top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Volencová

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Volencová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@elli_volenc

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Free University of Berlin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Freie Universität je moderní univerzita se skvělým zázemím. Nejraději jsem trávila čas v prostorné a stylové knihovně nebo jedné z mnoha studentských kavárniček na kampusu. Mimořádně mě potěšila také široká nabídka veganských a vegetariánských jídel v mensách.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium je ve srovnání s českými univerzitami více postaveno na individuální či skupinové práci, mnoho předmětů se zakončuje seminární či výzkumnou prací, což je sice časově náročné, ale velmi obohacující, podněcující samostatné myšlení.
Přístup k výměnným studentům byl vždy vřelý, na většině míst není problém se domluvit anglicky, pokud si člověk v němčině tolik nevěří.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě jsem se účastnila jazykového kurzu a dvou z mnoha předmětů určených přímo pro výměnné studenty. Většina z nich se zaměřuje na kulturu a historii Berlína a Německa a je vedena zábavnou formou. V nabídce byli navíc i předměty v němčině, která je zjednodušená tak, aby ji rozuměli i cizinci s němčinou na úrovni B1 či B2. Právě díky tomu jsem se zlepšila v porozumění mluvené řeči.
Skvělá je také nabídka sportovních kurzů a aktivit, já sama jsem se chodila na lekce jógy a poledance a zúčastnila se univerzitního běhu. Sportovní aktivity jsou sice zpoplatněné, ale ceny jsou přizpůsobené možnostem studentů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Záleží na každém, jak si poskládá svůj individuální rozvrh. Předmětů v angličtině je v nabídce dost na to, aby si člověk vystačil jen s nimi.
Skvělým kompromisem jsou německé předměty pro výměnné studenty, kde vyučující bere ohled na to, že posluchači nejsou rodilí mluvčí a přizpůsobuje tomu výuku. Doporučuji také bezplatné jazykové kurzy němčiny v rámci univerzity.
Mimo výuky si člověk vystačí s několika základními frázemi pro objednání jídla, platby atd.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Berlín je město jako žádné jiné, rozhodně ale nesedne každému. Některé části jsou dost špinavé a na ulicích je mnoho lidí bez domova. Ten, koho ale baví alternativní kultura, najde v Berlíně liberální, multikulturní ráj, kde je (téměř) vše dovoleno. Berlín je neskutečně pestrý, s jedinečným nočním životem a nepřeberným množstvím kulturních i jiných událostí. Je to také velmi zelené město plné krásných parků, které za hezkého počasí přímo vybízí k piknikům a sportování, a spoustou krásných podniků, veganských kaváren a výborných restaurací.
Ačkoliv je Berlín divoký a plný zvláštních lidí, necítila jsem se v nebezpečí, a to dokonce ani v pozdních hodinách. Jistá obezřetnost je ale přesto na místě.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud se vám podaří získat kolej, stipendium náklady na bydlení bohatě pokryje. Pokud ne, může to být problém. Bydlení v Berlíně je obecně drahé a špatně dostupné, doporučuji to tedy nepodcenit a začít zařizovat včas. I pokud bydlíte na koleji, jen se stipendiem si ale určitě nevystačíte.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuji jíst co nejvíce v mensách, které jsou opravdu levné (3-5 eur za hlavní jídlo). Ze všeho nejlepší je japonská mensa, ta se opravdu blíží kvalitou jídla luxusní restauraci. To samé platí pro kavárny na kampusu. Kávu zde dostanete klidně za 1 euro, zatímco ve městě jich dáte aspoň 5.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej je rozhodně finančně nejvýhodnější varianta. Navíc je to dobrý základ pro uzavření nových přátelství. V Halbauer Weg, kde jsem bydlela, fungoval studentský bar spravovaný studenty, kde se pravidelně organizovaly různé společenské akce. Tam jsem také navázala první kontakty po nastěhování. Pokoje jsou jednolůžkové s koupelnou na buňce a sdílenou kuchyní na patře. Kolej je dál od centra, takže s dojížděním (hlavně v noci) může být trochu problém, ale dá se to zvládnout :).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Berlíně na MHD stačí studentský průkaz z místní univerzity. Před začátkem semestru je však třeba uhradit poplatek.
Z výletů rozhodně doporučuji zámky v Postdamu, který je hned vedle Berlína a Hamburg (cca 2 hodiny vlakem).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Záleží na každém, jak si poskládá svůj individuální rozvrh. Předmětů v angličtině je v nabídce dost na to, aby si člověk vystačil jen s nimi.
Skvělým kompromisem jsou německé předměty pro výměnné studenty, kde vyučující bere ohled na to, že posluchači nejsou rodilí mluvčí a přizpůsobuje tomu výuku. Doporučuji také bezplatné jazykové kurzy němčiny v rámci univerzity.
Mimo výuky si člověk vystačí s několika základními frázemi pro objednání jídla, platby atd.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Feministi a feministky, liberálové, queer kids budou Berlín nadevše milovat, tak jako jsem si ho zamilovala já :).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
na hodně místech neberou kartu! Je dobré mít u sebe stále alespoň nějakou hotovost.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Free University of Berlin

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page