top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Daniel Floder

Autor(ka):

fakulta:

Daniel

Floder

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Daniel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Daniel

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Hamburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Daniel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hamburská univerzita se až na výjimky nachází v centru města, tudíž není složité se k ní dostat. Já jsem většinu času na univerzitě trávil právě v této oblasti na hlavním kampusu. Pár praktických výhod, co mě ihned napadne, je velké množství menz na hlavním kampusu, kde se člověk může v jedné z nich stravovat plně nejen vegetariánsky, ale dokonce i vegansky. Dále mě napadá také velké množství knihoven na hlavním kampusu, člověk tedy nikdy nemá problém si někam "zalézt" a soustředit se na studium apod. Nedaleko univerzity je zároveň úžasný park Planten un Blomen, kde lze (především v létě) trávit pauzy mezi hodinami či celé odpoledne se spolužáky.
Co se samotné univerzity týče, v hlavní a historické budově jsem byl jen jednou, jinak jsem čas trávil převážně v budově, které se říká WiWi-Bunker. Studiu a vyučování místo dle mého plně vyhovuje (až na některé místnosti, které jsou bez oken, což jsem sám zažil, ale nijak extrémně mě to netrápilo), přičemž naplno bylo možnost využít i hybridní výuky. Asi to nebude úplně styl pro všechny, já sám znám hezčí univerzity. Ale když poznáte Hamburg jako takový a lidi, kteří v něm žijí, tak Vám univerzita do celého města úplně krásně zapadne a nedokážete si ji pomalu představit jinak.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium se liší v pár ohledech. Jde především o uspořádání semestru. Zatímco u nás prakticky nemáme žádné semestrální prázdniny, v Hamburku (a Německu obecně, co vím) je tomu jinak. Zimní semestr mi začínal v polovině října a končil přelomem ledna a února. Únor a březen je vorlesungsfreie Zeit, tudíž období, kdy se žádné přednášky a semináře nekonají, nýbrž se konají zkoušky (termínů není zdaleka tolik jako u nás, tudíž ani nedává smysl, aby se tady něčemu říkalo "zkouškové období") a odevzdávají se práce. Pokud toto splníte, tak máte potom do konce března prázdniny. Letní semestr mi začínal začátkem dubna a končil v půlce července. Poté následovalo to stejné jako po zimním semestru, přičemž někteří profesoři skutečně nespěchali s deadliny na odevzdávání prací - u jednoho předmětu toto datum bylo snad až 21. října. Ale to je hodně subjektivní samozřejmě. Předměty (přednášky a semináře) jako takové pak probíhají dosti podobně jako u nás.
Hodnotit přístup vyučujících je silně subjektivní, jelikož každý učitel je jiný stejně tak jako každý student. Ale v celku jsem byl s přístupem učitelů spokojen, neměl jsem nikdy žádný problém. Možná jen občas musíte popohánět profesory s opravami prací, zápisem známek apod.
Přístup administrativy mi nepřišel tolik odlišný. Byli od začátku vstřícní a snažili se pomoci. Jediná nevýhoda byla, že občas musel člověk několik dní na odpověď čekat, na což oni ale ve svých emailech upozorňovali. A mouchy jsou v této oblasti zkrátka všude.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě mi přijde velmi srovnatelný s tím na Univerzitě Karlově. Existují určité spolky a organizace, do nichž se člověk může zapojit. Je informován i o událostech jako jsou volby do akademického senátu, kterých se může účastnit apod. Tak pestré jako např. na britských univerzitách to samozřejmě není, ale něco se najde. Možná bych si dal pozor na některé politicky zaměřené spolky, od kterých v menzách třeba často najdete pamflety a podobně. Já se do nich nikdy nezapojil, jelikož jsem se neztotožňoval s jejich politickými názory, ale o některých (samozřejmě to neplatí pro všechny) jsem slyšel, že to není úplně zdravé prostředí pro studenty.
