top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Vašků

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Vašků

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Filozofická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Queensland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Super kampus a jeho pozitivní a svěží atmosféra, ohromný výběr všelijakých studentských spolků pro mimoškolní aktivity - od ochutnávek vína přes filmové kluby až po sportovní kluby -> samozřejmě je nutnost se přihlásit do surfařského klubu UQ Surfers!!! Mimojiné je Univerzita skvěle připravena na mezinárodní studenty, bylo nás tam hodně... takže se těště (až někdy pandemie skončí a Austrálie se nám opět otevře) na velký studentský klub pro exchange studenty!
Kampus je obrovský a neustále se tam něco děje. Najdete tam 90% fakult a můžete si vybrat z desítky knihoven, kde se připravovat na mid-terms a nebo finals. V některých knihovnách není zákaz mluvení, takže se tam mohou řešit skupinové projekty a nebo si můžete jen tak oddechnout a pokecat s kamarády, co se učí s vámi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Austrálii se nesetkáte s nabitým rozvrhem, ale škole se budete věnovat i mimo hodiny (logicky) -> nicméně tady v podobě úkolů, které se objeví každý týden, čtení textů a příprav na diskuze, které jsou velkou součástí každého semínáře. Setkat se můžete spíše s písemnými testy nebo esejemi, než s orálními zkouškami... A sleduje se dost vaše aktivita v hodině..
Zkoušky jsou uprostřed semestru (již zmíněné mid-term exams) a na konci (final exams).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O spolcích už jsem mluvila, konkrétně na UQ je studentský život opravdu bohatý, Brisbane je celkově mladé a svěží studentské město.
Co se týče předmětů, já si volila ty, které mě zajímají v rámci studia a ty, které mě příblíží australskou kulturu a její historii. Takových předmětů, které vás seznámí s Austrálií, je na výběr hned několik. Já osobně si vybrala Contemporary Australia a můžu tento předmět jedině doporučit.
Učitelé s vámi většinou komunikují a jednají jako se sobě rovným kolegou, a já konkrétně měla štěstí na moc milé lidi.
Co jsem opravdu obdivovala byl online systém školy, Blackboard. Nahrávaly se tam přednášky, takže člověku nic neuniklo, byly tam všechny potřebné prezentace a texty. Takový jejich Moodle, ale trošičku modernější.... :-)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině. Věřím, že na bakaláře stačí úroveň B2, na magistra možná budou větší požadavky, C1. Nicméně se rozmluvíte jak nic. Jen se nebát! Většina jsme tam na stejné lodi, tedy učíme se v druhém jazyce!
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brisbane je relativně mladé město, je tedy fresh a připravené na studenty! Pro lidi z Evropy, konktrétně pro nás z Prahy a ČR je to příjemná změna a člověk zažije město trochu jinak.
Já osobně jsem milovala kavárny a second hand shopy ve West End, ale nejvíc mě bavila náplavka v South Bank, většinou se tam konaly i nějaké food festivaly. Na párty je skvělá čtvrť Fortitude Valley, tam jsou všechny možné kluby. Můžete se podívat i na Kangaroo Point, ze kterého je krásný výhled na město!
Nakonec je to vlakem na nejbližší pláž do města Gold Coast asi 1h, takže parádní jednodenní výlet k pláži!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v zemi obecně jsou OK. Jistě je to dražší než Praha, ale dá se vyjít. Mně osobně stipendium moc nepokrylo, protože v té době byl jeden termín na žádost, na který ale nebylo moc upozornění. Žádala jsem o nějaký příspěvek děkana, takže jsou i další možnosti... ale doporučuji si to pohlídat, u těchto typů dohod nedostáváte příspěvky od školy automaticky, ale musíte si o ně zažádat sami...a včas!
Velké plus dohody ale je, že studujete zadarmo na univerzitě, kde by vás jinak jeden semstr vyšel na cca 20000-25000 AUD.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na Kampusu je docela dost akcí, kdy nabízí obědy za slušnou cenu. Pak záleží na ubytování a na tom, jak moc rádi si sami vaříte.
Nejdražší jsou studentské koleje na kampusu (ale ne o tolik a máte jídlo v ceně - 3 plnohodnotné chody + 24/7 přístup ke snackům).
Poté jsou studentské domy v Brisbane (levnější, ale vaříte si sami - výhoda je, že jste jinak většinou relativně v centru).
No a nakonec můžete jít do domu s více spolubydlícími a vybrat si čtvrť blízko kampusu, kde to není tak drahé...!
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem v době pobytu zvolila studentskou kolej pro mezinárodní studenty. Sice jí platíte předem, ale pak už máte pokoj od nejdůležitějších výdajů na pozbytek pobytu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hlavně po Austrálii, ale koukli jsme se s kamarády třeba až do Tasmánie. Ostatní jezdí i na Nový Zéland, Fiji nebo do Indonésie...přeci jen je to kousek ;-)
Každý zážitek byl skvělý, člověk zírá s otevřenou pusou jak obří Austrálie je! No a když už teda budete cestovat, vnitrostátní lety jsou cenově OK (ale ne tak OK k životnímu prostředí, nicméně vlaky na delší cesty jsem nevyužila, takže nevím)... no a pozor, řídí se na druhé straně. Nicméně, na to si zvyknete hned, sama můžu potvrdit, odřídila jsem asi 2000km v Tasmánii (samozřejmě s přestávkami :-D).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině. Věřím, že na bakaláře stačí úroveň B2, na magistra možná budou větší požadavky, C1. Nicméně se rozmluvíte jak nic. Jen se nebát! Většina jsme tam na stejné lodi, tedy učíme se v druhém jazyce!

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Austrálie byla vždy moje must-go země. Už jsem tam jednou předtím byla a musela jsem se vrátit zpět. Jestli chcete teplo, sluníčko a pláž téměř celý rok, jestli chcete kamarády na život a nezapomenutelné zážitky a jestli chcete i dobrou výuku a zažít jiný univerzitní život, doporučuji Austrálii a konkrétně Brisbane všema dvaceti!!!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Když budete bydlet na koleji, vemte si jedny slušnější šaty, bude se totiž konat bál!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Spíš ze strany UK více informací...
Nejvíc mě překvapilo, že...
tam nechodí vzhůru nohama!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
První týden je člověk trochu vyjukaný a ve stresu, že je tak daleko od domova...a taky má pěkně velký jet-lag... ale ono se to po týdnu či dvou srovná. A kdyby bylo hůř, škola je připravená zahraniční studenty podpořit, jak jen může! Zajdete si s někým promluvit, když budou problémy s jazykem, a jak bylo řečeno, škola vám zprostředuje někoho na kontrolu prací nebo procvičování atd. Servis je opravdu parádní.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Queensland

Další zprávy z regionu Austrálie

bottom of page