top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Tmějová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Tmějová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Maribor

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem na Faculty of Health Sciences, což byla malá fakulta především pro budoucí zdravotní sestry a nutriční terapeuty. I tak jsem tam našla pár předmětů, které by zapadaly do mého studijního plánu. Vzhledem k tomu, že Erasmus studentů nebylo na této fakultě mnoho, většina předmětů probíhala na individuální domluvě a na fakultě jsem netrávila moc času. Všichni profesoři a další pracovníci univerzity byli velmi vstřícní a přátelští a ochotni se vším nám pomoct.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia v Mariboru se příliš neliší od studia v Praze. Zakončení mých předmětů probíhala převážně formou písemných zkoušek, seminárních prací či ústních prezentací.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Mariboru funguje především studentská organizace ESN (Erasmus Student Network), která pořádá mnoho volnočasových aktivit. Pomáhá tak sbližovat Erasmus studenty v Mariboru, zároveň na tyto akce chodí i hodně slovinských studentů, kteří se rádi seznamují se zahraničními studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celý pobyt v Mariboru jsem komunikovala v angličtině. Většina obyvatel Mariboru, se kterými jsem se setkala byla schopna porozumět a komunikovat v angličtině, takže jsem v této oblasti nezaznamenala žádný problém. Vzhledem k tomu, že některá slova ve slovinštině jsou podobná češtině, nebylo tak složité porozumět některým názvům či jednoduché konverzaci ve slovinštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Maribor jsem si za dobu svého pobytu velmi oblíbila. Maribor má krásné malé historické centrum, které sahá až ke břehu řeky Drávy. Podél řeky je super (cyklo)stezka, která je ideální na běh či procházku. Nad Mariborem se tyčí dva kopce: Piramida (ve Slovinsku se nepoužívá ypsilon) a Kalvarija, to jsou taky parádní místa na procházku nebo piknik a ještě navíc je z nich krásný výhled na město a Mariborské pohoří, které obklopuje Maribor. Maribor je klidné, čisté a přátelské město se spoustou zeleně. V porovnání s Prahou je to maloměsto, což má ale výhodu v tom, že většina Erasmus studentů se zná a není těžké se vzájemně setkávat a trávit společný čas.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá ve Slovinsku vyjít celkem bez problému. Pokud nezapočítám všechny výlety a dovolené v rámci pobytu, vystačilo mi stipendium na ubytování, jídlo a celkový pobyt. Ceny ve Slovinsku jsou srovnatelné s cenami u nás.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Velká výhoda pro studenty v Mariboru jsou studentské kupony na jídlo. Fungují v podstatě jako příspěvek na jídlo, takže se ani moc nevyplatí si vařit. Kupony se dají využít ve většině restaurací v Mariboru prostřednictvím aplikace. V Mariboru jsem nakupovala buď v Lidlu nebo v Hoferu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ze seznamu ubytování pro studenty nabízených v Mariboru jsem si vybrala jednu ze tří možných nesoukromých kolejí. S odstupem času musím říct, že jsem si zvolila tu nejlepší z nich. Kolej Tyrševa je vzdálená 5 minut chůze od centra a hned vedle je krásný obří park, kde studenti s přibývajícími teplotami tráví více a více času. Na této koleji jsou pokoje po dvou a jediné co se může jevit jako nekomfortní je sdílená koupelna a toalety. Řekla bych, že Tyrševa patří k nejlevnějším ubytování dostupných pro studenty, za celý semestr jsem platila okolo 650€ za osobu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Možnost cestovat jak po Slovinsku, tak i po okolních státech jsem využila naplno, vzhledem k tomu, že jsem jela vlastním autem. Dá se však i všude dobře dostat Flixbusem, z Mariboru je v nabídce hodně spojů. Navštívila jsem několik měst v Itálii, Chorvatsku a také Černou Horu. Co se týká míst ve Slovinsku, k návštěvě bych doporučila Piran, Lublaň, Ptuj a samozřejmě Triglavský národní park, kde je mnoho přírodních zajímavostí, které stojí za vidění. Osobně bych doporučila Velikou Planinu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celý pobyt v Mariboru jsem komunikovala v angličtině. Většina obyvatel Mariboru, se kterými jsem se setkala byla schopna porozumět a komunikovat v angličtině, takže jsem v této oblasti nezaznamenala žádný problém. Vzhledem k tomu, že některá slova ve slovinštině jsou podobná češtině, nebylo tak složité porozumět některým názvům či jednoduché konverzaci ve slovinštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Maribor je velmi milé a pohodové město. Všude se dá dojít pěšky, takže si člověk odpočine od přeplněných tramvají a metra. Zdá se, že většina lidí v Mariboru nikam nespěchá a město tak působí klidným dojmem. Slovinsko není daleko od Česka, takže kdo chce mít stálou možnost finančně a časově nenáročné návštěvy domova, myslím, že Slovinsko je to pravé místo. Zároveň tato země nabízí krásnou přírodu a možnost dobře dostupného vycestování do okolních měst/států.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vlastní polštář.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Většina lidí z univerzity se snaží Erasmus studentům maximálně pomoct a snaží se, aby si pobyt na jejich univerzitě užili.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že jsem neměla moc nabitý rozvrh, zapsala jsem si pouze 4 předměty. Tím pádem jsem měla hodně volného času :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Rozloučení s novými přáteli.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Maribor

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page