univerzita ve Vídni

foto: Véronique Lowther-Harris

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Vídeň byla po staletí neodmyslitelně spjata i s historií naší země a každému se při vyslovení jejího jména vybaví věci jako řízek, habsburské mocnářství, plejáda hudebních skladatelů nebo kavárenská kultura.

Měli bychom si ale připomenout, že Vídeň byla vždy excelentní zejména v oblasti vzdělávání a umění: v metropoli na Dunaji je možné studovat na více než dvaceti menších či větších univerzitách či vyšších odborných školách a studenti tvoří více než desetinu bezmála dvoumilionové populace.

Mezi věhlasnými školami dominuje Universität Wien, třetí nejstarší univerzita střední Evropy a vůbec nejstarší v německy mluvícím světě. Má 15 fakult, 4 univerzitní centra a nabízí studium ve více než 175

programech. Její prestiž kromě pravidelného 

skvělého umístění v žebříčcích nejlepších vysokých škol světa podtrhuje hned 15 laureátů Nobelovy ceny a množství známých absolventů, mezi nimiž nechybí taková jména jako skladatel Mahler, genetik Mendel, ekonom Hayek či sám prezident Masaryk.

Zahraniční studenti obvykle musejí platit nemalé školné, to se vás však na Erasmu týkat nebude. Vídeň je navíc jen pár hodin cesty, takže budete stále v kontaktu se svými blízkými. Nechybí samozřejmě studentské organizace jako ESN a další, které vám v začátcích pomohou a během semestru nabídnou bohatý program. A je toho tolik, že to za semestr sotva jde stihnout.

foto: Anička Matoušková
zdroj: University of Vienna

DOPRAVA

Dostat se do Vídně je velmi snadné: nasednete na vlak (ČD, Regiojet) nebo autobus (Flixbus, Regiojet), v obou případech zaplatíte kolem 400 Kč a za asi 4,5 hodiny vystoupíte na Wien Hauptbahnhof, případně na Wien Erdberg.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Vídeň disponuje vynikajícím systémem hromadné dopravy, který zahrnuje autobusy, tramvaje i metro a vlaky projíždějící městem.  Studentům se doporučuje pořídit si za tzv. semesterticket, jenž stojí 75 € (pokud má student ve Vídni přihlášený trvalý pobyt, jinak stojí jízdenka 150 €) a je platný 5 měsíců vždy po dobu semestru (zimní od září do ledna, letní od února do června).

Vídeň je nicméně ideální také pro cyklisty: město je hustě protkáno sítí cyklostezek, po nichž se dá snadno dojet kamkoli.

BLOGER TIP

Vídeňská MHD má velmi dobrou aplikaci (v němčině a angličtině), kam si lze nahrát jízdenku a především kde je možné si najít trasu s velmi detailními informacemi. 

Z Vídně do většiny větších měst v Rakousku se lze dopravovat po železnici. Rakouské vlaky mají oproti železnici v Česku vyšší úroveň (komfort ve vlacích, méně zpoždění), ale vyšší cenu. Například asi hodinová jízda osobním vlakem z centra Vídně do města Retz stojí na nádraží i při nákupu přes internet asi 20 €. Jízdenky se také většinou kupují pro konkrétní vlak, otevřené celodenní jízdenky bývají až o 100 % dražší. Cesty dálkovými vlaky doporučuji zakoupit dopředu přes internet, ale i tak bývají ceny výrazně dražší, než u časově a vzdálenostně srovnatelných tras v Česku.

Do rakouských i zahraničních měst v okolí Vídně se lze levně a pohodlně přepravovat autobusy (především společnost Flixbus). Například zhruba dvouapůlhodinová jízda do Grazu (Štýrského Hradce) stojí kolem 15 €, do hodinu a čtvrt vzdálené Bratislavy se dá dostat za asi 5 €.

Tomáš
NEKOLIK POZNÁMEK K MHD

UBYTOVÁNÍ

Vídeňská univerzita nabízí místa na kolejích hned několika organizací, s nimiž spolupracuje. Ceny jsou velmi rozmanité, dle zkušeností se nejčastěji pohybují mezi 300 – 450 € za měsíc. Kapacita kolejí je zpravidla obstojná, avšak vzhledem k obrovské popularitě Vídně absolventi mobility důrazně doporučují ubytování vyřizovat s předstihem minimálně tří měsíců. Místní sekce ESN spravuje mimo jiné facebookovou skupinu ESN – Living in Vienna.

Ubytování se dá sehnat prostřednictvím několika internetových portálů, například HousingAnywhere, také v soukromí, avšak nájmy se zde šplhají až k 1000 € a je proto nutné je brát pouze jako krajní možnost.

FINANCE

Je nutné počítat s tím, že Vídeň patří k těm dražším destinacím.

Značnou část přiděleného stipendia vás bude stát samotné ubytování, většina potravin je dle zkušeností o 50-100 % dražší. Stravování lze řešit nejlevněji vlastním vařením na kolejích, případně v menzách, polední menu v restauracích stojí okolo 10 €.

