top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jiří Rýdl

Autor(ka):

fakulta:

Jiří

Rýdl

Právnická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jiří je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jiří

Právnická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Queensland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hlavní rozdíl oproti Karlovce byl obrovský kampus - na cca 114 hektarech najdete všechno co potřebujete - všechny fakulty, banky, doktora, fotbalová, atletická i jiná hřiště apod. V zásadě je to jeden velký park se spoustou jezírek a stromů, do kterého jsou zasazeny jednotlivé budovy a hřiště. Budova právnické fakulty patří k nejstarším, na vybavení to ale není nijak zvlášť poznat. Celá budova je klimatizovaná, s výtahem, problém většinou nejsou ani elektrické zásuvky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita se snažila být k zahraničním studentům maximálně vstřícná. Před zahájením semestru byl tzv. orientation week, ve kterém se konalo spoustu přednášek. Některé byly zaměřené a fungování univerzity, život v Brisbane. Další byly čistě pro zábavu a seznámení se se spolužáky (např. ukázka typických australských zvířat, raut s děkanem fakulty apod.). V rámci povinného předmětu nás naučili jak zacházet s tamními právnickými databázemi, jak citovat ve speciálním australském stylu apod. I v průběhu semestru pak bylo možné účastnit se např. nepovinného kurzu "Jak dobře napsat australskou esej" ale i dalších čistě zábavných akcí.

Všechny moje předměty pak byly známkovány na základě průběžných prací a závěrečné eseje, tzn. žádné zkoušky jsem neměl. Zároveň byly předměty vyučovány blokově (čtyři dny od rána do večera, po zbytek semestru volno), díky čemuž je možné mít po dvou měsících školu v zásadě hodovou a zbylé dva měsíce využít k cestování.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Hlavním spolkem je celouniverzitní tzv. Studenntská unie, která pořádá ty největší studentské akce. Vedle něj však existují desítky, možná stovky konkrétně zaměřených spolků - spolek volejbalový, fotbalový a dalších sportů, spolek robotiky, spolek šachový. spolky náboženské, spolky národnostní apod.

S kulturou a historií Austrálie je možné se seznámit v rámci Orientation weeku, právní základy jsou pak vysvětleny v povinném předmětu "Fundamentals of Common Law". Volnočasové aktivity v průběhu semestru (včetně např. oktoberfestu, víkendového výletu do pouště, apod.) pořádá spolek Studentská unie.

Univerzita jako taková pořádá zejména úvodní orientation week, a pak Den spolků, kde se představují všechny univerzitní spolky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studoval jsem v angličtině, požadavky pro studium práva je průměrné skóre v IELTS 6,5 a žádná z jednotlivých kategorií nesmí být horší než 6,0. Kromě IELTS je uznáván i certifikát TOEFL
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Zásádním rozdílem oproti Česku je rozlehlost města. Austrálie má velice malý počet obyvatel na kilometr čtvereční a na rozloze měst je to poznat. Kvůli rozlehlosti jsou tu také všichni mnohem více zvyklí jezdit autem a na chodce tu tedy není brán zas tak velký ohled. Výjimkou tedy není čtyřproudová silnice a vedle ní půlmetrový chodníček. Osobně jsem ale stejně spíše chodil pěšky. Vedle toho jsou zde však také cyklostezky (má oblíbená vede cca 4 km podel řeky), kam je možné si zajít zaběhat apod.

Protože všude všichni jezdí autem, je zde také menší hustota obchodů. Veřejná doprava pak není špatná, ale není ideální. Při výběru ubytování tedy doporučuji oěřit, zda je v okolí nějaký supermarket (Coles nebo Woolworths).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V případě cen hodně záleží na zboží. Základní potraviny jako jsou těstoviny, rýže apod. stojí v zásadě stejně. Naopak dražší je tu maso či ovoce a zelenina. Mnohem dražší je tu alkohol a v zásadě cokoliv spojené s poskytováním služeb. Drahé jsou tu také nájmy, které se typicky platí týdně (možné se ale domluvit a zaplatit např vše za 6 měsíců najednou). Celkově jsem tedy týdně utratil cca 100-150 dolarů (1600-2400 Kč) za jídlo a dalších 260 dolarů (4200 Kč) za nájem.