Na univerzitě byly dostupné jazykové kurzy - některé z nich byly zaměřené čistě na jazykovou stránku a přípravu na zkoušky, jiné se však věnovaly kromě jazyku také kultuře, a to ať už celkově v Německu, či konkrétně v Hamburku. Mimo to bylo nabízeno i mnoho kurzů zaměřujících se na jazyk ve vědeckém prostředí. Ty byly samozřejmě už na vyšší jazykové úrovni. Nyní si nejsem jistý, ale myslím, že snad všechny německé kurzy nabízeny jazykovým centrem univerzity byly zdarma. Toto možná platí i pro vyšší úrovně jazyků angličtiny, španělštiny, francouzštiny a dalších (B2 a výše), ale zde si již vůbec nejsem jistý, jelikož jsem se sám žádného neúčastnil.
Ve spolupráci s Volkshochschule byly pak nabízeny i spousty dalších jazyků (i od úplných základů), ty už se ale musely platit. Ovšem v porovnání s cenou, jež jazykové kurzy běžně stojí, toto vůbec nebylo hrozné (např. 3-měsíční kurz s dotací 2 hodin týdně stál pro studenty 35€, což mi přijde úplně skvělé).
Zároveň má univerzita sportovní areál a nabízí spoustu různých sportů, ale tady mám špatnou zkušenost se zapisováním se do těchto kurzů. Předem nikdy nikde nebylo zveřejněno, kdy se zapisování do kurzů otevře, a kapacity byly přitom velmi limitované. Tudíž buď musíte neustále den po dni kontrolovat, jestli se náhodou už neotevřelo zapisování, nebo musíte mít štěstí. Nebo třetí možnost, sport si nezapíšete žádný. Možnost pořídit si permanentku do fitka je samozřejmě také vždycky taky.
Volnočasových aktivit od různých spolků univerzity se také můžete účastnit, když se o nich informujete, nebo budete odbírat Newsletter. Navíc existuje spolek přimo pro Erasmus studenty, kde jsou pořádány různé akce apod. S tím bohužel téměř žádnou zkušenost nemám, jelikož mi to ne vždy přišlo finančně výhodné, a navíc jsem si našel kamarády mimo Erasmus skupiny, tudíž nebylo nutno se účastnit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já jsem komunikoval na univerzitě v němčině i angličtině. Moje fakulta nabízela dostatek předmětů v angličtině, tudíž člověk bez znalostí němčiny by si tu dokázal vybrat. Ale samozřejmě je komfortnější, když němčinu dostatečně ovládáte, protože si pak můžete zapsat předměty, které chcete, bez ohledu na jazyk výuky.
Požadavky v rámci výuky jsou pak podobné jako u nás. Na přednášky stačí umět pasivně, plus pak v rámci zkoušky musí být člověk schopen hlavně porozumět otázkám a srozumitelně je zodpovědět. Na semináře je pak potřeba umět lépe, aby člověk mohl být schopen prezentovat, argumentovat atd. Když řeknete, že jste Erasmus student, tak mají profesoři pochopení a jsou rádi, že mají ve třídě někoho odjinud (kvůli pohledům apod.), nebo jim je to prostě jedno. Určitě nebudou peskovat za špatný člen nebo co já vím, a budou spíše rádi za jakýkoliv způsob vyjadřování, ale musí mít hlavu a patu a být srozumitelný.