top of page
Autor(ka):
Julie Komárková
Autor(ka):
fakulta:
Julie
Komárková
Přírodovědecká fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Julie je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Julie
Přírodovědecká fakulta
2022/2023
University of Bergen
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Julie hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Bergen má moc hezkou univerzitní čtvrť přímo v centru města. V podstatě jsem semináře a přednášky měla pouze ve dvou učebnách biologického centra hned vedle moře, s velkými okny s výhledem na druhou stranu zálivu. Což byla výjimečná lokalita i na bergenskou univerzitu, ale obecně by se dalo říct, že mají pěkné moderně vybavené budovy. Pokud má člověk předměty z různých fakult, tak se dá pohodlně přeběhnout do jiné budovy. A snad každá fakulta má nějakou jídelnu a kavárnu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Pro mě první rozdíl byl už při zapisování předmětů, kdy mi stačily 3 celosemestrální předměty po 10 kreditech. Čímž předpokládají mnohem více času příprav na hodiny, což většinou je na každou hodinu nějaké čtení. Dává se tím i prostor na různé semináře k přednáškám. Měla jsem moc milé učitele, celkově přístup ke studentům je velmi přátelský. Třídy nejsou velké, u nás vždy tak do 30 studentů, a tím, že se hodně pracuje v menších skupinkách, má člověk za ten semestr možnost seznámit s více lidmi. Hodiny byly stavěné velmi interaktivně, protože předměty byly vcelku obsáhlé, dá se skrze různé aktivity a semináře látku řádně procvičit. Finální známka nebyla, v mém případě, složena pouze z ústní konečné zkoušky, ale skládala se z různých aktivit z průběhu semestru. Ať už to byl experiment s výsledným plakátem, písemný projekt na kterém se pracovalo ve skupinách nebo polosemestrální test. Příjemné také bylo, že hodiny byly vždy dva bloky po 45 minutách s 15 minutovou přestávkou.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Univerzita má mnoho různých spolků, kam se dá docházet. Člověk se může jako dobrovolník zapojit do klubů anebo jen chodit na jejich akce, jíst pizzu zadarmo a objevovat nové prostory univerzity. Mají kluby od potapěčů, studentského rádia, filmového klubu až po organizace bojující za práva studentů po celém světě se zajímavými přednáškami a akcemi. Mají také studentské hospody, ve kterých se také dá dobrovolničit a účastnit se různých akcí.
Mezi volitelné předměty nabízí kurzy pro začátečnickou nebo pokročilou norštinu, do kterých chodí mnoho studentů z různých fakult a dá se tam potkat fajn lidi. Kurzy jsou zaměřené také na norskou kulturu, hlavně o Bergenu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Norové jsou výborní v angličtině a s tou si člověk všude pohodlně vystačí. Univerzita má i dost nenorských učitelů, takže jedna z prvních věcí, co se řekne na přednáškách je, že se nehodnotí jazyk, jde o to se jen nějak vzájemně pochopit.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bergen je skvělé město pro aktivní lidi, Norové jsou celkově velmi sportovní. Je obklopen horami, na které se dá vylézt, v nedalekém Vossu je krásné lyžování a na běžky se dá vyjet také za město. Řekla bych, že je to město vcelku studentské, mají mnoho zahraničních studentů ze všech koutů světa, obvzlášť pokud člověk žije na kolejích, tak se bude s nimi potkávat. Bergen je známý turistickým centrem Bryggen, což jsou staré dřevěné původně obchodnické domečky s přilehlou čtvrtí, která je plná malých domků v kopci s bludištěm uliček.
Pokud tam někdo pojede, musí být připraven na déšť. V podstatě od ledna kdy jsem tam jela je víceméně nad nulou a střídá se déšť se sněhem. Ale když se vyčasí, několikrát i v Bergenu, byla v zimě vidět polární záře. Někdy od dubna se to s deštěm začne lepšit a pak květen byl v Bergenu krásný. V zimě je tam dlouho tma, ale tím, že je Bergen vcelku na jihu Norska, není to tak strašný. A letní semestr je krásný v tom, jak se délka dne rychle od začátku mění a na konci, kdy už ani úplná tma vůbec není.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi vyšlo tak na 60% výdajů. Nejvíce se prodraží asi cestování, ale celkově je tam prostě dráž.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupovat v těch levnějších obchodech - Kiwi, Rema 1000, Extra,... Meny je třeba o poznání dražší. Funguje tam dobře třeba aplikace ToGoodToGo, kde se dají najít výhodné nabídky i potravin. Alkohol je v Norsku obecně drahý, musí se pro něj i do speciálních obchodů a v normálních barech vůbec... Takže na pivo jedině do studentských hospod.
Nejvíce se vyplatí si vařit doma a stravovat se venku jen výjimečně, protože na naše jídelnové poměry je to dražší.
A ve městě je několik BUA půjčoven, které pronajímájí outdoorové vybavení všeho druhu zadarmo nebo za malé částky.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Bergenu funguje organizace Sammen, která nabízí několik kolejí a studentských domů po městě. Já jsem bydlela asi v tom největším kolejním komplexu Fantoft v bytě se sdílenou kuchyní a spolubydlící na pokoji. Dohromady nás tam bylo 16. Je to skvělá možnost potkat kamarády na bytě. My jsme všichni velmi sedli, ale vím, že to nemusí být pravidlo. Ve Fantoftu jsou i samopokoje se soukromím, má to zas své výhody. Fantoft je nově zrekonstruovaný a mám s ním dobré zkušenosti, ale i ty menší koleje jinde budou dobré. V Bergenu jsou dvě linky tramvají, takže se člověk pohodlně dostane z kolejí do centra do 20 minut.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem pouze po Norsku, na sever do Tromso - v zimě velký zážitek s polární září, do Stavangeru na Preikestolen, kam se vyplatí vyrazit brzo nebo naopak navečer a do vlakem Osla. Kolem Bergenu jsou také krásná místa a jsou dostupná jen městskou dopravou, což je velmi výhodné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Norové jsou výborní v angličtině a s tou si člověk všude pohodlně vystačí. Univerzita má i dost nenorských učitelů, takže jedna z prvních věcí, co se řekne na přednáškách je, že se nehodnotí jazyk, jde o to se jen nějak vzájemně pochopit.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Norska jsem vyjela kvůli stylu výuky, za přírodou a za poznáním trochu jiného životního stylu než je u nás. Norsko je opravdu kouzelná země s krásnou přírodou a i ostatní požadavky se mi splnily, do toho jsem potkala spoustu skvělých lidí.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nepromokavé oblečení, boty, ale i teplé vrstvy
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
tam skutečně dost prší
Nejvíc mě překvapilo, že...
i v Bergenu byla vidět polární záře
Nejtěžší pro mě bylo....
naskočit do angličtiny a přivyknout životu s tolika lidmi (a někdy nepořádku spojeným s tím)
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Bergen
Další zprávy z regionu Norsko
bottom of page