top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Bartošová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Bartošová

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta humanitních studií

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Macquarie University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla vyjímečná především svým prostředím. Kampus je celý nově zrekonstruovaný a vypadá úplně jako univerzitní město někde z filmu. Je tam úžasné zázemí pro studenty, spousta studoven, krásných hubů s počítači na skupinové práce, bohatě vybavená knihovna s osvětlenými stoly, místa na piknik, fitko, bufety, dokonce i bar a fontána s labutěmi!
Dále byla vyjímečná pro svou orientaci na praxi. Obecně se počítalo s tím, že studenti už disponují potřebnými teoretickými znalostmi a tudíž se jim nevěnovala velká pozornost. Celá výuka tak byla zaměřená na praktické využití při práci na projektech a kampaních a to byl hlavní důvod, proč jsem si tuto školu vybrala.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka i celý systém se lišily opravdu značně. V Austrálii začíná nový akademický rok s novým kalendářním rokem - čili zimní a letní semestr je tam přesně naopak než u nás a to bylo na začátku trochu matoucí, jelikož to nikde přímo nepsali. Také předměty se podle toho odvíjí (návaznost, prerekvizity atd.) - to je třeba si pohlídat. Na MQ nejsou téměř žádné zkoušky, za to je třeba intenzivně pracovat na projektech během celého semestru. Tyto projekty jsou v 80% skupinové a spolu s docházkou tvoří výsledné hodnocení. Časově je to poměrně náročné, nicméně je možné vše neustále konzultovat s vyučujícím, který je povětšinou odborník z praxe.
Administrativa byla velice náročná, jelikož univerzita disponuje několika portály, které mezi sebou nejsou nijak konfigurovány. Tudíž rozvrh, studijní profil, odevzdávání projektů, komunikace na společných fórech atd. probíhaly pokaždé někde jinde. Časem se na to dalo zvyknout, ale z počátku bylo poměrně náročné se v tom zorientovat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na kampusu je široká nabídka nejrůznějších spolků, kde si vybere opravdu každý - ekonomický, politický, umělecký atd. Já osobně jsem byla příslušníkem tanečního spolku Macquarie Dance Academy, kam jsem každý týden chodila na lekce street dance a členský poplatek byl jen $10. Dále jsem byla členem spolku pro mezinárodní studenty, kde byly pořádány nejrůznější akce, jako jsou výlety, exkurze, surfování apod. Pár akcí jsem se zúčastnila, nicméně jsem přiletěla těsně před začátkem pandemie, takže o chvíli později byly bohužel všechny tyto akce zrušeny a veškerá prezenční výuka se přesunula do online podoby.
Na kampusu se však nyní pořádají i další akce - nejrůznější semináře, filmové večery, "Career week" kde si můžete najít stáž i budoucího zaměstnavatele, multikulturní dny, kde je možné ochutnat jídlo z celého světa atp.
Předměty pro příblížení australské kultury tam určitě jsou, ale na ty jsem ze svého oboru neměla nárok. Výběr předmětů je na MQ opravdu přísný a pustí vás jen do těch, do kterých máte prerekvizity relevantní k vašemu i jejich oboru.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině. Univerzita má striktní požadavky na úroveň odborné akademické angličtiny - je potřeba splnit vysokou úroveň testu IELTS ještě před tím, než vás vúbec příjmou a dále i při samotném studiu. Učitelé na to byli opravdu přísní a nikomu, kdo si ve své angličtině nevěří, bych nedoporučovala se přihlásit, jelikož akademická mluva i psaní tvoří značnou část při hodnocení.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ačkoli se Sydney může zdát velmi rušné, tak tomu tak není (snad jen v centru). Lidé hodně pracují, v 5 (nebo dřív) se všechno zavře a jde se na pláž nebo domů, tudíž vír velkoměsta tu úplně nehledejte. Nabízí se tu však spousta jiných svělých věcí - surfování, cyklostezky podél pláže, nejrůznější "coastal walks", šnorchlování, skate parky, grilovací stanice v parcích a při plážích atd. Celá Austrálie je takový velký Zen, kde si člověk nemusí dělat s ničím starosti a jen si užívat života.
