top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michaela Doležalová

Autor(ka):

fakulta:

Michaela

Doležalová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michaela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

michaela_dolezalova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michaela

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michaela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hlavní budova Vídeňské univerzity je nádherná. Když do ní vstoupíte, máte pocit, že jste v muzeu a dýchá na vás historie. Hned první týden jsem byla v hlavní knihovně - tam jsem si zase připadala jak v Harry Potterovi. Moje fakulta byla naopak velmi moderní šestipatrová budova s výhledem na kostel Votivkirche a nacházela se asi pět minut od hlavní budovy. Fakulty Vídeňské univerzity se obdobně jako Karlovka nacházely po celém městě a hodně z nich bylo v historickém centru. Univerzita má taky rozsáhlý kampus, kde se nacházejí různé instituty, knihovny i prostor pro trávení volného času.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na Vídeňské univerzitě bych přirovnala k systému, který máme u nás na fakultě. Nicméně bych určitě našla pár rozdílů. Semestr začíná později, na začátku března, a končí na konci června. Zápis je organizován tím způsobem, že neplatí, kdo dřív přijde, ale každý student si prostřednictvím bodů volí preference u seminářů a podle toho jsou mu pak přiřazeny předměty. Nicméně i když se student na nějaký předmět nedostane, je možné ještě zkusit zápis vykomunikovat se studijním oddělením. Moje kurzy byly poměrně vysoko kreditově hodnocené (měla jsem dva předměty po 9 kreditech, jeden za 6 kreditů), ale také tomu odpovídala jejich náročnost - musela jsem se pečlivě připravovat na každou hodinu, číst hodně literatury, udělat prezentaci a všechny předměty byly zakončené seminární prací o rozsahu 5000 slov.

Přístup učitelů odlišný nebyl, každý z nich fungoval trochu jinak, ale to je ostatně stejné i na Karlovce. Studijní oddělení bylo z hlediska administrativy velmi precizní, jasné a napomocné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velmi pestrý a pro Erasmáky je velkou nápomocí místní spolek Erasmus Student Network, který je vedený studenty a který zajištuje spoustu společenského dění - od seznamovacích akcí, přes party, až po výlety v rámci Vídně i mimo ni. Jelikož jsem studovala na Institutu politologických studií, měla jsem možnost účastnit se zajímavých přednášek od zahraničních profesorů - konalo se většinou několik přednášek do měsíce v různých oblastech politologie. Volitelné předměty týkající se Rakouska a jeho kultury jsem zaznamenala, ale žádný jsem si nezapisovala.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celé studium jsem absolvovala v angličtině, výběr anglických předmětů byl obsáhlý. Nicméně si lze pochopitelně zapsat i předměty v němčině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň mi hodně připomínala Prahu, ale byla o něco klidnější, rovinatější a historické jádro širší. Je bohatá na historii a kulturu, najdete zde spoustu muzeí a galerií, neustále se tu něco děje, koncerty, divadla apod. A taky je tu hodně zeleně, takže se dá trávit čas v parcích - číst si, učit se nebo jen tak. Moje oblíbené místo byl univerzitní kampus, kam jsem chodila studovat. Už od března se dalo sedět venku na lavičce nebo u venkovních stolů, protože tam hezky svítilo sluníčko. V neposlední radě zmíním kavárny, pro které je Vídeň vyhlášená. Najdete je na každém rohu a já si našla několik oblíbených míst, kam jsem opakovaně chodila sama nebo se spolužáky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Z mojí zkušenosti se dalo se stipendiem poměrně dobře vyjít, ale je asi potřeba mít něco našetřené navíc, protože chce člověk taky hodně vidět a cestovat, prostě si Erasmus užít. A odvíjí se to taky hodně od toho, jak drahé ubytování seženete - já měla štěstí, protože jsem bydlela na koleji, která mě stála jen 312 eur měsíčně. Ceny potravin mi ve Vídni přišly srovnatelné s Českem, mnohdy jsem byla překvapená, že bylo něco i levnější. Služby jsou naopak poměrně drahé, do restaurací jsem moc nechodila, jen občas, když jsme se domluvili s kamarády.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Když jsem přijela, tak mi kamarádi z kolejí doporučili nakupovat v Hoferu, protože tam mají obecně levnější potraviny. Občas jsem také chodila na oběd do menzy, ale na Vídeňské univerzitě jich moc není - za sebe bych tedy doporučila menzu v Kolingasse, která je pět minut od hlavní budovy univerzity.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vídeňská univerzita nemá vlastní koleje, ale na webových stránkách lze najít přehled různého studentského ubytování. Já si zažádala o pokoj přes organizaci WIHAST, kde jsem si mohla zvolit tři preference z jejich asi deseti kolejí. Nakonec jsem dostala místo na koleji v centru, 13 minut pěšky od mojí fakulty. Jednalo se o starší budovu s nepříliš moderním vybavením, na druhou stranu tam bylo čisto a vše bylo za dobrou cenu. Měla jsem samostatný pokoj a sdílela jsem koupelnu a záchod s jednou spolubydlící na buňce. Kuchyň byla společná pro celé patro, překvapivě byla docela dobře vybavená. Právě kuchyň je věc, která mi ke konci už moc nevyhovovala - byla pro hodně lidí, občas se tam ztrácelo nádobí nebo nebylo uklizeno. Jelikož v Praze sdílím byt, tak jsem zkrátka zvyklá v tomto ohledu na větší komfort.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vídeň je skvělá z hlediska své geografické polohy, takže se dalo velmi jednoduše cestovat vlakem po Rakousku i po okolních státech, navíc je vše velmi blízko. Pokud člověk cestuje vlakem častěji, je výhodné si pořídit tzv. vorteilskarte, takovou kartu od OBB se studentskou slevou. Osobně se mi nejvíce líbilo v Salzburku a pak na jednodenním výšlapu v okolí Krems an der Donau.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celé studium jsem absolvovala v angličtině, výběr anglických předmětů byl obsáhlý. Nicméně si lze pochopitelně zapsat i předměty v němčině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vídeňská univerzita má dlouhou historickou tradici a jedná se o jednu z nejlepších škol v Evropě, sama jsem si to mohla vyzkoušet a byla jsem velmi spokojená. Je třeba se připravit, že to nebude zadarmo, protože studium dokáže být mnohdy docela náročné, ale myslím, že to mě ve finále opravdu velmi obohatilo. A Vídeň je jednoduše skvělá. Nádherné město plné kultury, zeleně a příležitostí. Stále se tam dá něco dělat. A díky přátelům, které si tam uděláš, bude tvůj zážitek o to intenzivnější.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
lepší boty na výlety po Rakousku.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
všechnu administrativu zvládnu a nemusím se kvůli tomu stresovat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
ve Vídni skoro pořád fouká.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
mít zkouškové přes léto, protože výuka končila až 30. června.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page