top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Nedbalová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Nedbalová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bergen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letní semestr začíná již na začátku ledna, tudíž jsem měla zkouškové na Karlovce, které jsem si mohla udělat na dálku a zároveň začátek školy v Bergenu. Univerzita se nachází přímo v centru města a fakulty jsou od sebe v docházkové vzdálenosti. Prostory univerzity byly obdobné, jak je známe z našeho prostředí. Velmi mě ale překvapil fakt, že seminární místnosti byly také velmi často v podzemních prostorech. Každá fakulty měla svoji knihovnu, studovnu a zároveň cafeterii/menzu, kde bylo možné si dát teplý oběd za studentkou cenu!
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letní semestr jak jsem již napsala výše začíná již v prvním/druhém týdnu v lednu. Velký rozdíl byl v zápisu předmětů, kde jste se již současně zapsali ke zkoušce (tudíž jste věděli termíny zkoušek od první chvíle, kdy jste se k předmětu zapsali). Zápis Probíhal od 17.prosince až do začátku února. Zde jste měli poslední šanci se z předmětu a rovněž ze zkoušky odhlásit.

Způsob zkoušení je více méně stejný, ale překvapila mě tzv. take home exam, což byla zkouška na 3 dny, kde jste v daný čas dostal zadaní semestrálky a v rámci tří dnů ji musel napsat (rozsah byl vždy uváděny v maximální délce, v mém případě 4000slov. Na ohodnocení měli profesoři až 3 týdny, čehož vždy využili.

Na University of Bergen je pouze jeden pokus na zkoušku, můžete si zažádat náhradní termín například v případě nemoci (nutné potvrzení). Celkový přístup učitelů byl ale skvělý a byli velmi nápomocni. Všichni mluví velmi dobře anglicky, takže nikdy nebyl s ničím problém.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízela několik možností, jak se naučit norsky. Od úplných začátečníků, kteří jsou v Norsku jen na jeden semestr (Nor-Intro) až po pokročilé hodiny norštiny. Myslím si, že od úrovně 2 nebo 3 již byli nutné rozřazovací testy, abyste se na tyto předměty zapsali. Většina Erasmus studentů chodí na Nor-Intro, já jsem si dala Nor-level 1, což byl také kurz pro začátečníky, ale více intenzivnější. Byla jsem zde jediná Erasmus studentka, jinak zde byli především zahraniční studenti, kteří studují Master nebo PhD v Norsku. Všem bych spíše doporučila Nor-Intro, level 1 byl pro mě zbytečně těžký a byl právě cílen na osoby, kteří v Norsku plánují dlouhodobě žít.

Co se týče studentských spolků, tak UiB měl svůj spolek, ale v rámci něj jsem nepodnikla žádné akce, jelikož v Norsku je jeden velký studentky spolek: Sammen. V rámci Sammen jsem měla i garantované ubytování, tato organizace provozuje také již zmínění cafeterie a menzy. S nimi jsem byla na několika výpravách na místní hory (Bergen obklopuje 7 hor).

A dále jsem na své koleji měla kolejní spolek (TU FANTOFT), který pořádal každý den v týdnu nějakou akci. Mohlo se jednat o Bingo, Study Café (dortík a kafe nebo čaj zdarma!), Karaoke, Drunk Karaoke, Movie Night (filmy které se zrovna vysílali v kinech), Silent disco, různé tematické párty a mnoho dalšího. V rámci mojí koleje jsme si také mohli půjčovat vybavení například na outdoorové aktivity, vysavač, aj.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V Norsku obecně vám rozhodně stačí pouze angličtina. Domluvíte se prakticky všude a s každým. To samé platí o UiB (University of Bergen). Veškeré návody, popisy k předmětům vyučovaným v aj (a že jich bylo!) byly vždy přehledně a anglicky. Univerzita požaduje myslím znalost aj B1, ale domnívám se, že někteří měli i horší a domluvili se.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bergen je druhým největším městem v Norsku. Jedná se ale o velmi poklidné město. Celé centrum lze projít během jednoho dne. Vše je od sebe v docházkové vzdálenosti. O studentský život zde ale není nouze. Bergen je velmi studentským městem. Město nabízí mnoho klubů. Ricks je velmi mezinárodní klub, jelikož je v pátek večer vstup zdarma, láká to hlavně studenty ze zahraničí. Dále je zde například Heidis, který je dle mého zaměřený spíše na mladší návštěvníky. Skvělý klub je rozhodně Finken, což je LGBT+ klub se skvělou atmosférou a hudbou. Pokud máte rádi techno, zajděte si do Café Opera. Dalšími kluby jsou například Lille aj. Noční život je zde opravdu velký s téměř "neomezeným" výběrem.

