databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

Stockholm University

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Daniel Bečvář

Autor(ka):

fakulta:

Daniel

Bečvář

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Daniel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

ejdiee

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Daniel

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Daniel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

4.0

město

5.0

ubytování

5.0

jak lze vyjít se stipendiem

3.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
SU je relativně nová, respektive ne historická univerzita, nejstarší budovy jsou cca ze 70. let. Vybavení je absolutně adekvátní, moderní učebny, možnost rezervovat si vlastní místnost, na druhou stranu zde nebylo nic extra speciálního. Hezké přírodní/zelené prostředí nabízel kampus.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Je třeba počítat s tím, že švédský způsob výuky je úplně odlišný od toho českého - semestr rozdělen na 4 části, v každé je vyučován jediný předmět. Musím říct, že mi tento způsob ve výsledku velmi vyhovoval, v jeden okamžik se člověk soustředil pouze na jediný předmět a nemusel řešit cokoliv jiného. Vyučující byli velmi profesionální, aktualizované prezentace (to z Karlovky ne vždy známe), vše na čas, informace dostupné v maximální možné míře. Díky pauzám se ukazoval i jejich přátelský přístup, když se studenty zapředávali normální hovory.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Toto pro mě bylo docela zklamání. Byl to můj první Erasmus, a tak jsem očekával vše, co se tak obecně povídá, ale aktivita studentských spolků (explicitně Erasmus Student Network), respektive kapacita jimi pořádaných akcí (vždy se zaplnila během chvíle) nebyla dostatečná. Přivítání na fakultě/katedře neproběhlo vůbec, zahraničního koordinátora jsem za celou dobu nespatřil. Další studentské spolky vypadaly aktivní, ale žádné z akcí jsem se nezúčastnil. Obecné zapojení se do dění moc slavné nebylo, žádná extra erasmácká sounáležitost se nekonala. Možnost učit se švédsky zde je, dokonce je možné si jí zapsat jako kreditový předmět.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita oficiálně nekladla žádné nároky, ale pro porozumění všemu by byl ideální level B2-C1 (ano, ten jsem já neměl). Anglicky umí mluvit každý (prodavač v obchodě i starší paní v autobuse).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Stockholm překypuje zajímavostmi a hezkými místy - ojedinělé je spojení s vodou, Stockholm se totiž rozkládá na souostroví, nadto je zde mnoho skal a skalek, které vytváří jedinečné přírodní prostředí, které Švédi umí vhodně spojit s moderní městskou výstavbou. Právě nová komerční výstavby typu Hammarby Sjöstad či Norra Djurgårdsstaden mě oslovily nejvíce. Okouzlující jsou jakékoliv cesty podél vody, především ty na okraji města a přírody.

P.S. Pokud by se vám Stockholm ze začátku (u mě to bylo totiž v zimě) nelíbil, počkejte si do léta a zhodnoťte to pak.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co si budem, Švédsko je drahý. Stipendium mi díky převodu měn, inflaci atd. pokrylo ubytování, MHD (a to jsem jí ještě neměl předplacenou furt) a studentský záležitosti, zbytek jsem si musel doplácet sám. Překvapivě drahé je ono cestování MHD, měsíční jízdenka vyšla snad 13x dráž než v Praze, ostatní zboží/služby jsou max. třikrát dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obecně nejlevnější je Lidl, naopak nejdražší je Coop (se slevama ale taky umí být výhodný) a ICA Nära. Pochopitelně existují levné suroviny, některé dokonce lacinější než v Česku - fazole v rajčové omáčce či sýr halloumi. Na pečivo se vyplatí mít appku Olio, do níž dobrovolníci nahrávají zbylé pečivo z pekáren, protože se neprodalo. Poté si pečivo u dobrovolníka jen vyzvednete (případně se zapojte jako dobrovolníci - doporučuju!).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji, původně psali, že se dostane na 50-66 % uchazečů, ale ve výsledku nevím o nikom, kdo by kolej nedostal. Výhodou byla vlastní koupelna (přitom snad nejlevnější kolejní možnost) a naopak sdílená kuchyně.

o zážitcích