top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Filip Facincani

Autor(ka):

fakulta:

Filip

Facincani

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Filip je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Filip

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stockholm University

Stockholm University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Filip hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Otevřené a komfortní badatelské prostředí, milé přijetí. Možnost interdiciplinární konzultace a rozvíjení vlastního tématu. Kampus Stockholm University nabízí nejen domácí ústav tutora (ústavní knihovna aj.), ale též společnou univerzitní knihovnu. Vybavení moderní. Kampus Uppsala University na Gotlandu (Visby) taktéž plně vybavený, tamní Ústav pro dějiny umění otevřený spolupráci a neformálním konzultacím.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestry jsou ve Švédsku zhruba o měsíc posunuty oproti nám. Doktorské semináře jsou vedeny analogicky, a tedy sestávají se z vlastního příspěvku a diskuse. V mém případě byla zkušenost okořeněna o možnost mezioborové diskuze z archeology.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Absolvoval jsem krátkodobý PhD výjezd, a tedy nemohu každodenní život na univerzitě posoudit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v angličtině - nesetkal jsem se (ani mimo univerzitní prostředí) s jakoukoliv výhradou. Jazyková zdatnost místních je výrazně větší než v ČR, konzultace v oborovém jazyce probíhaly hladce a bezproblémově.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kampus Stockholm University se nachází na periferii Stockholmu s vlastní zastávkou veřejné dopravy (bus, metro vlak), je ale i dobře přístupný pěšky z širšího centra. Samotný Stockholm je klidný, čistý, funguje se v něm velmi komfortně.
Kampus Uppsala University ve Visby (Gotland) se nachází hned za hradbami historického centra, vzhledem k velikosti města je vše dosažitelné. Jak zde, tak ve Stcokholmu je vždy postaráno o prvotřídní servis (knihovna), čistotu a dosažitelnost služeb. Všude se primárně platí kartou (hotovost netřeba).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vzhledem k současné situaci v ČR je život ve Švédsku (paradoxně) relativně komfortní. Základní potraviny či benzín jsem sehnal za stejnou, případně mírně vyšší cenu (a za lepší kvalitu). Stipendium mi pokrylo ubytování na měsíc (týden ve Stockholmu a tři týdny ve Visby) a benzín s trajektem, z části i jídlo. Restaurace jsou samozřejmě dražší, ale i tak lze najít slušná místa srovnatelná s pražskými cenami. Nicméně základní suroviny lze sehnat pohodlně, takže se vyplatí pronajímat byt s kuchyní.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obecná poučka - v Lidlu se dá nakoupit nejlevněji, pokud si člověk sám vaří, anebo se spokojí se studeným jídlem. kampus ve Stockholmu nabízí více možností stravování, včetně kavárny univerzitní knihovny (možnost i teplého baleného jídla), kampus ve Visby taktéž disponuje velmi milou kavárnou (od snídaně po večeři) se studentskými slevami (stačí ISIC, nebo jen říct, že jste student). Za pražskou cenu lze koupit většinou studené wrapy, případně to jistí dostupné kuličky v IKEA. Doprava je dražší, je možné využít plošně užívaná sdílená kola, nohy, anebo koloběžky. Infrastruktura Stockholmu umožňuje bezpečné užívání všech těchto prostředků.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Volil jsem airbnb, vždy vlastní pokoj a možnost vařit - tj. sdílený byt. V obou případech jsem bydlel u rodiny, takže lze za dobrou ceu (s předstihem) sehnat ubytování nedaleko univerzity a s jistotou, že nebudete sdílet žití s více cizími lidmi. Místní jsou zlatí, určitě dobrá volba.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vzhledem k povaze svého výzkumu jsem jel autem - mohu jen říct, že silnice jsou zde dobré, jen pozor na aquaplanning, jakmile začne pršet. Pozor na zvířata na silnici. Řidiči si s rychlostí nelámou hlavu, ale jsou milí a vyjdou vstříc, neslyšel jsem jediné zatroubení. Dále jsem užil trajekty, velmi komfortní.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině - nesetkal jsem se (ani mimo univerzitní prostředí) s jakoukoliv výhradou. Jazyková zdatnost místních je výrazně větší než v ČR, konzultace v oborovém jazyce probíhaly hladce a bezproblémově.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Švédsko, jak pevninské, tak Gotland, případně Stockholm University bych doporučil těm, co chtějí diskutovat nad tím, co je baví, aniž by měli pocit nepohodlí. Otevřená a konstruktivní debata, zahraničního studenta nečekají zákulisní hry. Je to země kulturní, lidi si zde uvědonují sílu svého kulturního dědictví, a podle toho to zde také vypadá. Skvělá země pro badatelský posun a klidnou duši.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavou bundu a náhradní tkaničky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nepotkalo mě nic, lvůli čemu bych si přál něco vědět před odjezdem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Co všechno mi může pobyt dát a ještě více.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Přijet a odjet.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Stockholm University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page