Stipendium (60 000Kč na jeden semestr), pokud budu počítat i např. náklady na letenky, vízum apod. pokrylo zhruba 40-50 % mých výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Žádné zvláštní tipy asi nemám. Vyplatí se vhodně zvolit ubytování tak, aby v docházkové vzdálenosti byla škola (já chodil do školy cca 30minut) i obchody, tím se ušetří relativně dost peněz za MHD, které tu není nejlevnější. Dále jsem bydlel v private student accomodation (Atira Glen Rd), kde byla zdarma posilovna a na střeše také bazén. Zároveň relativně často pořádaly akce pro studenty, kde bylo zdarma jídlo apod.

Jídlo bylo k dispozici i na kampusu v průběhu orientation weeku. Zároveň pokud je ve slevě např. maso, nakoupit toho více do zásoby. Slevy zde nejsou vůbec tak časté, jako u nás. Některé zboží tak zlevněné není prakticky vůbec, zbytek typicky jednou za pár týdnů.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
U ubytování je zde k dispozici několik možností. Buď klasické koleje na okraji kampusu. Ty jsou zdaleka nejdražší, ale tuším že v ceně je i nějaké jídlo (snídaně apod.). Druhou možnéstí je private student acomodation. V zásadě koleje soukromých poskytovatelů. Já bydlel v Atira Glen Rd, cca 30 minut pěšky od školy zdarma byla posilovna a v 15. patře na střeše bazén s krásným výhledem na město. Celý dům byl vyhrazen pouze pro studenty přičemž měli více druhů pokojů. Od malé garsonky pro 2 lidi, až po byt pro 6 lidí. Podle typu pokoje se odvíjí i cena.

Třetí možností, kterou hodně lidí zkoušela je přijet do Austrálie, v prvních několika dnech bydlet v AirBnB a mezitím si najít nájem. Vše má svá pro a proti, ale private student accomodation je myslím nejlevnější se spoustou dalších benefitů. (Univerzita má navíc s některými poskytovateli smlouvy, takže ceny za pokoj jsou o cca 10 % levnější, než ceny ceníkové. Jak zjistit kteří poskytovatelé to josu ale netuším. Atira např. ano.) Fotky ubytování jsou většinou k dispozici na stránkách jednotlivých poskytovatelů.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Austrálii je všechno daleko, takže v zásadě na jakýkoliv výlet mimo město je potřeba celý den. V blízskosti je několik národních parků a město Gold Coast. Jinak v zásadě všude je nutné letět letadlem a i např. výlet do Sydney zabere celý víkend.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studoval jsem v angličtině, požadavky pro studium práva je průměrné skóre v IELTS 6,5 a žádná z jednotlivých kategorií nesmí být horší než 6,0. Kromě IELTS je uznáván i certifikát TOEFL

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je tu krásně, pořád teplo a kampus je úžasnej.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Maximálně 2 mikiny. Ikdyž se to zdá pro nás zvláštní, i v nejtvrdší zimě (tedy na jižní polokouli v červenci) je zde přes den minimálně 15 stupnů. Zbytečně moc mikin a bund teda akorát zabírá místo v kufru. Jinak asi nic zvláštního. Všechno včetně různého vybavení bytu doporučuji koupit na místě.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že je tam skutečně takové teplo (viz výše). Plus z jakých předmětů si na University of Queensland (UQ) mohu vybírat. Při mém odjezdu totiž nikde nebyl k dispozici seznam a v propagačních materiálech žádné takové info také nebylo. Vybíral jsem tedy z předmětů ze stránek UQ, které mi však následně byly ze strany UQ zamítnuty s tím, že seznam předmětů, které si mohu zapsat mi měl poskytnou náš rektorát.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Velice vstřícný postoj univerzity vůči studentům.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zjistit jak vše na místě funguje, to ale zabere jen pár dní.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Queensland

Další zprávy z regionu Austrálie

bottom of page