top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdaléna Janoušková

Autor(ka):

fakulta:

Magdaléna

Janoušková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdaléna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

magdalena.janouskova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdaléna

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Leipzig University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Magdaléna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla založena roku 1409. Nedávno prošla rekonstrukcí a je modernizovaná - nové učebny, pod každým stolem zásuvka, všude funguje wifi. Je tam skvělá menza, nabídka vegetariánských a veganských jídel je samozřejmostí. A je tam opravdu hodně erasmáků, protože univerzita nabízí i obory v angličtně (typicky fyziku či ekonomku).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velký rozdíl spočívá v tom, že neplníte jednotlivé předměty, ale moduly, které sestávají z 2-3 předmětů. Pro mě to znamenalo, že jsem měla jeden velký test na konci semestru, kterým jsem splnila tři předměty najednou. Samozřejmě je potřeba pracovat na hodinách během semestru, ale když dojde na zkouškové, nejspíš toho budete mít míň s tím, že zkoušky zahrnují větší množství učiva. Erasmáci taky často plní předměty jinak - stačí napsat seminárku.
Na univerzitě není povinná docházka a v podstatě ani není povinná spolupráce na hodinách.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Důležité je se na žačátku zapojit do stmelovacího programu (prohlídka města atd). Já jsem se do města nastěhovala až později a o leccos jsem přišla.
Pak je fajn sledovat spolek Wilma, plánují občas výlety, člověk se tak seznámí (se štěstím dokonce s Němci) a za dobré peníze se dostane třeba do Saského Švýcarska.
Teoreticky si můžete najít tandem či chodit na kurz němčiny do Sprachzentra a seznámit se tak.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Německy je potřeba umět na úřadě (tam se člověk dostane jednou, a sice hned na žačátku, kdy se musíte nahlásit k pobytu ve městě). Ve škole se němčina rozhodně hodí, pokud budete chodit na předměty v němčině :) Samozřejmě v obchodech se taky budete potřebovat domluvit německy.
Jinak ale dost frčí angličtina, ať už mezi erasmáky, ale také v hovoru s Němci, kteří poznají, že jste cizinec a přeskočí do angličtiny. Můžete je nicméně zkusit požádat, ať s vámi mluví německy.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je klidnější než Praha (taky je menší, žije tam 580 tisíc lidí). Metro tam není, jezdí se tramvají, busem či na kole (město je vlastně na rovině, je tam jen jeden kopec, a ten vznikl svezením sutin na jedno místo po bombardování během války:)). Řekla bych, že je to město studentské, zároveň je tam spousta erasmáků.
Monumentem města je Völkerschlachtdenkmal aka Völki, nejvyšší pomník v Evropě, hned vedle je pěkné krematorium (vážně!). Pak jsou památky hlavně v centru - Altes a Neues Rathaus, kostely. Taky ale můžete na výlety do okolí, v každém městečku je nějaký zámek.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Lipsko je levné, rozhodně levnější a dostupnější než města na západě (třeba Frankfurt, heh). Do Německa dostanete stipendium 600 euro na měsíc, kolej mě stála 230. Vy můžete platit jinou částku, protože ceny se samozřejmě liší (při vyplňování žádosti o kolej zadáte, jakou maximální částku jste ochotni platit, vyberete 3 koleje, o které byste teoreticky měli zájem, a oni vám nějakou přidělí). Další věc je, že i v Německu panuje drahota a ceny jdou nahoru, co vím, tak za kolej se teď platí třeba o 50 euro víc.
Jídlo v menze je levné, typicky 3-4 eura. Není to žádný uho, naopak dostanete plný talíř pestrého a zdravého jídla. Drinky jsou samozřejmě levnější ve studenstkých barech než v běžných podnicích (4 eura za pivo? Ne, díky!).
V obchodech jsou pak ceny leckdy levnější než v Česku, taky je ale zasáhlo zdražování.
Suma sumárum, se stipendiem vystačíte, pokud nebudete vyloženě rozhazovat. Otázka je, kdy stipendium přijde, já si pamatuju, že jsem si poplatek za semestr zaplatila ze svého, protože to mělo být k určitému datu. Taky počítejte s kaucí na kolej 300 euro, ta je ale vratná.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak ušetřit - chodit do menzy, o víkendech si vařit doma, kupovat si na večeři pečivo atd. - vlastně žít normálním životem, jen si rozmyslet restauraci. Jídlo tam stojí třeba 15 euro, k tomu pití a spropitné a jste na 20 eurech za pokrm.