Mezi má nejoblíbenější místa rozhodně patří oblast Northern Beaches. Bydlela jsem na nejznámnější Manly Beach, kde jsem se také naučila surfovat. Z této pláže se dá přes útesy obejít celá oblast a jsou odsud nádherné výhledy. Často jsme s mými kamarády chodili nejlepší track "Dee Why to Manly". Velice krásná je i Palm Beach, kde je krásný maják, roztomilá kavárna a klidná voda pro paddle boardy. Své kouzlo má i Bondi beach, kde jsem také chvíli bydlela. Je sice trochu komerční, ale sednout si s ranní kávou a z útesu pozorovat delfíny, jak skáčou mezi surfaři, byl teda rozhodně jeden z mých oblíbených rituálů. Skvělý track je i "Bondi to Coogee". Nesmím opomenout ani okolí Opery, kde je parádní (cenově přívětivý) bar a dobré jídlo (Opera bar). Pokud vás zrovna nenapadnou agresivní rackové, tak je to romantické místo jako stvořené pro nasávání atmosféry tohoto jedinečného místa.
Okolí Sydney je také velmi zajímavé, musím vypíchnout mé oblíbené parky: Royal National Park a Ku-Ring-Gai national park. Royal nabízí podívanou na přírodní skvosty jako je Figure 8 pools nebo Eagle rock. Oblíbených míst mám však ještě plnou kapsu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Sydney je velice drahé. Platila jsem $250/týdně za pokoj a to byla jedna z výhodnějších cen přes známé. Běžně se ceny pohybují mezi $300-450/týdně za pokoj. Doprava je tu také velice drahá a proto je určitě potřeba počítat s více penězi než jen se stipendiem. To pokrylo tak 50% nákladů. Na druhou stranu v Sydney se dá slušně vydělat a pro studenty je tam spousta brigád na každém rohu. Já měla brigádu v kavárně, kde byl plat $22/hod, což mi vydělalo i něco navíc. Dají se však sehnat i lépe placené brigády. Pracovala jsem taky na placených marketingových projektech, kluci si mohou najít velice dobře placenou práci na stavbách apod. Doporučuji však mít ušetřené peníze s sebou nebo pokud můžete, poradit se s rodiči.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Cokoli, co potřebujete, se dá pořídit na Market place nebo na Gumtree, také doporučuji přidat se do facebookové skupiny "Čechoslováci v Sydney". V Sydney se pořád někdo stěhuje a lidi se tam opravdu hodně točí, tudíž se lidé neustále zbavují věcí za minimum peněz. Dále existuje tzv "rubish" - v případě, že se lidé nechtějí trápit prodejem věcí, dají své věci jen před dům a můžete si odnést cokoli chcete. Mí přátelé takto vybavili celý byt. Já jsem takto ulovila několik skvělých knih, nový surf a také nějaké nádobí. Rozhodně doporučuji.
Pokud byste měli hodně cestovat po městě, určitě se vyplatí koupit si auto nebo skútr, jelikož MHD je opravdu velmi drahé a benzín levný. Auto nebo skútr v dobré kondici se dají pořídit do $2000 a týdenní výdaje jsou podstatně nižší než ty za autobus. Navíc vše je od sebe hodně vzdálené a pokud chcete vidět i něco v okolí Sydney, bez auta se neobejdete. Autobusy a vlaky jezdí opravdu jen do vybraných míst a ta autentická objevíte jedině po vlastní ose. Jelikož jsem měla většinu výuky online, nemusela jsem nikam dojíždět, nicméně před tím to vycházelo na cca $60/týdně a to jsem dojížděla jen na kampus! Záleží však na lokalitě bydliště a vašich potřebách.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Po celou dobu jsem bydlela ve sdíleném bytě, kde jsem měla vlastní pokoj. Původně jsem chtěla jít na kolej, ale všechny byly už obsazené a navíc jsou i celkem drahé (okolo $450/týdně). Koleje jsou přímo na kampusu, ale jinak je to daleko od všeho ostatního. Dle mého názoru je lepší bydlet u pláže, kde si to prostě víc užijete a na kampus potom dojíždět. Pokud chcete ušetřit, dá se sehnat i sdílený pokoj, který je podstatně levnější. Pokud netrváte na bydlení přímo u pláže ale třeba jen kousek od ní (např. 20 min jízdy autobusem), ceny jsou také značně levnější a seženete pokoj kolem $200-300/týdně. Za mě jednoznačně jakákoli pláž, jelikož tam to nejvíc žije a okusíte tak pravý australský život, který na sídlišti ani v centru není zdaleka takový.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vzhledem k tomu, že byl covid, tak jsem zdaleka nestihla tolik, kolik jsem měla v plánu. Nicméně i tak se mi podařilo procestovat kus země. Byla jsem lyžovat ve Snowy mountains, hikovat na Tasmánii, potápět se na Great Barier Rief. Taky jsem prozkoumala Daintree - deštný prales na sever od Cairns, byla jsem na yoga/surf campu na Byron Bay a také mám procestovaný úplně celý stát New South Wales. Také jsme byly na dívčím víkendu na Hunter Valley, což je vinice na sever od Sydney. Opravdu velmi jsem si to užila a mohu doporučit úplně vše, jelikož Austrálie je naprosto úchvatná země s rozmanitou přírodou a tak je tu spousta možností.

