top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Hloušková

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Hloušková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

veruhlouskova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Macquarie University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako úplně první mě napadne, že to snad musel být sen. Univerzita má nádherný zelený kampus, ve kterém naleznete každou z fakult, sportovní středisko, food court, knihovnu, kavárny, chill-out zóny, prostě všechno, co vás napadne. Všude okolo vás poletují papoušc i a každý pátek se v parku u školy objevilo spousta pejsků. No prostě nebe.

Prostory univerzity jsou velmi moderní a vše je na jednom místě právě díky existenci studentského kampusu, což jsem si vždy chtěla vyzkoušet. Opravdu jsem asi krásnější prostory univerzity neviděla. Moc se mi líbilo, že jsme měli okolo univerzity park.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V první řadě je dobré zmínit, že v Austrálii mají semestry obráceně a trochu posunuté. Akademický rok začíná v únoru a končí v listopadu. První semestr je tedy zhruba od poloviny února a trvá až do konce června (obdoba našeho LS). Druhý semestr začíná v polovině července a končí v listopadu. V obou případech máte možnost využít měsíc po skončení školy na cestování, jelikož studentská víza Austrálie vydává na semestr +1 měsíc.

Způsob studia je nastaven trochu odlišně, univerzita nevyžaduje docházku, nicméně docházka a aktivita tvoří 10% známky. Je tedy čistě na vás zda se rozhodnete procenta nahnat dopředu, či až na eseji, úkolech nebo závěrečném testu. Přednášky zde probíhaly většinou online a nebyla ani možnost se přednášky účastnit v prostorách univerzity. Vyhovovalo mi, že jsme si je však mohli pustit kdykoliv a ve studijním systému nám zůstaly až do konce semestru. Na semináře pak byla četba dopředu, ale nebyly nijak náročné.

Já jsem si vzhledem k tomu, že v Austrálii mají kompletně odlišný systém, nezapisovala všechny předměty na právnické fakultě, ale využila jsem příležitosti a jako jeden z předmětů zvolila cizí jazyk a začala se učit Italsky. To bych chtěla moc doporučit, ať už si vyberete jakýkoliv jazyk. Výuka jazyků je tam vedena středoškolským způsobem, tedy poměrně intenzivně (2x2h týdně) a pravidelné testy vás opravdu donutí se základy jazyka naučit.

Zkoušky byly písemné a anonymní. Na úspěšné splnění jste pak museli dosáhnout alespoň 51%.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je poměrně pestrý, na univerzitě je nespočet spolků, které neustále něco pořádají. Univerzita na začátku semestru pořádá i tzv. O-Week, kde se snaží mezinárodní a výměnné studenty seznámit, jak s prostředím fakulty, tak vzájemně mezi sebou. Pořádány jsou nejrůznější akce a párty. Ty pak během semestru probíhají pravidelně právě pod vedením spolků. Nicméně my jsme si na začátku semestru utvořili poměrně velkou partu a s tou jsme poté spíše pořádali vlastní house párty, chodili na párty do města, cestovali a jezdili na pláže.

Aktivit tam było opravdu mnoho, snad každý druhý týden se v kampusu něco odehrávalo.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v anglickém jazyce. Byla jsem však docela ráda, že jsem předešlý semestr absolvovala Erasmus v jedné z evropských zemí, jelikož australský přízvuk je něco, co vám dá prvních pár dní zabrat.

Univerzita vyžaduje IELTS či TOEFL a to na úrovni B2-C1. Test nesmí být starší než 2(3) roky. Já jsem dělala IELTS, ve kterých musí být minimum 6, pro studenty právnických fakult 6.5.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Miluju Sydney! Město je obrovské, krásné, čisté, bezpečné a velmi propojené se zelení. Navíc polovinu Sydney tvoří národní parky, má nespočet pláží, okolo kterých můžete podniknout spoustu procházek. Univerzita má navíc jednu budovu i přímo v centru, kam se můžete jít učit, až vás omrzí kampus. Jediné co je na Sydney špatné je hromadná doprava, je opravdu velmi drahá a cesta do centra trvá okolo 1h, k pláži poté 1.30h. Kampus i studentské ubytování se nachází na okraji Sydney. S jinou univerzitou v Sydney bohužel smlouvu nemáme, nicméně já jsem byla ráda, že jsme díky této poloze měli opravdu nádherný zelený kampus a cestou autobusem do centra/k pláži jsem si četla či povídala s kamarády.

Když jsem v únoru přijela, chodili jsme často na nejrůznější pláže a procházky po pobřeží, později, když v Austrálii nastal podzim jsme prozkoumávali město. Navštívili jsme si balet v Opeře. je toho opravdu hodně a věřím, že tipy jsou zde nadbytečné. Možná snad jen místo pojmenované Kirribilli, odkud uvidíte krásný západ slunce s Harbour Bridge a Operou v pozadí. Já chci zpátky!!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
O stipendium na Meziuniverzitní dohody si můžete požádat z Fondu Mobility UK a poté i přímo na Právnické fakultě. Obecně se dohromady dostává něco okolo 90 tisíc, což v současné chvíli bohužel nepokryje ani náklady na 5 měsíců ubytování. Ubytování mě vyšlo na 22 tisíc měsíčně a bylo jedno z těch nejlevnějších.

