top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Belasová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Belasová

Katolická teologická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Katolická teologická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vídeňská univerzita má podobně jako Karlova univerzita celou řadu budov a je roztroušená po celém městě. Nicméně hlavní budova je historický nádherný komplex, kterému náleží venkovní atrium, kde jsou volně přístupná lehátka. Kampus na Altes AKH také nabízí veřejné sezení a soustu zeleně. Každý institut má svou vlastní knihovnu, která je studentům volně přístupná, laboratoře, kam se mohou studenti přihlásit na studie a na univerzitě neustále probíhají volně přístupné semináře, workshopy a jiné aktivity (některé jsou i pro cizince v ENG). Menza a studentské stravování je ve většině univerzitních jídelen dost bídné a relativně drahé, vždy jsem preferovala takeout s přilehlých restaurací. Cenově to vyšlo podobně. V okolí hlavní budovy univerzity a kampusu AKH pravidelně probíhají reklamní akce na různé produkty (Redbull, Sojové mléko, Almdudler, Alpro...), kteří rozdávají reklamní balíčky s produkty zdarma. Všichni studenti je nabírají ve velkém a pak z nich žijí. Univerzita také nabízí "sportovní aktivity", což není tělocvik, ale něco jako u nás multisport karta. Určitě se to vyplatí, já jsem takhle chodila na Areojogu a plavání. Některé levnější kurzy jsou v budovách univerzity jiné dražší jsou v soukromých studiích. Lekce jsou vždy na jeden semestr :)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na Uni Wien funguje systém Vorlesungen (veliké přednášky pro lidně 100+ lidí), Seminar (Semináře pro max 10 studentů), Praktikum (Praktické laboratoře, cvičení, také okolo 10-15 studentů) a Ex (Exkurze). Doporučuji se zkontaktovat se svou domácí univerzitou a se svým vídeňským koordinátorem, jak si má člověk ideálně předměty nakombinovat a co třeba vaše domácí fakulta vyžaduje. Všeobecně platí, že na Vorlesungen není docházka, je to přednáška pro veliké množství studentů, na konci bývá test a jsou za nejméně kreditů. Na Dějinách umění nebyly žádné Vorlesungen v ENG, jen v němčině. Semináře jsou intenzivnější, čtou se texty na každou hodinu, připravují prezentace a podobný druh průběžné práce, bývají za větší množství kreditů a známkuje se průběžná práce, tudíž nebývá finální test. Ty jsem měla v ENG a silně bych je nedoporučovala studentům, kteří nerozumí jazyku ve kterém se seminář odehrává, protože se ve většině případů pracovalo s odbornými texty. Exkurze mohou být na pravidelné bází a nebo jednorázové na konci se odevzdává text a nebo se prezentuje v terénu. Pokud máte problémy se zapsáním předmětů, nestihli jste zápis nebo nerozumíte náplni přednášek, nebojte se kontaktovat studijní oddělení dané fakulty, vždy se dá cokoliv přihlásit a odhlásit. Pokud si nejste 100% jistí, jak budete na předmětu rozumět, svěřte se se svými obavám vyučujícímu hned na začátku semestru. Pravděpodobně to dopadne dobře a nebo se vymyslí nějaký kompromis. Já jsem třeba některé exkurze zakončovala prezentací v ENG namísto v DE. Je to o domluvě, ale musíte se ozvat včas!
