top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

František Strnadel

Autor(ka):

fakulta:

František

Strnadel

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

František je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

František

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Leipzig University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak František hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Lipsku je takovým centrálním bodem ve městě - kamkoliv člověk jde, tak ji má nablízku. Velmi moderní světlý kampus se příjemnou menzou a také starší, asi kilometr vzdálená univerzitní knihovna Albertina, vybízejí ke klidnému studiu. Na lipské univerzitě je zároveň velmi rozvinutý institut slavistiky, což byl i jeden z hlavních důvodů, proč jsem se pro Lipsko rozhodl.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je obecně v Německu organizován jinak, než u nás v ČR - ten zimní začíná zhruba o 2 týdny později a končí až v březnu, přičemž konec výuky a první termíny zkoušek (které jsou často přímo součástí posledních hodin výuky) se odehrávají na konci února.
Přístup v administrativě byl vysoce přátelský, nicméně je třeba si zvyknout na vyšší formu byrokracie, která je v Německu běžná - avšak po zorientování se a několika dotazech vše fungovalo tak, jak mělo.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě existují různé studentské spolky, které jsou např. určené i přímo zahraničním studentům - ty organizují mj. různé hromadné výlety do okolí. Volitelné předměty, které přibližují německou kulturu a jazyk jsou jistě k dispozici, nicméně já jsem je, vzhledem k mému dlouhodobému zaměření, nevyužil - soustředil jsem se především na česko-německé překladatelské kurzy, které mohu vřele doporučit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Osobně jsem vzhledem k mému dlouhodobému zaměření komunikoval ryze v německém jazyce. Avšak myslím si, že s angličtinou není absolutně žádný problém, alespoň co se organizace studia týče - nejsem si ale tak jist, jak je to s rozsahem nabídky výuky v anglickém jazyce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lipsko je spíše poklidné město, kde se toho ale hodně děje. Je zde hodně studentů, což je znát. Zároveň velké kulturní vyžití, což z Lipska dělá takové kulturní centrum regionu. Zároveň je vzhledem ke své východoněmecké historii cenově ve srovnání s některými podobně velkými západoněmeckými městy cenově poměrně dostupné.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jak jsem již zmínil v předchozím bodě, Lipsko je cenově ve srovnání s jinými německými městy cenově celkem dostupné. V porovnání s Prahou jsou tu určitě o něco dražší restaurace, potraviny jako takové vyjdou ale nastejno. Co se týče bydlení, tak jsem dostal místo na koleji (což nebyl takový problém), za kterou vydával jen třetinu mého stipendia. 2/3 mi tedy zbyly na ostatní výdaje, tak jsem vyšel. Zároveň bylo třeba na začátku semestru zaplatit univerzitní poplatek, který ale pokrýval i hromadnou dopravu po městě a širším okolí po celou dobu semestru.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Téměř všechny supermarkety vyjdou cenově podobně jako v ČR.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě bych doporučil ucházet se o místo na koleji. Základním vybavením je vždy samostatný neprůchozí pokoj, přičemž je možné vybrat si na celkem přehledných webových stránkách z různých lokalit, ať už dražších či levnějších (cena se často odvíjí podle lokality, já byl v levnější a cesta do centra mi tramvají trvala cca 25 minut). V rámci kolejí existují i zcela samostatné bytové jednotky, jen je třeba se o ně přihlásit s předstihem a počítat s tím, že na Vás nemusí vyjít. Já jsem měl samostatný pokoj v dvoupokojovém bytě, přičemž můj pokoj měl téměř 30 m2.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě se vyplatí jet na výlet do Berlína, což je vlakem méně než hodina a půl. Jinak je městským vlakem dostupné i velmi pěkné město Halle (půl hodina jízdy, v rámci tzv. Semesterticket, tedy zdarma).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Osobně jsem vzhledem k mému dlouhodobému zaměření komunikoval ryze v německém jazyce. Avšak myslím si, že s angličtinou není absolutně žádný problém, alespoň co se organizace studia týče - nejsem si ale tak jist, jak je to s rozsahem nabídky výuky v anglickém jazyce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že pro české studenty je vysoce zajímavá a ojedinělá nabídka česko-německým překladatelských kurzů a dalších předmětů z oblasti translatologie a slavistiky - a to i pro ty, kteří přímo žádný takovýto obor nestudují, stačí dobrá znalost němčiny a češtiny. Já jsem jinak ještě měl možnost vyzkoušet několik předmětů z oblasti politologie, které taky můžu doporučit. Jinak je Lipsko skvělé studentské město, kde se hezky žije a které není ani moc velké a ani moc malé - vše je celkem blízko, včetně velkého množství přilehlých jezer.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
plavky
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
v Německu se nedá platit kartou tak často, jako u nás
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Leipzig University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page