top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Kuželová

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Kuželová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

lckuzelova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stockholm University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hlavní kampus Stockholmské univerzity, Frescati, se nachází uprostřed národního parku a pár kroků od botanické zahrady Bergianska trädgården, hned po odchodu z přednášky či semináře se tedy můžete projít krásnou přírodou. Ve všech budovách jsou na každém rohu k dispozici místa k sezení se stoly, kde studenti mohou pracovat nebo posedět s kamarády. Po celém kampusu jsou rozmístěny kavárny a bufety, nechybí studentský dům či obchod s knihami a učebnicemi z druhé ruky. Chloubou univerzity je také moderně vybavená prostorná knihovna.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V severských zemích studenti oslovují učitele křestním jménem, s čímž se pojí jejich celkově přátelštější a otevřenější přístup k výuce. Důležitou součástí každého předmětu je domácí příprava – na každý týden je potřeba prostudovat poměrně velký objem literatury. Samotná výuka pak z velké části probíhá formou diskuzí nad literaturou, ať už v menších skupinkách, či v celé třídě, důležitou součástí jsou také skupinové či individuální prezentace a dílčí praktické projekty. Kurzy obvykle netrvají celý semestr, ale 1–2 měsíce, pokud si tedy předměty vhodně rozvrhnete, můžete se během semestru vždy intenzivně soustředit pouze na jeden až dva z nich.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ve Stockholmu dobře funguje organizace ESN, která pořádá nejen řadu seznamovacích akcí a výletů po Stockholmu či okolních městech, ale také například výjezdy do švédské části Laponska, Finska či Baltských států. Pokud získáte ubytování přes univerzitu, musíte zaplatit členský poplatek studentské unii, což vám dále umožní stát se členem jednoho z univerzitních spolků a účastnit se jejich akcí během semestru. Některé univerzitní katedry pořádají seznamovací setkání pro erasmáky. Všichni zahraniční studenti si mohou zapsat kurzy švédštiny– vřele doporučuji, pokud se prokoušete začátečnickým online kurzem, kterého se účastní přes 200 studentů. Navazující kurzy už probíhají v malých skupinkách prezenčně a kromě jazyka se naučíte i leccos o švédské kultuře a zajímavostech ve Stockholmu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině a jako student bohemistiky částečně v češtině (dva předměty jsem měla přímo na katedře slavistiky, kde výuka probíhá ve studovaných jazycích). Anglicky se ve švédsku domluvíte všude bez problému, nějaká švédská slovní zásoba se ale hodí, protože nápisy (např. na potravinách) jsou pouze ve švédštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Stockholm nabízí od všeho trochu. Jedná se o velké a rušné město, ve kterém ale najdete i mnoho klidných zákoutí. Pyšní se krásnou starší i moderní architekturou, ale i zdravou přírodou – když budete mít štěstí, potkáte cestou i zdejší zvěř. Město se rozkládá na 14 ostrovech, člověk je tedy pořád u vody. K vidění jsou ve Stockholmu mimo jiné dvě památky ze seznamu UNESCO, Drottningholmský palác a hřbitov Skogskyrkogården. Každou návštěvu jsem jako první brala na vyhlídku Monteliusvagen, odkud je výhled na celé staré město a Kungsholmen. Na nedaleký Skinnasviksberget jsme v jarních měsících chodili posedět a pozorovat západ Slunce. Do školy jsem ráda chodila procházkou přes botanickou zahradu, na večerní procházku nebo běh doporučuji Ulriksdal Slottspark, který je pár kroků od kolejí, kde jsem bydlela. Zážitkem pro mě byla také každá jízda metrem, protože ve Stockholmu je každá stanice unikátním uměleckým dílem. V zimních měsících je na náměstí Kungsträdgården veřejné kluziště. Na jaře zase doporučuji prozkoumat Stockholmské souostroví (Vaxholm a některé další ostrovy jsou na trase přívozu v rámci hromadné dopravy). Za návštěvu stojí také mnohá Stockholmská muzea, jmenovitě Moderna museet, kde je vstup na stálé expozice dokonce zdarma, Medeltidmuseet (také zdarma) nebo Fotografiska. V neposlední řadě doporučuji navštívit i nedaleké studentské město Uppsala (za příplatek vás tam doveze stockholmský pendeltag).