top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Čížková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Čížková

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Matematicko-fyzikální fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bergen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Oproti MFF UK mi přišly požadavky na studenty poměrně mírné, ovšem můj pohled může být zkreslený výběrem předmětů. Ohledně fakultní budovy si vybavím velké akvárium ve studovně, příjemné prostředí a množství míst uzpůsobených k samostudiu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hlavním rozdílem byl jiný rozsah a kreditové ohodnocení předmětů. Na informatice byly ve studijním plánu na výběr pouze předměty za 10 kreditů. Předměty, které jsem si zapsala, probíhaly několikrát týdně, nicméně množství domácí práce mi přišlo podobné jako na MFF UK.

Oproti MFF UK mi přišly požadavky na studenty poměrně mírné. Na Erasmu jsem byla ve třetím ročníku bakaláře, odborné předměty jsem měla zapsané dva, kromě nich pak ještě norštinu. Paralelní programování, kam jsem chodila s magisterskými studenty a doktorandy, mi přišlo velmi zajímavé a přínosné. Hodně jsem se tam naučila a vyučující byl velmi vstřícný. Úvod do vizualizace dat, které byl určen pro poslední ročník bakalářského a magisterské studium, mi přišel nudný, nic nového jsem se nedozvěděla a výklad věcí, které jsem znala, mi přišel mnohem horší než na MFF UK.

Přístup učitelů a administrativy byl stejně jako na MFF UK velmi vstřícný. Formát zkoušek byl také podobný, s tím rozdílem, že u ústních zkoušek je kromě vyučujícího vždy externí pozorovatel, který nepokládá otázky, pouze sleduje průběh zkoušky a dohlíží, aby bylo zkoušení férové.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jsou k dispozici kurzy norského jazyka a kultury. Na úvodní kurz jsem se zapsala a líbil se mi, byla zábavný a přínosný i přesto, že probíhal celou dobu distančně. Za běžné situace pravděpodobně univerzita volnočasové aktivity pořádá, nicméně vzhledem k probíhající pandemii jsme měli pouze online orientační týden na začátku semestru. Ten byl fajn, dozvěděli jsme se hromadu praktických informací ohledně studia, života v Bergenu i volnočasových aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem pouze v angličtině, norštinu univerzita nevyžadovala. Angličtina je považována vzhledem k množství zahraničních studentů i vyučujících za standard.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bergen je druhé největší Norské město, ovšem oproti Praze je poměrně malý, což se mi líbilo. Vzhledem k probíhající pandemii nemohu posoudit, zda jde o rušné město, ale mně to tak nepřipadalo. Nejvíc jsem ocenila, jak je z kteréhokoliv místa ve městě blízko do přírody, ať už na některý z okolních kopců nebo k místům, kde se dá koupat ve fjordu či v moři.

Mezi má oblíbená místa v Bergenu patří vrchol Løvstakken, parky Gamlehaugen a Tveiteparken poblíž koleje a park Hellen, kde se dá lézt po skalách. Ovšem vybírá se těžko, celý Bergen a okolí jsem si moc oblíbila.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v Norsku jsou velmi vysoké, přibližně 3x vyšší než v Česku. Stipendium mi pokrylo bydlení na koleji, tedy přibližně polovinu nákladů, a to jsem se snažila poměrně dost šetřit na jídle a jiných výdajích.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuji TooGoodToGo, tedy loterii s levným jídlem. Naistalujete si aplikaci, ve které je možné najít obchody, které nabízejí tašky s levným jídlem, které by mělo brzy projít. Cena je třetinová, ale nikdy nevíte, co v tašce bude.

V lednu probíhala ve studentském podniku Det Akademiske Kvarter akce "káva pro studenty zdarma" a myslím, že probíhá vždy na začátku semestru. Kromě toho je občas možné získat levné studentské lístky na koncerty vážné hudby, to bývalo napsané přímo na stránkách filharmonie.

Doporučuji také dopředu rozmyslet, jak moc budete cestovat MHD, a spočítat, co se vám vyplatí. Oblast, kam se dá MHD dostat, je poměrně velká, a v době, kdy jsem byla v Bergenu já, byl půlroční lístek velmi podobně drahý jako pět měsíčních, koupila jsem si tedy ten. Měla jsem ale i kamarády, kteří si nekoupili žádný, místo něj si koupili kolo (a zámek, bez něj o kolo přijdete! a s ním možná taky) a jezdili i v zimně na kole.