Myslím, že je jen třeba podotknout, že to není země pro každého. Je to tam hlavně o přírodě, o sportech, výletech a dobrodružstvích. Pokud nejste na tyto zmíněné věci a chcete si udělat jen "válecí a studijní" dovolenou, tak to rozhodně můžete udělat na levnějším a dostupnějším místě. Austrálie je totiž země jako stvořená pro dobrodruhy a vášnivé sportovce.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině. Univerzita má striktní požadavky na úroveň odborné akademické angličtiny - je potřeba splnit vysokou úroveň testu IELTS ještě před tím, než vás vúbec příjmou a dále i při samotném studiu. Učitelé na to byli opravdu přísní a nikomu, kdo si ve své angličtině nevěří, bych nedoporučovala se přihlásit, jelikož akademická mluva i psaní tvoří značnou část při hodnocení.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Sydney je obrovské, kosmopolitní a rozmanité město. V centru můžete zajít na delikátní kuchyni všeho druhu, shlédnout Toscu v Opeře a o jednu jízdu místní "ferry" dál už se můžete prohánět ve vlnách nebo sjíždět extrémní bush track na kole. Přesně to se mi na Sydney líbilo. Je tu zázemí pro všechno - pracovní i studijní příležiosti, kulturní vyžití (i když v porovnání s Evropou velmi omezené), příroda na dosah, sporty nejrůznějších druhů k dispozici a taky zákoutí, kde se můžete jen tak vytratit ze světa, udělat si piknik při západu slunce a pozorovat migrující velryby. Všechno tohle jsem tam zažila a poznala, jaký skvělý životní styl Sydney nabízí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé obečení! Opravdu mě nenapadlo, že když v Sydney přijde zima, je tam opravdu kosa! Domy jsou staré, špatně těsní, okna profukují a není tu žádné centrální vytápění, takže v domě je větší zima než venku. V zimě jsem spávala pod třemi peřinami a v bundě. Přímotop pomůže jen na chvilku. Velmi fouká a i když je tam přes zimu tepleji než u nás, o domech se to opravdu říci nedá!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Není třeba se ničím stresovat. Ozíci jsou největší pohodáři na světě a i když se něco zdá jako sebevětší problém, tak mi věřte, že vám ukážou že to problém vážně není. Stresovala jsem se, když mi nešel spustit můj studentský profil, když mi nešly registrovat předměty atd., ale přiletěla jsem a na všechny prolémy fungovala magická věta: "No worries, mate."
Nejvíc mě překvapilo, že...
se v Austrálii dá lyžovat! Asi jako všichni jsem si myslela, že sníh tam vůbec není. Zalyžovat jsme si na pár dní zajeli, nicméně evropská střediska jsou určitě lepší. I tak jsem si užila, že jeden den můžu brázdit kopce na lyžích a ten další sjíždět vlny na surfu. :-)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
přimět se k odlejzdu, Ze šesti měsíců se staly skoro dva roky a přišla otázka - co dál? Vše, co jsem od Austrálie chtěla, jsem už zažila a nastal čas na změnu. Sice jsem se rozhodovala s těžkým srdcem, ale věděla jsem, že doma je prostě doma.
(Také bylo těžké přimět se k řízení - jezdí tam nalevo, ale nakonec to fakt nic nebylo! :-D )

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Macquarie University

Další zprávy z regionu Austrálie

bottom of page