Jak jsem již zmínila výše, Bergen obklopuje 7 hor. Ačkoli nejsem žádný velký hiker, doporučuji navštívit všech 7. Nejvíce se mi líbil Lovstaken, ale možná jsem zaujatá, jelikož jsem na tuto horu měla výhled z okna pokoje. Pokud ze začátku nebudete mít s kým jít, tak Sammen organizuje výšlapy na hory, takže se můžete přidat a seznámit se s novými lidmi. Hory byli skvělým místem na západ slunce nebo třeba piknik. Západy slunce doporučuji naplánovat nejpozději do dubna, poté jsou v Bergenu velmi dlouhé dny a západu se nemusíte nějakou chvíli dočkat.

Co nesmím opomenout je fakt, že je Bergen nejvíce deštivým místem v Evropě! Deštník nebo pláštěnka je must have! Déšť je ale většinou velmi mírný a spíše mrholí. O to víc si ale poté budete vážit slunečných dní! Město dále nabízí sauny, vstupy do fjordu nebo teplý venkovní bazén (Nordness).

V jarních měsících je skvělé využívat místní parky a chodit na pikniky, kde můžete třeba i grilovat!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finance! Haha.
V rámci Erasmu dostaneš 600euro na měsíc, což ti v horším případě pokryje pouze ubytování. Velmi záleží na tom, jaký druh pokoje ti bude přidělen. Já měla naštěstí štěstí a zhruba 200euro mi měsíčně zůstalo, ALE! Celkové výdaje jsem měla zhruba 1400EU/14000NOK na měsíc a to se jednalo pouze o ubytování, nákupy v supermarketu, velmi občasné posezení v kavárně či jídlo v menze. Věděla jsem dopředu, jaké výdaje budu zhruba mít, jelikož je stránky školy(UiB) měli někde napsané, proto jsem na můj život v Norsku dlouhooo šetřila a vyplatilo se! Zároveň jsem také pracovala na dálku nebo si člověk může najít práci přímo v Norsku (s tím ale bohužel nemohu poradit).

Jídlo v restauraci? Opravdu nad rámec studentských možností (pokud nepočítám výjimečný fastfood). Poprvé v normální restauraci jsme byli s kamarády až na konci semestru, jako rozlučku. Ceny v Norsku jsou šílené, ale nakonec si na to člověk zvykne a naučí se jak. v tom chodit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak ušetřit? Nakupuj jídlo v Rema 1000 nebo v Kiwi. Obchody jako Meny, Coop jsou velmi drahé, ale já bydlela na Fantoft a nejblíže bylo Meny, takže někdy lenost zvítězila (na mou obranu, přišlo mi, že je tam i větší výběr). Dále jsem chodila do více arabského obchodu Mango, doporučuju!

Pokud se chystáš ven, rozhodně začni pít doma. My jsme se scházeli s ostatními na tzv. predrinks, protože v klubech nebo hospodách si to opravdu kupovat nechceš. V Bergenu je ale studentský bar Kvarteret, kde mají studentské ceny a rozhodně stojí za to jít si občas sednout tam.

