top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Šímová

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Šímová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Maribor

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě asi napadne krásná lokalita univerzity. Rektorát byl umístěn v příjemném malém parčíku a fakulta vedle řeky s výhledem na město. Obě budovy byly moc pěkné a ve vzájemném kontrastu. Do hlavní budovy univerzity jsem chodila na hodiny angličtiny, zevnějšek byl udržovaný s nádechem historie, vnitří část budovy zjevně prošla nedávnou rekonstrukcí. Budova fakulty byla zrekonstruována v roce 2014, a tak má moderní vzhled. Vybavení od spojovacího podzemního tunelu s nemocnicí až po laboratoře bylo naprosto super. Líbila se mi "rodinná" atmosféra fakulty ve srovnání s 1. LF, pan správce na recepci znal všechny studenty, tak bylo vždy milé si popřát dobré ráno při příchodu do školy.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob výuky i průběh semestru jsou skoro úplně totožné jako v ČR. Skvělou zkušeností byl fakt, že jsme většinou byli 1 student (max. 2) na 1 lékaře. To hodnotím jako obrovskou výhodu. Lékaři na nás měli více času než např. v ČR na celou skupinu a zároveň když je položena otázka musíte se snažit to vymyslet, protože tam není někdo další, kdo by odpověděl za vás. Samozřejmě záleželo na lékaři, jeho angličtině a časových možnostech.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě vypadá hodně podobně jako v ČR i z důvodu blízké kultury. Pro Erasmus studenty byl nespočet akcí organizovaných ESN včetně cestování, aktivit pro lepší poznání Mariboru a studentů navzájem. Univerzita svým studentům poskytuje hlavně velké množství sportovních aktivit. Během týdne probíhá několik halových sportů a lezení, v zimním období jsme měli např. bruslení na zimáku zdarma, do bazénu mohli studenti chodit za 3 eura. Z předmětů byla možnost docházet na hodiny slovinštiny. Naše fakulta pro nás během semestru uspořádala 2 klinické workshopy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině. Myslím, že naše univerzita požadovala pro přijetí úroveň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Maribor je vyloženě studentské město a naprosto klidné. Výhodou byla dochozí vzdálenost kamkoliv. MHD nikdo z mých kamarádů nepoužíval, často jsme využívali sdílená kola. Z města mám obecně takové smíšené pocity, jelikož je to takový mix mezi rakouskou kulturou a balkánským stylem (naštěstí nepřevažuje). To vše ale dokáže přebít nádherná příroda. Město je obklopené horami a kopci, v centru je veliký park a podél řeky vedou cyklostezky. Příroda tedy za mě byla tou nejlepší možností trávení volného času. Co vidět ve městě? Asi zkrátka projít centrum (historická část Lent u řeky, náměstí, kostely,...), z parku vylézt na kopec Piramida nebo Kalvarija odkud je hezky vidět celý Maribor.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi plně pokrylo ubytování na soukromé koleji. Myslím, že dohromady z celkových výdajů mi pokrylo tak 65%. Ceny byly plus mínus stejné jako v ČR. Jako studenti jsme měli obrovské slevy v restauracích a pekárnách.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit lze asi stejně jako kdekoliv jinde - snažit se nakupovat ve slevách, přemýšlet o tom co budu vařit atd. ... Využívala jsem i studentské kupóny na jídlo skrze aplikaci Prehrana. Cena jídla (polévka, salát, hlavní jídlo, ovoce/dezert) byla od 0 do 5 euro (ano opravdu byla místa, kde jsme nemuseli nic platit).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem soukromou kolej - Residence Meljska. Toto ubytování spíš nedoporučuji. Nebylo to úplně čisté prostředí, pan majitel nebyl nakloněn řešit vzniklé problémy. Můj pokoj byl ale výborný. Zkrátka ty společné prostory nebyly úplně ono a umístění této koleje na okraji města v podivné průmyslové čtvrti se zvláštními lidmi taky nic moc. Určitě bych ale znovu zvolila kolej a ne solo apartmán. Ti co byli na apartmánu byli "odříznutí" od našich skupinek na kolejích. Pokoj pro jednoho bych volila znovu, bylo fajn mít i nějaké soukromí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejvíce jsem samozřejmě cestovala po Slovinsku, mimo to jsem se podívala i do Itálie. Nejlepší výlety byly asi na pobřeží (slovinské i italské), Triglavský národní park, Kranjska Gora, Bled, Lipica, Predjamský hrad, Lublaň ... . Upřímně mě úplně nenadchla typická turistická místa jako Benátky a Verona, ale asi to bylo ovlivněné počtem turistů.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině. Myslím, že naše univerzita požadovala pro přijetí úroveň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Obecně Maribor byl skvělou možností na chvilku utéct z hektické Prahy. Předtím mi to možná ani tolik nepřišlo, ale teď po návratu vnímám jak je tady opravdu hodně lidí, v ulicích, obchodech, MHD ... . Obecně i Slovinsko bylo klidnější. Stejně tak i na univerzitě bylo vše takové více rodinné. Pokud někdo méně spěchu, tak je Slovinsko správná volba.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pohorky
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ráda bych předem věděla jak opravdu vypadá čtvrť, ve které byla má kolej.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapilo, kolik úžasných lidí jsem mohla poznat.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvládnout veškeré papírování.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Maribor

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page