top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jiří Řimnáč

Autor(ka):

fakulta:

Jiří

Řimnáč

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jiří je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jiří

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Vienna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Dle mého jsou IT systémy, užívané na UniWien dosti nepřehledné a zmatečné, zlatý SIS! Hlavní budova UniWien je sama o sobě nádherná, v centru Vídně, navíc je zjevně zrekonstruovaná, takže odpovídá současným nárokům od studenta: hodně zásuvek, nově vypadající vybavení, vkusné "relax zóny" pro trávení času na univerzitě mezi přednáškami. Její další výhodou je, že leží na jednom z uzlů MHD, takže doprava k ní je pohodlná. Nelze také nezmínit neporovnatelně kvalitnější knihovnu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Rakousku probíhají semestry přibližně ve stejné době, jako v ČR. Rozdílné je však tempo během semestru. Na LS připadá hodně státních svátků, které jsou v ČR mnohdy neznámé. Navíc semestr výrazně narušují Velikonoce, které zahrnují hned dva týdny volna. O to rychlejší je pak tempo výuky ve zbylém čase. Obecně lze shrnout, že zkoušení probíhá podobně, nejčastěji písemnou formou - např.: "Ze čtyř otázek si vyberte tři, vezměte si papír a pište, máte na to hodinu a půl." Nepřednáškové předměty jsou často založeny na písemných domácích úkolech, zadávaných každý týden, jsou tedy velice náročné na čas mimo školu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolky na UniWien jistě jsou, nezaznamenal jsem však existenci spolku studentů historie, takže pro mne byly ostatní passé. Asi nejvíce mi kulturu dané země přiblížil předmět "Österreichische Geschichte I", který je ovšem náročný na memorování obrovského množství faktografie. Jediná akce, které jsem se zúčastnil, byla "Stammtisch" od ESN. Její akce byly často velmi rychle "vyprodané", takže se na ně jen těžko dostává. Navíc nejsou ideální v případě, že na nich chcete mluvit německy, neb se tam používá takřka výhradně angličtina.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V rámci školy jsem komunikoval výhradně německy, celá má výuka byla vedena v němčině a na minimálně jednom semináři jsem byl jediný "nerodilý mluvčí". Nároky na jazyk jsou tedy opravdu vysoké.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň asi není potřeba dlouze představovat, snad každý ji někdy navštívil: hodně památek, hodně turistů, hodně kultury a také relativně vysoké ceny. Lze ocenit hodně parků na piknik, možnost procházek centrem s nádhernou architekturou či jen podél Dunaje. PS: Nechoďte do Café Sacher, je to extrémně přeceňované místo! Zkuste raději Café Hawelka. A také nezapomeňte ve volnu cestovat! FlixBus provozuje skvělé mezinárodní spoje a navíc skvělé letiště s přímým vlakem z centra!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Rakousko se mi po příjezdu zdálo dosti drahé, ovšem inflace v ČR pozvolně cenu dorovnávala a místy i dorovnala. I tak je návštěva restaurace, kavárny či hospody výrazně dražší záležitost, než je zvykem u nás. Jen ubytování mě vyšlo na necelých 400 Euro měsíčně, takže stipendium určitě nestačí. Důrazně doporučuji s sebou stále nosit hotovost, hodně podniků (vč. těch v centru) nepřijímá karty (nebo až od určité částky).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupujte v řetězci Hofer (rakouské Aldi), Lidl a nedám dopustit na privátní značky ve SPARu. Určitě si vařte sami, i "kantýna" na univerzitě je dost drahá. Na fakultě je hodně míst, kde si v klidu a civilizovaně jídlo sníst. Pokud si i tak chcete koupit něco na míste, doporučuji SPAR naproti přes ulici či obchody v podchodu stanice Schottentor. Nejvíce se mi osvědčila mini pizza od ANKERu. Místo piva pijte víno, vřele doporučuji to z Wachau.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jednoznačně doporučuji https://www.studentenwohnen.at/de/ , kde vám pomohou s byrokracií po příjezdu a případné problémy řešíte přes formulář online, navíc máte jistotu, že po vás nikdo nebude chtít žádné doplatky a energie atp.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem výhradně vlaky a autobusy. Vřele doporučuji navštívit Graz a jet vlakem, který projíždí nádherná údolí, takže sama cesta je zážitek. Rovněž doporučuji Alpy v okolí Dachsteinu. Naopak nedoporučuji Bratislavu a Budapešť.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V rámci školy jsem komunikoval výhradně německy, celá má výuka byla vedena v němčině a na minimálně jednom semináři jsem byl jediný "nerodilý mluvčí". Nároky na jazyk jsou tedy opravdu vysoké.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Vídně doporučuji jet těm studentům historie, kteří využijí kvalitu tamních knihoven a přednášky specialistů ve svém oboru (typicky např. Walter Pohl).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Instax
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je velmi těžké navázat přátelství s Rakušany
Nejvíc mě překvapilo, že...
je v letním semestru opravdu tolik volna
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
odloučení od snoubenky a přátel.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Vienna

Další zprávy z regionu Rakousko

bottom of page