Na nákupy kola/peřin/... je dobré znát stránku finn.no, což je norská obdoba bazoše. Nevýhoda je, že je pouze norsky, ale jde to.

Kromě toho je dobré vědět, že je možné půjčit hromadu sportovního vybavení, nabízí ho třeba www.bua.io.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji, konkrétně Fantoft TRE S. Byla jsem sama v pokoji pro dva, ale to byla asi výjimka kvůli covidu, následující semestr už se prý bydlelo normálně po dvou. Pokoj měl svoji mini koupelnu a s dalšími sedmi pokoji sdílenou kuchyni. Já jsem byla moc spokojená, měla jsem fajn spolubydlící, kolej se mi líbila a šlo o jednu z nejlevnějších možností ubytování. Je to trochu dál od centra, ale vzhledem k tomu, že obchod byl asi 200 metrů a zastávka tramvaje ještě blíž, to vůbec nevadilo.

Všichni moji spolubydlící byli mezinárodní studenti a myslím, že obecně všichni, kdo byli ubytováni v pokojích se sdílenou kuchyní. Sice jsem tedy nebydlela s místními, ale zase jsme byli pestrá skupina, což bylo skvělé.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem, hlavně po blízkém okolí nebo s batohem po horách, což bylo skvělé. Z větších výletů jsem byla autem v Trondheimu se zastávkami po cestě, na treku na Trolltungu a na treku okolo Lysefjordu a ve Stavangeru. Všechno doporučuji, Norsko je krásné!

Kromě toho jsem si na dopravu zpět koupila Interrail a jela vlakem se zastávkami po cestě. Jela jsem Bergen-Oslo, Oslo-Stockholm, Stockholm-Kodaň a Kodaň-domů. V Oslu jsem strávila čtyři dny, ve Stockholmu jen den a půl a v Kodani tři. Cestu moc doporučuji, zvláště milovníkům vlaků, i když by to asi bylo pohodlnější bez zavazadel na půl roku a bez problémů se zavřenými hranicemi a covidem. Každopádně to ale bylo krásné a stálo to za to. :-)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem pouze v angličtině, norštinu univerzita nevyžadovala. Angličtina je považována vzhledem k množství zahraničních studentů i vyučujících za standard.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Bergen je super! Je to tam krásné, a hlavně, ta příroda! Pokud máte rádi hory, dlouhé túry, lákají vás úžasné pohledy na fjordy a každodenní procházky po kopcích, je Bergen to pravé místo pro vás.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
helmu na kolo a nějaké základní nářadí. Kolo jsem koupila z druhé ruky co nejdřív to šlo, ale helmu jsem za celý semestr nekoupila vůbec, na finn.no se žádná nedala sehnat a kdyby se byla bývala vešla, tak bych ji ráda měla. Nářadí naštěstí měl spolubydlící, jinak bych asi taky musela něco kupovat.

Každopádně bych se vůbec nepokoušela nacpat do letadla jen do jednoho zavazadla a vzala si dvě rovnou. Sice jsem si musela připlatit, ale kupovat něco na místě by bylo dražší.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
to bylo tak moc dobrý. Čekala jsem, že to bude fajn, ale tohle jsem nečekala. :-)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
že byly celou dobu zavřené hranice, takže nemohl přijet nikdo na návštěvu, jak jsem plánovala.Také (hlavně z počátku) každodenní komunikace v angličtině, ale ke konci jsem to už téměř nevnímala. Doporučuji se s tím moc nestresovat, i pokud máte pocit, že mluvíte špatně. Ostatní taky mluví špatně a důležité je si rozumně. Jak říkal můj spolubydlící, jazyk není IQ test.

A hledání kamarádů bylo těžké, zvlášť když bylo všechno zavřené a nedalo se nikam moc chodit, ale to je asi v novém prostředí pokaždé. Přišlo mi, že pomáhalo překonat stud a oslovovat další výměnné studenty sama, ale uznávám, že hlavní pomoc byla jedna skvělá spolubydlící, která už v Bergenu byla v předchozím semestru a seznámila mě se svými kamarády. A spolubydlící obecně, přišlo mi skvělé, že nebydlím sama.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bergen

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page