top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktorie Telska

Autor(ka):

fakulta:

Viktorie

Telska

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktorie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktorie

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Hamburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktorie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Hamburg je moderní univerzita. Fakulty jsou blízko u sebe a téměř v centru města. Konkrétně sportovní fakulta byla dobře vybavená s několika laboratořemi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium probíhá jinak než na naši fakultě. Výuka je postavena především na studentech, kteří musejí být aktivní v hodinách. 80 % výuky je diskuze a rozbor určitého tématu.
Semestr začíná později, a také končí později než na Univerzitě Karlově, tak přechod z jednoho semestru v zahraničí do druhého na domácí univerzitě je obtížnější.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Byla možnost využít několik aktivit pro mezinárodní studenty, které měli přiblížit danou kulturu země a pomoc s učením jazyka. Já sama jsem se žádné takové akce neúčastnila, takže osobní zkušenost nemám.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Pro studium byla požadována úroveň němčiny B2. Já jsem vyjela s úrovní B1-B2 a s žádným problémem jsem se nesetkala. V Německu téměř každý mluví anglicky. Příprava na výuku se často skládala z anglických textů, a dokonce mi bylo i několikrát nabídnuto, že celá výuka může probíhat v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Na to jak je Hamburg velké město, mi přišlo poklidné a méně rušné ve srovnání s Prahou. Elbphilharmonie rozhodně stojí za návštěvu, ať už přímo koncertu, nebo je možnost zdarma vyjít nahoru a pokochat se výhledem. Mezi další zajímavá místa nebo aktivity patří pojížďka přístavem, Speicherstadt, stadtpark, Hamburg Townhall a Reeperbahn.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
S financemi jsem neměla žádný problém a 100% výdajů mi pokrylo stipendium. Bydlela jsem na koleji se samostatným pokojem a stálo mě to o něco málo víc jak půlku měsíčního stipendia. Dopravu po městě jsem měla od univerzity zdarma a ceny potravin jsou v Hamburku srovnatelné, anebo dokonce nižší než v Praze. Jediné další výdaje jsem měla na volnočasové aktivity, které opět nebyly moc drahé se studentskou slevou. Jediné co je v Německu opravdu drahé jsou drinky a celkově alkohol v barech a hospodách.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit lze rozhodně na ubytování. Já jsem o kolej zažádala 6 měsíců dopředu a vyplatilo se to. Nájmy v Německu jsou vysoké, a pokud byste chtěli bydlet v bytě bez spolubydlících, tak vám na měsíční nájem můžou padnou i dvě měsíční stipendia. Kolej je za mě nejlepší a zároveň nejlevnější variantou bydlení.
Co se týče nákupu potravin, tak ceny jsou víceméně srovnatelné ve všech obchodních řetězcích.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsme už zmínila, kolej je za mě nejlepší variantou bydlení. V Německu je běžné, že student má samostatný pokoj a sdílí pouze kuchyň a koupelnu s ostatními. Já měla navíc to štěstí, že jsem koupelnu a kuchyň sdílela jen se 2 holkama. Součástí koleje bylo i zdarma fitko, sportovní hala, multimediální místnost a také bar s velmi levnou nabídkou nápojů.
Jako třešnička na dortu bylo, že obden chodila uklízečka uklidit kuchyň s koupelnou, takže ani o žádný velký úklid jsme se starat nemuseli.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V době pobytu jsem po Německu ani po okolních státech necestovala. Pouze jsem se účastnila výletu do Brém, kam jsme se dopravili autem. Návštěvu Brém rozhodně doporučuji.

Jediné co nedoporučuji je koupě vlaku s krátkou dobou přestupu na jiný spoj. Ani jednou se mi nestalo, že by vlak neměl zpoždění a čekat na nádraží klidně i hodinu je běžné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pro studium byla požadována úroveň němčiny B2. Já jsem vyjela s úrovní B1-B2 a s žádným problémem jsem se nesetkala. V Německu téměř každý mluví anglicky. Příprava na výuku se často skládala z anglických textů, a dokonce mi bylo i několikrát nabídnuto, že celá výuka může probíhat v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
University of Hamburk můžu jedině doporučit. Organizace a komunikace s univerzitou byla skvělá. Město je krásné a má co nabídnout. Navíc je to blízko domů do Česka, takže pokud se zasteskne po domově, stačí naskočit na vlak a za několik hodin jste v Praze.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavou bundu. V Hamburku velmi často prší, ale i fouká, takže pouze s deštníkem si moc nevystačíte.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nic co bych bývala ráda věděla před odjezdem mě nenapadá.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Němci jsou velmi milí, ochotní kdykoliv nabídnout pomocnou ruku a otevření.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Němci jsou velmi milí, usměvaví a ochotní vám se vším pomoci.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Hamburg

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page