Služby jsou zde opravdu hodně nákladné a zajít si do restaurace na oběd jen tak nemůžete, pokud si budete vařit, dá se to zvládnout. Doprava je také velmi drahá. Já jsem samozřejmě chtěla i hodně cestovat, takže jsem v Austrálii utratila opravdu hodně. Bez podpory rodičů a ušetřených peněz to určitě nejde. Takže šetřete, stojí to za to!
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vařit si, omezit pití alkoholu, jelikož ten je v Austrálii mnohem, opravdu mnohem dražší.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem si zvolila ubytování ve Student Village North Ryde, jelikož bylo jedno z nejlevnějších, v dochází vzdálenosti od školního kampusu a většina exchange studentů byla právě tam. Zpětně bych ho všem doporučila, jelikož nás tam bydlelo opravdu hodně a díky tomu jsme často scházeli právě tam, zatímco ostatní za námi museli dojíždět. Zprvu jsem se bála, protože ubytování na Googlu nemělo dobré recenze, ale poslední rok se snaží to zlepšit, došlo k vymalování veškerých domů, dodržuje se pořádek a pokud dostanete dobré spolubydlící, máte vyhráno.

Jedná se opravdu o takovou malou vesničku s 200 domky, přičemž v každém z nich je ubytovaných 5 studentů, kteří mají vlastní pokoj a koupelnu. Společně pak sdílí kuchyň, obývací a jídelní místnost. Já jsem měla v tomhle opravdu štěstí, jelikož jsem měla dva spolubydlící z Austrálie a dva spolubydlící, kteří byli na výměně jako já. Tedy od každého něco. Všichni čtyři byli opravdu milí a náš dům byl jeden z nejhezčích (V/194).

Každý čtvrtek jsme měli večeři zadarmo od studentského ubytování, kde jsme se všichni scházeli. V blízkosti byl Coffee Truck, kam jsme chodili na to nejlepší kafe, odpoledne jsme se učili na zahrádce a po večerech pořádali house párty, vařili si nebo koukali na filmy na projektoru. Zejména v květnu, kdy už byla opravdu zima a nechtělo se nám nikam daleko. V tohle období jsme byli opravdu rádi, že nebydlíme ani v Chatswoodu ani nikde v bytě, protože jsme se tak mohli pravidelně setkávat a nemuseli nikam dojíždět. Jediná nevýhoda byla, že domky nemají topení a od konce dubna jsme tam opravdu mrzli, nicméně nic co by nevyřešil přímotop.

Mně se ubytování moc líbilo, všude okolo byla příroda a připadala jsem si že bydlím ve vlastní domě se zahradou. Měla jsem v polovině pobytu možnost přestěhovat se do centra města, ale jsem nakonec ráda, že jsem to neudělala, ale zůstala mezi studenty.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pobyt v Austrálii jsem využila pro cestování. Když už jednou jedete na druhý konec světa, byla by škoda toho nevyužít. Bála jsem se, že nebudu mít cestovat s kým, ale doslova všichni měli ten stejný plán a naopak bylo těžké netvořit obrovské skupiny. Navíc univerzita v polovině semestru studentům dává 2 týdny volna.

Cestovali jsme jak po Austrálii, tak mimo ni. V Austrálii jsme navštívili Melbourne a podnikli The Great Ocean Road, také jsme se podívali k Jervis Bay. Poslední měsíc jsme cestovali po východním pobřeží, navštívili jsme Byron Bay, Gold Coast, Brisbane, Whitsundays, Cairns, Great Barrier Reef a Daintree Rainforest. Mimo Austrálii jsme se podívali na jižní ostrov Nového Zealandu a ostrovy Fiji. Než jsem odjela domů, navštívila jsem s kamarádkou na týden Malajsii a v závěru strávila 2 týdny na Bali a Lomboku.

Moc bych si přála se jednou podívat do Západní Austrálie a také do vnitrozemí - Outbacku, ale na to už bohužel opravdu nevystačily finance.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v anglickém jazyce. Byla jsem však docela ráda, že jsem předešlý semestr absolvovala Erasmus v jedné z evropských zemí, jelikož australský přízvuk je něco, co vám dá prvních pár dní zabrat.

Univerzita vyžaduje IELTS či TOEFL a to na úrovni B2-C1. Test nesmí být starší než 2(3) roky. Já jsem dělala IELTS, ve kterých musí být minimum 6, pro studenty právnických fakult 6.5.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud vás baví cestovat a chcete se podívat do Austrálie, tohle jedinečná příležitost jak v Austrálii strávit poměrně dlouhou dobu a ještě být částečně financováni stipendiem. Nemusíte se bát žádných pavouků, hadů a dalších zvířat, opravdu jsem se v Sydney i jinde cítila bezpečně a největšího pavouka jsem dosud viděla v Česku.

Pořád nějak nemůžu uvěřit, že jsem tam jela a jak úžasný to bylo. Už teď se těším až znovu uvidím všechny ty skvělé lidi, které jsem tam potkala a taky až se do Austrálie jednou podívám znovu. Nemůžu nic, než doporučit, abyste vyjeli.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení (není tam pořád léto)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemusím bát žádných pavouků a hadů
Nejvíc mě překvapilo, že...
je v Austrálii v létě takové vlhko a papoušci jsou opravdu všude, že nebe je úplně jiné a západy slunce mají také jinou barvu
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
z Austrálie odjet a srovnat se doma s tím, že celých těch krásných 5 měsíců skončilo

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Macquarie University

Další zprávy z regionu Austrálie

bottom of page