top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Picková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Picková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stockholm University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 1 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita ve Stockholmu má skvělou polohu, není daleko od centra města, je to jen pár stanic metrem, ale zároveň se nachází ve velkém kampusu, který je součástí národního městského parku. Kromě šesti výškových budov, které jsou hlavním centrem kampusu, je tam tedy také spousta přírody, nedaleko je jezero, z knihovny je výhled přímo do zeleně (případně v zimě na hromady sněhu venku).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Stockholmu je semestr rozdělený na dvě periody, přičemž výměnní studenti mají v každé periodě jen jeden předmět. Pro výměnné studenty je v každé periodě k dispozici zhruba šest předmětů, ty se vybírají před začátkem semestru prostřednictvím formuláře, ve kterém si každý sestaví pořadí preference předmětů, univerzita se mu následně snaží přidělit jeho první volbu pro obě periody, první však není garantovaná, a tak může klidně dojít až na některou z následujících voleb. Na konkrétním předmětu pak záleží jak způsob výuky, tak následná zkouška či zakončení. Měla jsem jak předmět, který se zakončoval písemnou zkouškou a výuka během periody neprobíhala tak často (třeba se stalo, že jsem týden a půl neměla žádnou hodinu), tak předmět, jehož zakončením byla esej a její následná obhajoba a výuka probíhala každý týden přibližně stejně. Způsob zakončení se dá najít ještě před výběrem předmětů na stránkách univerzity.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Co se týká života na univerzitě, musí si člověk umět poradit tak trochu sám a informace si sám zjistit. Funguje jeden velký celouniverzitní spolek, jehož členství je v podstatě podmínkou pro život ve Stockholmu, jejich členská kartička je něco jako pro nás ISIC a na základě ní lze získat spoustu studentských slev, včetně té nejdůležitější na MHD (to je drahé i s tou slevou, ale jinak je to extrém). Dále fungují spolky pro jednotlivé obory, já jsem měla zkušenost s tím právnickým, do kterého jsem se hlásila ještě před příjezdem do Stockholmu, nakonec jsem ale zjistila, že pro výměnné studenty se to členství vlastně moc nevyplatí, protože je pro ně pořádáno pár úvodních aktivit (kde není potřeba být členem), ale jinak se spolky soustředí hlavně na švédské studenty. Moc aktivit od univerzity tedy není a člověk si program musí zařídit převážně sám. Je možnost navštěvovat kurzy švédštiny jako volitelný předmět.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Švédsku jde všechno vykomunikovat v angličtině, kterou všichni umí, byť se člověk nesmí nechat odradit tím, že se často netváří moc nadšeně na to, že jí mají mluvit. Na univerzitě je ale i spousta učitelů ze zahraničí a v podstatě s každým se dá domluvit anglicky. Požadavek univerzity byl B2 až C1, ale není požadován certifikát.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Stockholm je pro mě městem, které má všechno. Jsou tam moderní budovy se spoustou obchodů a kanceláří, ale také historické centrum s malými uličkami, přístav a spousta přírody, za kterou ani není třeba vyjíždět daleko z centra. Je to město na ostrovech, ať už je to Gamla Stan, tedy tzv. Staré město s původními budovami a zmíněnými uličkami, Djurgården, což je ostrov plný muzeí, od muzea Vasa po muzeum Abby a také obrovský zábavní park, nebo Södermalm, "hipsterská" část Stockholmu se spoustou kaváren a krásnými výhledy. Na to, že je hlavním městem Švédska, je Stockholm hodně klidný a vlastně ne tak velký, ve všední dny je ve městě už kolem sedmé večer úplný klid a když je tam člověk delší dobu, začne to pomalu vypadat, že už všechno viděl a zažil. Moje oblíbená místa byla hlavně dvě: Kungsträdgården a Skinnarviksberget. Kungsträdgården je park v úplném centru města, je obrovský a vede až k vodě, odkud je výhled na Královský palác. Uprostřed parku se nachází velká plocha s pódiem, kde se čas od času konají akce, v zimě se tam bruslí nebo se člověk třeba dostane na trhy s vikingskými nástroji. Skinnarviksberget se nachází na zmíněném ostrově Södermalm, je to vyhlídka na skále, ze které je nejkrásnější výhled na celé město. Dokud je ve Švédsku hezké počasí, je to ideální místo na piknik.