top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jakub Pelc

Autor(ka):

fakulta:

Jakub

Pelc

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jakub je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jakub

Matematicko-fyzikální fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bergen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jakub hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium informatiky je tady výrazně méně náročné než na matfyzu. Studentovi stačí splnit tři předměty za semestr, každý zpravidla za 10 kreditů, předměty samotné jsou typicky méně náročné co se týče počtu úkolů a zkoušky. Výuka je kvalitní, jen předpokládá mnohem menší vstupní znalosti, a to i u magisterských předmětů. Univerzitní prostory jsou víceméně moderní budovy, nic vyjímečného. V porovnání s Malou Stranou je ale málokterý prostor zajímavý.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Předměty, které jsem studoval, mají typicky několik větších úkolů, třeba dva nebo tři za semestr, místo mnoha malých. Závěrečná zkouška probíhá vždy jen v jeden termín, a to dohromady se zkouškami z mnoha jiných nesouvisejících předmětů a ve zcela jiné budově než normální výuka. U zkoušky je externí dozor, samotný vyučující předmětu tam bývá jen na malou část času. Zkoušky jsou typicky písemné nebo elektronické (je potřeba si instalovat speciální software, fuj). Nicméně jsou méně náročné než na MFF. Celkově zkoušky působí mírně dystopicky, ale jakmile se člověk přenese přes to jak moc se liší od matfyzího přístupu, tak jsou dost v pohodě.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Je k dispozici předmět vyučijící Norštinu a přibližující místní kulturu pro erasmáky, má ale omezenou kapacitu a nepodařilo se mi na něj přihlásit včas. Uvítací týden univerzity je společný pro erasmáky a prváky bakaláře, skupinky jsou promíchané a aktivity jsou převážně v angličtině. Ale také se uvítací týden skládá hlavně z organizovaného chlastání a různých bar-tours a podobně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace byla v angličtině a byla naprosto bez problému. Místní obyvatelstvo také umí anglicky zpravidla perfektně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bergen je asi nejvíc vertikální město co znám. Místní příroda je nádherná a velmi dobře dostupná, a to v peší vzdálenosti z kolejí nebo pár zastávkama místní velmi husté sítě mhd.

A pořád tam prší...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Měsíční náklady bez nějakých výletů byly cca 18K czk, takže stipendium třeba nějakých 75% pokrylo. V takto hezké přírodě by ale byla škoda nedělat výlety po okolí, a ty se mohou prodražit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak ušetřit: Nejíst maso. Nejíst pečivo. Nakupovat v Rema1000 nebo Bunnpris. Využívat aplikaci TooGoodToGo, v supermarketech se s ní dá získat velké množství pečiva levně. Je potřeba sehnat .apk vlastními silami, protože aplikace oficiálně v česku nefunguje.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje Fantoft, v místnosti pro 2, kde 8 místností sdílí velkou kuchyň a "obývák". Tato buňka se vždy plní erasmáky. Spolubydlící dokážou být hluční, pořádají párty atd, takže to není pro každého. ANC sluchátka se hodila. Koleje jsou hezké a přímo na zastávce tramvaje.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pokud má člověk rád chození po horách, Bergen a Norsko obecně je perfektní místo. Hodně doporučuju využít síť DNT chatek a podívat se s jejich pomocí dál od civilizace. Je to úplně jiný svět, kde je jen kamení, mech, voda a sníh. Člověk může za den ujít dvacet kilometrů, klidně i hned vedle celosvětově známého místa, a nikoho nepotkat. Konkrétně, pokud půjdete na Trolltungu, zkuste udělat na jednu noc odbočku směrem do hor, pokud jste tam ještě nebyli, tak je to mnohem zajímavější hlavní trasa plná davů lidí nebo ten šutr samotný.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace byla v angličtině a byla naprosto bez problému. Místní obyvatelstvo také umí anglicky zpravidla perfektně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita ničím moc vyjímečná není, ledaže si chce člověk trochu odpočinout od učení :) Místní příroda je ovšem nádherná a hodně stojí za to.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Věci na ven - spacák, krosna, hůly...
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bergen

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page