top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Šárka Vomelová

Autor(ka):

fakulta:

Šárka

Vomelová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Šárka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Šárka

Filozofická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Šárka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vídeňská univerzita byla velká, docházela jsem na několik míst včetně do krásné historické hlavní budovy. Zentrum für Translationswissenschaft, kde jsem měla výuku nejčastěji, je relativně moderní se skvělým zázemím zejména pro tlumočníky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se z obecného hlediska moc nelišil, jen v polovině semestru je Prüfungswoche, ve kterém se na některých předmětech skládají první průběžné zkoušky. Jednotlivé kurzy jsou zaměřeny spíše na práci ve skupině, s ohledem na běžnou praxi, kdy se málo pracuji opravdu individuálně. Přístupy ve výuce záležely na jednotlivých vyučujících, možná nebylo tolik prostoru na individuální hodnocení.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Alespoň na centru, kam jsem docházela, jsem nezaregistrovala spolky, které by se výrazně zapojovaly do studentského života. Konalo se však spoustu akcí zaměřené na jednotlivé jazyky a kultury a k dispozici byla i velká nabídka volnočasových akcí. I mezi volitelnými předměty bylo mnoho zaměřených na němčinu, rakouskou kulturu a literaturu atd.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V rámci administrativy jsem komunikovala v němčině i angličtině, nároky však byly celkem vysoké vzhledem k studovanému oboru. Některé předměty jsou určeny pro studenty, pro které je němčina jazykem cizím, a v tom případě na to vyučující berou ohled, mluví pomaleji a dovysvětlují obtížnější slovíčka či fráze.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň je velká, ale přitom velmi klidná. Oproti Praze nikdo nikam nepospíchá, ráno se lidé zastaví nad kávou a teprve poté jdou na tramvaj či metro. Zároveň to je velmi mezinárodní a mezikulturní město, což je mimo jiné znát i na univerzitě. Bydlela jsem v části Favoriten, která je velmi mezinárodní, bydlí tam mnoho cizinců, je to velmi živá část a je v ní mnoho, co k vidění.
Naprostou klasikou, která se neomrzí, je opera, Stephansdom, Rathaus či Schönbrunn. Zejména o víkendu je Vídeň tak klidná, že by si to měl zažít každý. Ve Vídni je i spousta parků, kde se dá strávit odpoledne. Mými oblíbenými byli Liechtensteinpark a Wienerberg.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vídeň je poměrně drahá. Stipendium mi přesně pokrylo ubytování, ale bydlela jsem v soukromém bytě, zbytek jsem si financovala z vlastních prostředků. Ceny v supermarketech byly o něco dražší než v České republice, ale záleželo na produktu. Některé potraviny byly naopak mnohem levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném bytě se soukromým neprůchozím pokojem a ačkoli to byla varianta dražší, zvolila jsem ji kvůli soukromí. O místo na koleji jsem žádala, ale již v červnu byla kapacita zaplněna. Ze zkušeností kamarádů se však koleje pár týdnů před začátkem semestru uvolní a je možné tam místo najít.
Pokud člověk chce ušetřit, určitě jsou lepší variantou koleje, ale soukromý byt byl pro mě pohodlnější.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Mimo Vídeň jsem vyrazila jen několikrát, ale určitě k cestování doporučuji vlak. Navštívila jsem Hallstatt, Salzburg, Innsbruck a Neusiedler See, doporučuji všechny.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V rámci administrativy jsem komunikovala v němčině i angličtině, nároky však byly celkem vysoké vzhledem k studovanému oboru. Některé předměty jsou určeny pro studenty, pro které je němčina jazykem cizím, a v tom případě na to vyučující berou ohled, mluví pomaleji a dovysvětlují obtížnější slovíčka či fráze.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Určitě bych univerzitu doporučila, už jen protože je blízko, ale i tak je Vídeň krásné město. Univerzita je mezinárodní, setkáte se s mnoho novými lidmi, navážete přátelství, zažijete jinou kulturu a vyzkoušíte si jiný druh výuku.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page