top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Stará

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Stará

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ocenit musím výbornou komunikaci místního "zahraničního oddělení" s přijíždějícím studentem. Chodily podrobné emaily s jednotlivými kroky, které je potřeba kdy udělat, a ani toho univerzita nechtěla po studentovi tolik (co se týče materiálů k odevzdání), jako jiné univerzity.

Univerzita je veliká, má tudíž několik budov, já jsem navštěvovala hlavní budovu, kam jsem chodila na historické přednášky a také pro organizační záležitosti (byla v ní trošku horší orientace, protože je obrovská), hlavně jsem ale navštěvovala budovu centra translatologie, která byla po technické stránce velmi dobře vybavená, například tlumočnické kabiny apod.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Konkrétně pojetí mého oboru, tedy němčiny pro mezikulturní komunikaci (zjednodušeně překlad a tlumočení, ale nejen to), se na zahraniční univerzitě lišilo velmi. Zatímco na ÚTRL FF UK studenti už na bakalářském studiu překládají i tlumočí, na vídeňském ZTW (Zentrum für Translationswissenschaft) se bakalářské studium zaměřuje více obecně na interkulturní komunikaci, recepci a produkci vlastních textů, kulturní aspekty komunikace a pořádně překládat a tlumočit se začíná až na magistru. Myslím, že oba přístupy mají své výhody i nevýhody a přínosné pro mě bylo "přičichnout" i k tomuto pojetí (zahrnovalo to například práci na zajímavých mezikulturních projektech), zároveň jsem si ale zapsala hlavně předměty, které již rozvíjely moje překladatelské a tlumočnické schopnosti, tedy magisterské předměty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolkových aktivit jsem se neúčastnila/nezaregistrovala jsem je, ani jsem se neúčastnila programu přímo pro erasmové studenty (i kvůli tomu, že na akce bylo velmi těžké se dostat pro omezenou kapacitu a velký počet erasmus studentů na univerzitě). Obecně ale univerzita pořádá různé akce, např. přednášky či nějaké workshopy, které jsou otevřené všem. Nevyhledávala jsem ani žádné předměty zaměřené na jazyk a kulturu, jelikož ty byly samotným obsahem mého oboru.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jakožto studentka němčiny jsem komunikovala v němčině, a ovšem také v češtině, jelikož přímo na mém oboru (mezikulturní komunikace nj - čj) jsou studující i vyučující zejména Češi a Slováci (nebo například ze smíšených německo-českojazyčných rodin), nebo češtinu alespoň ovládají. Navštěvovat dobrovolně historické přednášky (můj druhý obor) v němčině mi nedělalo problém. Jsem si ale jistá, že univerzita nabízí i výuku v angličtině, já ji ale nevyužila.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň je kosmopolitní město, kde si každý najde své. Zároveň je ale pochopitelně i městem turismu. Pro Čechy se zájmem o historii je obzvlášť zajímavé jakožto centrum bývalého společného státu Habsburské monarchie; také zde žilo a žije mnoho Čechů. Stojí za to navštívit hlavní památky z dob monarchie, jako jsou palác Hofburg či Schönbrunn (ten dle mého názoru stačí zvenku, krásné zahrady, co se týče informací, člověk se toho více dozví v Hofburgu), projít si celou hlavní třídu Ringstrasse s významnými budovami a centrum, které obepíná. I pro nevěřící je zážitkem posedět si v kostele při mši, kterou většinou doprovází hudba (zároveň to bývá možnost, jak se do zpoplatněných kostelů podívat zadarmo). Dále navštívit všemožná muzea a galerie (dají se vychytat i určité časy/dny v týdnu, kdy je vstup zdarma, což se pro jinak vysoké ceny vstupného vyplatí!!!), kterých je ve Vídni opravdu přehršel a rozlehlé parky (některé ne nachází v okrajových částech města, vše je ale dostupné MHD, nebát se proto vyjet z centra). Mnoho příležitostí nabízí samotná Dunaj - krásný Donaupark, koupání v Dunaji na několika místech, zátoka Floridsdorfer Wasserpark či přírodní rezervace Donau-Auen. Krásné výhledy jsou z kopců Kahlenberg či Leopoldsberg, z rozhledny Jubiläumswarte či z Donauturm, ta je ale zpoplatněná. Unikátem Vídně je městská sociální výstavba, která začala během období tzv. Rudé Vídně a pokračovala i dále, díky správě města sociálními demokraty. Za návštěvu stojí barokní Karlskirche, kde se dá vyjet výtahem do kupole a obdivovat zblízka fresky. Alespoň jednou navštívat zábavní park Prater.