10.jpeg

univerzita ve Vídni

foto: Véronique Lowther-Harris

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Vídeň byla po staletí neodmyslitelně spjata i s historií naší země a každému se při vyslovení jejího jména vybaví věci jako řízek, habsburské mocnářství, plejáda hudebních skladatelů nebo kavárenská kultura.

Měli bychom si ale připomenout, že Vídeň byla vždy excelentní zejména v oblasti vzdělávání a umění: v metropoli na Dunaji je možné studovat na více než dvaceti menších či větších univerzitách či vyšších odborných školách a studenti tvoří více než desetinu bezmála dvoumilionové populace.

Mezi věhlasnými školami dominuje Universität Wien, třetí nejstarší univerzita střední Evropy a vůbec nejstarší v německy mluvícím světě. Má 15 fakult, 4 univerzitní centra a nabízí studium ve více než 175

programech. Její prestiž kromě pravidelného 

skvělého umístění v žebříčcích nejlepších vysokých škol světa podtrhuje hned 15 laureátů Nobelovy ceny a množství známých absolventů, mezi nimiž nechybí taková jména jako skladatel Mahler, genetik Mendel, ekonom Hayek či sám prezident Masaryk.

Zahraniční studenti obvykle musejí platit nemalé školné, to se vás však na Erasmu týkat nebude. Vídeň je navíc jen pár hodin cesty, takže budete stále v kontaktu se svými blízkými. Nechybí samozřejmě studentské organizace jako ESN a další, které vám v začátcích pomohou a během semestru nabídnou bohatý program. A je toho tolik, že to za semestr sotva jde stihnout.

18.jpeg
foto: Anička Matoušková
zdroj: University of Vienna

DOPRAVA

Dostat se do Vídně je velmi snadné: nasednete na vlak (ČD, Regiojet) nebo autobus (Flixbus, Regiojet), v obou případech zaplatíte kolem 400 Kč a za asi 4,5 hodiny vystoupíte na Wien Hauptbahnhof, případně na Wien Erdberg.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Vídeň disponuje vynikajícím systémem hromadné dopravy, který zahrnuje autobusy, tramvaje i metro a vlaky projíždějící městem.  Studentům se doporučuje pořídit si za tzv. semesterticket, jenž stojí 75 € (pokud má student ve Vídni přihlášený trvalý pobyt, jinak stojí jízdenka 150 €) a je platný 5 měsíců vždy po dobu semestru (zimní od září do ledna, letní od února do června).

Vídeň je nicméně ideální také pro cyklisty: město je hustě protkáno sítí cyklostezek, po nichž se dá snadno dojet kamkoli.

BLOGER TIP

Vídeňská MHD má velmi dobrou aplikaci (v němčině a angličtině), kam si lze nahrát jízdenku a především kde je možné si najít trasu s velmi detailními informacemi. 

Z Vídně do většiny větších měst v Rakousku se lze dopravovat po železnici. Rakouské vlaky mají oproti železnici v Česku vyšší úroveň (komfort ve vlacích, méně zpoždění), ale vyšší cenu. Například asi hodinová jízda osobním vlakem z centra Vídně do města Retz stojí na nádraží i při nákupu přes internet asi 20 €. Jízdenky se také většinou kupují pro konkrétní vlak, otevřené celodenní jízdenky bývají až o 100 % dražší. Cesty dálkovými vlaky doporučuji zakoupit dopředu přes internet, ale i tak bývají ceny výrazně dražší, než u časově a vzdálenostně srovnatelných tras v Česku.

Do rakouských i zahraničních měst v okolí Vídně se lze levně a pohodlně přepravovat autobusy (především společnost Flixbus). Například zhruba dvouapůlhodinová jízda do Grazu (Štýrského Hradce) stojí kolem 15 €, do hodinu a čtvrt vzdálené Bratislavy se dá dostat za asi 5 €.

Tomáš
NEKOLIK POZNÁMEK K MHD
21.png

UBYTOVÁNÍ

Vídeňská univerzita nabízí místa na kolejích hned několika organizací, s nimiž spolupracuje. Ceny jsou velmi rozmanité, dle zkušeností se nejčastěji pohybují mezi 300 – 450 € za měsíc. Kapacita kolejí je zpravidla obstojná, avšak vzhledem k obrovské popularitě Vídně absolventi mobility důrazně doporučují ubytování vyřizovat s předstihem minimálně tří měsíců. Místní sekce ESN spravuje mimo jiné facebookovou skupinu ESN – Living in Vienna.

Ubytování se dá sehnat prostřednictvím několika internetových portálů, například HousingAnywhere, také v soukromí, avšak nájmy se zde šplhají až k 1000 € a je proto nutné je brát pouze jako krajní možnost.

FINANCE

Je nutné počítat s tím, že Vídeň patří k těm dražším destinacím.

