nejlepší ve Španělsku. V centru města je umístěn její kampus, jedná se o krásnou historickou budovu, která však ve svých útrobách ukrývá prvotřídní zázemí, ať už se bavíme o technickém vybavení učeben, či bohaté knihovně. Zaměřuje se na celou škálu oborů, a to na všech stupních studia – můžete zde studovat jazyky, ekonomiku, dějiny, přírodní vědy, či právo. Jednotlivé fakulty jsou kombinací historických a moderních budov, jedná se o rozsáhlé komplexy, nabízející veškerý servis (občerstvení, knihovny, relaxační zóny). Jsou umístěny po celém městě, ale běžně se nestane, že byste museli někde přebíhat, jednotlivé obory se téměř vždy vyučují v prostorách dané fakulty. Většina fakult je také skvěle napojena na metro, takže vystoupíte ze stanice a po pár krocích budete v učebně. Výuku obstarávají experti v oboru, lidé s dlouholetými praktickými zkušenostmi, kteří očekávají proaktivní přístup v hodinách (často probíhají v některých případech i bodované diskuse). Známkování probíhá odlišně než na UK, známkuje se na škále 0-10. Nejlepší známkou je 10, nejnižší nutnou na úspěšné absolvování kurzu je 5. Celková známka se neurčuje na základě jedné závěrečné zkoušky, ale jedná se o kombinaci několika dílčích výsledků. Kurzy totiž zpravidla sestávají z několika průběžných úkolů v průběhu semestru – budete tak muset ve volném čase psát eseje, v průběhu kurzů se uskutečňují písemné souhrnné testy a na závěr semestru přichází buď finální test či rozsáhlá esej, anebo kombinace obojího. Většinou je i povinná účast v hodinách a povoleny jsou maximálně dvě absence. Studiu v Barceloně je tak třeba se věnovat naplno a průběžně, standardní jsou navíc hodiny v odpoledních a podvečerních vyučovacích blocích. Co se týká samotného semestru, je časově rozvržen v podstatě do stejného úseku, jako ten na UK, a to včetně zkouškového období.
Co rozhodně doporučuji, je přijet do Barcelony o něco dříve kvůli registraci a změnám v rozvrhu. Pár dní před oficiálním startem semestru je totiž zahajovací den univerzity (který mnoho zahraničních studentů opomene, jelikož dorazí až v první vyučovací den semestru), během nějž mj. můžete dostat informace o tom, že některé kurzy, které jste si předem navolili, byly zrušeny, a rychle si tak musíte vybrat kurzy náhradní. Na celý proces je velice málo času a je nutno ho sladit také s UK, proto jsou první dny klíčové a je důležité být flexibilní v rozhodování. Rozhodně nedoporučuji spoléhat pouze na kurzy v AJ, protože těch nemá univerzita dostatek. Dávejte si také pozor na to, abyste si nenavolili kurz v katalánštině – názvy se španělskými kurzy si mohou být podobné a až přijdete do třídy, ve které se bude vyučovat v katalánštině, bude již pozdě něco řešit. Změny kurzů totiž v momentě, kdy se již rozběhne první vyučovací den, univerzita nepovoluje.
V neposlední řadě univerzita nabízí několik volitelných kurzů a aktivit, můžete se tak učit jazyky či navštěvovat univerzitní sportovní zařízení. Je však nutno počítat s tím, že téměř vše nad rámec „klasického studia“ je více či méně zpoplatněno.

NÁZORY:

Univerzita sídli v pekných historických budovách, konkrétne Farmaceutická fakulta sa nachádza v peknej modernej budove, v blízkosti veľkého nákupného centra, metra a veľkej záhrady pri komplexe vládnych budov.

