top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Vaverka

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Vaverka

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Melbourne

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedná se o jednu z nejlepších světových univerzit a nejprestižnější univerzitu v Austrálii a jde to znát. Přivítá vás obrovský kampus, kde se mísí historické a moderní budovy, velký sportovní areál a mnoho studentských organizací. Kurzy vedou přední světoví odborníci, mile mě taky překvapilo množství hostujících profesorů.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Všechny asi zajímá obtížnost kurzů a zakončení - z pražských práv je student zvyklý na ústní zkoušky, to zde určitě nelze očekávat, předměty jsou ukončeny typicky esejí, testem či jinou písemnou formou. U technologických oborů je zakončení velmi praktické - student např. musí během 2 hodin naprogramovat několik řešení dle zadání.

Oproti ČR se také vyžadují kontroly studia během semestru - tedy různé projekty, midsemestrální testy a eseje. Určitě je tedy potřeba se pravidelně připravovat a studiu věnovat čas. Na druhou stranu bych se toho neděsil, s dobrým time-managementem vám zbyde čas i na cestování, sociální život a surfování :)

Já byl na pobytu během roku 2022, těsně po té, co Austrálie otevřela své hranice po covidové krizi a výuka probíhala v některých předmětech blended learning formou (přednášky on-line, semináře a projekty prezenčně), jinde kompletně prezenčně. Výhoda ale je, že bez ohledu na formu výuky byly ve všech předmětech, které jsem měl, přednášky a semináře nahrané - pokud jsem něco nestihnul, byla možnost se na to podívat on-line a také se to hodilo na opakování.

Přijde mi, že díky tomu, že je nutné se připravovat během semestru, samotné opakování učiva během finals je jen na pár dní :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě je spousta spolků, od cider society, přes karate, surfing až po debatní spolek. Každý si něco najde.

Pro každého exchange studenta je ale nejzásadnější MUSEX - spolek pro výměnné studenty. Studenti přímo z Melbourne pořádají různé akce (wine tasting weekend, boat ride, parties..), kde se seznámíte s dalšími exchange studenty, určitě doporučuji se přidat!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Očekává se dobrá znalost angličtiny. Budete se prokousávat dlouhými texty a taky od vás bude očekávána aktivita v hodině. Univerzita tuším požaduje úroveň angličtiny nejméně B2, osobně bych doporučil alespoň C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je hodně studentské a kosmopolitní, je to takový mix mezi Amerikou a Evropou - v CBD (střed města) je pár mrakodrapů, jiné části jsou plné rodinných domků. Melbourne na mě rozhodně působí mnohem klidněji než NYC nebo Londýn, má pohodovou atmosféru. Na první pohled město působí větší, než ve skutečnosti je. Po pár týdnech už budete spolehlivě vědět, kde se nacházíte, ale stále je co objevovat.

Australani mají největší koncentraci kaváren třetí generace na hlavu (v ČR jsme druzí), takže milovníci kávy si tu přijdou na svoje 😀Čtvrtě Carlton, Fitzroy a Brunswick mají hipster atmosféru a je tu hodně barů a klubů. Nejproslulejší je ale ulice Chapel St a klub Revolver Upstairs, ten určitě doporučuju navštívit :)

Jen cca 30 minut tramvají od univerzity je pláž, takže během léta to k moři nemáte daleko. Surfovat se přímo v Melbourne nedá, ale město Torquay je asi nejbližší místo se slušnými vlnami - není to vůbec daleko :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Náklady na život jsou v Austrálii opravdu vysoké a stipendium je ani zdaleka nepokryje. Stipendium mi pokrylo ani ne třetinu nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Zařízení koleje/bytu vám v pohodě pokryje IKEA, to je jistota. Potraviny jsem nakupoval ve Woolworths, jde asi o nejoblíbenější supermarket (a má podle mě lepší úroveň čerstvých potravin než konkurenční Coles). V době, kdy jsem v Austrálii studoval, poskytovala univerzita studentům zdarma čerstvé ovoce a zeleninu a mražené jídlo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlel na univerzitním ubytování Little Hall přímo u kampusu. Little Hall nebo The Lofts zvolila většina exchange studentů, které jsem znal, takže to byla super volba z pohledu socializace. Ubytování bylo ale bohužel dost drahé a bydlení to bylo skutečně minimalistické. Platil jsem 735 AUD za dva týdny.

Vím, že bydlet v rámci nějakého shared flat je daleko levnější, určitě Vás ale čeká dlouhý proces hledání vhodného pokoje a domlouvání prohlídek. Na druhou stranu, pokud ubytování na bytě seženete, získáte zase možnost bydlet s Australany, což má taky něco do sebe. Tady asi jde hlavně o osobní preferenci a finanční možnosti.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem jen po Austrálii a určitě bych si alespoň měsíc na cestování vyhradil. Doporučil bych vyjet na Great Ocean Road během semestru (můžete si půjčit campervan od Jucy Cars). Také bych navštívil Noosa a Phillip Island a pořádně si tam zasurfoval a užil si nádherných pláží.

Po konci semestru jsem podniknul cestu z Melbourne po pobřeží až do Cairns, navštívil všechna větší města, spoustu vodopádů, pralesů, ostrovů a Great Barrier Reef. Pokud bych měl vypíchnout pár věcí, za návštěvu rozhodně stojí Sydney, Magnetic Island a Whitsundays.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Očekává se dobrá znalost angličtiny. Budete se prokousávat dlouhými texty a taky od vás bude očekávána aktivita v hodině. Univerzita tuším požaduje úroveň angličtiny nejméně B2, osobně bych doporučil alespoň C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vyjel bych kvůli možnosti studovat na prestižní univerzitě, kde se toho spoustu naučíte a získáte nové přátele a kontakty. Jako bonus budete v zemi s nádhernou přírodou a pohodovými otevřenými lidmi :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Adaptér na zásuvky a teplé oblečení, i v Melbourne mají zimu!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvládat časový posun s ohledem na komunikaci s rodinou a přáteli doma.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Melbourne

Další zprávy z regionu Austrálie

bottom of page