top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Belfín

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Belfín

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Přírodovědecká fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Queensland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UQ patří mezi špičku světových univerzit a studenti jsou pro ni na prvním místě. Kampus je naprosto úžasné místo a bude vás bavit chodit do školy. Obrovské množství knihoven, vlastní food court, kadeřník, doktoři, sportoviště včetně bazénů nebo main court, kde probíhá většina eventů během celého semestru.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Abyste měli full-time status studenta, musíte mít zapsané minimálně 4 předměty (maximálně 5), v případě dvou semestrů stačí myslím 3. Systém hodnocení a výuky je naprosto odlišný od toho českého. Pro splnění předmětu musíte plnit různé úkoly během semestru – eseje, seminární práce, mid-semester exams a final-exams, které už tvoří třeba jen 40 % závěrečné známky. Celkově mi to přišlo jako méně učení detailů, krátké zkouškové, ale mnohem více práce během semestru. Rozdíl je v závěrečné zkoušce, na kterou máte jeden pokus (po zažádání si to můžete myslím odložit) a obvykle ji musíte udělat nad 50 %, abyste dokončili celý předmět. Zadání z minulých zkoušek jsou volně přístupné na stránkách knihovny a zkouškové probíhá poslední dva týdny, přičemž na zkoušky jste automaticky přihlášeni. Samotné zkoušky se liší předmět od předmětu – já zažil 3hodinovou zkoušku v hale s dalšími 700 studenty, ale také předmět, který místo závěrečné zkoušky měl závěrečnou esej. Přednášky jsou obvykle kratší, ale častěji (rozvrh uvidíte na přelomu června/července) a všechny se automaticky nahrávají – záznam najdete na tzv. Blackboard – což je takový jejich Moodle se všemi instrukcemi ke každému kurzu. Během semestru tam budete chodit skoro každý den. Některé předměty mají také povinná cvičení / laborky. Vyučující jsou dost milí a nápomocní se vším.
Já měl zapsáno 5 předmětů – Australian Marine Environment (naprosto úžasnej předmět i pro ne biology, jehož součástí je během mid-semester break exkurze na korálový ostrov – Heron Island, za exkurze obecně musíte platit, ale je to nezapomenutelný zážitek); Australian Terrestrial Environment (tohle je více pro biology, skvělej předmět, jehož součástí je také exkurze během prázdnin pro změnu na Fraser Island – což je největší písečný ostrov světa a také obrovský zážitek); Academic Writing (existuje alternativa pro mezinárodní studenty, která je více jednoduchá, ale zase se toho míň naučíte); Evolutionary Perspectives in Modern Society (předmět primárně pro psychology, ale i pro biology, více o propojení souvislostí než učení se podrobností); Brand Management (předmět z Business fakulty pro rozšíření obzorů, taky moc fajn).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Před oficiálním začátkem semestru je pro Exchange studenty tzv. O-week, během kterého se koná celá řada orientačních přednášek a akcí pro nováčky. Některé z nich jsou povinné, tak sledujte email/rozvrh. Tohle je také nejlepší čas, jak se seznámit s celou řadou dalších studentů a navázat důležité kontakty pro další objevování okolí. Doporučuji navštívit kampus ještě před tímto orientačním týdnem a pořádně ho prozkoumat. Pro navigaci existuje dokonce vlastní aplikace – UQ nav, která je dost užitečná.

