top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Barešová

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Barešová

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Do Vídně jsem jela vypracovávat diplomovou práci. Tu jsem dělala v laboratoři prof. Studenika, která se nachází mimo hlavní budovu univerzity. Celá výzkumná skupina mluví anglicky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se určitě liší, i když studenti mají cca 85% předmětů stejných jako máme na naší fakultě. Rozdíl jsem vnímala hlavně v závěrečném ročníku, který se týkal i mě - studenti nemají nic podobného jako státnice a obhajovat závěrečnou práci mohou kdykoliv během roku - krásný :))
Jinak je u nás studium farmacie 5leté magisterské, v Rakousku bakalářské a poté navazující magisterské. Magisterské studium je nutné pro studenty, kteří chtějí po škole pracovat v lékárně, s bakalářem odcházejí většinou do průmyslu.

Přístup “vedoucího” práce byl dost vlažný. Měla jsem pocit, že pokud bych ho nedotlačila k tomu, ať mi nějakou práci zadá, tak by ani nevěděl, že jsem do Vídně dorazila. Potom už ale byli všichni přátelští :) Já už jsem naštěstí práci měla více méně hotovou z domovské fakulty, ve Vídní jsem v podstatě jen procvičovala laboratorní techniky a práci sepisovala. Určitě bych kvůli přístupu vedoucích nedoporučovala práci v této výzkumné skupině někomu, kdo doufá, že celou práci vytvoří právě na Erasmu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Zúčastnila jsem se pouze orientační hodiny, jinak jsem aktivit přes fakultu nevyužívala.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace v angličtině není problém, většina studentů, kteří zde byli na Erasmu, tak německy vůbec neumělo. V naší výzkumné skupině se mluvilo převážně arabsky, se mnou komunikovali v angličtině, německy prakticky většina neuměla.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město má dost podobnou atmosféru jako Praha. Já jsem si ho vybrala právě kvůli vzdálenosti domů a tedy i možnosti občas zajet na domovskou fakultu kvůli diplomce.
Studenti se koncentrují kolem fakult, pravděpodobně kvůli velikosti města bych ho nenazvala vyloženě studentským.
Památky myslím každý zná. Já jsem svoje návštěvy ráda brala na procházku od fakulty, přes radnici, Hofburg až ke Stephansplatz.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Řekla bych, že stipendium spíše nestačí. Město je určitě dražší než Praha. Ubytování jsem měla pravděpodobně nejlevnější co šlo (360€), ale ani tak jsem se stipendiem nevyšla. Když jsem kolegům ze skupiny říkala, že na měsíc dostáváme 600€, tak se smáli a říkali mi ať jdeme protestovat, že musíme umírat hlady :D
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Levnější obchody - Hofer, Penny (překvapil mě daleko lepší výběr než v Penny v ČR); vařit si doma - což jsem já tak z 80% dělala, i tak peníze nestačily. Používat různé slevové aplikace, kartičky apod.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji Haus Panorama (Wihast), dle doporučení univerzity. Je to ale mimo centrum města až na konečné metra U4. Pro mě byla tato lokalita výhodná, jelikož jsem to měla blízko do laboratoře. Platila jsem 360€ se vším a měla jednolůžkový pokoj, koupelnu jsem sdílela s 1 další studentkou. Koupelna je maličká, ale dostačující. V pokoji byla postel, dostatek úložných prostor a psací stůl s lampičkou a židlí. Ve společně chodbě měl každý svou malou lednici, skříň na potraviny a zamykací skříň na oblečení. Kuchyně byly dvě společné pro celé patro, ale většinou jsem tam nikoho nepotkala, na našem patře byly navíc celkem čisté. Prát se dalo v kolejní prádelně (cca 4eura/praní + 1euro sušička). Celkově jsem byla spokojená, až na lokalitu v souvislosti s tím, že veškeré volnočasové aktivity probíhají spíše v centru.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace v angličtině není problém, většina studentů, kteří zde byli na Erasmu, tak německy vůbec neumělo. V naší výzkumné skupině se mluvilo převážně arabsky, se mnou komunikovali v angličtině, německy prakticky většina neuměla.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Celkově mi pobyt dal hlavně to, že si daleko víc vážím toho, jak funguje komunikace u nás na fakultě ale i např. s českými úřady apod. I když u nás mají tyto věci také své mouchy, tak bych řekla, že alespoň z mého pohledu, jsme na tom u nás lépe. Tyhle pocity ale dost možná plynou z toho, že jsem příliš nepřišla do styku s Rakušany, ale spíše s jinými národnostmi.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page