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče stravování, ve Vídni není levno, zejména v podnicích. Dá se ale nakupovat v obchodech a vařit si, pokud jsou na to podmínky. Na hlavní budově univerzity se dají koupit levnější obědy a asi fungují i po městě různé menzy, s nimi ale nemám zkušenost. Asi nejlevnější obchod je dle mého názoru obchod SPAR, který je na každém rohu a dají se zde vychytat různé slevy. Záleží také na ceně ubytování, ve Vídni je spousta kolejí, které nabízejí různé typy pokojů a od toho se odvíjející ceny. Já měla poněkud komfortnější a tudíž dražší ubytování ("byt" pro tři lidi, každý vlastní pokoj a v bytě vlastní kuchyň a koupelna). Samotné stipendium od Erasmu by mi náklady nepokrylo. S privátním ubytováním nemám zkušenost. Ceny vstupů do památek a muzeí/galerií jsou většinou drahé, i se studentskou slevou, jak jsem ale již psala, dají se vychytat časy/dny v týdnu či v měsíci se vstupem zdarma.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v obchodech SPAR, vychytávat slevové akce. Vařit si na koleji či vyzkoušet studentské menzy. Vychytat časy/dny v týdnu či v měsíci se vstupem zdarma do muzeí a galerií. Navštěvovat restauraci Der Wiener Deewan - pákistánská kuchyně, kde si člověk sám nabere kolik sní a zaplatí, kolik může (samozřejmě se neočekává, že se tam budou studenti stravovat zadarmo, ale mohou zaplatit výrazně méně než by dali za jídlo jinde). Alkohol se taky vyplatí kupovat spíše v obchodech a popíjet třeba s přáteli v parku, než chodit pravidelně do podniků. Zakoupit si Semesterticket na vídeňskou MHD (pokud student nahlásí na úřadě, že je nyní Vídeň jeho hlavním bydlištěm (Hauptwohnsitz), má na tuto semestrální jízdenku opravdu velkou slevu!)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji řetězce OEAD, konkrétně na koleji v ulici Kandlgasse a byla jsem tam moc spokojená. Je to dobrá čtvrť, s dobrým dopravním spojením, ne daleko od centra. Mám zde zkušenost s dražším pokojem - "byt" pro tři lidi, každý vlastní pokoj a v bytě vlastní kuchyň a koupelna, věřím ale, že i levnější pokoje by byly OK. Byla zde i úklidová služba jednou za týden. Další řetězce kolejí jsou například STUWO či Wihast.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vídeňská MHD funguje výborně, se zakoupením lítačky (doporučuji studentskou Semesterticket, mají na ni nárok ovšem jen studenti na studijním pobytu, ne na stáži) se dá kromě autobusů, tramvají a metra využívat i městská železnice. Rakouské dráhy ÖBB také nabízejí slevové karty, díky nimž je pak levnější cestování vlakem po Rakousku. Vyplatí se ale spíše při více výletech. Já jsem navštívila předhůří Alp (Puchberg am Schneeberg) a Neziderské jezero.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jakožto studentka němčiny jsem komunikovala v němčině, a ovšem také v češtině, jelikož přímo na mém oboru (mezikulturní komunikace nj - čj) jsou studující i vyučující zejména Češi a Slováci (nebo například ze smíšených německo-českojazyčných rodin), nebo češtinu alespoň ovládají. Navštěvovat dobrovolně historické přednášky (můj druhý obor) v němčině mi nedělalo problém. Jsem si ale jistá, že univerzita nabízí i výuku v angličtině, já ji ale nevyužila.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro mě byla Vídeň jednoznačnou volbou díky možnosti studovat zde mojí jazykovou kombinaci němčina-čeština (mezikulturní komunikace, překlad, tlumočení). Zároveň i historici sem hodně jezdí právě kvůli přístupu k pramenům týkajících se i českých zemí a kvůli historické provázanosti obou zemí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nedokážu odpovědět.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Dopředu bych si nastudovala více o možnostech zvýhodněných/zdarma vstupů do muzeí a galerií.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Občas se vyskytnou neočekávané komplikace, člověk na to musí být připraven a snažit se zachovat klid.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Chvíli si zvykat v cizím prostředí, ale nebylo to nic hrozného.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page