Adriana

28. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Barcelona je dle několika mezinárodních žebříčků pro život jedno z nejlepších světových měst s nejhezčí městskou pláží na světě. Tato hodnocení nejsou náhodná, najde se v ní něco pro každého – na své si přijdou milovníci sportů, památek, historie, kultury, nočního života, ale i gastronomie. Středomořská kuchyně patří mezi jednu z nejvyhlášenějších a v Barceloně najdete mnoho pochoutek z mořských plodů. Ty si ostatně můžete nakoupit i na slavných městských trzích – v každé čtvrti takový najdete, a kromě mořských živočichů je na nich k mání také čerstvé ovoce, sladkosti či slavné španělské šunky. Díky své poloze má město příjemné klima, je velice slunečné a pláže má dostatečně rozsáhlé, takže místa na koupání je zde dost. Barcelona ale potěší i milovníky kopců, jelikož je nad ní několik vrcholů, které lze zdolat, a které nabízejí krásné výhledy na celé město a moře.
Barcelona má vynikající městskou hromadnou dopravu, síť stanic metra, autobusů či tramvají je opravdu hustá. Nemluvě o tom, že město je přívětivé i pro jízdu na kole. Barcelona však není město zajímavé jen svým zevnějškem, tedy budovami, přírodou, a okolím, ale co jí činí tak výjimečnou je bezpochyby její atmosféra a lidé, kteří v ní žijí. Jedná se o živé, pulzující město, kosmopolitní mezinárodní metropoli, ve které jsou lidé z celého světa, avšak přesto si Barcelona zachovává svoji tvář a nezaměnitelnou identitu. Je to město, ve kterém se pořád něco děje, všude kolem na Vás čeká nekonečné množství zábavy a požitků, lidé jsou milí, příjemní, ochotní a nápomocní. Umí se životem bavit a naplno ho prožívat. Barcelona je také skvěle organizovaná, i po velkých akcích s účastí několika desítek tisíc lidí je po pár desítkách minut vše opět „v normálu“. Velkou výhodou, co se spojení týká, je přímá letecká linka z Prahy. Město je vhodné nejen pro studenty, ale dokonce i pro výzkumníky, kteří by přicestovali na pobyt klidně i s rodinným doprovodem – v Barceloně jsou všudypřítomná dětská hřiště, kolotoče, nebo odpočinkové zóny, kde rodiče se svým ratolestmi mohou trávit čas. Sečteno podtrženo, troufnu si říct, že Barcelona je ideálním místem na pobyt pro každého, kdo se rozhodne pro zahraniční zkušenost.

NÁZORY:

Mesto je skvelé, veľa možností zábavy a miest kam ísť. Mesto je rušné a žívé. Množstvo reštaurácií, barov, krásna pláž a strašne veľa záhrad. Osobne milujem prírodu a príde mi skvelé, že aj keď je Barcelona obrovská, je tam množstvo parkov záhrad, ktoré sú upravené a čisté. DO Barcelony som sa zamilovala. Dojem kazí ale množstvo zlodejov hlavne v mestskej hromadnej doprave a na verejných priestranstvách, preto by mal byť človek opatrný.

Adriana

28. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

Věděli jste, že?

Jelikož je Barcelona hlavním městem autonomního společenství Katalánska, velice doporučuji při začínání konverzace používat katalánštinu, a to jak na univerzitní půdě, tak všude jinde. Nemusíte se bát složitých vět, stačí pozdravit, zeptat se, jak se daná osoba má, a pak s omluvou za neznalost jazyka přepnout do španělštiny či angličtiny. Místní jsou na svůj jazyk a kulturu velice hrdí, takže jim Vaše snaha bude připadat sympatická a budou se Vám pak snažit více pomoci. Ostatně pro nás, kteří také pocházíme ze země, jejímž jazykem mnoho lidí nemluví, je také příjemné, když se jím cizinec snaží mluvit a nás to hned potěší. Byť jen okrajové použití češtiny takříkajíc „prolomí ledy“, stejné je to i s katalánštinou.