Co se týče jiných nákupů, tak bych bych doporučila si vzít vše s sebou z domova. Pokud ti bude chybět nějaké sportovní oblečení, levné a dobré kousky mají ve Sport Outlet. Sportovní vybavení jsme vždy půjčovali přes BUA (lyže, helmu, ležáky, paddleboard, malou loď, pádla,...).Ti půjčují lidem do 20 let zdarma, nám všem bylo přes 20, ale nikdy jsme nic neplatili.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V rámci Erasmu jsem měla od UiB garantované ubytování skrze organizaci Sammen. Někdy v listopadu jsem si o ubytování žádala a mohla jsem si vybrat 3 preferovaná ubytování. Nakonec mi bylo přiřazeno úplně něco jiného. Jelikož jsem byla student v rámci programu Erasmus na jeden semestr, dostala jsem sdílený pokoj na Fantoft. Jednalo se o jednu místnost s kuchyňkou na pokoji, záchodem a sprchou. Vše jsme takto sdíleli ve dvou (Jednalo se o blok G- takto rovněž vypadají pokoje na E,F,H.

Pokud si budete žádat, rovnou si žádejte o Fantoft a doporučuji ubytování v bloku R nebo S. Ti měli velkou sdílenou kuchyň pro více lidí a samostatný pokoj s vlastním záchodem a koupelnou. Je to skvělé, jelikož hned poznáte nové lidi a máte jeden veliký sdílený prostor i s pohovkou, kde se můžete scházet. V bloku C měli vlastní pokoje, jako my v bloku G, ale poté měli sdílenou kuchyň na patře s dalšími pokoji (také fajn varianta).

V rámci vybavení koleje jsem měla k dispozici veškeré nádobí. A dále postel, stůl, židli a skřín. Co ale chybělo byla peřina a polštář (pokud přijedeš na kolej někdy navečer/v noci, doporučuju si do kurz přibalit spacák, který určitě ještě mnohokrát během svého pobytu využiješ), prostěradlo a povlečení. Nové to nejlevněji lze koupit v Ikea nebo se můžeš pokusit to koupit od místních studentů, kteří odjíždějí.

Bohužel fotky pokoje nemám, ale odpovídá to obrázkům na Sammen.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Norsku rozhodně doporučuju! Norsko má nádhernou přírodu! Vždy je dobré cestovat ve větší skupince, ať se Vám co nejvíce rozdělí náklady na cestování. V zimních měsících doporučuji navštívit Tromsø, což je město za polárním kruhem. Město jako takové je pěkné, ale já bych ti poradila procestovat hlavně jeho okolí a navštívit okolní ostrovy jako je Senja nebo třeba Sommaroy. Zde jsem viděla neuvěřitelnou polární záři, soby ve volné přírodě nebo i losa!

Pokud tě tohle zaujme, tak rozhodně stojí za návštěvu Lofoten Islands, ale to už je krapet dražší. V okolí Bergenu bych doporučila navštívit Voss, který má super ski areál, Odda (ledovec, vodopády, Trolltunga hike...), Flåm, Modalen nebo jakoukoli malinkou vesničku, jako třeba na Golta island. Já jsem dále navštívila Oslo, Stavanger (v okolí další slavné hiky, jako Preikestolen nebo Kjerag) a nádherné pláže!

Na letenky rozhodně doporučuju Wideore, kde si můžete kupovat youth letenku (cenově výhodnější), SAS a nebo Flyr. Ubytování jsme vždy hledali přes Airbnb, což vycházelo nejlép pro větší skupinu lidí a pokud jsme jezdili na výlety po okolí, půjčovali jsme si auto skrze Getaround.

Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V Norsku obecně vám rozhodně stačí pouze angličtina. Domluvíte se prakticky všude a s každým. To samé platí o UiB (University of Bergen). Veškeré návody, popisy k předmětům vyučovaným v aj (a že jich bylo!) byly vždy přehledně a anglicky. Univerzita požaduje myslím znalost aj B1, ale domnívám se, že někteří měli i horší a domluvili se.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Celkově bych Bergen moc doporučila, líbilo se mi zde mnohem více než například v Oslu. Skandinávský život je rozhodně něco, co bych doporučila každému zažít (těžko se to vysvětluje). Už teď se mi stýská a vím, že se do Norska budu určitě vracet, jelikož je stále mnoho míst, která bych chtěla vidět.

Co se týče UiB, velmi se mi líbilo, jak organizované vše bylo, tudíž jsem se nikdy nemusela ničeho bát. Určitě stojí za to si vyzkoušet chvíli žít v jiné zemi, poznat nejen místní kulturu, ale skrze Erasmus poznat i další zahraniční studenty.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bergen

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page