Nicméně pro studenty pod 26 let se u řady věcí se dají najít zajímavé slevy, kromě již zmiňované dopravy zejména v oblasti sportu a kultury: sport se dá provozovat v rámci univerzity zdarma a například takřka ve všech muzeích se pro studenty nabízí výhodné roční vstupenky. Časté jsou také dny, kdy je vstup někam zdarma, typicky první neděli v měsíci.

BLOGER TIP

Já jsem bydlel na koleji Studentenheim Rudolfinum v ulici Mayerhofgasse. Dvoulůžkový pokoj vyšel na 236 € na osobu, poslední dva měsíce jsem stejný pokoj obýval sám za cenu 320 €. Pokoj měl společné sociální zařízení a kuchyni na patře. Čistota celé koleje byla na vysoké úrovni, na koleji byl klid a zároveň možnost využívat studovnu, posilovnu, pokoj pro pořádání párty nebo pokoj pro sledování kina. Kolej má vynikající dopravní dostupnost.

Bydlení jsem měl zařízené v červenci (tj. asi dva a půl měsíce před odjezdem). O koleje je obecně poměrně velký zájem, doporučuju bydlení řešit tři až pět měsíců předem.

Tomáš

BLOGER TIP

Moje průměrná útrata byla asi 18 € denně, přičemž do této částky nezapočítávám MHD, bydlení a výlety mimo Vídeň. V průměru tedy jsem za měsíc utratil 700 – 800 € (bez vícedenních výletů mimo Vídeň). Vyšší útraty byly způsobeny tím, že jsem se zhruba třikrát do týdne stravoval v restauracích. Na začátku pobytu jsem také musel zakoupit poměrně dost věcí, které na koleji chyběly (polštář, peřina, hrnec). Menzy nejsou ve Vídni výrazně levnější než restaurace; nejlevnější teplé jídlo představují stánky s kebabem, které jsou téměř na každém rohu.

Stipendium 519 € podle mého názoru pokryje celé náklady pouze velmi obtížně (pravděpodobně v případě využití nejlevnějšího bydlení a téměř výhradním stravování se doma). Osobně bych doporučil pobyt dofinancovat z jiných zdrojů, aby si student mohl výjezd více užít.

Tomáš

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

6

Dobrá poloha pro poznávání střední Evropy – do pěti hodin autobusem nebo vlakem se dá dostat například do Budapešti, Bratislavy, Grazu, Innsbrucku atd.Tomáš

Atmosféra multietnického a přitom stále „středoevropského“ města. Do Vídně se stěhovali lidé z celé Habsburské monarchie a později z celého světa. Pro město je tedy „přirozené“, že v něm žijí lidé z celého světa. Jednou z významných skupin migrantů s historickou tradicí jsou i Češi – ve Vídni například od devatenáctého století existuje česká katolická farnost.Tomáš

Velmi milé přijetí v Katholische Hochschule Gemeinde (Karolické vysokoškolské farnosti). Farnost pořádá přes semestr řadu akcí (Welcome Evening, výuka němčiny, přednášky, besedy atd.) a každou neděli slaví studentskou bohoslužbu v kostele Votivkirhce.Tomáš

Vídeň je městem kultury: celá městská oblast Museumquartier je věnována výstavám umění, město je rovněž nekonečnou studnicí pro studium historické i moderní architektury. Ve Vídni žili prominentní hudební skladatelé a v souladu s touto tradicí hostí Vídeň bezpočet hudebních či divadelních festivalů.

Obří univerzitní knihovna je největší knihovnou v celém Rakousku a studijní materiály tu najde opravdu úplně každý bez ohledu na obor studia.

Zachovalá příroda v samotném města a jeho blízkém okolí, kde lze provozovat pěší turistiku. Pěkné trasy jsou v kopcích na západě Vídně nebo kolem města Baden na jih od Vídně. Ve Vídni lze také běhat v parcích s minimem lidí – například asi dvacet kilometrů dlouhý Donauinsel (Dunajský ostrov). Tomáš

5

IMG_3729.jpg

proč Vídeň? 7,8,9,10

Katka Krejčová ve svém článku přináší další výmluvné důvody proč je rakouská metropole tím pravým místem pro vás pobyt a doplňuje tak náš seznam. 

KAM DÁL?

University of Vienna
International Office
Universitätsring 1
1010 Vienna


mail international.office@univie.ac.at 

facebook www.facebook.com/international.univie/

ZAUJALA TĚ VÍDEŇ? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Vídeň?

(jako my víme, že víte, ale máme rádi mapky:)

PSALI JSME O VÍDNI

FOTOGALERIE

stát

Rakousko

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina

519

euro

(od ZS 20/21) 

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

91 000

28

4:30 hod. jízdy

154

1365

Euro

1:00 h

text vznikl v spolupráci s našimi blogery ve Vídni

KATEŘINA

KREJČOVÁ

TOMÁŠ

ZAVADIL

VÉRONIQUE LOWTHER-HARRIS

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

I

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

I

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

I

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

I

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

I

3:30

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

I

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

I

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

I

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

4:30

I

1:00

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

I

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

I

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

I

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

doba jízdy/letu