top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Daniel Čermák

Autor(ka):

fakulta:

Daniel

Čermák

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Daniel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Daniel

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stockholm University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Daniel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakultní koordinátorka na chemické sekci je opravdu velmi milá, vždy jsem se tak dozvěděl to, co jsem potřeboval, a necítil jsem se nikdy na univerzitě ztracený. Skvělé sociální prostředí v rámci kampusu a nedalekých kolejí dále vytváří skoro nekonečné možnosti, jak strávit den, nejde tedy jen o systém vzbudit se, najíst se, učit se, jít spát.

Jediné, co je nutno podotknout je to, že celý kampus univerzity byl postaven v sedmdesátých letech minulého století. Pokud se tedy těšíte na procházení se historickými budovami, kudy prošli hrdinové vědy jako Svante Arrhenius, budete velmi zklamáni. Namísto toho dostanete znamenitou porci brutalistické architektury, pyšnící se betonem, kovem a linoleem. Každá budova je navíc postavena se zcela odlišnými prvky a v jiných barvách, než ty okolní, a tudíž je kampus, který je z přírodního hlediska nádherný, z architektonického hlediska spíše nevábný.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jakožto student chemie mě jsem při studiu na SU uvítal zcela odlišný způsob organizace výuky během semestru. Výuka je bloková, tudíž se každý měsíc věnujete jen jednomu předmětu. Jeden den v týdnu může být přednáška, druhý seminář, třetí laboratoře, nebo i nějaká kombinace všech. Tudíž, i přestože, že se stále jedná o jeden ten samý předmět, tak každý den přináší nějakou jinou zkušenost. Předmět je (pokud si nedáte jako jeden z předmětů stáže v laboratoři) zakončen písemnou zkouškou, výsledky se následně student dozví anonymně.
Po dokončení předmětu je povinností studenta vyplnit dotazník, který se týká zpětné vazby ohledně výuky, jednou z položek je i otázka, zda se vyučující chovali ke všem studentům stejně a zda nedocházelo k jakékoli diskriminaci.
Obecně je studium více založené na samostudiu, vyučující jsou však vždy ochotní si na studenta udělat čas, když se vyskytne nějaký problém nebo nejasnost.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Stockholmská univerzita má rozsáhlý kampus, což ke tvorbě studentských spolků přímo vybízí, jelikož na kampusu nejspíš budete trávit mnoho času. Aktivit je celá řada a jsou určeny jednak pro tamní studenty, ale samozřejmě i pro ty mezinárodní, kteří přijíždějí na kratší dobu. Člověk si tak může posedět ve studentské hospodě, jít na game night, do divadelního klubu, na různé sportovní akce, a mnoho dalších. Jelikož má každá fakulta svůj vlastní podspolek, každý den se dá najít alespoň něco, co se na kampusu děje. Asi není nutné dodat, že účastnění se těchto aktivit je skvělý způsob, jak si najít nové přátele a jak se dozvědět o nejrůznějších zvláštnostech švédské a severské kultury.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
I kdybych neuměl ani slovo švédsky, neměl bych nikdy problém se dorozumět. Každý, koho potkáte, umí plynule anglicky, veškerá komunikace probíhala v angličtině, a veškeré univerzitní aplikace mohou být do angličtiny přepnuty. Samozřejmě, člověk tak musí být zdatný alespoň v anglickém jazyce, aby se při studiu nedostal do problémů. Moje angličtina je na velmi vysoké úrovni, ale i tak jsem párkrát narazil na některá odborná slova, která pro mě byla nová.
Přišla mi ale škoda se nezkusit naučit švédsky, Švédům udělá radost, že se takto pokoušíte komunikovat, i když většinou instinktivně do angličtiny přepnou, když poznají, že nejste tamní.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je velké, ale i tak působí poměrně klidně, mimo nejrušnější ulice. Z architektonického hlediska je Stockholm velmi působivý, ovšem jiným způsobem, než v Praze. Historické jádro je velmi malé, zbytek města mimo pár nejmenovaných sídlišť je však o poznání lépe opečovávaný a udržovaný v dobrém stavu, takže stačí jen bloudit kolem a kochat se. Ve městě je také spoustu parků, větších či menších, často situovaných na kopcích, takže je spoustu míst, kde si člověk může udělat pěkný pohled na celé město. Jedinečnou atmosféru dodává i poloha města v rámci rozsáhlého souostroví, všudypřítomná voda mi vždy působila dobře na duši. Stockholm toho má mnoho v nabídce - ať už člověk hledá kulturu, dobrou hospodu, nebo jen posezení v pěkném parčíku, má vždy z čeho vybírat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem si jde vyjít bídně. Pokud chcete, aby vám po pořízení ubytování ještě něco vůbec zbylo, jste prakticky odkázáni na koleje poblíž kampusu univerzity. Pokud si najdete jiné místo (já měl garsonku na kraji centrálního Stockholmu), tak buďte připraveni, že buď budete potřebovat mít našetřenou plnou pokladničku, nebo mít velmi štědré rodiče, kteří vás podpoří.
