top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Emma Šílová

Autor(ka):

fakulta:

Emma

Šílová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Emma je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Emma

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Free University of Berlin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Emma hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má kampus rozprostřený spíš na kraji Berlína. Hlavní budova je členitá se spoustou teras, dvorků a zahrádek, vytváří tak vzdušný prostor. Také má hodně velkých knihoven, což se s Karlovou univerzitou nedá porovnat. Velkým plusem Svobodné univerzity je mnohem aktivnější studentský život a politická angažovanost studentů. Na kampusu je mnoho neformálních kaváren vedených studenty, Asta - oficiální studentská organizace a pak mnoho dalších organizací a spolků, které pořádají spoustu akcí včetně demonstrací. Narozdíl od Karlovy univerzity nebo IMS se však nejedná především o společenské akce zábavného charakteru, ale o politické protesty, přednášky, kritické nahlížení univerzity a veřejného dění atd. Mluvím především ze své zkušenosti z institutu politických věd Otto-Suhr Institut. Studenti jsou tam velmi angažovaní a celkově víc levicově orientovaní což hodnotím jako největší plus.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestry mají jinou dobu trvání než v Česku. ZS polovina října-polovina února a poté zkoušky, LS polovina dubna-polovina července a poté zkoušky. Většina německých studentů sedí do poloviny prázdnin v knihovnách a učí se nebo píše seminární práce. Seminární práce jsou výrazně delší než na IMS, zato píše člověk přibližně jednu za semestr. Na Otto-Suhr Institut je na seminářích kladen velký důraz na diskuze, některé semináře jsou na nich výslovně postavené a diskutuje se v menších skupinách celou dobu. Celkově je také větší důraz na domácí přípravu především co se týče čtení odborných textů - k nim musí studenti pravidelně psát komentáře (Think Piece) nebo sdílet otázky. Stejně jako na IMS ale záleží především na jednotlivých vyučujících a nemůžu říct, že by všechny semináře byly lepší nebo horší nebo porovnatelné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky fungují a jsou aktivní. Jsou k dispozici předměty pro zahraniční studenty, je to možnost jak potkat další Erasmus studenty, zároveň témata kurzů nejsou zas tak odborně pojaté protože jsou pro kohokoliv a celkově kurzy pro zahraniční studenty nehodnotím moc kladně. Největším rozdílem a plusem univerzity je velká politická angažovanost studentů na Otto-Suhr Institut, kteří se nebojí být kritičtí ke strukturám. Dalším příjemným plusem je množství studentských kaváren.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Požadavek univerzity byl němčina na úrovni B1, mnoho zahraničních studentů navštěvovalo pouze kurzy v angličtině a v němčina byli začátečníci. Na Otto-Suhr Institut je možné vybrat si jenom kurzy v angličtině, ale člověk přijde o výběr mnoha zajímavých seminářů, které jsou v němčině. Osobně jsem první semestr plnila víc kurzů v angličtině a v druhém semestru s výjimkou jednoho všechny v němčině. Se spolužáky a vyučujícími jsem komunikovala podle jazyka vyučování nebo podle toho, zda to byl cizinec nebo Němec. Oba semestry jsem navštěvovala kurz němčiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Berlín je velký, hodně cestování mhd, taky proto že je univerzita na kraji města. Berlín je kulturní, plný umění, kosmopolitní, mezinárodní. Člověk zde pozná hodně nových kultur a naučí se s nimi žít v jednom městě - zkušenost, která je v Praze nemožná. Jsou zde aktivní levicové a radikálně levicově feministické kruhy, množství komunitních center, solidárních podniků, antisystémových míst a podobně. Samotné město ale může být především během zimních měsíců dost nehostinné a osobně zimní semestr na Erasmus Berlíně zas tak nedporoučuju. Pouze pokud má člověk hodně kamarádů nebo útulné bydlení.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium 600 EUR mi pokrylo bydlení a cca 1/4 stipendia měsíčně mi zbyla na jídlo. V letním semestru méně, cca 100EUR. Bez vlastního finančního polštáře a pravidelné podpory rodičů bych se samotným stipendiem život v Berlíně nezaplatila. Ceny jsou podobné jako v ČR, v poměru k minimální mzdě, která je 14EUR, je ale situace německých studentů celkově mnohem lepší než v ČR. Dražší jsou služby a bydlení podle lokality a štěstí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Koleje jsou levnější než hledat vlastní bydlení. Na pivo se chodí do späti, vařila jsem si sama. Nejvíc člověk ušetří tím, že pojede do Berlína v LS, kdy může být pořád venku, koupit si pivo ve večerce, koupat se u jezera, hrát pingpong v parku nebo podobně. Podniky, kina nebo kluby jsou hodně drahý.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Našla jsem si vlastní pokoj ve sdíleném bytě. Většina Erasmus studentů bydlela na kolejích což je levnější a měli víc šancí se tam potkat a seznámit. Vlastní bydlení mimo kolej zase umožňuje žít víc lokálně. Může to být ale taky hodně osamělý a spolubydlení je náročný. Na hledání vlastního bydlení doporučuju WG gesucht nebo neformální telegram skupiny pro FLINTA osoby. Bydlení je faktor, který mou zkušenost s Erasmem ovlivnil naprosto zásadně! Když jsem se v LS přestěhovala, měla jsem se o 100 % líp. Koleje doporučuju pro lidi kteří mají rádi atmosféru Erasmus studentů a rádi nejsou sami.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nevyužila, byla jsem akorát v Drážďanech. Chtěla jsem se podívat do Hamburku a Lipska, což jsem neudělala. Neměla jsem potřebu cestovat po okolních státech protože jsou podobně vzdálené od Berlína jako od Prahy, chtěla jsem se adaptovat na Berlín.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Požadavek univerzity byl němčina na úrovni B1, mnoho zahraničních studentů navštěvovalo pouze kurzy v angličtině a v němčina byli začátečníci. Na Otto-Suhr Institut je možné vybrat si jenom kurzy v angličtině, ale člověk přijde o výběr mnoha zajímavých seminářů, které jsou v němčině. Osobně jsem první semestr plnila víc kurzů v angličtině a v druhém semestru s výjimkou jednoho všechny v němčině. Se spolužáky a vyučujícími jsem komunikovala podle jazyka vyučování nebo podle toho, zda to byl cizinec nebo Němec. Oba semestry jsem navštěvovala kurz němčiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita má dobrou nabídku co se týče politických věd. Aktivita studentů na institutu politologie člověka inspiruje a intelektuálně stimuluje. Berlín je intenzivní a specifický město.
Především je kulturní město. Bohaté na levicové, queer a feministické kruhy.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kolo! Teplý oblečení na zimu. Vždycky u sebe mít cash.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se můžu skamarádit na večerech pro FLINTA v různých solidárních podnicích jako je třeba B-Lage v Neukölln.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Samota.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Free University of Berlin

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page