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Hamburk je velmi krásné a celkem specifické město. Je druhým nejlidnatějším městem Německa, ale zároveň byste to v mnoha oblastech ani nečekali. Je velmi "rozlezlý", tudíž z jednoho konce na druhý strávíte klidně i 2 hodiny v dopravních prostředcích. Vzhledem k velkému množství zeleně ve městě přitom působí určitým způsobem menší. Je to těžké popsat, ale já vždy o Hamburku říkal, že to je "vesnické velkoměsto", každý si tu tedy najde své. Najdete tu mnoho útulných a poklidných částí, kam se můžete schovat před světem nebo si jít pročisti hlavu či přečíst knihu apod. Zároveň tu pak máte i dostatek rušných částí, kterých všichni využívají především ke konci týdne a o víkendu, o noční život tu tedy skutečně nouze není. Město je zároveň kosmopolitní, občas slyšíte ze všech stran tolik jiných jazyků, že zapomenete, že jste v Německu. Máte tedy šanci poznat nejenom místní Němce, ale i také mnoho lidí z různých koutů světa. Dle mého názoru Hamburk není úplně tím, co bych si představil pod pojmem studentské město. A to asi ze stejného důvodu, jako bych to neřekl o Mnichově (např. finanční náročnost). Ale když už se pro pobyt zde rozhodnete, nic vám podle mě scházet nebude.
Hamburk není Berlín, nenajdete tu na sobě nahromaděnou spoustu památek, které znáte z historie, televize apod. Tím pádem to také není ani tak turistické město, alespoň dle mého názoru. Samozřejmě, že tu turisty najdete, ale není to taková destinace jako právě Berlín či Mnichov. Vzhledem k tomu mi město přijde klidnější a příjemnější pro život. Památek tu samozřejmě je spousta, od krásné radnice přes muzea různých rázů až po moderní Labskou filharmonii, jež určitě za návštěvu stojí. Často tu ale najdete i krásné přírodnější oblasti jako park Planten un Blomen nebo řeku/jezero Alster uprostřed města a k němu přilehlé parky. Ale určitě si s sebou vezměte deštník!!!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Hamburku jsou celkem vysoké nájmy. Když má člověk štěstí, tak se mu podaří najít i levnější ubytování, ale to hodně rychle zmizí a hlavně je o něj obrovský zájem. Tudíž student s krátkou dobou pobytu u většiny nemá šanci (pokud se nejedná o krátkodobý pronájem, který ale ne vždy odpovídá té době, co člověk potřebuje). Samozřejmě pak záleží, jak si člověk chce pobyt užít apod. Se stipendiem se podle mě dá nějakým způsobem vyjít, ale pokud nechcete celý den sedět doma a být o suchém chlebu, tak bych určitě nepočítal s tím, že stipendium pokryje veškeré nájmy. Mně pokrylo tak 75 % výdajů přibližně? Jistý si nejsem, nepočítal jsem to. Ale pokud si chcete město užít, zajít si občas na jídlo, do baru, na party apod., tak si raději našetřete, nebo třeba sežeňte ve městě nějakou brigádu, nabídek je tu spoustu. Ale katastrofální to určitě není. Německo je aktuálně jako takové s cenami na tom celkem dobře. Jídlo se v obchodech v některých případech sežene levněji než u nás. Jídlo a pití v restauracích a barech je samozřejmě mnohem dražší, ale stejně to není tak hrozné, pokud člověk nechce jíst každý den v restauraci.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na to si musí asi každý příjít sám. Co se potravin týče, tak Edeka je asi jeden z dražších obchodů, ovšem s kvalitním výběrem. Já bych asi z vlastních zkušeností doporučil Rewe nebo Lidl. Ale pokud nejdete vysloveně do čistě bio obchodu, kde je vše velice drahé, tak jídlo není aktuálně dle mého takovým problémem. Jinak bych doporučil se stravovat v menzách. Jídlo je často velice dobré a za skvělou cenu.
V rámci bydlení bych doporučil nějaké levnější WG, pokud se najde. Ale dávejte si pozor na polohu, Hamburk je skutečně větší než se zdá na Google mapách. Nejlepší je asi kolej, i když tam není úplně výběr lokality ani spolubydlících na vás. Tudíž nevíte, kam se dostanete. Slyšel jsem o kolejích, kde je vše v pořádku a není moc na co si stěžovat, ale také o koleji, kde nikdo neuklízí a člověk si nemůže ani nechat jídlo v ledničce, protože zmizí apod. Ale to je situace v každém městě, nikdy nevíte (aspoň na kolejích), s kým budete bydlet. Navíc tohle byla skutečně výjimka, o které jsem slyšel. Ostatní byli spokojení. Cena kolejí byla průměrně 300-350€, co jsem slyšel. Není tam však zvykem sdílet pokoj jako u nás, takže žádný strach.