Každé pondělí a středu pořádala studentská unie zdarma večeři na campuse. Hned první středu semestru je tzv. Market Day, což je představení všech studentských spolků (přes 200) do kterých se můžete dobrovolně zapsat a vybere si opravdu každý. Od sportovních spolků, přes spolek Harryho Pottera až po populární QUEST society, která pořádá celou řadu akcí pro zahraniční studenty včetně tradičních party každou středu. Já se zapsal například do Beach Volleyball Club, Surfing, Photography nebo Quest. Konkrétně Beach volleybal hraje v pondělí soutěž, uterý a čtvrtek tzv. social a středu jsou tréninky. Surfing club pořádá několik cool víkendových výjezdů včetně „learn to surf“. Další populární jsou třeba Diving club, který nabízí zvýhodněné poloviční ceny na každý ponor na jejich výjezdech nebo Sailing club, Climbing club – který nabízí mnoho outdoor akcí a lezení na skalách přímo v centru města atd.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celá výuka je samozřejmě v angličtině.
Ke studiu na UQ všichni studenti potřebují složit zkoušky IELTS (nebo možnou alternativu) s dosaženým minimem 6.0 a celkovým průměrem nejméně 6.5, tohle je naprosto zásadní. Pokud se budete hlásit na IELTS až po přijetí UK jako já, času moc nebude, a proto zbytečně nečekejte s termíny, pokud byste chtěli širší nabídku, tak například ve Vídni nebo v Brně mají obecně dost volných termínů. Na výsledky pak musíte čekat 3 týdny, což je další důvod proč to neprotahovat. Jako vhodné studijní materiály jsou zdarma učebnice testů přímo od British Council nebo různá online cvičení.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brisbane je asi nejlepší místo pro studium v Austrálii, je klidnější ve srovnání se Sydney, Melbourne a má super klima, kdy během australské „zimy“ = našeho léta je teplota pořád okolo 20 stupňů a na konci léta je teplota taky už zase přijatelná. Vyhlášená čtvrť pro posezení s přáteli je West End (super i na bydlení), kulturní centrum je Southbank včetně krásné městské pláže, pro večerní zábavu je dobré vyrazit do Fortitude Valley. Jen dvě hodiny vlakem můžete být ve městě Gold Coast s úžasnými plážemi, klidnější je Sunshine Coast na severu, kde jsou jedny z nejlepších vln pro surfařské začátky. Rozhodně doporučuji navštívit Stradbroke Island, kde během sezóny můžete z pláže ve vodě pozorovat velryby, delfíny, želvy nebo v okolí pláže pozorovat klokany a koaly. Krásné místo je také Lamington NP s deštným pralesem nebo Glass House Mountains NP, bohužel bez vlastního auta, jak už to v Austrálii chodí, se tam nedostanete. Já věděl, že budu ještě dlouho cestovat po semestru, a tak jsem zariskoval a koupil nejlevnější auto, které jsem pak zase prodal. Rozhodně snazší je domluvit se s kamarády a půjčit si auto třeba jen na den nebo cestování po semestru. Pokud by vás chytlo surfování tak jako mě, doporučuji si co nejdříve koupit vlastní surfboard z druhé ruky, který pak zase snadno prodáte.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Během vyřizování nezbytných formalit je také vhodné zažádat si o nějakou finanční podporu, nejvhodnější řešení je Fond mobility přímo od UK, ale nabízí se i další možnosti jako například Hlávkova nadace nebo pro studenty z PřF program na podporu internacionalizace. Celkově je potřeba počítat s náklady 150-200 tisíc za semestr. Pokud získate plné stipendium od školy, pokryje vám to většinu nákladů. Obecně je Austrálie mnohem dražší než Česko, například ubytování je cca 4x dražší než v Praze. Nejvíce se dá asi ušetřit na jídle a ubytování, vařit si doma a nakupovat v Coles (což je takový nejlevnější supermarket). Můžete zkusit i pracovat při škole, ale po vlastní zkušenosti bych to moc nedoporučoval, pokud zůstáváte jen jeden semestr. Já chvilku dělal rozhodčího touch rugby za 30 AUD na hodinu nebo rozvážení jídla pro Uber Eats, ale musel jsem toho nechat, jak začalo víc povinností do školy. Jste tam kvůli zážitkům, ne práci.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíc můžete ušetřit asi takhle:
- nakupovat v supermarketu Coles, vařit si doma, nekupovat maso
- místo městské dopravy používat kolo, nejlepší si koupit vlastní a na konci semestru prodat
