top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Julia Hawlanová

Autor(ka):

fakulta:

Julia

Hawlanová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Julia je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Julia

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Free University of Berlin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Julia hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moc se mi líbí, že FUB má v Berlíně jeden velký společný kampus, kde se nachází většina fakult, skvělé menzy, kavárna a několik příjemných knihoven a studoven. Prostory univerzity jsou moderní a dobře vybavené.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná v polovině října a končí koncem února, zkouškové období na FUB tak zasahuje do začátku semestru na UK. Dle mého názoru je studium na FUB koncipováno s větším důrazem na samostatnou práci, především četbu textů. Zkoušky zde probíhají především písemnou formou. Je vyžadováno více práce v průběhu semestru, zato zkouškové období je méně stresující.
FUB bych vytkla, že administrativa a komunikace s týmem zodpovědným za zahraniční studenty je velice pomalá a zmatečná. Jinak jsou ale stránky univerzity pro studenty přijíždějící přes Erasmus+ se seznamem požadavků, důležitých termínů, návodů apod. přehledné a srozumitelné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
FUB nabízí rozsáhlou nabídku předmětů určených zejména pro zahraniční studenty, které jsou velice zajímavé, přibližují německou kulturu, historii města, aktuální politické dění v zemi apod. Dále internacionální spolek FUB pořádá různé mezinárodní večery, akce v barech nebo komentované exkurze po městě za malý poplatek. Tyto akce byly ale v průběhu mého pobytu omezeny kvůli pandemii.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož je Berlín kosmopolitním městem, a během svého pobytu jsem se pohybovala především v mezinárodní komunitě, němčinu jsem v běžném životě moc nepoužívala, hlavním komunikačním jazykem pro mě byla angličtina. Proto jsem si na univerzitě zvolila pouze předměty v němčině (bylo však možné i studium pouze v angličtině). Mohla jsem si vybrat semináře dle požadované úrovně jazyka (od B1 po C1-C2) a vyučující byli velice vstřícní. V případě, kdy by se ukázalo, že je úroveň jazyka na semináři pro studenta moc vysoká a nezvladatelná, bylo možné se dodatečně odhlásit a zapsat na jiný předmět.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je kosmopolitní, obrovské, rušné. Je odlišné než třeba Praha nebo obecně města, na která jsem zvyklá, jelikož nemá žádné pořádné centrum. Každá čtvrť je úplně jiná a má vlastní centrum. Člověk si tak musí zvyknout, že cesty po městě veřejnou dopravou téměř kamkoliv většinou vyjdou tak na hodinu, a pro velké vzdálenosti není vždy jednoduché jezdit na kole.
Určitě je lepší se do Berlína vypravit v letním semestru, jelikož to student může zažít tu pravou berlínskou atmosféru, v zimě je Berlín stále šedý a může působit trochu depresivně. Já jsem si ale město a život zde absolutně zamilovala, ačkoliv jsem zde strávila zimní semestr. Berlín je plný mladých lidí a alternativní kultury, všichni jsou milí a vstřícní, neustále je co objevovat a zažívat. Má nejoblíbenější místa byla především ve čtvrtích Neukölln-Kreuzberg-Friedrichshain, poté rozhodně okolí Kastanienallee na severovýchodě.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud má člověk štěstí s ubytováním (lze najít ubytování do 400 EUR), tak stipendium z části pokryje i náklady na jídlo, kulturu apod. Obecně jsou ceny v Berlíně z hlediska potravin, drogerie atd. srovnatelné s ČR. Restaurace, nějaké to pití v barech nebo kluby vyjdou ale mnohem dráž. Jinak na FUB je povinný poplatek před začátkem semestru, který byl tuším 250 EUR a zahrnoval veřejnou dopravu na daný půlrok.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se vyplatí využívat menzu na FUB, která je levná a vaří výborně. Ceny v supermarketech (pro studenty převážně ALDI) jsou srovnatelné s Prahou.
Ačkoliv jsem se sama během svého pobytu žádných sportovních kurzů nezúčastnila, od známých vím, že se případně vyplatí vyžívat Uni-Sport FUB, kde nabízí velké množství nejrůznějších sportů za málo peněz (ve srovnání s ostatními možnostmi v Berlíně).
Každou první neděli v měsíci jsou vstupy do téměř všech galerií a muzeí zdarma (pro velký zájem je nutné rezervovat lístky nějaký čas dopředu), jinak nabízí mnoho kulturních institucí vstupy pro studenty zdarma obecně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Sehnat ubytování v Berlíně je velice obtížné, jelikož ne každý student FUB dostane místo na jejich koleji, a obecně je mnohem více poptávek než nabídek (třeba na wggesucht.de), proto doporučuji začít s hledáním včas. Osobně doporučuji ubytování ve WG (sdílené studentské byty, Wohngemeinschaft), jelikož pokud má člověk štěstí na spolubydlící jako jsem měla já, necítí se v obrovském Berlíně osaměle. Z tohoto důvodu nedoporučuji koleje (především ty soukromé), jelikož bydlení zde je většinou velice neosobní.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pobyt jsem strávila především v Berlíně a jeho okolí. V rámci půlročního MHD lístku, který je součástí povinného poplatku univerzitě, je zahrnuta zóna A, B i C, a lze se tak dostat i do okrajových částí města, podívat se k jezerům a do lesů.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož je Berlín kosmopolitním městem, a během svého pobytu jsem se pohybovala především v mezinárodní komunitě, němčinu jsem v běžném životě moc nepoužívala, hlavním komunikačním jazykem pro mě byla angličtina. Proto jsem si na univerzitě zvolila pouze předměty v němčině (bylo však možné i studium pouze v angličtině). Mohla jsem si vybrat semináře dle požadované úrovně jazyka (od B1 po C1-C2) a vyučující byli velice vstřícní. V případě, kdy by se ukázalo, že je úroveň jazyka na semináři pro studenta moc vysoká a nezvladatelná, bylo možné se dodatečně odhlásit a zapsat na jiný předmět.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Byl to skvělý zážitek, potkala jsem spoustu úžasných lidí ze všech koutů Evropy, se kterými jsem stále v kontaktu i po ukončení pobytu. Berlín je naprosto výjimečným kosmopolitním místem plným kultury a zkrátka obrovského množství možností studentského vyžití, a všem bych doporučila si vyzkoušet zde nějaký čas žít. Pobyt mi otevřel oči ohledně toho, co bych chtěla v budoucnu, kam bych se chtěla ubírat v rámci svého magisterského studia.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
V Berlíně jsem skoro nepoužívala svou němčinu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Začátky v tak obrovském městě, kde se nachází hned několik univerzit, a tak i obrovské množství zahraničních studentů, jsou trochu těžké.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Free University of Berlin

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page