top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

David Šoun

Autor(ka):

fakulta:

David

Šoun

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

David je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

David

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Maribor

praktická stáž

studijní pobyt

Jak David hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Mariboru má velké množství fakult z nichž některé sídlí mimo samotný Maribor. Já konkrétně studoval na Filozofické fakultě, která je na kraji města (cca 15-20 minut pěšky od centra). Budova sice nepatří k nejmodernějším, ale vybavená a pohodlná je. Budova rektorátu se nachází v centru města. Budova je sice historické, ale její interiér je velice moderní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na Erasmu jsem studoval geografii a nebylo nás tam příliš mnoho. Proto nebyly předměty vyučovány klasickým způsobem. Všechny odborné předměty byly formou konzultací a semestrálních projektů. Některé předměty začínají velice pozdě (jeden předmět začal až v dubnu). Učitelé jsou velice sympatičtí a ochotní pomáhat. Zkouška proběhla většinou formou seminární práce a následné prezentace práce místním studentům. Studijní oddělení funguje velice efektivně a komunikace je velice rychlá.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano, ano a ano. Je tu celá řada spolků, která pořádá seznamovací aktivity v prvních týdnech, ale zároveň i různé akce během celého semestru. Chodí se bruslit, jezdí se na výlety a nebo se třeba společně sledovala Eurovize. Univerzita nabízí i studium Slovinštiny pro studenty Erasmu. Jo a dám se tam lyžovat hned na kraji města (dojedete tam MHD).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Nejsou příliš velké. Je třeba se umět dorozumět a komunikovat o svém předmětu, ale není třeba být na úrovni rodinného mluvčího. Ve Slovinsku mluví všichni lidi Anglicky a často i Německy. A když je nejhůře, tak to jde zkusit i s Češtinou, protože se Slovinštinou máme spoustu společného.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je super. Je to velice klidné město, ale pro milovníky nočního života je tu i spousta nočních klubů. Město nabízí kina, Europark, bowling a asi všechno co by člověk mohl potřebovat. Ve městě funguje skvělý systém půjčování městských kol a to jen za 2 € na rok. Ano dvě eura. Stejně tak je skvělá infrastruktura pro kola. Pruh pro kola je v každé ulici a to v obou směrech. Ty jsou navíc spojeny s chodníky a ne silnicí, takže je to mnohem pohodlnější a bezpečnější. Stejně tak jsou řidiči velmi ohleduplní k chodcům a cyklistům. Všechno je velice blízko sebe. Nejvzdálenější místo je Bauhaus, kterému jde člověk cca 50 minut. Vše ostatní je pěšky do 15 minut. Na kole kolem 5 minut. Je zde též spousta krásných parků například, když si chcete číst. Restaurace jsou zde velice dobré. Jsou zde skvělé pekárny, které často fungují 24 hodin denně. Stejně tak je tu hodně supermarketů. Do Intersparu si doporučuju pořídit kartičku, ušetříte docela hezký peníze. Velký pozor na neděle, všechny obchody jsou zavřené. Prakticky všude berou karty. Město je i dost inkluzivní. Výhodou i nevýhodou města je jeho velikost. Je to velice sympatické město a pohodlné pro život. Může však po chvíli omrzet.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Úplně v pohodě. Zaplatil jsem jídlo, ubytování na koleji (a to na té dražší) a zbyly i peníze na výlety, suvenýry a další věci například na výbavu pokoje. Ceny v zemi jsou trošku dražší, ale ne o moc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně využívejte kupóny na obědy. Můžete chodit do většiny restaurací a stát vám proplatí cca 2,5€ a zbytek doplatíte vy. Což v některých případech znamená doplatit 2 € a někdy 4,5 €. Ale vždy v tom máte neomezeně vody, hlavní jídlo, jablko a salát nebo polívku (někdy obojí).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jsou zde dvě koleje. Jedna větší a jedna menší (cca 20 míst). Já byl v té menší a rozhodně doporučuju. Je sice o 200 € na semestr dražší, ale je to moderní barák, velkou kuchyní (každých 10 studentů má svojí), v budově je fitko, studovna, atd... Pokoje moderní, ale ty barvy nemusí všem sednout. K budově je i parkoviště, stanice městských kol a poměrně blízko centru. Supermarket je 3 minuty pěšky, kino 10 minut. Pokoj je pro 2 lidí a dva pokoje sdílí zamikací koupelnu se sprchou a záchodem. Ta levnější kopej je na kraji města, má mnohem horší lokaci, ale je u ji hned Lidl. Kolej je spojena se ZŠ skrze kterou musíte projít (doslova máte na druhé straně chodby třídy). Budova je též starší a hůře vybavená a kuchyň malá. Ale nabízí i pokoje pro jednoho, pokud chcete Rozhodně se vyplatí připlatit za modernější kolej. Stipendium je dostatečné, takže i s příplatkem zaplatíte jídlo a ještě vám zbyde.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Maribor je v tomhle super. Do tří hodin autem nebo Flixbusem jste ve Vídni, Lublaň, Záhřebu, Budapešti, Trieste a spousta přírodních parků. Určitě bych doporučil navštívit park Velika Planina.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Nejsou příliš velké. Je třeba se umět dorozumět a komunikovat o svém předmětu, ale není třeba být na úrovni rodinného mluvčího. Ve Slovinsku mluví všichni lidi Anglicky a často i Německy. A když je nejhůře, tak to jde zkusit i s Češtinou, protože se Slovinštinou máme spoustu společného.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Asi vše co jsem napsal výše. Rozhodně je to super místo a klidně bych jel znovu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Maribor

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page