top of page

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

Meziuniverzitní dohody

Univerzita Karlova uzavírá partnerské dohody s univerzitami po celém světě. Vyjet díky nim můžeš třeba do Spojených států, Ruska, do Koreje nebo do Austrálie. A funguje to i naopak – díky bilaterálním dohodám přivítáme každý semestr na naší alma mater desítky zahraničních studentů, kteří naopak vyrážejí na zkušenou do Prahy.

Kdy a jak podat přihlášku?

Výběrové řízení probíhá dvakrát ročně (na jaře a na podzim - pro pobyty v následujícím roce). Přihlášky jsou podávány prostřednictvím online aplikace, podrobnější informace jsou k dispozici v manuálu.

Výběrko je dvoukolové, přičemž nejdříve vybírá mezi svými studenty fakulta, která pak postoupí úspěšné kandidáty do rektorátního výběrového řízení. Tam směřují přihlášky ze všech participujících fakult. Výběr probíhá na základě stanovených kritérií, které si určitě dopředu nastuduj – pomůžou Ti s přípravou dokumentů k přihlášce a zjistíš, co vlastně univerzita očekává od studentů, kteří ji mají reprezentovat v zahraničí. Roli hraje samozřejmě prospěch, ale také souvislost výjezdu se studiem a studijní plány v zahraničí.

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png

A co bude pak?

Pokud uspěješ v rektorátním kole, staneš se univerzitním kandidátem pro výměnný pobyt. Za asistence příslušného univerzitního koordinátora pro danou oblast musíš ještě projít „příjímacím řízením“ na partnerské univerzitě, která rozhodne o tvém přijetí. Pokud ale svou přihlášku správně připravíš, jedná se spíš o formalitu.

Kam mohu vyjet?

Tvoje fakulta participuje na konkrétních meziuniverzitních smlouvách. V našem chytrém filtru si můžeš snadno zjistit, které univerzity se ti nabízejí (platnost dohody si ověř na  své fakultě z důvodu častých změn).

Je to složité?

Na papíře a takhle letem světem se může výjezd přes „meziuniverzitky“ zdát jako hodně složitý a pracný. Nebudeme ti nic zastírat – administrativa může být někdy o trochu složitější, než je tomu třeba u známého programu Erasmus, ale určitě to hravě zvládneš. Když se ztratíš, vždycky je na koho se obrátit a koho se zeptat – ať už na domácí univerzitě nebo na té zahraniční.

Odměnou Ti bude nezapomenutelná studijní zkušenost z prestižní světové univerzity, jakou má v Česku jen málo lidí, poznání odlišného prostředí a kultury i neodolatelný zářez do CVčka.

bottom of page