Celkem mi stipendium pokrylo jen asi 45 % výdajů, a to si myslím, že jsem utrácel velmi rozumně. Je asi jasné, že ceny ve Skandinávii budou velmi vysoké, za nákup zaplatíte v přepočtu 2x-3x víc, než v Česku (i když po inflaci se ten rozdíl zúžil, a ty potraviny jsou ve Švédsku o poznání kvalitnější), za měsíční lístek na MHD vyhodíte 650 SEK (cca 1400 CZK v době mého pobytu).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Zapomeňte na stravování v restauracích, pokud nechcete do dvou týdnů zbankrotovat. Klíčové je si vařit sám a pokud možno si nosit vlastní obědy do školy (toto je velmi časté, i když jsou studentské kavárny cenově přívětivější).
Ve městě fungují second-hand obchody pro vybavení do domácnosti, kde se také dají sehnat klenoty za pár korun.
V hospodách se snažte moc nepanákovat, nebo další den kromě kocoviny zjistíte, že jste v podniku nechali v přepočtu tisíc a půl korun. V tomto však mohu doporučit účastnit se právě studentských hospod, atmosféra je skvělá a lepší ceny pití jinde určitě nenajdete.
A nakonec, určitě se snažte stáhnout a zaregistrovat se do co nejvíce aplikací se studentskými benefity, lze zde najít kupóny na vlaky, různé obchody, ale i dovoz jídla.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nabídka na ubytování poskytované univerzitou samotnou přišla pár měsíců před odjezdem, já si vybral garsonku v centrálním Stockholmu (poblíž areálu Karolinska Institutet), ovšem většina ostatních však sázela na velké koleje poblíž kampusu SU, a to jak z cenového, tak sociálního hlediska. Já měl to štěstí, že mě rodiče finančně podpořili, a tak jsem dal větší váhu tomu mít vlastní kuchyň a být blíže centru města, pokud máte jiné priority, tak ale určitě doporučuju právě zmíněné koleje. Byt byl sice malý, 23 čtverečních metrů, a nájem cca 17 000 CZK/měsíc, ale vystačil jsem si, o to víc mě to nutilo chodit ven něco podnikat.
Pokud ovšem budete smolaři, a nedostane se na vás ubytování poskytované SU, tak buďte připraveni, že shánění ubytování ve Stockholmu po vlastní ose je naprostý Divoký Západ. Vím o jednom člověku, co za měsíc v malé garsonce poblíž centra tasil cca 27 000 CZK.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Výlet mimo hranice jsem si udělal jen jednou, a to poté, co jsem se vracel z krátké návštěvy zpět v Česku kdy jsem namísto do Stockholmu letěl na jednu noc do Osla (skvělé město, mohu doporučit). Jinak je spoustu směrů, kterými se můžete ze Stockholmu vydat cestovat. Pokud se bavíme o městech, tak vlakem nebo letadlem se poměrně jednodušše dostanete do Uppsaly, Göteborgu, nebo Kodaně, trajektem do Helsinek nebo do Tallinnu. Erasmus Student Network také orgnizuje např. výlety do norských fjordů, do Baltských států, nebo za polární kruh za polární září.
Co se týče přírody, ta je pěkná už jen v rámci Stockholmu samotného, ale vzhledem k rozsáhlé síti MHD můžete dojet do mnoha dechberoucích přírodních rezervací, malebného městečka Vaxholm, nebo i do národního parku Tyresta. Ať už si vyberete jakkoliv, neexistuje špatná volba, severská krajina je překrásná a má mnoho, co nabídnout.
Já zejména doporučuji návštěvu přírodní rezervace Björnö.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
I kdybych neuměl ani slovo švédsky, neměl bych nikdy problém se dorozumět. Každý, koho potkáte, umí plynule anglicky, veškerá komunikace probíhala v angličtině, a veškeré univerzitní aplikace mohou být do angličtiny přepnuty. Samozřejmě, člověk tak musí být zdatný alespoň v anglickém jazyce, aby se při studiu nedostal do problémů. Moje angličtina je na velmi vysoké úrovni, ale i tak jsem párkrát narazil na některá odborná slova, která pro mě byla nová.
Přišla mi ale škoda se nezkusit naučit švédsky, Švédům udělá radost, že se takto pokoušíte komunikovat, i když většinou instinktivně do angličtiny přepnou, když poznají, že nejste tamní.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro mě byl výběr univerzity jednoduchý, chtěl jsem vyjet do Skandinávie, a na chemické sekci v této části Evropy není příliš z čeho vybírat. Stockholm a jeho okolí je vynikající město, kde lze každý den něco podniknout, obzvlášť, pokud jste obklopeni skupinou podobně zvídavých lidí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší rukavice.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jeden semestr uteče neuvěřitelně rychle, a tak rozhodně stojí za to se toho snažit stihnout navštívit a zažít co nejvíce.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Možná toto bude lehce protiřečit pčedešlý bod, ale bylo pro mě velmi zvláštní, že jsem se ve Stockholmu a na univerzitě nikdy necítil cizí, naopak, když jsem se na týden vrátil zpět do Prahy na návštěvu, tak prvních pár dní bylo doslova šokujících. Určitě bych se na sever v budoucnu rád vrátil.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Být dlouhou dobu bez přátel a rodiny, kteří byli v Česku.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Stockholm University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page