top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jeroným Vnouček

Autor(ka):

fakulta:

Jeroným

Vnouček

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jeroným je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jeroným

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Leipzig University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jeroným hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Krásný a moderní kampus v centru města. Velká mensa s velkým výběrem i plně veganských pokrmů. Seminární budovy a třídy dobře vybavené. Knihovny krásné, tiché a opět dobře vybavené. V prostorách kampusu i podzemní parkoviště na kola, dílna pro opravy, působení školního senátu atp. První týden (alespoň u mě v zimním semestru) byl na každý den naplánovaný program na seznámení studentů prvních ročníků Bc. a Mgr. programů. To mi moc pomohlo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vesměs naprosto stejné jako na UK v ČR. Semináře, kde se diskutuje, prezentuje, čte a na konci odevzdává psaná práce s případnou doplňující prezentací.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky - senát a jakási aktivistická skupina a určitě mnoho dalších, ale nezapojoval jsem se do žádné.
Volitelné předměty - zapsal jsem si na Studienkolleg Sachsen kurzy němčiny. Kredity se pak převedly pod univerzitu a započetly se do kreditů z výjezdu. O dalších předmětech nevím, ale nehledal jsem.
Volnočasové aktivity hlavně první týden, pak různé diskuse a workshopy, blešáky s občerstvením atp.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Většinu předmětů jsem měl v angličtině a vzhledem k mé vysoké úrovni byla komunikace jednoduchá. Jeden seminář jsem měl v němčině a tu jsem v dobu nástupu měl mnohem nižší než AJ a tak to bylo problematické. Navíc se stále vyučovalo s respirátory, tak jsem nemohl ani odzírat. Rozuměl jsem zhruba tématu co probíráme, ale diskusí jsem se nedokázal účastnit. Nakonec jsem ze semináře odstoupil, ale to spíše z pro mě nezajímavého obsahu a častého rušení výuky z různých (naprosto legitimních a řádně ohlášených) důvodů ze strany lektorky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Poklidné, kosmopolitní a studentské. Mnoho, opravdu mnoho zeleně. Výborné město pro lidi co se rádi hýbou. Doprava výborná na kole, tramvaje a autobusy také spolehlivé. Kolem města krásná jezera. Kultura tam žije. Lipsku se říká "Nový Berlín" a to právě kvůli kultuře. Kromě spousty restaurací a kaváren jsou tam i pro některé určitě zajímavé kluby. Já si oblíbil MdbK - galerie, či Zoo, která je na vysoké úrovni. Město je překvapivě velmi rozlehlé, ale málo husté. Cesta do školy mi tak ze západní čtvrti trvala tak 25 minut. Za stejnou dobu, ale i rychleji jsem se tam dostal na kole po sofistikovaných cestách přes parky atp. Pro běžného turistu nebo navštěvujícího kamaráda se město vykouká za dva dny, ale na studentský život je to místo parádní. Obzvlášť asi v létě kvůli té přírodě. Je to také město protestů, protože tam je hodně neonacistů a v kontrastu i antifašistů. Podle toho také najdete i různě orientované čtvrtě. Doporučuji Plagwitz a Connewitz.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v zemi k aktuální inflaci v ČR jsou na podobné úrovni. Hlavně potraviny. Stipendium vyšlo tak akorát. Za mě dostačující, ale to možná protože jsem převážně vařil doma, necestoval příliš po Německu a nekupoval si "zbytečnosti" nechodil často do klubů a nepil drinky. I tak jsem si ale několik klubů užil a do hospod a za kulturou chodil, jen ne tak často, jako někteří, kteří měli k dispozici ještě třeba peníze od svých rodin. Ve výsledku bych to zhodnotil tak, že jsem s penězi vyšel dobře. Nemusel jsem se ostýchat sledováním toho, jestli něco stojí o dvacet centů víc nebo míň, mohl si nechat opravit kolo a několikrát jet autobusem na návštěvu do Česka.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Zařídit si Lidl + kartičku, nebo jakoukoliv slevovou kartičku v supermarketu, kam budete chodit a vařit si doma. Take-away a restaurace jsou drahé. Stejně tak čepovaná piva. Lahvové (i když hnusné) jde sehnat od 50 centů. Většina ostatních je kolem 1 eura a jsou dobré. V hospodě čepované pivo kolem 5 eur. Doporučuji si tam dovézt kolo nebo zakoupit nějaké na místě (dobrý zámek důležitý). Za mě vlastně to přílišné nechození utrácet peníze do klubů a vaření si doma perfektně pokrylo mé měsíční vyžití
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Mannheimer Straße - studentská ubytovna za 195 euro měsíčně (pak kvůli energiím zdražili na 205). Vzal jsem to nejlevnější, co se nabízelo a stejně to bylo mnohem hezčí než kdejaké koleje v ČR. za stejné peníze by člověk na Strahově dostal celu. Koupelna i kuchyňka přiměřená ceně. Pokoje čisté, nábytek funkční, postel příjemná, jen na mě trošku menší. Doporučuji spolubydlení, člověk si díky tomu najde o to víc kamarádů a má s kým sdílet své myšlenky, vařit si, tvořit přátelství, cvičit jazyky atp.
Sice jsem měl ubytování levné, ale měl jsem to daleko z města. V jiných kolejích bych ale pak měl méně peněz po placení nájmu a vycházel bych určitě hůř s penězi

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nedoporučuji Frankfurt nad Mohanem, nechutné město. Doporučuji menší města v okolí, např. Halle. Drážďany také moc fajn. Vlaky jdou sehnat levně, pokud to nění ICE.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většinu předmětů jsem měl v angličtině a vzhledem k mé vysoké úrovni byla komunikace jednoduchá. Jeden seminář jsem měl v němčině a tu jsem v dobu nástupu měl mnohem nižší než AJ a tak to bylo problematické. Navíc se stále vyučovalo s respirátory, tak jsem nemohl ani odzírat. Rozuměl jsem zhruba tématu co probíráme, ale diskusí jsem se nedokázal účastnit. Nakonec jsem ze semináře odstoupil, ale to spíše z pro mě nezajímavého obsahu a častého rušení výuky z různých (naprosto legitimních a řádně ohlášených) důvodů ze strany lektorky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to blízko ČR, je to moc krásné a čerstvé, zelené a žitelné město. Univerzita na úrovni nejen budovami, ale také vyučujícími. Měl jsem tam mnoho profesorů. V Česku mě učí spíše Doktoři nebo Docenti. Tam jsem měl skoro jen profesory. Není to bavorská němčina, tak jde dobře rozumět. Berlín, Drážďany na dosah. Lipsko celkově moc hezké.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
varnou konvici, remosku (přivezl jsem oboje později), koš na prádlo, koření (tam je spíše dražší) a pudink v prášku.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
nevím. Asi jsem nebyl ničím zaskočen
Nejvíc mě překvapilo, že...
klepají namísto tleskání a v neděli všechno zavřený.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Období odjezdu a příjezdu. Důležité je se nezaleknout a socializovat se, co to jde. Všichni jsou ze začátku sami, ale když se člověk nezapojí, může zůstat sám.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Leipzig University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page