Značnou část přiděleného stipendia vás bude stát samotné ubytování, většina potravin je dle zkušeností o 50-100 % dražší. Stravování lze řešit nejlevněji vlastním vařením na kolejích, případně v menzách, polední menu v restauracích stojí okolo 10 €.

Nicméně pro studenty pod 26 let se u řady věcí se dají najít zajímavé slevy, kromě již zmiňované dopravy zejména v oblasti sportu a kultury: sport se dá provozovat v rámci univerzity zdarma a například takřka ve všech muzeích se pro studenty nabízí výhodné roční vstupenky. Časté jsou také dny, kdy je vstup někam zdarma, typicky první neděli v měsíci.

IMG_3865.jpg
IMG_3787.jpg
IMG_3836.jpg
IMG_3868.jpg

BLOGER TIP

Já jsem bydlel na koleji Studentenheim Rudolfinum v ulici Mayerhofgasse. Dvoulůžkový pokoj vyšel na 236 € na osobu, poslední dva měsíce jsem stejný pokoj obýval sám za cenu 320 €. Pokoj měl společné sociální zařízení a kuchyni na patře. Čistota celé koleje byla na vysoké úrovni, na koleji byl klid a zároveň možnost využívat studovnu, posilovnu, pokoj pro pořádání párty nebo pokoj pro sledování kina. Kolej má vynikající dopravní dostupnost.

Bydlení jsem měl zařízené v červenci (tj. asi dva a půl měsíce před odjezdem). O koleje je obecně poměrně velký zájem, doporučuju bydlení řešit tři až pět měsíců předem.

Tomáš
21.png

BLOGER TIP

Moje průměrná útrata byla asi 18 € denně, přičemž do této částky nezapočítávám MHD, bydlení a výlety mimo Vídeň. V průměru tedy jsem za měsíc utratil 700 – 800 € (bez vícedenních výletů mimo Vídeň). Vyšší útraty byly způsobeny tím, že jsem se zhruba třikrát do týdne stravoval v restauracích. Na začátku pobytu jsem také musel zakoupit poměrně dost věcí, které na koleji chyběly (polštář, peřina, hrnec). Menzy nejsou ve Vídni výrazně levnější než restaurace; nejlevnější teplé jídlo představují stánky s kebabem, které jsou téměř na každém rohu.

Stipendium 519 € podle mého názoru pokryje celé náklady pouze velmi obtížně (pravděpodobně v případě využití nejlevnějšího bydlení a téměř výhradním stravování se doma). Osobně bych doporučil pobyt dofinancovat z jiných zdrojů, aby si student mohl výjezd více užít.

Tomáš

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

6

Dobrá poloha pro poznávání střední Evropy – do pěti hodin autobusem nebo vlakem se dá dostat například do Budapešti, Bratislavy, Grazu, Innsbrucku atd.Tomáš

Atmosféra multietnického a přitom stále „středoevropského“ města. Do Vídně se stěhovali lidé z celé Habsburské monarchie a později z celého světa. Pro město je tedy „přirozené“, že v něm žijí lidé z celého světa. Jednou z významných skupin migrantů s historickou tradicí jsou i Češi – ve Vídni například od devatenáctého století existuje česká katolická farnost.Tomáš

Velmi milé přijetí v Katholische Hochschule Gemeinde (Karolické vysokoškolské farnosti). Farnost pořádá přes semestr řadu akcí (Welcome Evening, výuka němčiny, přednášky, besedy atd.) a každou neděli slaví studentskou bohoslužbu v kostele Votivkirhce.Tomáš

Vídeň je městem kultury: celá městská oblast Museumquartier je věnována výstavám umění, město je rovněž nekonečnou studnicí pro studium historické i moderní architektury. Ve Vídni žili prominentní hudební skladatelé a v souladu s touto tradicí hostí Vídeň bezpočet hudebních či divadelních festivalů.

Obří univerzitní knihovna je největší knihovnou v celém Rakousku a studijní materiály tu najde opravdu úplně každý bez ohledu na obor studia.

Zachovalá příroda v samotném města a jeho blízkém okolí, kde lze provozovat pěší turistiku. Pěkné trasy jsou v kopcích na západě Vídně nebo kolem města Baden na jih od Vídně. Ve Vídni lze také běhat v parcích s minimem lidí – například asi dvacet kilometrů dlouhý Donauinsel (Dunajský ostrov). Tomáš

5

IMG_3729.jpg

proč Vídeň? 7,8,9,10

Katka Krejčová ve svém článku přináší další výmluvné důvody proč je rakouská metropole tím pravým místem pro vás pobyt a doplňuje tak náš seznam. 

KAM DÁL?

University of Vienna
International Office
Universitätsring 1
1010 Vienna


mail international.office@univie.ac.at 

facebook www.facebook.com/international.univie/

ZAUJALA TĚ VÍDEŇ? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Vídeň?

(jako my víme, že víte, ale máme rádi mapky:)

PSALI JSME O VÍDNI

FOTOGALERIE