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Byť je Švédsko na severu a je tak známé pro svou drahotu, rozhodně není v porovnání s Norskem nebo Dánskem až tak cenově přepálené. Ceny jsou samozřejmě vyšší než v ČR, ale člověku zbyde každý měsíc něco ze stipendia, protože ubytování není tak drahé, takže se část nákladů na jídlo a další věci dá pokrýt i z toho. Celkově bych řekla, že stipendium pokryje celé ubytování za celou dobu (platí se totiž předem) a pak tak 20% dalších nákladů měsíčně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě to nejdůležitější je mít studentskou kartičku, o které jsem psala výše, na základě ní je sleva 50% na MHD, což znamená obrovskou úsporu, MHD je totiž asi nejdražší výdaj, co ve Švédsku je. Co se týká obchodů, tak nejdražší řetězce jsou ICA a Coop, těm se pokud možno snažit vyhýbat (byť zrovna ty jsou bohužel nejblíž kolejím), nejlepší je naopak Willy (to je něco trochu jako Lidl), případně Hemköp, to je cenově takový průměr.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě je nejlepší (co se týká financí) bydlet na kolejích. Ubytování však bohužel není zaručené, takže jsem měla i kamarády, co si ubytování hledali sami (a to přes soukromé koleje, případně sdílený byt, jejich bydlení bylo daleko hezčí, ale zároveň daleko dražší). Hlásí se přes stránky kolejí, přičemž o všem chodí informační maily. Jsou tam tři hlavní koleje, a to Lappis, Kungshamra a Idun. Lappis je i co se týká polohy, vybavení, tak studentského života nejlepší, Kungshamra je starší a je trochu dál od univerzity, pořád ale není daleko. Idun je pak v centru, přičemž je tam možnost sdílet pokoj, nebo ho mít pro sebe, to je ale pak dražší. Mně byla skrz jejich kolejní systém (který funguje náhodně), přiřazena Kungshamra, hodně tichá kolej, kde bydlí spíše starší studenti, pokoje (a hlavně koupelna) jsou starší a často se mi něco rozbíjelo nebo nefungovalo. Trávila jsem tedy hodně času spíše u kamarádů na jiných kolejích.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Stockholm má výhodnou polohu na poznávání Skandinávie, určitě bych doporučila výlet na sever za polární kruh, město Kiruna se stalo asi mým nejoblíbenějším ve Švédsku a vidět polární záři je speciální zážitek. Byla jsem pak také v Norsku, a to v Oslu a Bergenu, tam je výhoda velmi častých a krátkých letů, takže je určitě škoda je nevyužít. Další výlety, na kterých jsem nebyla, ale určitě stojí za to, jsou určitě jih Švédska, Kodaň, případně Helsinki, kam se hodně cestuje trajektem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Švédsku jde všechno vykomunikovat v angličtině, kterou všichni umí, byť se člověk nesmí nechat odradit tím, že se často netváří moc nadšeně na to, že jí mají mluvit. Na univerzitě je ale i spousta učitelů ze zahraničí a v podstatě s každým se dá domluvit anglicky. Požadavek univerzity byl B2 až C1, ale není požadován certifikát.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Švédsko je určitě výjimečné pro svou přírodu a možnost objevování Skandinávie, je to krásná země. Co jsem si odnesla jako největší plus bylo to, že jsem se naučila velké samostatnosti, protože hodně věcí si člověk musí vyřešit a zjistit sám. Co se týká univerzity, doporučila bych jí někomu, kdo nechce až tolik času trávit ve škole a nevadí mu nepravidelný rozvrh a upřednostní naopak spíše zážitky a klid.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplou zimní bundu, a to už na začátku pobytu. Odjela jsem v srpnu s tím, že jí zatím nebudu potřebovat a že si jí nechám cca v listopadu poslat z domova poštou, nakonec jsem o balíček prosila už v září.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V průběhu semestru se rozvrh bude ještě dost měnit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Doprava je ta nejdražší položka. Jak jsem psala, tak se to finančně i se stipendiem dalo zvládnout, ale doprava je hodně drahá.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít si pravidelný rytmus. To je celkově na Erasmu složitější, zvyknout si na to prostředí a najít si tam pravidelnosti a režim.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Stockholm University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page