top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavel Kafka

Autor(ka):

fakulta:

Pavel

Kafka

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavel

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bergen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka
- Interaktivní a zajímavá výuka, vstřícní učitelé a kreativní úkoly. Nepřehledné a matoucí webové portály pro výuku a testování. Nezaujaté, ale také neosobní hodnocení zkoušek, které bohužel postrádá důležitou obsáhlejší zpětnou vazbu.

Prostory a vybavení
- Moderní a příjemné prostředí s kantýnou v téměř každé budově.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr
- Průběh samotného semestru je téměř totožný s Univerzitou Karlovou, učitelé jsou vstřícní a nápomocní. Můžete si vzít předměty z jakékoliv fakulty, nejen z FSV.

Zkouškové období
- Způsob zkoušení a poskytování zpětné vazby se značně liší. Osobně jsem měl dvě take-home exam v podobě anonymních seminárních prací. Témata těchto prací jsem se dozvěděl až se zahájením zkouškového období daného předmětu. U jedné zkoušky jsem měl 8 dní na napsání 4000 slov, u druhé 3 dny na napsání 4500 slov. Dejte si pozor na termíny závěrečných zkoušek ještě před zapsáním jednotlivých předmětů; termíny zkoušek se vypisují ještě před zahájením semestru! Zpravidla je zde jeden termín pro absolvování zkoušky, přičemž výsledek obdržíte za dva až tři týdny. K většině výsledků nedostanete zpětnou vazbu. O velmi povrchovou zpětnou vazbu si můžete osobně zažádat, v takovém případě ji dostanete za zhruba dva týdny. K výsledku zkoušky se můžete odvolat, v takovém případě si však počkáte tři až dvanáct týdnů na přehodnocení. Na všechno je tedy na UiB dost času.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě
- Slyšel jsem hned o několika univerzitních spolcích, ale nestal jsem se součástí žádného.

Život na koleji
- O organizaci studentských aktivit na mnou přiřazené koleji se starala studentská dobrovolnická skupina TU Fantoft. Jejich zapojení bylo úžasné. Aktivity byly pestré a představovaly příjemnou příležitost k seznámení s dalšími Erasmus studenty. Studenti se mohou k TU Fantoft přidat jako dobrovolníci. Dobrovolnické povinnosti nejsou nijak zvlášť náročné a mají spoustu benefitů, jako je tričko, exkluzivní akce, doporučující dopis a jiné.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jazyk
- Univerzita vyžaduje úroveň angličtiny alespoň B2, ale potkal jsem i studenty s patrně nižší úrovní angličtiny. Osobně mám úroveň C1 a neměl jsem sebemenší problém s osobní i korespondenční komunikací.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město a okolí
- Velmi klidné město obklopené několika lehce přístupnými vrcholky. Ideální místo pro milovníky sportů, především turistiky a dalších venkovních aktivit. Síť pěších tras a stezek mezi fjordy je rozsáhlá a pestrá. Nedaleko jsou také dvě lyžařská střediska a zapůjčení vybavení je ve městě zdarma. Hromadná doprava je velmi rozvinutá, avšak trochu dražší a někdy nespolehlivá; několikrát během mého pobytu došlo ke kolapsu, což vedlo k velkým zpožděním nebo zrušeným plánům.

Společenské akce
- Společenských aktivit ve městě není příliš, ale ty, které jsem navštívil, byly skvělé. Mezi mé oblíbené patřila návštěva Bergenské filharmonie, filmových kin, studentských barů a oslav státních svátků.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ubytování
- Stipendium do severských zemí bylo v době mého výjezdu 600 € na měsíc (přibližně 20 € na den). Ubytování na koleji včetně energií mě vyšlo na 480 € (byl mi přidělen samostatný apartmán, sdílený je zhruba o 100-150 € levnější). Do apartmánu jsem si musel dokupovat určité základní potřeby do kuchyně, koupelny nebo například vlastní peřinu a polštář, což pobyt ještě více prodražilo.

Potraviny
- Potraviny a především alkohol jsou značně dražší, zpravidla 2x–⁠⁠⁠⁠⁠⁠4x tolik. Cenový rozptyl se liší produkt od produktu, ale obecně byla moje měsíční útrata 2x–⁠⁠⁠⁠⁠⁠3x tolik, co v Čechách. V restauraci bych jedl jen ve výjimečných případech, vařit si je zdaleka nejúspornější způsob stravování.

Finance
- Doporučuji mít slušnou finanční rezervu nebo stabilní příjem mimo stipendium ve výši alespoň 10 000 Kč na měsíc, pokud chcete cestovat do vzdálenějších koutů, možná i o něco více.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Potraviny
- Levně lze nakoupit ve dvou obchodních řetězcích, Renma 1000 a Kiwi.

Sportovní vybavení
- Sportovní vybavení si můžete zdarma pronajmout v BUA.

Jiné
- Také můžete nakoupit snadno a levně od jiných studentů na studentských trzích a bazarech. Doporučuji také nakupovat a prodávat na Finn.no, který funguje jako norský bazoš/aukro. Většina tipů a triků je výměnným studentům podrobně a přehledně sdělena studentskou dobrovolnickou skupinou TU Fantoft na jejich uvítacím meetingu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování Fantoft
- Ubytování na koleji poskytované firmou Sammen (partnerem univerzity) bylo převážně bezproblémové. Apartmán a další zařízení byly čisté a moderní. Nájem apartmánu s vlastní kuchyní a koupelnou včetně energií činil 480 € (sdílený pokoj je zhruba o 100-150 € levnější). Během pobytu jsem si však musel dokoupit určité základní věci do kuchyně, koupelny a také vlastní peřinu a polštář, což mi zvýšilo celkové náklady. Tyto náklady bývají nižší u sdíleného ubytování, kde je zpravidla více vybavení a případné dokoupení se dělí mezi spolubydlícími. Sdílené ubytování má však nevýhodu v nedostatku soukromí, klidu a čistoty. K dispozici je prádelna s možností placeného praní a sušení. Ubytování je zhruba 30 minut MHD od centra a univerzity.

Společenský život
- Zdaleka nejlepší částí ubytování na Fantoftu byl společenský život s dalšími výměnnými studenty. Společenské prostory a sportovní hřiště byly nad mé očekávání a aktivity pořádané TU Fantoft udělaly celý pobyt velmi zábavným zážitkem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování
- Během svého pobytu jsem navštívil blízké okolí Bergenu a dvě města ve Finsku (Helsinki a Rovnaiemi) a Švédsku (Stockholm a Gothenburg). Finsko bylo rozhodně z těchto dvou zemí dražší, přesto jsem si ho náramně užil díky své jedinečnosti. Švédsko bylo signifikantně levnější a krásné místo na týdenní odpočinek díky velkému množství krásných parků.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jazyk
- Univerzita vyžaduje úroveň angličtiny alespoň B2, ale potkal jsem i studenty s patrně nižší úrovní angličtiny. Osobně mám úroveň C1 a neměl jsem sebemenší problém s osobní i korespondenční komunikací.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Závěr
- Skvělé studentské zázemí plné přátelských spolužáků a učitelů obklopené nádhernou přírodou.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Oblečení a obuv do mokra.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Si to tam určitě užiju.
Nejvíc mě překvapilo, že...
V Bergenu je mnohem více zeleno než bílo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Postupně se loučit se všemi přáteli, které jsem si za půlrok udělal.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bergen

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page