top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Miroslav Vašík

Autor(ka):

fakulta:

Miroslav

Vašík

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Miroslav je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Miroslav

Filozofická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Miroslav hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla super, sice několikrát byrokracie nepracovala, tak jak bych si přál, ale ještě to bylo v normě. Bohužel část mého pobytu vyplnil přísný lockdown, takže výuka probíhala online, ale velmi jsem ocenil otevřené univerzitní knihovny (pro výdej knih), takže jsem tam alespoň pořádal pravidelné výpravy. Nejvíc času jsem trávil v hlavní budově vídeňské univerzity, která pochází z konce 19. století a trochu se podobá našim právnické nebo filozofické fakultě, jen je prostě větší a velkolepější. Ostatní místa, jenž jsem navštívil jsou až na trochu bludištní kampus Altes AKH dost zapadlé.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium je v mnoha ohledech dost podobné tomu našemu, jen tam o trochu více píší texty a diskutují. A také mě překvapila šíře předmětů v angličtině, jež běžně navštěvují i místní studenti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Kvůli covidu byl život na univerzitě dost omezený, přesto se studentský spolek mého oboru pokusil uspořádat nějaké akce online, ale dorazil jsem jen jednou a účast byla fakt miniaturní, tak jsem to už neopakoval. Na začátku semestru před omezením setkávání pořádala nějaké akce i místní sekce ESN, ale já jsem jich moc nenavštívil. Sama univerzita nabízela také nějaké sportovní kurzy, ale já jsem je nenavštěvoval.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Počítal jsem se studiem v němčině, ale nakonec jsem měl víc předmětů v angličtině. A nároky nebyly nějak moc přísné. Člověk musel počítat s diskuzí, ale po čase jsem se do toho dostal a šlo to dobře. U předmětů vedených v němčině byli vyučující dost ochotní dovysvětlit některé věci anglicky, případně v dalších jazycích, které ovládali.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň je skvělá. Bohužel jsem ji kvůli covidu nemohl poznat, tak jak bych si přál. Přesto jsem toho neviděl málo a mohu Vídeň jen doporučit. Navíc naprosto chápu, proč se město opakovaně umisťuje na prvním místě v kvalitě a spokojenosti života. Žije se tu prostě dobře. Samotné město je dost kosmopolitní a je to na něm dost znát. Moc se mi líbila většina běžných turistických míst, nejvíce asi zámecký park Schönbrunnu a galerii Albertinu. Na relaxaci v centru bylo moc příjemné vnitřní nádvoří komplexu MuseumsQuartier.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dost jsem počítal, že budu mít s financemi problém, proto jsem se choval od začátku dost šetřivě, například jsem si většinou vařil sám. Navíc covid dost omezil můj společenský život, což způsobilo, že mi nakonec i trochu stipendia zbylo. Ale myslím, že je to dost netypická situace. Sám bych znovu asi tolik nešetřil. Ceny jsou ve Vídni docela podobné těm českým, něco je o trochu dražší a něco dokonce o trochu levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Největší roli asi hrálo, že jsem si dost často vařil sám. Pokud je člověk zvyklý může dost ušetřit za dopravu jízdou na kole. Registrace do městského systému stojí jen pár euro a ceny za kolo jsem pak velmi nízké (1. hodina dokonce zdarma). Jen si musí člověk najít stanice. Ale docela dobře se dá po Vídni i chodit pěšky.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji organizace STUWO, která mě sama kontaktovala přes email. A byl jsem spokojený. Moje kolej měla dost dobrou polohu a kvůli absenci spolubydlícího jsem měl dvojlůžkový pokoj celý pro sebe. Ale to může být covidem. Koupelnu jsem měl vlastní a kuchyň společnou, což umožňovalo alespoň částečnou socializaci, byť samozřejmě méně soukromí a více nepořádku. Za největší nevýhodu považuji docela vysokou vstupní kauci (necelé dva nájmy), kterou navíc chtěli dost brzy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Kvůli covidu jsem moc necestoval, lituji toho asi ze všeho nejvíc.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Počítal jsem se studiem v němčině, ale nakonec jsem měl víc předmětů v angličtině. A nároky nebyly nějak moc přísné. Člověk musel počítat s diskuzí, ale po čase jsem se do toho dostal a šlo to dobře. U předmětů vedených v němčině byli vyučující dost ochotní dovysvětlit některé věci anglicky, případně v dalších jazycích, které ovládali.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vídeň bych doporučil z několika důvodů. Vídeňská univerzita je dost kvalitní a má dobré jméno. Zároveň se ve Vídni dost dobře žije, cenově patří spíše k dostupnějším destinacím a jsou zde bohaté kulturní možnosti. A i když jsem to moc nevyužil, dobře se odsud cestuje. Rozhodně je také Vídeň dobrá pro někoho, kdo má obavy a není si jistý. Němčinu tu člověk skoro nepotřebuje a kulturně je to tu dost podobné ČR, navíc je to dost blízko.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se nemusím tolik bát financí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak moc jsem si Vídeň oblíbil.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Covid a lockdown, některé dny jsem jen minimální kontakt s jinými lidmi, to bylo dost náročné.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page