Jinak je to pak na každém, kolik peněz má k dispozici, a podle toho si může vybrat své aktivity a jejich frekvenci.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlel ve WG (sdílený byt), což bych ostatním doporučil. Sice jsem bydlel na jih od Labe, takže občas jsem měl problémy s dopravou, ale bydlel jsem kousek od S-Bahn stanice, takže jsem byl za něco přes 20 minut na hlavním nádraží, tudíž v centru (pokud skutečně S-Bahn jel podle řádu). Určitě lepší než jezdit busem. Jinak mi tato možnost vyhovovala.
Kolej je ale samozřejmě také dobré řešení, alespoň co jsem slyšel od kamarádů. Více pak viz. výše.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Necestoval jsem asi tolik, jako jiní lidé vyjíždějící na Erasmus, protože jsem se spíše snažil koncentrovat na život ve městě. Ale několik výletů po Německu jsem samozřejmě podnikl, např. Stralsund nebo Berlín, a pak také hlavně v okolí Hamburku - Lübeck, Schwerin, Lüneburg nebo Bremen. Nevím, co doporučit. Je to jako u nás. Prostě koupíte lístky a jedete, není to tak složité. Doby 9€ Ticketu už jsou pryč prozatím, takže extrémně přeplněných vlaků, že se do nich ani nevejdete (nemyslím na sezení, myslím i na stání, zkrátka do útrob vlaku), se snad jen tak bát nebudete muset.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jsem komunikoval na univerzitě v němčině i angličtině. Moje fakulta nabízela dostatek předmětů v angličtině, tudíž člověk bez znalostí němčiny by si tu dokázal vybrat. Ale samozřejmě je komfortnější, když němčinu dostatečně ovládáte, protože si pak můžete zapsat předměty, které chcete, bez ohledu na jazyk výuky.
Požadavky v rámci výuky jsou pak podobné jako u nás. Na přednášky stačí umět pasivně, plus pak v rámci zkoušky musí být člověk schopen hlavně porozumět otázkám a srozumitelně je zodpovědět. Na semináře je pak potřeba umět lépe, aby člověk mohl být schopen prezentovat, argumentovat atd. Když řeknete, že jste Erasmus student, tak mají profesoři pochopení a jsou rádi, že mají ve třídě někoho odjinud (kvůli pohledům apod.), nebo jim je to prostě jedno. Určitě nebudou peskovat za špatný člen nebo co já vím, a budou spíše rádi za jakýkoliv způsob vyjadřování, ale musí mít hlavu a patu a být srozumitelný.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tak Německo jako takové je hned vedle Česka, tudíž pro lidi, kteří by neradi příliš daleko, to je ideální, i když i tak trvá cesta z Hamburku do Prahy kolem 7 hodin vlakem. Kultura je odlišná, ale zároveň není až tak rozdílná od té naší. Země přitom není až tak finančně náročná jako je to u jiných. Zároveň je ale Německo jedna z nejlidnatějších zemí Evropy, která nabízí spoustu možností. Určitě bych se jich tedy nebál využít. Navíc němčina jako jazyk je pro nás jako sousedy Rakouska a Německa velmi užitečná a v budoucí kariéře může být velmi nápomocná. Pro město se musíte rozhodnout pak podle svých preferencí. Já jel do Hamburku, protože je to krásné velkoměsto a zároveň nabízí velké množství přílěžitostí. Jeden Erasmus už jsem strávil ve Vídni v Rakousku, tudíž jsem se rozhodl jet spíše na sever, kde Hamburk byl jasnou volbou. Určitě můžu doporučit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

Emma

průměrné hodnocení je 5 z 5

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Hamburg

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page