vyřez.png

O FINANCÍCH

Barcelona je jedno z nákladnějších měst, což se vzhledem k její turistické popularitě dá pochopit. Pro vyjíždějící studenty je zde však několik možností, jak významně ušetřit a pobyt si tak dostatečně užít. První věcí, kterou doporučuji po příjezdu a zaregistrování na univerzitě udělat, je vyřídit si tamní univerzitní kartičku (obdoba našeho ISIC). Mnoho zahraničních studentů o této možnosti neví a nevyužívá ji, což je škoda, jelikož díky této kartičce lze čerpat mnoho výhod nejen na univerzitě, ale i v samotném městě (levnější vstupné na některé památky apod.). Dále, pokud Vám je pod 25 let, mnoho služeb je v Barceloně nabízeno se slevou, a to nehledě na studentský status. Jednou z takových zásadních slev je bezesporu dlouhodobé jízdné MHD, které je v Barceloně řešeno ve formě papírové kartičky (T-jove), kterou si koupíte z automatu - má platnost 90 dní a stojí 80 euro. Jedná se tak o významnou slevu, jelikož dospělé měsíční jízdné stojí 40 eur. Dejte si ale pozor na to, aby se Vám kartička nezničila, jelikož je papírová, snadno se může ohnout a stát se tak nepoužitelnou. Během pobytu v Barceloně, ve městě, které je známé pro svoji úžasnou architekturu a kulturu, budete určitě chtít co nejvíc vidět a poznat i v této oblasti. I zde se dá pomocí vhodného plánování výrazně ušetřit – téměř každá památka, a to včetně slavné Sagrada Família, má pravidelné termíny, ve kterých je vstup zdarma (např. první neděle v měsíci). Stačí tedy sledovat příslušné webové stránky a pak si vše „oběhat“ v tu nejvíce vhodnou dobu. To samé platí pro kulturní akce – na studentskou kartičku lze se slevou chodit např. do divadel. Barcelona je samozřejmě lákavá pro svůj slavný noční život – tady nejvíce pomůže členství ve studentské organizaci ESN, skrz kterou se vždy dostanete na nějakou zajímavou akci, nebo výlet (pro výlety pak lze využít i cenově dostupné a mezi studenty populární agentury, jako je např. https://erasmusbarcelona.com/). V neposlední řadě ve městě pravidelně probíhá řada pouličních oslav a festivalů, na které se vstupné samozřejmě neplatí.

NÁZORY:

Bohužiaľ, štipendium, čo som dostala je nedostačujúce. Pokrylo len nájom a náklady na jedlo, dopravu, poistenie a voľný čas som hradila z vlastných finančných prostriedkov. Minimálna mzda v Barcelone sa pohybuje okolo hodnoty 1000 eur a nákladné je najmä bývanie. Keďže koleje sú ešte drahšie ako prenájom jednej izby v zdieľanom byte, nemohla som si kolej dovoliť a preto som bývala v prenajatej izbe. Ako vyhovovujúca by sa mi zdala čiastka 1000eur, priemerná výška nájmu jednej izby v Barcelone sa pohybuje v hodnote 500-700eur, pokiaľ chcete mať okno - je potrebné si dať pozor, aby mala izba prirodzené denné svetlo - často sú v prenájme vnútorné izby. Na nájdenie prenájmu som použila Facebook a aplikáciu Badi

Adriana

28. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

O UBYTOVÁNÍ

Universitat de Barcelona zpravidla studentské ubytování nenabízí, a pokud ano, jedná se o cenové relace vzdálené běžnému středoevropskému studentovi. Před výjezdem musíte počítat s tím, že pokud nebudete mít opravdu štěstí (či velmi nízké požadavky na kvalitu), ubytování spolkne celou výši stipendia. Ideální je vydat se do Barcelony několik dní před začátkem semestru, ubytovat se na hotelu/hostelu a obíhat prohlídky bytů/pokojů, na které narazíte na facebookových skupinách. Domlouvat něco měsíce předem je ošemetná záležitost, nejednomu studentovi se pak stalo, že mu na poslední chvíli ubytování odřekli, či šlo vyloženě o podvod (chtěli platbu předem, inzerované ubytování pak v realitě vypadalo hodně odlišně než na fotografiích apod.). Osobně doporučuji spolubydlení s místními, jelikož člověk tak získá vhled do jejich kultury a ve městě se mnohem lépe integruje a pozná věci, které by běžně nepoznal. Nehledě na to, že tamní obyvatelé jsou velice příjemní, milí a pohostinní, takže se budou snažit, abyste se cítili jako doma.

NÁZORY:

Priemerná výška nájmu jednej izby v Barcelone sa pohybuje v hodnote 500-700eur, pokiaľ chcete mať okno - je potrebné si dať pozor, aby mala izba prirodzené denné svetlo - často sú v prenájme vnútorné izby. Na nájdenie prenájmu som použila Facebook a aplikáciu Badi. Keďže koleje sú ešte drahšie ako prenájom jednej izby v zdieľanom byte, nemohla som si kolej zo štipendia dovoliť a preto som bývala v prenajatej izbe.

Adriana

28. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?