- pokud vás baví / bude bavit surfování, tak určitě si brzy kupte vlastní surf a neopren
- nejvíce ušetříte na levném ubytování, studentské domy/byty jsou často nejlevnější variantou
- nekupujte si nic na party :D alkohol, různé drinky jdou hrozně do peněz - pijte vlastní na pre-drink party
- když poletíte s dlouhým přestupem třeba v Thajsku. můžete snížit cenu letenky třeba až o 10-15k. Pokud plánujete cestovat a ještě nevíte, kde skončíte - kupte si jednosměrnou.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Další věc, kterou si musíte začít zařizovat včas je ubytování. Obecně jsou v podstatě tři možnosti: 1) ubytování na college přímo na campuse (to je ale rozhodně ta nejdražší varianta); 2) ubytování v tzv, studentském domě např. Scape, Atira, Iglu, Urbanest – což jsou v podstatě koleje, ale kvalitou se rovnají spíš hotelu (cenově přijatelnější); 3) najít si pronájem bytu / dům sdílený spolu s dalšími lidmi/studenty (to je obvykle nejlevnější varianta, ale nejvíce práce se zařizováním). Já si schválně koupil letenku týden a půl před začátkem školy s tím, že budu mít čas najít si nějaký studentský byt (například web Flatmates nebo Gumtree) a mezitím budu bydlet v Airbnb. Asi měsíc před odletem jsme ale dostali od UQ email s výhodnou slevou na některé ze studentských domů, který nabízel samostatný pokoj ve sdíleném apartmánu za 259 AUD měsíčně kousek od školy. V porovnání s pronájmy, které jsou obvykle v rozsahu 180-300 AUD to už bylo srovnatelné, a navíc jsem měl v ceně bazén na střeše, posilovnu, studovny, nabídku různých eventů a jistotu, že budu v domě plných studentů, tak jsem do toho šel. Většina studentů na UQ a v těchto studentských domech jsou většinou Asiaté a dost záleží, jaké máte štěstí na spolubydlící. Já byl půlku semestru v apartmánu s Angličanem, Singapurkou a třemi Američany a v domě bydlelo několik dalších studentů na výměně, takže jsme měli skvělou partu, ale vím, že ne všichni v ostatních domech měli takové štěstí. Při výběru pronájmu můžete do jisté míry ovlivnit výběr vašich spolubydlících, a hlavně budete mít svůj domov, což má taky mnoho výhod. Studentských domů a nabídek pronájmů je spousta po celém městě, a proto při výběru zohledněte polohu kampusu – většina studentů je na kampuse St. Lucia, který je trochu mimo centrum. Já bydlel v klidné městské čtvrti Toowong na hlavní autobusové trase (10 min na kampus) a cyklostezce mezi centrem a kampusem, pěšky 30 minut na kampus. Kamarádi bydleli zase více v centru, takže to měli blízko na nějaké akce, ale zase delší dojíždění na kampus.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Australský první "náš zimní" semetr začíná přibližně v polovině července a končí v polovině listopadu - tzn. pokud jedete na jeden semestr, tak máte "volno" až do začátku letního semestru v Česku. Rozhodně doporučuji si našetřit peníze a využít tento čas k cestování. Já se do Česka vracel až na konci února a stihl procestova celou vychodní Austrálii, Tasmánii, Nový Zéland a část Indonésie. Jakmile jste v Austrálii, tak letenky na ostrovy okolo jsou dost levné a vyplatí se toho využít. Při cestování si pouze musíte pohlídat, kdy vám končí studentské vízum a případně si ho prodloužit apod.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celá výuka je samozřejmě v angličtině.
Ke studiu na UQ všichni studenti potřebují složit zkoušky IELTS (nebo možnou alternativu) s dosaženým minimem 6.0 a celkovým průměrem nejméně 6.5, tohle je naprosto zásadní. Pokud se budete hlásit na IELTS až po přijetí UK jako já, času moc nebude, a proto zbytečně nečekejte s termíny, pokud byste chtěli širší nabídku, tak například ve Vídni nebo v Brně mají obecně dost volných termínů. Na výsledky pak musíte čekat 3 týdny, což je další důvod proč to neprotahovat. Jako vhodné studijní materiály jsou zdarma učebnice testů přímo od British Council nebo různá online cvičení.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skvělá škola, všude se domluvíte, unikátní příroda a atraktivní lokalita pro celou řadu dalších studentů z celého světa.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Queensland

Další zprávy z regionu Austrálie

bottom of page