top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Baštářová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Baštářová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

bastm30

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Hamburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první, co mne napadne, když se řekne Universität Hamburg, je klidné prostředí v centru města, komplex několika moderních i historických budov, kde se potkávají studenti různých fakult i oborů a to ať už zahraniční či místní. Budova Právnické fakulty patří k nejmodernějším budovám v areálu, celá je prosklená a vytvarovaná do kvádru. Uvnitř se kromě učeben a přednáškových sálů nachází i knihovna s mnoha svazky. Výjimečnost jsem spatřovala především v umístění, které, jak už jsem psala výše, bylo v centru města, a nacházelo se v okolí jiných fakult. V areálu bylo kromě univerzitních budov i spousta menz či kaváren, kde se dalo posadit a případně se i učit nejen v čase oběda. Vybavení Právnické fakulty bylo standardní. Vzhledem k tomu, že naprostá většina studentů používá notebook při výuce, ocenila bych více zásuvek v učebnách. Jinak si myslím, že učebny byly velmi pěkné, jednoduché, ale zároveň se v nich studenti cítili komfortně.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Průběh semestru je standardní jako u místních studentů. Liší se však zakončení jednotlivých předmětů alespoň tedy na Právnické fakultě, kdy je na volbě studenta, zda chce z předmětu skládat ústní zkoušku u daného vyučujícího, či zda mu stačí kredity za docházku, kterých je však méně. Já si volila u některých předmětů ústní zkoušku u jiných pouze docházku.
Přístup vyučujících je k zahraničním studentům velmi tolerantní. Vždy je však třeba předem se ohlásit u asaistentky daného vyučujícího či u samotného vyučujícího a upozornit na tuto skutečnost. Musím říct, že jsem se nesetkala s žádnou formou znevýhodňování pro to, že neovládám německý jazyk jako rodilý mluvčí. Jediné, co je možná trochu těžší, je pokud student potřebuje poprosit vyučujícího o konkrétní radu. V mém případě jsem se snažila získat informace pro mou diplomovou práci týkající se neodkladných a neopakovatelných úkonů v trestním řízení a daný vyučující mi maximálně doporučil přečíst si celou učebnici o trestním řízení, ale konkrétní infomace pro to, že jsem zahraniční student, mi nesdělil.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velmi pestrý. Univerzita pořádá všemožné přednášky a semináře či další akce, o kterých se studenti dozvídali prostřednictvím letáků a plakátů. Na Právnické fakultě funguje spolek Elsa, stejně jako na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Na Univerzitě funguje jazykové centrum, kde je možné zapsat si německý jazyk a navštěvovat kurzy němčiny přes celý semestr. Zahraniční studenti byli ještě před příjezdem do Hamburku registrováni do skupiny Jura Buddy Net. Každý student měl přiděleného svého Buddyho, který mu pomáhal s případnými problémy. Tato skupina pak pořádala různé akce. Já se například účastnila prohlídky stadionu v Sankt Pauli, projíždky lodí večerním Hamburkem, výletu do Altes Land, grilování v parku a víkendového výletu na ostrov Sylt.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem převážně v německém jazyce, který je mi i mnohem bližší. Univerzita požaduje znalost minimálně na úrovni B2, pokud chce daný student navštěvovat přednášky v německém jazyce. Jinak je samozřejmě možnost navštěvovat kurzy v anglickém jazyce, což tak činí většina zahraničních studentů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Hamburg je obrovské město a zároveň jedno z nejhezčích měst Německa alespoň z mé zkušenosti. Město bych nenazvala studentským ačkoliv v něm leží několik Univerzit, ale žije v něm mimo jiné mnoho studentů. Má kolej se nacházela jednu stanici metra od centra, což byla ideální poloha, ale byli tací, kteří do centra dojížděli i přes půl hodiny.
Zaujala mne hned první den místní radnice, jejíž budova je skvostná. Nejvíce jsem si však oblíbila místní park Planten und Blomen, který bych možná spíše nazvala botanickou zahradou. Je opravdu rozlehlý a na jaře hrál všemi barvami. Nemohu však opomenout ani přístavní město, které hodně připomíná jakousi promenádu někde na jihu Evropy, a kuriózní budovu Labské filharmonie, kde se pořádají koncerty orchestru. Rozhodla jsem se na jede takový si koupit lístek a byl to opravdu velký zážitek ať už jde o samotný interiér budovy, který je fascinující, tak o poslech orchestru ve Velkém sále.