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny ve Švédsku jsou vysoké, rozhodně je tedy potřeba počítat s vlastní investicí. Stipendium mi pokrylo náklady na cestu, ubytování a hromadnou dopravu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ve Švédsku funguje aplikace Too good to go, díky které můžete za rozumnou cenu zachránit potraviny (z velké části ovoce a zeleninu), které by se jinak vyhodily. Se švédskou studentskou kartičkou můžete uplatnit slevu na MHD, studentské slevy nabízí také řada restaurací, divadel, muzeí apod. Menzy ve Stockholmu moc nefungují a jsou drahé, většina studentů si tedy obědy vaří a nosí s sebou. Pro potraviny většina studentů chodí do Lidlu nebo do ICA, kde jsou ceny přívětivější. Co se týká oblečení/knih/nábytku apod., doporučuji sledovat studentské markety (Kungshamra market, Lappis market) nebo se podívat do second handů, kterých je ve Stockholmu spousta (Humana, Stockholms stadsmission).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita nabízí několik možností ubytování a já měla to štěstí, že jsem místo na koleji dostala, spoustě kamarádů z jiných univerzit se ale nepoštěstilo a museli bydlení hledat jinde. Nejžádanější oblasti jsou Lappis a Kungshamra (tam jsem bydlela já), kde je k dispozici obvykle vlastní pokoj (základně vybavený) s koupelnou a sdílená kuchyň. Hledání ubytování ve Stockholmu na vlastní pěst je velmi obtížné, rozhodně tedy doporučuji o studentské bydlení požádat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
S kamarády jsme hned v únoru navštívili Švédské Laponsko (oblasti Kiruna a Abisko) – pokud vám bude přát počasí jako nám, máte v zimních měsících jedinečnou šanci vidět polární zář. Cesta vlakem přes noc trvá asi 16 hodin. Vlakem se dá dobře dopravit také do Norska, kam jsme se s kamarády v dubnu jeli podívat primárně na fjordy (stihli jsme Bergen, Flåm a Oslo). Trajektem jsme přes noc zajeli do Tallinnu, což řada studentů pravidelně podniká za účelem nákupu alkoholu, který je v Estonsku dostupnější a podstatně levnější. Ačkoliv se do Helsinek dá dopravit také trajektem, já jsem pro návštěvu Finska z časových důvodů zvolila letadlo (let Stockholm–Helsinki trvá méně než hodinu).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině a jako student bohemistiky částečně v češtině (dva předměty jsem měla přímo na katedře slavistiky, kde výuka probíhá ve studovaných jazycích). Anglicky se ve švédsku domluvíte všude bez problému, nějaká švédská slovní zásoba se ale hodí, protože nápisy (např. na potravinách) jsou pouze ve švédštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Stockholm je město s úžasnou atmosférou, krásnou přírodou a bohatou kulturou. Švédové jsou sice uzavření, ale z mé zkušenosti vždy slušní, milí a v lecčems inspirativní. Stockholmská univerzita je, stejně jako Švédsko obecně, velmi otevřená zahraničním studentům. Komunikace s univerzitou byla bez problému, vyučující jednali s respektem a se zájmem o názor každého studenta a vždy jsem měla pocit, že je o mě postaráno.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Zimní rukavice, boty a čepici!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Všichni erasmáci jsou na tom stejně a přirozeně se občas cítí osaměle a bezradně. Tím spíš jsou ale ochotni navazovat nová přátelství, takže obavy, že člověk bude jen sám, nejsou namístě.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Obchod s alkoholem má v sobotu jen do tří a v neděli zavřeno. Když už se do něj člověk v sobotu odpoledne vypraví, je to docela nepříjemné překvapení.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Rozvrhnout si čas tak, abych stíhala studovat, pracovat, vařit, poznávat, cestovat, trávit čas s kamarády a věnovat se návštěvám.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

5

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Stockholm University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page