top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Sieglová

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Sieglová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@eliska_sie

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stockholm University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na rozdíl od českých univerzit má Stockholm University vlastní kampus, který je velice příjemným prostředím pro studenty. Takové městečko několika fakult, mezi nimi velké zelené plochy, spousta míst na zaparkování kola, studentské kluby a hospody, a i restaurace a kavárny. Přírodovědecká fakulta je velmi dobře vybavena pro studium, ale i pro trávení volného času, např. je zde knihovna, "tichá místnost" na práci, a jídelna, kde je možné si ohřát vlastní jídlo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Liší se hodně, na Stockholm University mi přišlo, že studenti byli bráni spíše jako kolegové. Velká část zodpovědnosti byla na studentech, reálně tolik výukových hodin ve škole nebylo a většina práce se musela udělat doma (samostudium nebo práce na projektu). Byl kladen velký důraz na praktické dovednosti a člověk se nic nemusel biflovat nazpaměť.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Funguje spousta studentských spolků a je možnost se přidat na velké množství mimoškolních aktivit pořádaných právě studentskými spolky. Je možnost si zapsat předmět "Swedish for international students". Výborné je, že přímo na kampusu jsou podniky na trávení volného večerního času, což funguje skvěle na utužení vztahů se spolužáky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině. Na komunikaci v angličtině jsou kladeny vysoké nároky, ale to je ve Švédsku normálem i pro místní studenty. Angličtina je jazykem vědy, a bere se to tak, že studenti by ji měli mít na vysoké úrovni. Celkově ve Švédsku mluví anglicky téměř všichni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Klidné město, spousta přírody v dostupné vzdálenosti. Dá se během hodiny dostat za město (na lístek hromadné dopravy) do nádherných severských lesů - top!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stačí to na zaplacení nejlevnějších kolejí (soukromý pokoj s koupelnou, sdílená kuchyň) + něco málo zbyde na jídlo. Na pivo už člověk musí mít našetřeno. Ceny v obchodech jsou jako v ČR, pouze jsou ve švédských korunách, takže krát cca 2,5.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat ve slevách, aplikace Karma (na jídlo). V IKEA se dá levně nakoupit vybavení. Dobré je bydlet blízko školy a koupit kolo z druhé ruky, protože hromadná doprava ve Stockholmu je opravdu hodně drahá. Na kole se dá dojet téměř všude, i v centru jsou speciální cyklopruhy, takže je to bezpečné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje Kungshamra - nejlevnější ubytování, ale oproti českým kolejím docela luxus. Vybavený soukromý pokoj (psací stůl, židle, skříně, postel, internet) s vlastní koupelnou a WC, sdílená kuchyň s ostatními studenty. Zkušenosti má každý různé, záleží na tom, na jaké "spolubydlící" člověk narazí. Já mám zkušenosti jedině dobré, byla jsem ráda, že jsem poznala i lidi mimo školu. Organizovali jsme společné večeře a večírky, uklízení společných prostor taky fungovalo.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ve Švédsku rozhodně doporučuju noční vlaky. Na samotný Erasmus se dá dostat skvelým nočním vlakem z Berlína, který je docela levný, a můžete s sebou mít neomezené množství zavazadel. Dále jsem podnikla výlet na sever do Kiruny, také nočním vlakem - večer nasednete ve Stockholmu, a probudíte se za polárním kruhem. Je to pohodlné, poměrně levné, a rozhodně doporučuju!

Jinak je doprava ve Stockholmu a celkově ve Švédsku extrémně drahá (jednorázová jízdenka ve Stockholmu stojí skoro stejně jako MHD v Praze na měsíc...), proto jsem si koupila kolo z druhé ruky, které mi posloužilo skvěle. Sice je to v zimě docela adrenalin, protože v lednu a v únoru je všudypřítomná ledovka, ale Stockholm má výbornou síť cyklostezek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině. Na komunikaci v angličtině jsou kladeny vysoké nároky, ale to je ve Švédsku normálem i pro místní studenty. Angličtina je jazykem vědy, a bere se to tak, že studenti by ji měli mít na vysoké úrovni. Celkově ve Švédsku mluví anglicky téměř všichni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzitu rozhodně doporučuju, výuka tam probíhá jinak, je kladen větší důraz na praktické dovednosti, než na teoretické znalosti. Příroda okolo je nádherná. Noční život tam taky je, jen je to trochu dražší, než třeba u nás nebo někde na jihu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
chleba, pivo, slivovici a boty s hřebíkama (proti ledovce, místní je tam nosí).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
skoro nikde neberou papírový peníze.
Nejvíc mě překvapilo, že...
tma v zimě nebyla vůbec tak hrozná, jako mě všichni strašili. Horší bylo v létě, když se ani nesetmělo...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
začít se bavit se švédskými spolužáky.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Stockholm University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page