Bavit se choďte do studentských barů, já nedám dopustit na C4. Tam stojí pivo 1,5 eura.
Cestovat můžete zadarmo do jistého okruhu okolo Lipska, pokud máte studenstký průkaz tamější univerzity. Navštívit tak můžete třeba Naumburg či Altenburg.
Co se týče nakupování, Edeka je holt dražší, ale Lidl a Penny jsou dobrá volba.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela na koleji Johannes-R.-Becher-Straße.
Je skvělá! Za mých časů jsem platila za pokoj 230 €, teď už bude cena vyšší. Dostanete ale docela velký pokoj s nábytkem, na buňce je pak ještě jeden pokoj a s tímto spolubydlícím sdílíte kuchyň a koupelnu.
Kdybych měla bydlet jinde, volila bych asi kolej Straße 18. Oktober, ta je víc v centru a je taky hezká. O něco levnější je pak Triftweg, ale je taky ošklivější, pokoje jsou v pohodě, ale kuchyň a koupelna nejsou popravdě nic moc.
Každopádně, když žádáte o kolej, můžete uvést, myslím, až tři koleje, o které byste měli zájem, pak maximální částku, kterou jste ochotni platit, můžete zadat, s kým byste chtěli být na buňce, a oni se vám pokusí vyjít vstříc. Můžete zakliknout, že kdyžtak berete cokoli jiného :) Dejte si ale pozor, ať nebydlíte v Grünau, je to celkem daleko.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Můžete cestovat se svým školním průkazem po okolí, to doporučuji katedrálu v Naumburgu (i zevnitř!). Pak se v Německu dá pořídit 49-euro-ticket a měsíc jezdit regionálními spoji za tuhle cenu (za mě to bylo 9 euro, ale i 49 ujde). Můžete se projet do Drážďan, do Berlína, osobně doporučuju Kassel, nikdy jsem o něm neslyšla, a přitom to byl nejzajímavější výlet). Leckdo se třeba vydá do Nizozemska, ale myslím, že Čech takové chutě zrovna v Lipsku nemá, není to, jako byste byli najednou na jiném kontinentě a potřebovali procestovat co nejvíc okolních zemí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Německy je potřeba umět na úřadě (tam se člověk dostane jednou, a sice hned na žačátku, kdy se musíte nahlásit k pobytu ve městě). Ve škole se němčina rozhodně hodí, pokud budete chodit na předměty v němčině :) Samozřejmě v obchodech se taky budete potřebovat domluvit německy.
Jinak ale dost frčí angličtina, ať už mezi erasmáky, ale také v hovoru s Němci, kteří poznají, že jste cizinec a přeskočí do angličtiny. Můžete je nicméně zkusit požádat, ať s vámi mluví německy.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nemusíte jet do Lipska, ale hlavně někam jeďte - je to unikátní šance, dostanete finanční podporu a získáte zážitky na celý život. To, že budete muset měnit brigádu či budete muset pouštět byt, za to stojí.
Ale proč konkrétně do Lipska? Není to mainstream a je to super město. Dost možná tam potkáte další Čechy. Není to daleko, tak vás přijedou navštívit kamarádi z Česka a vy taky klidně dojedete občas na víkend domů. Jsou tam památky, je tam společenský život, je tam krásně.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Upřímně, všechno se dá přece kdyžtak dokoupit levně třeba v kiku. Ale myslete na nádobí, na nože a tak. A když dojedete, je fajn s sebou mít toaleťák, ať hned nemusíte běžet do obchodu. A taky s sebou mějte nějaký hadr, ať si můžete všechno v pokoji otřít, než se zabydlíte. A pak si kupte koště, strašně se tam práší a pořád si ho do někoho půjčovat je na nic.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...si mám povolit strhávání plateb z účtu, jinak si nezaplatíte kolej! To je pak po příjezdu velký stres, ale oni vás samozřejmě hned nevykopnou. V mém případě to šlo řešit s bankou telefonicky, kamarádka ale musela jet do banky do Česka.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Asi nemá smysl se kamarádit s místními. Oni mají své kamarády a o nové nestojí - naopak erasmáci se rádi druží, rádi chodí na akce a s každým se přátelí. Počítá se s tím, že to ale bude jen na půl roku/na rok.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší asi bylo najít ostatní erasmáky, ještě byla kovidová omezení a taky jsem promeškala úvodní seznamováky (prohlídku města a jiné). Když se ale začleníte, už to bude lepší.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Leipzig University

Další zprávy z regionu Německo

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page