I Hamburg má však své chybičky a tou jednou a myslím poměrně velkou je oblast kolem hlavního nádraží směrem na východ k zastávce metra Berliner Tor. Místní nádraží je opravdu ošklivé a pohybuje se u něho nemálo individuí či jak jinak je nazvat. Dále od nádraží pak je nejspíše uprchlická či přistěhovalecká čtvrť, kde jsem se jako mladá žena necítila úplně bezpečně. Je to takový kaz na celkovém dojmu z města, který by jinak byl bezesporu velmi pozitivní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mé stipendium bylo opravdu vysoké a to 850 EUR měsíčně. Pokrylo mi veškeré výdaje, jen zpočátku, než dorazilo první stipendium na účet, musela jsem požádat rodiče, zda by nezaplatili první nájem a kauci za kolej. Kolej mne stála 315 EUR nájemné, což byla velmi dobrá cena vzhledem k tomu, že jde o Hamburg a že kolej byla 1 stanici od centra, jediné minus bylo, že jsem byla ve starší části budovy a v apartmánu nás bylo 6 tedy 3 dívky a 3 chlapci, což je poměrně dost na 2 koupeny a 1 kuchyňku. Pokoj však měl každý vlastní.
Ceny v Hamburku v supermarketech mi nepřišly o moc jiné než v České republice. I stravování v menze bylo někdy i levnější než na Právnické fakultě v Praze, a to v Hamburku byl mnohem větší výběr.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak jsem psala výše, ceny mi připadaly podobné jako v Čechách. Co mohu doporučit, je nakupovat značku od DM Balea v DM drogeriích, ta je v Německu opravdu levná, pečivo je samozřejmě levnější v supermarketu než v pekárně, no a na kávu jsem nechodila jinam než do kavárny v univerzitním areálu. Doporučila bych používat účet u společnosti Revolut, což se asi obecně doporučuje při platbách kartou v zahraničí, protože kurz u českých bank při platbě kartou nevychází tak výhodně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ubytovaná na koleji Gustav Radbruch Haus, která se nacházela u stancice metra Berliner Tor. Má část budovy byla trochu starší, ale jinak jsem byla celkově spokojená, zejména s polohou a s tím, že tato varianta vycházela nejlevněji ze všech. Pro mne ani nebyla jiná varianta, jelikož pokud jsem se chtěla hlásit o kolej, musela jsem přijmout první nabídku, která mi byla učiněna, jinak bych ztratila možnost se ucházet o tento typ ubytování.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se volný čas využít i k cestování. To bylo zejména výhodné v době od června do července, kdy jízdenka v hromadné dopravě po celém Německu stála 9 EUR. Se skupinou zahraničních studentů jsme se vydali vlakem na víkendový výlet na ostrov Sylt k Severnímu moři. Bylo to začátkem června a ačkoliv bylo jinde poměrně teplo, na severu na Syltu bylo pouhých 17 stupňů Celsia, což v kombinaci s větrem nebylo úplně příjemné. Navíc jsme byli ubytovaní pod celtou, kde jsme se příliš neohřáli, ale byl to tedy opravdu zážitek. Další takový byl výlet katamaránem na ostrov Helgoland, kdy plavba trvala 4 hodiny. Helgoland je malý lázeňský ostrůvek v Severním moři se zajímavými útesy, kde se nachází spousta duty free obchodů.
Vyloženě špatnou zkušenost s nějakým místem nemám, možná jedině výlet do Hannoveru, kde jako ve městě není moc co k vidění.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem převážně v německém jazyce, který je mi i mnohem bližší. Univerzita požaduje znalost minimálně na úrovni B2, pokud chce daný student navštěvovat přednášky v německém jazyce. Jinak je samozřejmě možnost navštěvovat kurzy v anglickém jazyce, což tak činí většina zahraničních studentů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Kdybych mohla znovu vybírat, určitě bych zvolila Hamburg znovu. Je to bezpochyby nejhezčí město Německa, němčina je zde oproti Rakousku či Bavorsku učebnicová, vše je na jednom místě, kampus v Hamburku je nejlepší! V letním semestru nejsou v Hamburku taková vedra jak bývají v Čechách, počasí bylo poměrně stálé, dny jsou opravdu dlouhé. Věřím, že Hamburg je ideální místo pro studenty, kteří chtějí svou zahraniční stáž absolvovat v němčině či angličtině a mají rádi život ve velkoměstě.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Stabilní deštník a dvě teplejší bundy
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Musím si zažádat o termín na úřadu, abych mohla přihlásit svůj pobyt.
Nejvíc mě překvapilo, že...
na první přednášce z trestního práva procesního jsem nepotkala žádného zahraničního studenta než Němce. Postupně jsem si na to zvykla.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zpočátku jsem si nevěděla rady, jak funguje aplikace STiNE a propásla jsem tak možnost zapisovat rozvrh v první vlně.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Hamburg

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page