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje celá řada spolků a volnočasových aktivit. Kromě USI Wien (sportovní aktivity) o které jsem mluvila bych doporučila se přihlásit do ESN (Erasmus Student Network), kteří pořádají volnočasové aktivity a sociální program pro nově příchozí Erasmus studenty. Silně také doporučuji využít jazykových kurzů na Sprachzentrum Uni Wien. Mají zářijové kurzy, které pokud dokončíte na vysoké skore, tak vám vrátí značnou částku peněz zpět. Měsíční jazykový kurz vás tak může vyjít na cca 100EUR. Já ho absolvovala třikrát na třech různých úrovních. Na konci navíc získáte oficiální jazykový certifikát. Sprachzentrum nabízí také roční a semestrální kurzy, které jsem také navštěvovala. Ty může být složitější skloubit se školou.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na dějinách umění je většina předmětů v němčině a pár seminářů v angličtině. Pro domluvu v Rakousku (administrativa, služby, restaurace...) angličtina úplně stačí, všichni umí anglicky. Na univerzitě se vyučovalo v němčině a anglické předměty bylo možné volit je opravdu omezeně.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň je velice bezpečné město, s velkým důrazem na veřejný městský prostor. Ve Vídni jsem si koupila městské kolo na Fahrrad-Flohmarkt - WUK a hojně ho využívala, po Vídni se dá bez problému jezdit na kole. Veřejná doprava je také spolehlivá. V letních měsících jsem se s příteli nejraději potkávala po městě, na MuseumsQuartier nebo na náplavce u Dunaje. Chodila jsem hodně za kulturou. Do opery se dá na stojáka pořídit last minute lístky okolo 3EUR a měla jsem roční vstupné do Kunsthistorisches Musea a Albertiny, využívala jsem je hojně a vyplatilo se to. Kunsthistorisches Museum pořádá jednou měsíčně muzejní party zvanou Kunstschatzi-Abenden, která určitě stojí za to. V neděli je celé město zavřené a nejsou otevřené žádné obchody, silně doporučuji si nakoupit před víkendem, jinak budete muset na snídani do mekáče nebo do Bratislavy.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo náklady na bydlení, zbytek mi pomáhali financovat rodiče, později jsem si našla práci jako asistentka v jedné aukční galerii. Supermarkety mají podobné ceny jako v Čechách, ale jakékoliv service (restaurace, zmrzlina, bazén, fitko, půjčovny, zámečník, fyzioterapie atd.) jsou výrazně dražší, protože se platí za lidskou práci. Relativně nákladné je také cestování vlakem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Cokoliv, co je od univerzity je většinou nejlepší deal. Sportovní aktivity přes univerzitu, výlety přes ESN a hlavně roční jízdné MHD s potvrzením, že jste student na Uni Wien, je tam sleva snad 80%. Dále vařit doma. Se spolubydlící jsme hodně využívaly předplatné přes Hello Fresh a Marley Spoon. Nekupovala jsem maso a nádobí jsem koupila na second hand studentském marketu. V okolí univerzity a na Landstraße se dají sehnat promoční produkty zdarma. Celý rok jsme pily a vařily jen ze sójového mléka z promočního stánku Alpra. Hofer je nejlevnější supermarket (srovnatelně asi jako náš Lidl) nejdražší je naopak Billa, ta je však nejdostupnější. A všude se ptejte na studentské slevy.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na studentském bydlení Studentenheim Gasometer. Není to v centru, ale za dobrou cenu (platila jsem tuším 450EUR/měsíčně. V ceně byl úklid, toaletní papír na týden a opravy (žárovky, ucpaný odpad...), na patře byl bar, prádelna, fitko, sauna... Do centra jsem jezdila metrem U3 a nebo na kole. Super dostupné a boží architektura! Jedná se o tři propojené budovy, kdy vedle byl Spar, DM, lékárna, Tedi. Pro cokoliv, co jsme potřebovaly jsme si mohly dojít prakticky v pyžamu. O víkendu jezdilo metro celou noc, takže nebyl problém.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rakousko jsme procestovali hodně. Určitě se mi líbil Melk, Salzburg, Innsbruck, Zell am See, jezdili jsme lyžovat na Kaprun. Pokud řešíte peníze, tyto výlety bych klidně vynechala. Třeba do Innsbrucku je to snad blíž z Prahy než z Vídně. Ve Vídni se nevyplatí mít auto, nikdo po městě autem nejezdí a na parkování je to náročné a drahé. Na výlety po Rakousku je naopak fajn auto mít, protože vlaky jsou docela nákladné. Určitě je super navštívit Budapešť nebo dojet do Slovinska! Oboje se dá vlakem a nebo busem. Levné jsou výlety na Slovenské nebo na Moravu a ty měly vždy také úspěch, můžeš dělat průvodce :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na dějinách umění je většina předmětů v němčině a pár seminářů v angličtině. Pro domluvu v Rakousku (administrativa, služby, restaurace...) angličtina úplně stačí, všichni umí anglicky. Na univerzitě se vyučovalo v němčině a anglické předměty bylo možné volit je opravdu omezeně.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rakousko a Vídeň miluju, nakonec jsem tam strávila skoro dva roky. Je to ideální místo pro zmatené uměnímilovné jedince. město je bezpečné, lidé jsou vstřícní a kultura je nevyčerpatelná.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Matraci, aby u tebe mohli přespávat kamarádi a pasové fotografie je levnější si dělat v Čechách.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Rakušáci nejsou Němci a nejsou tak pünktlich. Pokud se vám nikdo neozývá a nebo je nejasná komunikace s univerzitou, ubytováním atd. pravděpodobně je nějaké volno, prázdniny, prodloužený víkend nebo svátek.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak živá je kultura drindlů a lederhosen, jak kosmopolitní Vídeň je a na jak vysoké úrovni si tam žijí důchodci :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Naučit se německy a rozumně vyjít s penězi

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page