databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
zpět na katalog zpráv

University of Maribor

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Cigánková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Cigánková

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

1. Lékařská fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

ubytování

jak lze vyjít se stipendiem

4.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nemocnice v Mariboru byla co se týče vybavení a stáří docela srovnatelná s většinou pražských nemocnic. Co se mi moc líbilo, že doktoři nemusí psát dokumentaci ručně, ale nadiktují údaje na kazetu a tím šetří velké množství času.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studenti medicíny v 6. ročníku oboru všeobecného lékařství se již aktivně podílejí na léčbě pacientů - vyšetřování bez dozoru, účast na vizitě každý den, predeposovani léků, lékařská dokumentace. Zároveň jsou po odděleních rozprostření tak, aby byl maximálně 1 doktor na 1 studenta.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky mediků i nemediků pořádají různé volnočasové akce. Pokud je zájem, je možnost vyučovat slovinské studenty česky. Docela mě překvapilo, jak velký je zájem místních studentů o Erasmus v ČR.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož je slovinština velmi podobná češtině, slovenštině a polštině, tak jsem poslední měsíc Erasmu byla již schopná komunikovat s doktory, sestrami i pacienty ve slovinštině. Angličtina však není problém, v Mariboru většina obyvatel hovoří plynuje anglicky, německy a někteří i italsky. Studenti medicíny často studují z anglických učebnic, jelikož u slovinských učebnic nemají takový výběr.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Velmi příjemné, málo turistů, většina pouze místní obyvatelé, kteří jsou velmi přátelští. V blízkosti hory, příroda, vinice. Tempo života je zde velmi poklidné, oproti Praze velmi příjemná změna.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi vystacilo na pokrytí většiny výdajů. Nejvíc mě stálo ubytování - jednolůžkový pokoj v centru Mariboru se pohybuje okolo 300 eur. Jídlo pro studenty sponzoruje stát, takže za oběd dá student 1-4 eura. Ceny v obchodech jsou srovnatelné či mírně vyšší než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější obchidnejsi řetězce jsou Lidl a Hoffer. Oproti tomu bych se vyhýbala Mercatoru, kde je vše zbytečně předražené.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na soukromém intru v centru Mariboru, který byl blízko všemu, co bylo třeba - minutu od hlavního náměstí, 6 minut pěšky na fakultu, 7 min na hlavní autobusové nádraží, 10min na železniční stanici.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji Záhřeb, Rovinj a Graz. Vše dostupné autobusem. Ze slovinských měst doporučuji Piran, Ljubljanu, Ptuj, Celje, Bled a celý triglavský národní park.