top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Smyčková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Smyčková

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

a.smyckova_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bergen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Osobně jsem měla rozhozené předměty do tří fakult UiB, které se mi všechny líbily. Každá fakulta byla něčím jiná. Na právnické fakultě se mi líbilo to, že se fakulta nacházela u přístavu, kde byl nádherný výhled. Humanitní fakulta se mi líbila tím, že v posledním patře ve všech budovách se nacházely prostorné místnosti na studium. A v poslední řadě jsem navštěvovala fakultu muziky, kam jsme se dostali jen pomocí školní karty a v druhém patře byl stolní fotbálek, to bylo super!
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Určitě! Na příklad na UiB byl jeden předmět za patnáct kreditů. Také jeden můj předmět byl jen půlsemestrální, což znamenalo sedm a půl kreditu. Výuka začíná už v srpnu a naopak se končí v prosinci. Také se na výsledky zkoušek čeká tři až čtyři týdny, to je rozdíl od naší univerzity.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolků je tam mnoho, jen Norové nejsou moc otevření pro zahraniční studenty. Například sportovní kluby Vás rádi pozvou, ať si něco vyzkoušíte, ale spíše přijímají Nory. Ano, je zde INTRO do jazyka, což je určeno pro zahraniční studenty. Univerzita v prvním týdnu výuky pořádá Fadder week, kde Vám ukazují co a jak a kde na určité fakultě.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem hlavně anglicky, kde jedinec musí mít angličtinu na akademické úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bergen je druhé největší město Norska. Do centra jezdí každou chvíli tramvaj, která spojuje centrum s letištěm, což se vyplatí. Nikde nemusíte přestupovat a je to velice jednoduché. V samotném centru poté jezdí autobusy. Bergen je znán díky několika horám, které je obklopují. Určitě musíte na některé vylézt. Na dva vrcholy dokonce jezdí lanovka. Město je plné kaváren a obchodů, na které jinde nenarazíte. Ráda jsem se procházela několika parky či si zašla do venkovního bazénu, kde se dokonce můžete vykoupat ve fjordu! Město jsem si zamilovala.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Norsko je známé tím, že je drahé. Osobně si myslím, že tak dvakrát dražší než v Česku. Stipendium mi stačilo na ubytování na pět měsíců a poté mi zbylo na jídlo asi na 2 měsíce.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se snažit nakupovat v supermarketu Kiwi či Rema1000. Tyto dvě varianty jsou nejlevnější. Někteří spolužáci si například nekoupili kartičku na dopravu, ale to museli do centra chodit pěšky, což zabralo dobrou hodinku. Kluci ale byli dobrodruzi a když to počasí dovolilo, opravdu chodili pěšky. Nejlepší by bylo si sehnat ubytování v centru, tím pádem si můžete jednou za čas koupit jednu jízdu. Na půl roku mě doprava stála okolo pěti tisíc.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já osobně jsem byla ubytovaná na Fantoft Studentboliger, což je za mě nejlepší kolej. Zastávku tramvaje máte hned u budovy, v hlavní budově se nachází fitko i s lezeckou stěnou. Vše je na čipy, takže se nemusíte bát, že Vám do budovy vleze někdo cizí. Já si vybrala soukromý pokoj s koupelnou a sdílenou kuchyní a byla jsem spokojená. Někteří kamarádi byli na sdíleném bytě po šestnácti lidech s jednou velkou společenskou místností a kuchyní, což dle nich bylo peklo. Ale to záleží na lidech, které jsou s Vámi ubytovaní.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, navštívila jsem jiná města i vesnice v Norsku. V Bergenu si lze půjčit auto a toho jsem využila. Dále jsem letěla do Osla, což byl také hezký zážitek a poté taky do Stockholmu. Tam se jen připravte, my tam měli mínus dvanáct stupňů celsia a poznávat cizí město v takovýchto teplotách není úplně příjemné. Dále bych ráda doporučila navštívit Tromsø, které leží na severu. S kamarádkami jsme viděly kosatky a také jsme krmily soby. Bylo to úžasné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem hlavně anglicky, kde jedinec musí mít angličtinu na akademické úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro mě bylo Norsko jako první varianta kvůli přírodě. A tak kvůli polární záři, byl můj sen ji vidět.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník. Bergen je deštivé město, deštník je nutnost.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
alkohol tam stojí majlant.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsou Norové tak milí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvyknout si na tmu na začátku zimy.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bergen

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page